*

Αποστολέας Θέμα: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.  (Αναγνώστηκε 32550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 09:18:11 πμ »
"Απαγόρευση", με την αυστηρή έννοια του όρου, δεν υπάρχει. Υπάρχουν όμως συστάσεις (όπως και για τις εκπαιδευτικές επισκέψεις) τι οποίες θεωρώ και σωστές. Επιπλέον, όταν ο χώρος είναι ακατάλληλος, δεν καταλαβαίνω γιατί να μπω στη διαδικασία να ταλαιπωρηθώ κι εγώ και, πολύ περισσότερο, να ταλαιπωρήσω και τα παιδιά... ::)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:59 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:15:22 πμ »
Αυτή η γρίπη όσο πάει μ' αρέσει περισσότερο!!! ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mxatzimarkou

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια φορα στα 1000 χρονια γινεται η αγαπη αιωνια!
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 10:15:59 πμ »
στο νηπιαγωγειο που δουλευω, την προηγουμενη χρονια εκαναν κλειστη γιορτουλα που δεν περιελαμβανε ποιηματα επιτελους!!!! Διαβασαν την ιστορια του νανου και του γιγαντα, καπως ετσι ειναι ο τιτλος, απο ενα ανθολογιο του δημοτικου (θα το διασταυρωσω αυριο ) που μιλαω για το συγκεκριμενο θεμα του πολεμου και του ΟΧΙ, μετα ακουσαν τραγουδια, εφτιαξαν σημαια και παρελασαν με αυτεσ στο προαυλιο. Σχολασαν στισ 11. Αυτα απο μενα

Καλά που μου το θύμισες mxatzimarkou!  ;D
Η ιστορία του νάνου και του γίγαντα βρίσκεται στο βιβλίο της Γλώσσας της Β' Δημοτικού το Α' τεύχος σελ. 60-61 (μπορείτε να το βρείτε στο www.pi-schools.gr) ή στο βιβλίο της Γαλάτειας Σουρέλη "Ντο-ρε-μι κι ένα σκυλί", εκδ. Ψυχογιός.
 ;)

Είναι μικρή και μεταφορική ιστοριούλα. ;)


Ναι αυτην λεω effie ! Ευχαριστω π[ου με συμπληρωσες γιατι δεν εβρισκα την βιβλιογραφια του!

Αποσυνδεδεμένος Melina04

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 06:10:22 μμ »
Αυτή η γρίπη όσο πάει μ' αρέσει περισσότερο!!! ;D ;D ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:59 »

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 15, 2009, 07:16:46 μμ »
Κι εμείς δε θα κάνουμε καμία ανοιχτή γιορτή και καμία εκδρομή.
Έχω γονείς που αντιδρούν σε αυτό, αλλά υπεύθυνη είναι η προϊσταμένη.
Για μένα καλύτερα! Ακόμα δε ξέρω πού παν τα τέσσερα.
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος runaway

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 02:25:50 μμ »
Εγώ έχω και γιορτή και παρέλαση και κατάθεση στεφάνου....
Στην υγειά μου λοιπόν...
Βασικά είναι θέμα καθαρά συνήθειας και προϊσταμένων
Κάθε Δύση μια Ανάμνηση
Κάθε Ανατολή κι Ελπίδα!

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 02:37:05 μμ »
τόσο ζόρι σας έρχεται λοιπόν να κάνετε γιορτή; όλα θα τα γκρεμίσετε; μα αν ζορίζεστε, γιατί δε φεύγετε από την εκπαίδευση;
κατά δεύτερον, γιατί να μη γίνεται ανοιχτή γιορτή; κλείνουμε τις πόρτες των σχολειών μας στην κοινωνία;
3ον )αν δεν αυτοπροσφερόμαστε εμείς με τη συμμετοχή μας στις γιορτές των σχολείων, πώς θα γίνουμε παράδειγμα στα παιδιά μας για αυτοπροσφορά;
αν και είμαι σε λύκειο....φέτος και γιορτή με όργανα θα κάνω, παίζω μπουζούκι και μαζί με 5 μαθητές (κλαρίνο, 2 κιθάρες, 2 μπουζούκια(μαθητής +εγώ) και ντραμς ) θα κάνουμε γιορτή....ανοιχτή στον κόσμο....(σ.σ. δεν είμαι η μουσικός του σχολείου, αλλά ο φυσικος....αυτή δεν ήθελε να κάνει τίποτα!!!! >:( :( :()

