*

Ψηφοφορία

Τί πιστεύετε για τις πενθήμερες;

Πρέπει να καταργηθούν
10 (24.4%)
Να συνεχίσουν να υπάρχουν όπως σήμερα
7 (17.1%)
Να γίνονται μόνο εκπαιδευτικές εκδρομές ή εκδρομές προς το εξωτερικό
24 (58.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Αποστολέας Θέμα: Πενθήμερες Εκδρομές  (Αναγνώστηκε 43846 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2009, 03:30:37 μμ »
... Όχι να ειναι το γραφείο ταξιδιών που θα βγάλει το πρόγραμμα και θα "πετάξει " μεσα κι ένα μουσείο για να ρίξει στάχτη στα μάτια δικαιολογώντας τον εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Νομίζω ότι ο πρώτος λόγος ανήκει στο σχολείο και μάλιστα με τρόπο που να συνδέει τη θεωρητική από βιβλίου γνώση με τη ζωντανή.
To πρόγραμμα της εκδρομής δεν το βγάζουν τα γραφεία αλλά οι συνοδοί καθηγητές και μετά το στέλνουν προς έγκριση στα γραφεία της ΔΔΕ. Τώρα αν κάποιοι συνάδελφοι βαριούνται να βγάλουν πρόγραμμα ..... δεν μας φταίει κανένα τουριστικό γραφείο. Έπειτα οι παρεκλίσεις από το πρόγραμμα της εκδρομής είναι συνήθως κατ' απαίτηση των μαθητών και υπο την ανοχή των καθηγητών.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν και οι απόψεις της rozy4 με βρίσκουν σύμφωνη.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 18, 2009, 04:09:22 μμ »
να πω τωρα και τη δικη μου γνωμη, μια που ανοιξα εγω το θεμα.
πιστευω οτι πρεπει να καταργηθουν,ως θεσμος απηρχαιωμενος.δεν εχουν πλεον αναγκη τα παιδια μια εκδομη στην γ'λυκειου για να βγουν εκτος συνορων. αλλαξαν οι εποχες. και στο κατω κατω για ποιο λογο ο καθηγητης να αγχωνεται,να ειναι υπευθυνος για 20,30,60 ατομα?

θα προτεινα ομως στην γ'λυκειου να υπαρχει κατι σαν "πτυχιακη" οπου τα παιδια θα πρεπει να παρουσιασουν κατι γυρω απο την περιοχη τους, κατι ιστορικο,λαογραφικο κλπ κλπ μια πατριδογνωσια δηλ σε μορφη project. δεν ειναι δυνατον να μη γνωριζουμε ιστορια, μνημεια,ιστορικες μαρτυριες κλπ κλπ.
και θεωρω οτι αυτο ειναι κατι που καταλαμβανει μεγαλυτερο χωρο στη μνημη των παιδιων απο μια 5ημερη εκδρομη!
σαν φοιτητες εξαλλου θα εχουν πολλες ευκαιριες για....καλοπέραση!

