*

Αποστολέας Θέμα: Μαθητής με ΔΕΠΥ  (Αναγνώστηκε 38456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Μαθητής με ΔΕΠΥ
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 12:45:27 μμ »

Πάντα πίστευα πως πέρα από τη θεωρία κάλο είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να
οπτικοποιούμε αυτο που θέλουμε να καταλάβει ο άλλος.

Υπάρχει κάποια πρόταση από εσάς, κάποιο βιντεάκι ή κάποια ταινία που να έχει σχέση με την υπερκινητικότητα?
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος,
άρχισε από τον εαυτό σου.
Είναι ο συντομότερος δρόμος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:02 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:01:17 μμ »
maria-00, θα βρεις κατι σε βιντεο, σιγουρα καπου θα υπαρχει. αλλα θεωρω οτι και γνωμες συναδελφων που εχουν εμπειρια με παιδια με υπερκινητικοτητα βοηθουν παρα πολυ (ισως και πολυ καλυτερα πιστευω)
υπαρχουν παρα πολυ αξιολογοι συναδελφοι εδω.
μια μικρη εμπειρια εχω και γω και μπορω να σου πω, αλλα δεν εχω καταλαβει αν αυτο ρωτας ή αν ψαχνεις μονο video ή ταινια.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:10:06 μμ »
επισης, μια διευκρινηση. ενδιαφερεσαι για ποιας ηλικιας παιδια; γιατι ο τροπος αντιμετωπισης ειναι διαφορετικος.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maria_00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:12:06 μμ »
Φυσικά με ενδιαφέρουν και οι γνώμες των συναδέλφων!!!!
Είναι πολύ σημαντικό να γίνονται ανταλλαγές απόψεων
βοηθάνε πάρα πολυ!!!

Περιμένω λοιπόν τις γνώμες μας και ότι χρησιμο υλικό γύρω από αυτό!!!!!
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος,
άρχισε από τον εαυτό σου.
Είναι ο συντομότερος δρόμος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:23:02 »

Αποσυνδεδεμένος maria_00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:13:01 μμ »
Εγώ είμαι νηπιαγωγός και ασχολούμια με παιδιά δημοτικού και νήπια...
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος,
άρχισε από τον εαυτό σου.
Είναι ο συντομότερος δρόμος

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:22:54 μμ »
Στο δημοτικό σχολείο που φοίτησα ως μαθήτρια,πήγα πριν 2 χρόνια για να δώσω ερωτηματολόγια στα εκτάκια.Είδα για πρώτη φορά στη ζωή μου ένα υπερκινητικό παιδί..Καμία σχέση με το πως εννοούμε εμείς την υπερκινητικότητα στην καθημερινή μας ζωή.
Άρα,
1)σιγουρέψου ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ότι το παιδί πάσχει από υπερκινητικότητα,γιατί τα όρια ανάμεσα στην υπερκινητικότητα και το "άτακτο" παιδί είναι πολύυυ λεπτά.
2)αν έχεις σιγουρευτεί για την κατάσταση,τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείς για συμβουλές στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο,σε ένα συγκεκριμένο τμήμα του που είναι καθαρά για παιδιά με τέτοιου είδους προβλήματα.Τουλάχιστον αυτό είχε κάνει τότε η δασκάλα του παιδιού.Οπότε,από το να χρονοτριβείς,μπορείς κατευθείαν να τηλεφωνήσεις εκεί και να πεις το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:32:37 μμ »
εγω ειμαι φιλολογος (ο θεος ας με κανει) αλλα εχω κανει πριν 4 χρονια μαθημα σε παιδι δημοτικου (το βοηθουσα στη γλωσσα) και ειχε προβλημα συγκεντρωσης, μεγαλο θα ελεγα.

κοιταξε τωρα τι εκανα: αρχιζα το μαθημα με κουβεντουλα γυρω απο τα ενδιαφεροντα του παιδιου.αυτο οχι ομως για πολυ χρονο, γυρω στα 3-4 λεπτα το πολυ, γιατι υπαρχει ο κινδυνος να παρασυρθει και να σου μιλαει με τις ωρες και μετα δεν θα προχωρησεις στο μαθημα.
το ιδιο συμβαινει και με τα διαλειματα. πολυ μικρα και μαλιστα οσο μπορεις να μη φιανονται τοσο ως διαλειμα. αυτο μη σε παραξενευει.γινεται και ειναι πολυ θετικο. ας πουμε εγω της σχολιαζα κατι πανω στο μαθημα (ας πουμε μια εικονα) και εκανα χιουμορ ωστε να μη γινεται κουραστικο το μαθημα και ταυτοχρονα να μη χαλαρωνει.
επισης, της αρεσαν πολυ τα χρωματα. (εγω παλι φρικαρω με τους μαρκαδορους τους παρδαλούς,αλλα τι να κανω.θυσιες θελει το επαγγελμα)ετσι μαρκαραμε με διαφορετικο χρωμα την καθε περιπτωση.

