*

Αποστολέας Θέμα: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία  (Αναγνώστηκε 5907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 10:37:00 μμ »
μην εισαι απολυτη.καθε χρονια ειναι διαφορετικη.εγω προσωπικα υπηρξαν χρονιες που κυλουσαν ολα ρολοι και με ζεσταμα,στρωσιμο,υπνο και υπηρξε κ χρονια που ηταν δυσκολα παιδια σε ενα δυσκολο σχολειο, με τουαλετα εξω, με το φουρνο και το ψυγειο μεσα στην ταξη και με κινδυνο τα παιδια να καουνε. η περσινη κοπελα ειχε βγαλει τα κουμπια γιατι το αναβανε,φαντασου..δηλ αυτη τη χρονια ημουν χειροτερη δασκαλα;δε νομιζω.ηταν ετσι οι συνθηκες που αποφασισαμε τελικα να μη ζεσταινουμε καν το φαγητο.στην τελικη τις αντοχες και το αγχος της καθεμιας δεν το ξερεις και δεν μπορουμε να ειμαστε αυστηροι. ετσι θα ημουν αν ηξερα οτι δεν δουλευει κανενα προγραμμα και βλεπουν τηλεοραση ολη μερα. την ωρα του φαγητου ομως θα ημουν πιο ελαστικη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:23 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 11:13:10 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα συμφωνήσω με την enmaki. Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να έχεις την ευθύνη τόσων παιδιών και να κάνεις συγχρόνως δουλειές, αλλά οφείλει να βρει έναν άλλον τρόπο. Όλοι λένε για το πόσο επιβλαβής είναι η τηλεόραση, ειδικά στα μικρά παιδιά, κι αυτή κοιτάζει τη βολή της; Και δε βλέπουν μόνο την ώρα του φαγητού, αλλά μετά τον ύπνο. Όσα ξυπνάνε, αντί να τα απασχολήσουν κάπως, τα βάζουν στην τηλεόραση με αποτέλεσμα κι αυτά που δεν κοιμούνται αλλά ξεκουράζονται, να σηκωθούν για να δουν. Το ωραίο είναι ότι δεν μας αφήνουν να παίρνουμε τα παιδιά νωρίτερα από τις 3.45, μιας και έτσι είναι ο κανόνας του ολοημέρου. Αφού, όμως, δεν μπορούν αυτές να τα απασχολήσουν, γιατί ν'αφήνω το παιδί μου εκεί;
Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ταίζουν όλα τα παιδιά! Ανεξαιρέτως! Ακόμα κι αυτά που τρώνε μόνα τους, τα μπουκώνουν συνέχεια. Όταν ρώτησα την τραπεζοκόμο αν τα ταίζουν (γιατί μου γκρίνιαζε ο γιος μου), μου είπε ότι το κάνουν για να μην χάνουν χρόνο. Δε θα'πρεπε να προάγουν την αυτονομία; Στο δημοτικό του χρόνου θα τα ταίζουν;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 26, 2009, 11:52:03 μμ »
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τα παιδιά δεν τα ταΐζουμε!!!!! Άλλο πάλι και αυτό!!!!
Επίσης, υπάρχει τραπεζοκόμος;;;;; 1ον Αίρεται η δικαιολογία της νηπιαγωγού ότι βάζει τα παιδιά να βλέπουν τηλεόραση γιατί δνε μπορεί να είναι στην κουζίνα και να τα προσέχει ταυτόχρονα, 2ον Πάει όλη η παιδαγωγική δραστηριότητα του φαγητού (σερβίρισμα, μάζεμα, σεβασμός του άλλου, σωστή στάση στο τραπέζι κλπ).
Άλλα το πιο σημαντικό είναι το τάισμα. Μόνο τα μωρά τα ταΐζουν στον παιδικό σταθμό! Στην τελικ΄λη αν ένα παιδί δεν θέλει να φάει,ας μην φάει. Δεν κάνει καλό να του δίνουμε με το ζόρι να φάει!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 12:11:45 πμ »