ας μη ξεχναμε οτι οταν καθιερωθηκε η 5ημερη το σχολειο ειχε τοτε αλλο χαρακτηρα, δασκαλοκεντρικο,αυστηρο,πειθαρχεια και τιμωριες πλουσιοπαροχες! ωστε μια εκδρομη ηταν κατι σαν εκτωνωση των παιδιων.
τωρα οι καθηγητες μαλλον χρειαζονται την 5ημερη αδεια παρα οι μαθητες την 5ημερη εκδρομη!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 18, 2009, 04:14:51 μμ »
πιστευω οτι οι εκδρομες πρεπει να μην καταργηθουν. ομως να μη γινεται αυτο που γινεται σημερα κ που ειχε ξεκινησει κ απο οταν πηγαινα κ εγω σχολειο. απο την γ γυμνασιου πανε τριημερη, στην α λυκειου ολο κ καπου θα πανε, β λυκειου τετραημερη κ γ λυκειου πενταημερη. ειχα παει ηδη 2 εκδρομες γ γυμνασιου (μυκονο κ σαντορινη κρουαζιερα), β λυκειου ζακυνθο κ γ λυκειου θεσσαλονικη. οταν εφτασε η ωρα της πενταημερης δεν ειχα καμια χαρα. ειχα ηδη παει 2 φορες κ δεν ηταν κατι πρωτογνωρο για μενα. να πηγαινουν λοιπον 1 εκδρομη στη γ λυκειου κ να ενταξουν περισσοτερο το πολιτιστικο στοιχειο στις εκδρομες. μεσα απο την εκδρομη τα παιδια ερχονται πιο κοντα, φευγουν απο τους γονεις τους για πρωτη φορα. πολλοι απο μας θυμομαστε την πενταημερη με νοσταλγια. ειναι κ ενα καλο διαλειμμα απο το αγχος των πανελληνιων. βεβαια καλο θα ηταν να γινοταν καπου στη μεση της χρονιας κ οχι προς το τελος της που οι μαθητες πρεπει να "φορτσαρουν".  δυστυχως ομως οσο περνανε τα χρονια τοσο η εκδρομη αυτη χανει την αξια της. περα απο το γεγονος οτι το μονο που τους νοιαζει ειναι τα μπουζουκια, τα παιδια πλεον ειναι πολυ πιο αναξαρτητα απ'ο,τι ημασταν εμεις. δεν χρειαζονται την πενταημερη για να πανε στα κλαμπς αφου καθε σαββατο ειναι εκει. οπως κ να εχει ομως ειμαι κατα του να καταργηθει. απλα να γινεται με μεγαλυτερο εκπαιδευτικο προγραμμα κ να υπαρχε μεγαλυτερη αθωοτητα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 18, 2009, 04:17:38 μμ »
καλα, οταν διοριστουμε θα αλλαξουμε γνωμη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 18, 2009, 04:19:01 μμ »
καλα, οταν διοριστουμε θα αλλαξουμε γνωμη.

μου αρεσει που εισαι αισιοδοξος ανθρωπος. εγω θα ελεγα "αν ποτε διοριστουμε..." ;D

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 18, 2009, 04:22:07 μμ »
σωστη εισαι " αν ποτε διοριστουμε" 
ετσι εξηγηται και η γνωμη που τωρα εχουμε για την 5ημερη
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Πενθήμερες Εκδρομές
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 20, 2009, 02:40:50 μμ »
(απάντηση από το θέμα "υπάρχει λύση")
Happiness,
θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι δεν υπάρχει καμιά παιδαγωγική χροιά στις εκδρομές του τύπου ένα τσούρμο παιδιά πηγαίνουν και παίζουν στην παραλία. ούτε βέβαια και οι κεδρομές έχουν συτόν το σκοπό. Κάτι τέτοιο γίνεται ούτως ή άλλωσ καθημερινά στο σχολείο. Εμένα όμως η ένστασή μου ήταν άλλη:Από τη στιγμή που αποφάσισαν να τα πάνε εκδρομή δεν έπρεπε να υπάρχει κάποιος που θα τα επιβλέπει αυτά τα παιδιά δεδομένου και του μικρού της ηλικίας τους. Δεν ξέρω αλλά εγώ αν ποτέ διοριστώ στην εκπαίδευση δεν υπάρχει πιθανότητα να συνοδεύσω πενθήμερες εκδρομές και στις μονοήμερες θα είμαι από πάνω μήπως πάθει κανένας τίποτα. Θα μου πεις πάλι ότι ο ρόλος της εκδρομής δεν είναι αυτός. Συμφωνώ αλλά αφού είναι έτσι τα πράγματα δεν πρέπει τουλάχιστον μέχρι να αλλάξουν (που πολύ αμφιβάλλω) να νοιαζόμαστε και για την ασφάλεια τους.
Εγώ μένω σε μια επαρχιακή πόλη και κάθε τόσο μου λένε τα παιδιά στο φροντιστήριο τι γίνεται στις εκδρομές. Ανοργάνωτες τελείωσ κινήσεις που πραγματικά δεν ξέρω αν αποσκοπούν σε κάτι άλλο από το να χάσουμε μάθημα. Τα παιδιά φεύγουν από το χώρο της εκδρομής, χωρίς να πάρει κανένας είδηση, κατεβαίνουν ανενόχλητα στην πόλη και γυρνούν πίσω στην ώρα τους, όταν είναι να πάρουν τις απουσίες. Και ρωτώ εγώ: αν ένα από αυτά τα παιδιά πάθει κάτι ποιος έχει την ευθύνη;
Δεν ξέρω τι γίνεται στα σχολεία αλλά εμένα η απλή λογική μου λέει: οργανώνουμε μια εκδρομή με 300 έστω παιδιά και 10 συνοδούς καθηγητές. Είναι όλοι οι καθηγητές εξίσου υπεύθυνοι για όλα αυτά τα παιδιά. Δε θα έπρεπε να γίνεται ένας καταχωρισμός του τύπου ένας καθηγητής υπεύθυνος για ένα τμήμα ή λιγότερο;
Νομίζω ότι η ευθύνη που αναλαμβάνουν οι συνάδελφοι είναι πραγματικά πολύ μεγάλη και ίσως θα έπρεπε να σκέφτονται περισσότερο την ασφάλεια των μαθητών.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 22, 2009, 12:46:04 μμ »
Η 5ήμερη εκδρομή πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να αποκτήσει ξανά τον εκπαιδευτικό της χαρακτήρα. Να συμμετέχουν όλα τα παιδιά (με έξοδα του κράτους) και το πρόγραμμα της εκδρομής να καταρτίζεται από τους καθηγητές, σε συνεργασία και με τους μαθητές. Αλλιώς, δεν διαφέρει από τις υπόλοιπες διακοπές που, ειδικά στη σημερινή εποχή, τα παιδιά δεν στερούνται..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος epak

