*

Αποστολέας Θέμα: Μαθητής με ΔΕΠΥ  (Αναγνώστηκε 38457 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελεάνθη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 28, 2012, 03:13:27 μμ »
σας ευχαριστω πολυ :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 28, 2012, 04:54:50 μμ »
Τώρα το σκέφτηκα αυτό.
Δεν ξέρω κατά πόσο καλύπτεται το ΚΕΔΔΥ να αξιολογήσει το παιδί αν δεν έχει ήδη συμπληρώσει τα 4 χρόνια του, καθώς ο νόμος λέει ότι τα ΚΕΔΔΥ είναι για παιδιά ΑΠΟ 4 ετών.

Μπορεί αυτό να προβληθεί ως κώλυμμα.... Πάντως και στο δικό μας ΚΕΔΔΥ, όταν ερχόταν παιδί κάτων των 4 δεν γινόταν αξιολόγηση, απλά μια (τύπου) συμβουλευτική του γονιού και του δασκάλου.

Άλλωστε είναι πολύ νωρίς τα 4 'ετη για να γίνει αξιολόγηση και να βγει γνωμάτευση (εκτός αν αυτή γίνει από παιδοψυχίατρο)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος koslamp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 30, 2012, 07:57:28 μμ »
Παιδί με ενδείξεις ΔΕΠΥ στην Α Δημοτικού πώς αντιμετωπίζεται;Στέλνεται αυτήν την χρονική περίοδο για αξιολόγηση στα ΚΕΔΥ;Ενδεχομένως σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο εκτός Δημόσιας Εκπαίδευσης;Εάν μπορεί κάποιος της Ειδικής Αγωγής να μας δώσει τα φώτα του!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 30, 2012, 08:23:36 μμ »
Παιδί με ενδείξεις ΔΕΠΥ στην Α Δημοτικού πώς αντιμετωπίζεται;Στέλνεται αυτήν την χρονική περίοδο για αξιολόγηση στα ΚΕΔΥ;Ενδεχομένως σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο εκτός Δημόσιας Εκπαίδευσης;Εάν μπορεί κάποιος της Ειδικής Αγωγής να μας δώσει τα φώτα του!

Φυσικά και στέλενται παιδί στα ΚΕΔΔΥ τώρα.
Βασικά αίτηση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Απλά από 10 Ιουλίου μέχρι 1 Σεπτεμβρίου δεν γίνονται αξιολογήσεις.

Αν πάει σε ιδιωτικό κέντρο, απλά το χαρτί που πιθανά θα του δώσουν δεν θα έχει καμία ισχύ στο σχολείο. Ούτε σε τμήμα ένταξης θα μπορεί να είναι, ούτε παράλληλη στήριξη να ζητήσει.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος koslamp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Τα λίγα λόγια ζάχαρη και τα καθόλου μέλι
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 08, 2012, 12:21:50 μμ »
Παιδί με ενδείξεις ΔΕΠΥ στην Α Δημοτικού πώς αντιμετωπίζεται;Στέλνεται αυτήν την χρονική περίοδο για αξιολόγηση στα ΚΕΔΥ;Ενδεχομένως σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο εκτός Δημόσιας Εκπαίδευσης;Εάν μπορεί κάποιος της Ειδικής Αγωγής να μας δώσει τα φώτα του!

Φυσικά και στέλενται παιδί στα ΚΕΔΔΥ τώρα.
Βασικά αίτηση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Απλά από 10 Ιουλίου μέχρι 1 Σεπτεμβρίου δεν γίνονται αξιολογήσεις.