Επίσης, υπάρχει τραπεζοκόμος;;;;;
Έχουμε τραπεζοκόμο για την οποία πληρώνουμε (ο κάθε γονιός) 100 ευρω τον χρόνο.
1ον Αίρεται η δικαιολογία της νηπιαγωγού ότι βάζει τα παιδιά να βλέπουν τηλεόραση γιατί δνε μπορεί να είναι στην κουζίνα και να τα προσέχει ταυτόχρονα
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Έχεις δίκιο.
Στην εγκύκλιο των νηπιαγωγείων διάβασα ότι 1 φορά τον μήνα οργανώνει συνάντηση η νηπιαγωγός. Περίπου πότε γίνεται η πρώτη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:23 »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 12:28:13 πμ »
Καλησπέρα στην παρέα σας! Εμένα η κόρη μου πηγαίνει ολοήμερο νηπιαγωγείο και δε βλέπουν καθόλου τηλεόραση εκεί.Τα παιδιά εννοείται ότι τρώνε μόνα τους,δεν υπάρχει τραπεζοκόμος και η πρώτη συνάντηση έχει ήδη γίνει από την περασμένη Δευτέρα.Στη συνάντηση αυτή μας μοίρασαν ερωτηματολόγια προκειμένου να γνωρίσουν καλύτερα τα παιδιά μας και να μπορέσουν να τα αντιμετωπίσουν σύμφωνα με την προσωπικότητα του καθενός.Μας ρωτούσαν αν το παιδί παρακολουθεί θεατρικές παραστάσεις,κινηματογράφο,αν αυτοεξυπηρετείται,αν σχηματίζει ολοκληρωμένες προτάσεις με πλούσιο λεξολόγιο,αν κοιμάται σε δικό του δωμάτιο και αν έχει τυχόν φοβίες.Θεώρησα εξαιρετική τη δουλεία τους και χάρηκα για το ενδιαφέρον που έδειξαν για τα παιδιά μας.Στη συνέχεια μας είπαν ότι οι επόμενες συναντήσεςι θα γίνουν ανά ομάδες όπου θα ενημερώνουν τον κάθε γονέα συγκεκριμένα για το δικό του παιδί.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 07:32:42 μμ »
Καλησπέρα στην παρέα σας! Εμένα η κόρη μου πηγαίνει ολοήμερο νηπιαγωγείο και δε βλέπουν καθόλου τηλεόραση εκεί.Τα παιδιά εννοείται ότι τρώνε μόνα τους,δεν υπάρχει τραπεζοκόμος και η πρώτη συνάντηση έχει ήδη γίνει από την περασμένη Δευτέρα.Στη συνάντηση αυτή μας μοίρασαν ερωτηματολόγια προκειμένου να γνωρίσουν καλύτερα τα παιδιά μας και να μπορέσουν να τα αντιμετωπίσουν σύμφωνα με την προσωπικότητα του καθενός.Μας ρωτούσαν αν το παιδί παρακολουθεί θεατρικές παραστάσεις,κινηματογράφο,αν αυτοεξυπηρετείται,αν σχηματίζει ολοκληρωμένες προτάσεις με πλούσιο λεξολόγιο,αν κοιμάται σε δικό του δωμάτιο και αν έχει τυχόν φοβίες.Θεώρησα εξαιρετική τη δουλεία τους και χάρηκα για το ενδιαφέρον που έδειξαν για τα παιδιά μας.Στη συνέχεια μας είπαν ότι οι επόμενες συναντήσεςι θα γίνουν ανά ομάδες όπου θα ενημερώνουν τον κάθε γονέα συγκεκριμένα για το δικό του παιδί.
:'( :'( :'( Άρα υπάρχουν και τέτοια νηπιαγωγεία. Γιατί μόλις πριν λίγο 2 φίλες μου προσπαθούσαν να με πείσουν ότι αυτά που γίνονται στο σχολείο του παιδιού μου είναι το καθεστώς.  :P Τι να πω... Μακάρι η άλλη νηπιαγωγός που θα τα έχει αυτήν την εβδομάδα στο ολοήμερο να είναι καλύτερη. :-\