ε νομίζω, πως την εκπαίδευση τη ρημάζουμε μέρα τη μέρα εμείς οι εκπαιδευτικοί με τη μιζέρια και την τεμπελιά μας....με τη δημοσιοϋπαλληλίστικη κακομοιριά μας....ή μήπως θέλετε και επίδομα για τις γιορτές; >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Εγώ έχω και γιορτή και παρέλαση και κατάθεση στεφάνου....
Στην υγειά μου λοιπόν...
Βασικά είναι θέμα καθαρά συνήθειας και προϊσταμένων
Αυτή η γρίπη όσο πάει μ' αρέσει περισσότερο!!! ;D ;D ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2009, 02:38:58 μμ από ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 03:19:54 μμ »
Τις γιορτές τις έχουν καταντήσει (συνήθως) σε απαγγελία μερικών στίχων και ορισμένων κοινότυπων και βαρετών απαγγελιών, χωρίς καμία αναφορά (τυχαίο;) στα πραγματικά ιστορικά γεγονότα που οδήγησαν π.χ. στο ΟΧΙ ή στην επανάσταση του '21 (για τον Μάρτιο αυτό :P), ειδικά στο Λύκειο που θα μπορούσε να γίνει. Για νηπιαγωγεία, εντάξει λογικό είναι να γίνει μια κλειστή γιορτή με μερικά ποιήματα. Ειδικά τώρα με τις γρίππες καλό είναι να αποφεύγονται συνοστισμοί χωρίς λόγο (τι νόημα έχει να έρχεται η κάθε θείτσα που βήχει για να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία της;).
Εσύ βέβαια καλά κάνεις και οργανώνεις και μουσικό γλέντι (όχι ότι έχει άμεση σχέση με εορτασμό του ΟΧΙ, αλλά στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει να βρίσκουμε αφορμές για γλέντια, και δεν είναι κακό αυτό).

Υ.Γ. Συγγνώμη για την παρέμβαση :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 04:07:35 μμ »
Εμένα πάντως το μόνο που δεν μου αρέσει στο νηπιαγωγείο είναι η οργάνωση ανοιχτών γιορτών, για πολλούς λόγους. Δεν το κάνω με την καρδιά μου. Και είναι ένα δικό μου χαρακτηριστικό, όπως είναι και του άλλου να θέλει να οργανώνει υπερπαραγωγές. Ε, δεν είμαστε όλοι ίδιοι και καλώς δεν είμαστε. Κι ούτε παίζει το συγκεκριμένο πράγμα κάποιο ρόλο ως προς το αν είμαστε καλοί εκπαιδευτικοί ή όχι. Για κάποιους γονείς βέβαια-να το πούμε κι αυτό- γιορτές φαντασμαγορικές και νήπια που παπαγαλίζουν το αλφάβητο, γράφουν και αριθμούν, ανάγουν αυτόματα τον νηπιαγωγό σε άξιο και ικανό επιστήμονα, ενώ βεβαίως ισχύει ταυτόχρονα και το γεγονός οτι σε αντίθετη περίπτωση ο/η νηπιαγωγός....ήταν άχρηστος/η.
Ας κάνουμε ο καθένας το καλύτερο που μπορούμε με ευσυνειδησία, χωρίς να κριτικάρουμε υπερβολικά και ανευ ουσίας, τους συναδέλφους μας.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 04:27:49 μμ »
Τις γιορτές τις έχουν καταντήσει (συνήθως) σε απαγγελία μερικών στίχων και ορισμένων κοινότυπων και βαρετών απαγγελιών, χωρίς καμία αναφορά (τυχαίο;) στα πραγματικά ιστορικά γεγονότα που οδήγησαν π.χ. στο ΟΧΙ ή στην επανάσταση του '21 (για τον Μάρτιο αυτό :P), ειδικά στο Λύκειο που θα μπορούσε να γίνει. Για νηπιαγωγεία, εντάξει λογικό είναι να γίνει μια κλειστή γιορτή με μερικά ποιήματα. Ειδικά τώρα με τις γρίππες καλό είναι να αποφεύγονται συνοστισμοί χωρίς λόγο (τι νόημα έχει να έρχεται η κάθε θείτσα που βήχει για να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία της;).
Εσύ βέβαια καλά κάνεις και οργανώνεις και μουσικό γλέντι (όχι ότι έχει άμεση σχέση με εορτασμό του ΟΧΙ, αλλά στην Ελλάδα έχουμε συνηθίσει να βρίσκουμε αφορμές για γλέντια, και δεν είναι κακό αυτό).