Αν πάει σε ιδιωτικό κέντρο, απλά το χαρτί που πιθανά θα του δώσουν δεν θα έχει καμία ισχύ στο σχολείο. Ούτε σε τμήμα ένταξης θα μπορεί να είναι, ούτε παράλληλη στήριξη να ζητήσει.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τηλεφώνησα στο ΚΕΔΔΥ και μου είπαν ότι δεν έχουν καθόλου ραντεβού για φέτος.Με ενημέρωσαν λοιπόν πως αρχές Σεπτέμβρη ο γονέας ή ο δάσκαλος(ο καινούριος ενδεχομένως γιατί είμαι ανπληρωτής) να πάρει τηλ για ραντεβού,ωστε η αξιολόγηση να βγει νωρίς.Όμως μου είπαν κιόλας πως δεν ξέρουν εάν τα ΚΕΔΔΥ θα κάνουν σίγουρα αξιολογήσεις γιατί τους στέλνουν λέει αργά τις ειδικότητες. Πέρυσι για παράδειγμα τους έστειλάν προσωπικό υποστηρικτικό αρχές Οκτωβρίου.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 08, 2012, 02:20:48 μμ »
Παιδί με ενδείξεις ΔΕΠΥ στην Α Δημοτικού πώς αντιμετωπίζεται;Στέλνεται αυτήν την χρονική περίοδο για αξιολόγηση στα ΚΕΔΥ;Ενδεχομένως σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο εκτός Δημόσιας Εκπαίδευσης;Εάν μπορεί κάποιος της Ειδικής Αγωγής να μας δώσει τα φώτα του!

Φυσικά και στέλενται παιδί στα ΚΕΔΔΥ τώρα.
Βασικά αίτηση μπορεί να γίνει οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Απλά από 10 Ιουλίου μέχρι 1 Σεπτεμβρίου δεν γίνονται αξιολογήσεις.

Αν πάει σε ιδιωτικό κέντρο, απλά το χαρτί που πιθανά θα του δώσουν δεν θα έχει καμία ισχύ στο σχολείο. Ούτε σε τμήμα ένταξης θα μπορεί να είναι, ούτε παράλληλη στήριξη να ζητήσει.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Τηλεφώνησα στο ΚΕΔΔΥ και μου είπαν ότι δεν έχουν καθόλου ραντεβού για φέτος.Με ενημέρωσαν λοιπόν πως αρχές Σεπτέμβρη ο γονέας ή ο δάσκαλος(ο καινούριος ενδεχομένως γιατί είμαι ανπληρωτής) να πάρει τηλ για ραντεβού,ωστε η αξιολόγηση να βγει νωρίς.Όμως μου είπαν κιόλας πως δεν ξέρουν εάν τα ΚΕΔΔΥ θα κάνουν σίγουρα αξιολογήσεις γιατί τους στέλνουν λέει αργά τις ειδικότητες. Πέρυσι για παράδειγμα τους έστειλάν προσωπικό υποστηρικτικό αρχές Οκτωβρίου.

Αυτό είναι αλήθεια.
Τα ραντεβού αργού πολύ, οι αξιολογήσεις γίνονται αργά γιατί τα ΚΕΔΔΥ είναι χωρίς προσωπικό.
Βέβαια, εξαρτάται πάντ ακαι από το ΚΕΔΔΥ. Πριν πάρω εγώ εκπαιδευτική άδεια, στο δικό "μου" ΚΕΔΔΥ, δεν υπήρχε αναμονή μεγαλύτερη από 1 εβδομάδα στην προσχολική που υπήρχα εγώ, 2-3 εβδομάδες στη δευτεροβάθμια που υπήρχε αποσπασμε΄νη φιφλόλογος από την αρχή της χρονιάς και........μετά τα Χριστούγεννα που ήρθε δάσκαλος, η αναμονή περιορίστηκε επίσης στις 2-3 εβδομάδες. Την προηγούμενη χρονιά, όμως, στη δευτεροβάθμια υπήρχαν παιδια΄που περίμεναν 2 χρόνια, γιατί για 2 χρόνια δεν υπήρχε εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας.......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 08, 2012, 02:59:46 μμ »