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 09:14:34 μμ »
Κάτι τέτοιες συνάδελφοι χαλάνε την πιάτσα κι έχουμε βγάλει όνομα.
Δύσκολο είναι να απασχολήσεις 24 και ειδικά την περίοδο της προσαρμογής, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας τηλεόραση. Κι εμείς είχαμε δει το "ψάχνοντας το Νέμο" όταν μιλούσαμε για τη θάλασσα, αλλά μας πήρε δυο εβδομάδες και κάναμε κανονική ανάλυση, τόσο για τα ζώα όσο και για τους χαρακτήρες. Έλεος πια.

Για το τάισμα κρατήστε με να μη μιλήσω καλύτερα. :-X :-X :-X :-X
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 03:22:16 μμ »
emmaki, γνώμη μου είναι να κάνεις άλλη μια συζήτηση με τη συνάδελφο και, αν είναι δυνατόν, και με κάποιους άλλους γονείς, για να αισθάνεσαι ότι έχεις εξαντλήσει κάθε περιθώριο.

Αν δεις ότι δεν αλλάζουν τα πράγματα, μαζί με έναν - δύο γονείς, που έχουν την ίδια άποψη, να επικοινωνήσετε με τη σχολική σύμβουλο.
Νομίζω ότι με την παρέμβασή της, θα αλλάξουν τα πράγματα.

Στο λέω εκ πείρας. Σχολική σύμβουλος μετά από παράπονα γονιών επικοινώνησε τηλεφωνικά με συνάδελφο και έτσι λύθηκε πολύ παρόμοια με τη δική σου κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 03:35:00 μμ »
emmaki, γνώμη μου είναι να κάνεις άλλη μια συζήτηση με τη συνάδελφο και, αν είναι δυνατόν, και με κάποιους άλλους γονείς, για να αισθάνεσαι ότι έχεις εξαντλήσει κάθε περιθώριο.

Αν δεις ότι δεν αλλάζουν τα πράγματα, μαζί με έναν - δύο γονείς, που έχουν την ίδια άποψη, να επικοινωνήσετε με τη σχολική σύμβουλο.
Νομίζω ότι με την παρέμβασή της, θα αλλάξουν τα πράγματα.

Στο λέω εκ πείρας. Σχολική σύμβουλος μετά από παράπονα γονιών επικοινώνησε τηλεφωνικά με συνάδελφο και έτσι λύθηκε πολύ παρόμοια με τη δική σου κατάσταση.

Χμμμμμ.... Μάλλον κατά λάθος απευθύνεσαι σε μένα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 04:23:53 μμ »


[/quote]

Χμμμμμ.... Μάλλον κατά λάθος απευθύνεσαι σε μένα....
[/quote]

Ουουπς! Ναι, έχεις δίκιο.
Panickos, για σένα προοριζόταν.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ολοήμερα Νηπιαγωγεία
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 04:41:00 μμ »
emmaki, γνώμη μου είναι να κάνεις άλλη μια συζήτηση με τη συνάδελφο και, αν είναι δυνατόν, και με κάποιους άλλους γονείς, για να αισθάνεσαι ότι έχεις εξαντλήσει κάθε περιθώριο.

Αν δεις ότι δεν αλλάζουν τα πράγματα, μαζί με έναν - δύο γονείς, που έχουν την ίδια άποψη, να επικοινωνήσετε με τη σχολική σύμβουλο.
Νομίζω ότι με την παρέμβασή της, θα αλλάξουν τα πράγματα.

Στο λέω εκ πείρας. Σχολική σύμβουλος μετά από παράπονα γονιών επικοινώνησε τηλεφωνικά με συνάδελφο και έτσι λύθηκε πολύ παρόμοια με τη δική σου κατάσταση.
Σ'ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να μην χρειαστεί να φτάσω εκεί. (Έμαθα επιτέλους ποιος είναι ο ρόλος των σχολικών συμβούλων  :P)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 422
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.