μεγαλωνοντας(γιατι το ειχα μετα και στην α'γυμνασιου) επειδη δεν διαβαζε ή για να το πω καλυτερα, επειδη δεν συγκρατουσε αυτα που διαβαζε, της ελεγα οτι αν ερχοταν διαβασμενη θα της εκανα λιγοτερη ωρα μαθημα, και ετσι, με την επιβραβευση αυτη, σχολαγε νωριτερα και ειχε χρονο να κανει ο,τι αλλο ηθελε (βεβαια ειχα ερθει σε συνεννοηση με τη μητερα της)

Αν κατι αλλο θυμηθω θα επανελθω,

καλη δυναμη παντως.!!!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:38:26 μμ »
1)σιγουρέψου ΜΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ότι το παιδί πάσχει από υπερκινητικότητα,γιατί τα όρια ανάμεσα στην υπερκινητικότητα και το "άτακτο" παιδί είναι πολύυυ λεπτά.
2)αν έχεις σιγουρευτεί για την κατάσταση,τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείς για συμβουλές στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο,σε ένα συγκεκριμένο τμήμα του που είναι καθαρά για παιδιά με τέτοιου είδους προβλήματα.

συμφωνω ++++++++++++++
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:43:53 μμ »
Θαρρώ πως τα όσα μας λες,Μάρκο,υπάγονται στο κεφάλαιο των μαθησιακών δυσκολιών,το οποίο περιλαμβάνει προβλήματα συγκεντρωσης,στοχασμού,προσοχής κλπ.Μπορεί και η υπερκινητικότητα να έχει κάποιες φορές τα ίδια συμπτώματα,αλλά νομίζω πως αυτό που μας περιγράφεις δεν είναι ακριβώς υπερκινητικότητα.

Για να καταλάβεις:το υπερκινητικό αγοράκι της ΣΤ' τάξης σηκωνόταν και έτρεχε γύρω από όλα τα θρανία την ώρα του μαθήματος χωρίς κανείς να τον προκαλέσει,ανέβαινε πάνω στο θρανίο του,χοροπηδούσε πάνω στην έδρα και κάποια στιγμή χτύπησε και το κεφάλι του στον τοίχο.Και όλα αυτά κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

Δεν έχω μελετήσει εκτενώς το πρόβλημα της υπερκινητικότητας,αλλά αποτελεί φαινόμενο παθογένειας και απ'ό,τι έχω καταλάβει σχετίζεται με νευρώνες του εγκεφάλου και με εσωτερική υπερένταση.ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!
Γι'αυτό λέω και ξαναλέω,να σιγουρευτούμε πριν κατατάξουμε το παιδί στα "υπερκινητικά",διότι οι ειδήμονες θα ακολουθήσουν μιά τακτική που τελικά δε θα "πιάσει" στο συγκεκριμένο παιδί.

(Ωστόσο Μάρκο,πολύ ενδιαφέρουσες οι παρωθητικές στρατηγικές που εφάρμοσες στις διάφορες περιπτώσεις!)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 01:50:37 μμ »
κοιταξτε, σιγουρα η υπερκινητικοτητα ειναι ενα μεγαλο και πολυσυνθετο προβλημα. υπερκινητικοτητα ειναι και οταν το μυαλο δεν μπορει να συγκεντρωθει. δεν ξερω αν ειναι πιο ηπια μορφη απο αλλες ωστοσο εμενα αυτη η περιπτωση μου ετυχε, και ετσι οπως σας περιεγραψα την αντιμετωπισα. υπαρχουν ομως παρα πολλες δυσκολιες......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 03:53:34 μμ »
Το υπερκινητικό παιδί θέλει πολύ μικρες δραστηριότητες, πάνω στα ενδιαφέροντα του και με μικρά διαλείμματα ενδιάμεσα.
Π.χ. του αρέσουν τα αεροπλάνα; Ε, θα μάθει τους κανόνες γραμματικής με αεροπλάνα, θα γράψει ιστορία με αεροπλάνα κλπ.
Επίσης, καλό είναι οι γονείς να στείλουν το παιδί τους σε κάποιο άθλημα ή σε κάποια άλλη "δυνατή" δραστηριότητα, γιατί αυτά τα παιδιά έχουν πολύ ενέργεια που κάπως κάπου πρέπει να τη διοχετεύσουν. Όχι λοιπόν σκάκι αλλά ναι στίβο, για παράδειγμα.
Μάρκο νομίζω ότι πολύ σωστά αντιμετώπισες το παιδί.
Όσο για το τι είναι η υπερκινητικότητα... ξεκινά από αυτό που λέμε "ζωηρό παιδί" και φτάνει σε αυτό που περιγράφει η δασκαλίτσα, όπου εκέι μιλάμε για Σύνδρομο Διάσπασης Προσοχής και Υπερκινητικότητας. Σε τέτοιες περιπτωσεις που το παιδί μπορεί να αποτελέι κίνδυνο για τον εαυτό του ή για τους γύρω του, μπορεί να υπάρξει και φαρμακευτική παρέμβαση μετά βέβαια από ιατρική/παιδοψυχιατρική παρακολούθηση.
Αν τώρα θέλετε περισσότερες συμβουλές για το πώς να αντιμετωπίσετε ένα τέτοιο παιδί, το καλύτερο είναι να πάρετε ένα τηλέφωνο στο ΚΕΔΔΥ της περιοχής σας και να μιλήσετε με τους εκπαιδευτικούς εκεί. Στο υπουργείο, η διεύθυνση ειδικής αγωγής δεν κάνει αυτή τη δουλειά. Είναι απλά διοικητική υπηρεσία.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:47:26 πμ »