Πριν πάρω εγώ εκπαιδευτική άδεια, στο δικό "μου" ΚΕΔΔΥ, δεν υπήρχε αναμονή μεγαλύτερη από 1 εβδομάδα στην προσχολική που υπήρχα εγώ, 2-3 εβδομάδες στη δευτεροβάθμια που υπήρχε αποσπασμε΄νη φιφλόλογος από την αρχή της χρονιάς και........μετά τα Χριστούγεννα που ήρθε δάσκαλος, η αναμονή περιορίστηκε επίσης στις 2-3 εβδομάδες. Την προηγούμενη χρονιά, όμως, στη δευτεροβάθμια υπήρχαν παιδια΄που περίμεναν 2 χρόνια, γιατί για 2 χρόνια δεν υπήρχε εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας.......

Σίγουρα εκτός από τον εκπαιδευτικό της συγκεκριμένης βαθμίδας, θα πρέπει να υπάρχει και ο απαραίτητος αριθμός μελών ΕΕΠ(όχι π.χ. μόνο 1-2-ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί) για να μην καθυστερήσει η αξιολόγηση, γιατί ως γνωστό αυτή είναι διεπιστημονική.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 08, 2012, 07:46:22 μμ »

Πριν πάρω εγώ εκπαιδευτική άδεια, στο δικό "μου" ΚΕΔΔΥ, δεν υπήρχε αναμονή μεγαλύτερη από 1 εβδομάδα στην προσχολική που υπήρχα εγώ, 2-3 εβδομάδες στη δευτεροβάθμια που υπήρχε αποσπασμε΄νη φιφλόλογος από την αρχή της χρονιάς και........μετά τα Χριστούγεννα που ήρθε δάσκαλος, η αναμονή περιορίστηκε επίσης στις 2-3 εβδομάδες. Την προηγούμενη χρονιά, όμως, στη δευτεροβάθμια υπήρχαν παιδια΄που περίμεναν 2 χρόνια, γιατί για 2 χρόνια δεν υπήρχε εκπαιδευτικός δευτεροβάθμιας.......

Σίγουρα εκτός από τον εκπαιδευτικό της συγκεκριμένης βαθμίδας, θα πρέπει να υπάρχει και ο απαραίτητος αριθμός μελών ΕΕΠ(όχι π.χ. μόνο 1-2-ψυχολόγοι, κοινωνικοί λειτουργοί) για να μην καθυστερήσει η αξιολόγηση, γιατί ως γνωστό αυτή είναι διεπιστημονική.

Με μία ψυχολόγο και 3 κοινωνικούς λειτουργούς (!!!) τα βγάζαμε πέρα.
Όλοι δουλεύαμε όλη μέρα, ειδικά η ψυχολόγος (2 πολλές φορές και 3 αξιολογήσεις τη μέρα), με πολλές υπερωρίες (φυσικά απλήρωτες γιατί δεν υπάρχουν υπερωρίες σε μας)....
Θέλαμε και το κάναμε φυσικά και δεν διεκδικώ εύσημα.....
Απλά περιγράφω το πώς γινόταν η δουλειά.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 10, 2012, 06:57:26 μμ »

Με μία ψυχολόγο και 3 κοινωνικούς λειτουργούς (!!!) τα βγάζαμε πέρα.
Όλοι δουλεύαμε όλη μέρα, ειδικά η ψυχολόγος (2 πολλές φορές και 3 αξιολογήσεις τη μέρα), με πολλές υπερωρίες (φυσικά απλήρωτες γιατί δεν υπάρχουν υπερωρίες σε μας)....
Θέλαμε και το κάναμε φυσικά και δεν διεκδικώ εύσημα.....
Απλά περιγράφω το πώς γινόταν η δουλειά.