Υ.Γ. Συγγνώμη για την παρέμβαση :)

Δεκτές, καλοδεχούμενες και σεβαστές όλες οι απόψεις!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 06:02:21 μμ »
τόσο ζόρι σας έρχεται λοιπόν να κάνετε γιορτή; όλα θα τα γκρεμίσετε; μα αν ζορίζεστε, γιατί δε φεύγετε από την εκπαίδευση;
κατά δεύτερον, γιατί να μη γίνεται ανοιχτή γιορτή; κλείνουμε τις πόρτες των σχολειών μας στην κοινωνία;


Με όλη τη καλή διάθεση, τα παιδιά του νηπιαγωγείου δεν ειναι ίδια με αυτά του Λυκείου. Πολλά από  αυτά έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με το χώρο του σχολείου και της κοινωνίας, και το να εκθέτουν εαυτόν καθημερινά στους συμμαθητές τους (ναι, αυτούς τους "άλλους" που δεν είναι ούτε η οικογένειά τους, ούτε το στενό τους περιβάλλον όπου νοιώθουν ασφάλεια), είναι ήδη ένα σοκ. Φαντάσου τώρα να βρεθεί το 4-5χρονο στολισμένο μπροστά σε 25 γονεις,θείες,γιαγιάδες που το κοιτάνε περιμένοντας ένας θεός ξέρει τί και το χειρότερο, ΓΕΛΑΝΕ με ότι κάνει (αυτό το "αχου το καλέ, χαχαχα, πως ψευδίζει έτσι και τα λέει μέσα από το στόμα του" είναι ότι χειρότερο). Εσύ δεν θα ένοιωθες το ίδιο αν π.χ. σε στολίζανε, σου λέγανε κάθε μέρα ότι έρχεται Η ΓΙΟΡΤΗ και στο τέλος σε βγάζανε σε ένα γήπεδο 3000 ατόμων να τραγουδίσεις ένα ττραγούδι που ίσως δεν το έχεις μάθει και τόσο καλά; ;)

Έτσι, για πρώτη γιορτή, οι περισσότερες σχολικοί σύμβουλοι προτείνουν τη κλειστή γιορτή, και καλά κάνουν, γιατί μετά από χρόνια εμπειρίας φάνηκε ότι είναι καλύτερο το άνοιγμα στην κοινωνία να γίνεται σταδιακά, για να έχουν το χρόνο τα παιδια να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον και τις προκλήσεις του. ¨Αλλωτε, μετά την 28η Οκτωβρίου, πίστεψέ με, δεν θα ακούσεις και πολλούς να παραπονιούνται π.χ. για τη γιορτή των Χριστουγέννων. Ίσα-ίσα, οι περισσότερες συνάδελφοι ΚΑΙ χαίρονται με τα παιδιά, ΚΑΙ περιμένουν πώς αι πως να δείξουν τη δουλειά τους.  :D :D