Πάντα πίστευα πως πέρα από τη θεωρία κάλο είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να
οπτικοποιούμε αυτο που θέλουμε να καταλάβει ο άλλος.

Υπάρχει κάποια πρόταση από εσάς, κάποιο βιντεάκι ή κάποια ταινία που να έχει σχέση με την υπερκινητικότητα?
για να κανουμε και κανα αστειακι ..ελα μια βολτα εκει που δουλευω να σου δειξω ενα ;D ;D ;D ;D

περα απο την πλακα υπαρχουν και υπερκινητικα παιδια που δεν το καταλαβαινεις οτι ειναι υπερκινητικα βεβαια ρωτα και τους γονεις τους αυτοι το καταλαβαινουν απο την κουραση που νιωθουν μην φανταστεις οτι ειναι συνεχεια σαν σβουρες (εξαιρεση το παιδακι που σου αναφερω παραπανω - στη λεξη σβουρα στο λεξικο θα βαλουμε φωτογραφια του  :P)
δεν μπορει να συγκεντρωθει η σκεψη του ειδικα σε ηλικιες του δημοτικου απο οσο γνωριζω επειδη ειναι τα ξαδερφακια μου , μου εχει μιλησει η θεια μου για το πως φερονται εχουν απιστευτη ενεργεια σε σημειο που σε εξαντλουν και αποσπαται συνεχως η προσοχη τους πρεπει η ενεργεια τους να διοχετευται σε εξωσχολικες δραστηριοτητες ειδαλλως την αποδεσμευουν αρνητικα με επιθετικοτητα
επισης πρεπει συνεχως να τους ενισχυει τα θετικα τους χαρακτηριστικα το εχουν πολυ μεγαλη αναγκη για την προσωπικη τους βελτιωση και προοδο
ελπιζω να βοηθησα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:54:39 πμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος maria_00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 06:54:12 πμ »

Πάντα πίστευα πως πέρα από τη θεωρία κάλο είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να
οπτικοποιούμε αυτο που θέλουμε να καταλάβει ο άλλος.

Υπάρχει κάποια πρόταση από εσάς, κάποιο βιντεάκι ή κάποια ταινία που να έχει σχέση με την υπερκινητικότητα?
για να κανουμε και κανα αστειακι ..ελα μια βολτα εκει που δουλευω να σου δειξω ενα ;D ;D ;D ;D
Γιατί το λες αυτό??????
Αν βιάζεσαι να δεις τον κόσμο να γίνεται καλύτερος,
άρχισε από τον εαυτό σου.
Είναι ο συντομότερος δρόμος

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2009, 08:50:56 πμ »
Για να καταλάβεις:το υπερκινητικό αγοράκι της ΣΤ' τάξης σηκωνόταν και έτρεχε γύρω από όλα τα θρανία την ώρα του μαθήματος χωρίς κανείς να τον προκαλέσει,ανέβαινε πάνω στο θρανίο του,χοροπηδούσε πάνω στην έδρα και κάποια στιγμή χτύπησε και το κεφάλι του στον τοίχο.Και όλα αυτά κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

καλημερα ..δασκαλιτσα...εχω ενα μαθητη ΣΤ' που κανει ακριβως αυτα που περιεγραψες ..με τη μονη διαφορα οτι εγω του κανω ιδιαιτερο..κ μου τα κανει στο σπιτι.....φαντασου λοιπον τη θεση μου............... :-\
εχω δοκιμασει τα παντα (που λεει κ η διαφημιση.....)...αλλα ακομη κι αν σταματαει για λιγο... μετα παλι τα ιδια...τι να κανω.......?? πειτε μου συμβουλες γνωμες προτασεις...οτιδηποτε....γιατι πραγματικα καθε φορα που παω για μαθημα νιωθω πως παω στον πολεμο....................
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2009, 09:11:08 πμ από eleni09 ΠΕ 02 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159760
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.