Βρε καλά ήσασταν! Εγώ μιλώ για ΚΕΔΔΥ με ένα ψυχολόγο και ένα κοινωνικό λειτουργό με το ζόρι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 10, 2012, 11:59:55 μμ »

Με μία ψυχολόγο και 3 κοινωνικούς λειτουργούς (!!!) τα βγάζαμε πέρα.
Όλοι δουλεύαμε όλη μέρα, ειδικά η ψυχολόγος (2 πολλές φορές και 3 αξιολογήσεις τη μέρα), με πολλές υπερωρίες (φυσικά απλήρωτες γιατί δεν υπάρχουν υπερωρίες σε μας)....
Θέλαμε και το κάναμε φυσικά και δεν διεκδικώ εύσημα.....
Απλά περιγράφω το πώς γινόταν η δουλειά.

Βρε καλά ήσασταν! Εγώ μιλώ για ΚΕΔΔΥ με ένα ψυχολόγο και ένα κοινωνικό λειτουργό με το ζόρι!!!!!

Ξέρω και τέτοιο σε νησί....
Ένα γραφείο (έπιπλο), ένας υπολογιστής και 1 ψυχολόγος και μισή φιλόλογος....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 26, 2012, 08:03:40 μμ »
Ανέλαβα φέτος ένα παιδάκι Β Δημοτικού με ΔΕΠΥ. Η μητέρα του ενδιαφέρεται πολύ και προσπαθούμε να συνεργαστούμε σε αυτό. Το έχει πάει σε πολλά κέντρα, ακόμα και σε Παιδοψυχολόγο που τελικά από ότι μου είπε βοήθησε πάρα πολύ την ίδια. Το παιδάκι είναι 8 χρονών. Την Α Δημοτικού την τελείωσε σε ιδιωτικό σχολείο όπου τους έδιναν ένα βουνό ασκήσεις για το σπίτι. Την επόμενη χρονιά το έγραψε ξανά στην Α Δημοτικού σε Δημόσιο γιατί οι δάσκαλοι στο ιδιωτικό της είπαν πως ήταν αρκετά ανώριμο παιδάκι και έτσι η ίδια αποφάσισε να ξεκινήσει από την αρχή.

Πέρυσι είχε μια δασκάλα στο σπίτι για να το βοηθάει στα μαθήματα, η οποία όμως όχι μόνο ήταν ακατάλληλη, αλλά μάλλον επικίνδυνη για την ψυχολογία του παιδιού, αφού του έβαζε συνέχεια τιμωρίες, του τραβούσε τα μαλλιά ή το αυτί και το μάλωνε συνεχώς. Φέτος λοιπόν στη Β Δημοτικού το ανέλαβα εγώ. Διαβάζουμε 2 ώρες μαζί και το διάβασμα πάει εξαιρετικά αργά. Αποσπάται η προσοχή του συνέχεια. Έχω φροντίσει να βρισκόμαστε σε χώρο με ελάχιστα αντικείμενα, με απόλυτη ησυχία και να κρατάμε την οπτική μας επαφή. Χωρίζω την ώρα και την ύλη που πρέπει να βγει σε πολύ μικρά κομμάτια κάνοντα συχνά διαλείμματα. Μετά το διάλειμμα όμως δυσκολα συγκεντρώνεται ξανά.. Μιλάει ακατάπαυστα για οτιδήποτε άσχετο και παρά τις προτροπές μου να κάνουμε ανάγνωση ή οτιδήποτε άλλο δεν ξεκινάμε εύκολα. Συνήθως προλαβαίνουμε τα μισά από όσα έχει και συνεχίζει τα υπόλοιπα με τη μητέρα του. Προσπαθεί όμως και η ίδια να μη μένει το παιδί όλη μέρα σπίτι διαβάζοντας γιατί χρειάζεται και ξεκούραση και παιχνίδι. Κάποια πράγματα μένουν για το Σαββατοκύριακο και η δασκάλα του στο σχολείο δείχνει κατανόηση και έχει επικοινωνία με τη μητέρα.