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 22, 2009, 12:50:42 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα!
Δώστε μου λίγο ήλιο να ζεστάνω την αυγή ,δώστε μου λίγο ουρανό να απλώσω την καρδιά μου......

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 22, 2009, 02:26:03 μμ »
Επίσης, στη μίζα που δίνει το ταξιδιωτικό γραφείο, να υπάρχει δίκαιη κατανομή σε όλους τους εμπλεκόμενους.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 684
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 22, 2009, 03:32:05 μμ »
Είναι πολύ ωραίες οι 5ημερες.. :)

Αποσυνδεδεμένος w1red

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • ..επειδή όλοι είμαστε θύματα, αλλά και θύτες...
    • Προφίλ
Απ: 5ημερη εκδρομή
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 22, 2009, 04:01:16 μμ »
Για μένα οι σχολικές εκδρομές θα έπρεπε να φέρνουν κοντά τους μαθητές με τους καθηγητές. Θα έπρεπε να έχουν κοινές δραστηριότητες, στις οποίες οι καθηγητές είναι ισότιμοι με τους μαθητές τους. Δεν είναι τυχαίο πως τέτοιες εκδρομές διοργανώνουν και τα φροντιστήρια, με απόλυτη επιτυχία. Με αποτέλεσμα, όταν γυρίζουν από την εκδρομή να νοιώθουν ΟΛΟΙ ποιο κοντά μεταξύ τους. Θα έπρεπε να ενώνουν τα παιδιά με τα παιδιά, τους καθηγητές με τους καθηγητές και τα παιδιά με τους καθηγητές.  Αυτός είναι πολιτισμός συνάδελφοι. Όταν καταφέρουμε να έχουμε κάτι τέτοιο, ίσως οι καθηγητές και οι μαθητές να πάνε και σε κάποιο μουσείο.. ίσως νοιώσουν την ανάγκη να μάθουν κάτι μαζί.
ΑΣΕΠομαζέματα.. αδικοσκορπίσματα...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πενθήμερες Εκδρομές
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 23, 2009, 12:58:53 πμ »
(απάντηση από το θέμα "υπάρχει λύση")
...Από τη στιγμή που αποφάσισαν να τα πάνε εκδρομή δεν έπρεπε να υπάρχει κάποιος που θα τα επιβλέπει αυτά τα παιδιά δεδομένου και του μικρού της ηλικίας τους. ...
Ναι. Αδιαμφισβήτητα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πενθήμερες Εκδρομές
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 23, 2009, 09:09:08 πμ »
(απάντηση από το θέμα "υπάρχει λύση")
...Από τη στιγμή που αποφάσισαν να τα πάνε εκδρομή δεν έπρεπε να υπάρχει κάποιος που θα τα επιβλέπει αυτά τα παιδιά δεδομένου και του μικρού της ηλικίας τους. ...
Ναι. Αδιαμφισβήτητα.
υπαρχουν ομως  στιγμες που δεν μπορει να αποφευχθει κατι οσο κι αν το απευχομαστε.
οι δασκαλοι δεν φερουν ευθυνη για το καθε συμβαν ή τουλαχιστον δεν θα πρεπει να ειναι υπολογοι.

επισης, η σχεση καθηγητη-μαθητη καθ'ολη τη διαρκεια της χρονιας ειναι αυτο που καθοριζει εν πολλοις τη σταση και των δυο και το μεριδιο ευθυνης.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158532
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.