Οπότε, φυσιολογική η αντίδρασή σου μεν, αλλά υπάρχουν και δεδομένα που δείχνουν ότι δεν είναι όλα αυτό που φαίνονται.. :P

Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 18, 2009, 06:36:30 μμ »
τόσο ζόρι σας έρχεται λοιπόν να κάνετε γιορτή; όλα θα τα γκρεμίσετε; μα αν ζορίζεστε, γιατί δε φεύγετε από την εκπαίδευση;
κατά δεύτερον, γιατί να μη γίνεται ανοιχτή γιορτή; κλείνουμε τις πόρτες των σχολειών μας στην κοινωνία;


Με όλη τη καλή διάθεση, τα παιδιά του νηπιαγωγείου δεν ειναι ίδια με αυτά του Λυκείου. Πολλά από  αυτά έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με το χώρο του σχολείου και της κοινωνίας, και το να εκθέτουν εαυτόν καθημερινά στους συμμαθητές τους (ναι, αυτούς τους "άλλους" που δεν είναι ούτε η οικογένειά τους, ούτε το στενό τους περιβάλλον όπου νοιώθουν ασφάλεια), είναι ήδη ένα σοκ. Φαντάσου τώρα να βρεθεί το 4-5χρονο στολισμένο μπροστά σε 25 γονεις,θείες,γιαγιάδες που το κοιτάνε περιμένοντας ένας θεός ξέρει τί και το χειρότερο, ΓΕΛΑΝΕ με ότι κάνει (αυτό το "αχου το καλέ, χαχαχα, πως ψευδίζει έτσι και τα λέει μέσα από το στόμα του" είναι ότι χειρότερο). Εσύ δεν θα ένοιωθες το ίδιο αν π.χ. σε στολίζανε, σου λέγανε κάθε μέρα ότι έρχεται Η ΓΙΟΡΤΗ και στο τέλος σε βγάζανε σε ένα γήπεδο 3000 ατόμων να τραγουδίσεις ένα ττραγούδι που ίσως δεν το έχεις μάθει και τόσο καλά; ;)

Έτσι, για πρώτη γιορτή, οι περισσότερες σχολικοί σύμβουλοι προτείνουν τη κλειστή γιορτή, και καλά κάνουν, γιατί μετά από χρόνια εμπειρίας φάνηκε ότι είναι καλύτερο το άνοιγμα στην κοινωνία να γίνεται σταδιακά, για να έχουν το χρόνο τα παιδια να προσαρμοστούν στο νέο περιβάλλον και τις προκλήσεις του. ¨Αλλωτε, μετά την 28η Οκτωβρίου, πίστεψέ με, δεν θα ακούσεις και πολλούς να παραπονιούνται π.χ. για τη γιορτή των Χριστουγέννων. Ίσα-ίσα, οι περισσότερες συνάδελφοι ΚΑΙ χαίρονται με τα παιδιά, ΚΑΙ περιμένουν πώς αι πως να δείξουν τη δουλειά τους.  :D :D

Οπότε, φυσιολογική η αντίδρασή σου μεν, αλλά υπάρχουν και δεδομένα που δείχνουν ότι δεν είναι όλα αυτό που φαίνονται.. :P



++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 09:58:34 μμ »
εχετε βρει καποια απλη ομιλια με λιγα ομορφα λογια οχι πολλες υπερβολες και βαρυγδουπες εκφρασεις ??
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 25, 2009, 10:02:59 μμ »
Μόλις ολοκλήρωσα κάτι σχετικό.Στείλε μου αν θες pm να στο προωθήσω.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 279
Σύνολο: 289

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.164 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.