Τί παραπάνω θα μπορούσα να κάνω; Έχω διαβάσει αρκετά βιβλία για τις ΜΔ αλλά πρακτικά στην προετοιμασία των μαθημάτων για την επόμενη μέρα τα πράγματα είναι δύσκολα. Καλείται το παιδί να λύσει ασκήσεις που βαριέται. Η διαδικασία μελέτης όσο και αν προσπαθώ να την κάνω ενδιαφέρον ή διασκεδαστική δεν έχει πάντα αποτέλεσμα. Πώς μπορεί ένα τέτοιο παιδί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις ενός σχολείου που ενδιαφέρεται μόνο για τη γνώση αλλά όχι για την ιδιαιτερότητα του; Πώς μπορώ εγώ η ίδια να το βοηθήσω παραπάνω στη μελέτη του, αλλά και να το κάνω να μη νιώθει πως όλη του η ζωή και ο εαυτός κρίνονται από τους βαθμούς του σχολείου;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2012, 08:06:48 μμ από monogramma »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:46:01 πμ »
Η ΔΕΠΥ είναι διαγνωσμένη από ΚΕΔΔΥ;
Αν είναι, θα πρέπει να έχει δωθεί στο παιδί ένα ΕΠΕ με στόχους και ενδεικτικές δραστηριότητες. Μπορείς να δουλέψεις με βάση εκείνο.
Το παιδί είναι σε ΤΕ; Πώς δουλέυεται εκεί;

Πάντως, γενικά μιλώντας πάντα, οι βασικές "αρχές" για ΔΕΠΥ είναι μικρές δραστηριότητες και διαλείμματα. Επίσης, συννενοήση με το σχολείο, ώστε ο μαθητής να κάνει κάποια από αυτά που κάνουν στο σχολείο (π.χ. 2 σκήσεις από τις 3) και διαγράμματα στα μαθήματα με τα βασικά της κάθε ενότητας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 12:39:35 μμ »
Δεν ξέρω πού έχει διαγνωστεί. Πήγαιναν πάντως σε ένα πολύ ακριβό Κέντρο που χρησιμοποιούν μια μέθοδο (δε θα ήθελα να το αναφέρω εδώ κ να κάνω διαφήμιση αλλά ίσως καταλαβαινεις ποιο είναι). Το ΕΠΕ τί ακριβώς είναι; Η διάγνωση; Το παίρνουν μόνο τα παιδια που πάνε σε ΚΕΔΔΥ;

Πλέον δεν πηγαίνει σε κάποιο Κέντρο Στήριξης. Είχε δοκιμάσει να πάει σε 1-2 στην αρχή και τελικά κατέληξε σε αυτό που ανέφερα πιο πάνω αλλά η μητέρα του μου είπε πως δεν έβλεπε καμία βελτίωση και έτσι σταμάτησαν. Δεν ξέρω αν έκανε καλά. :-\


Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μαθητής με ΔΕΠΥ
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 01:12:52 μμ »
Από το ΚΕΔΔΥ θα πάρει γνωμάτευση (αφού αξιολογηθεί από την ομάδα του) που θα προτείνει και τρόπους "αντιμετώπισης"/παρέμβασης. Επίσης, με γνωμάτευση του ΚΕΔΔΥ, μπορεί να παρακολουθήσει τμήμα ένταξης που θα μπορέσει πιθανότατα να τον οριοθετήσει ή να δείξει τον τρόπο που οριοθετείται ένα παιδί.
Το ΕΠΕ είναι Εξατομικευμένο Πρόγραμμα Εκπαίδευσης. Αναφέρει την τρέχουσα κατάσταση του παιδιού, θέτει μακροπρόθεσμους στόχους για το παιδί και βραχυπρόθεσμους και προτείνονται δραστηρίοτητες/τρόποι για να επιτευχθο'υν αυτοί οι στόχοι.

Δεν γνωρίζω για τα κέντρα στήριξης και τι μπορεί να προσφέρουν ή όχι.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 282

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.