*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)  (Αναγνώστηκε 21512 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος U2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« στις: Οκτώβριος 08, 2009, 11:13:28 πμ »
Καλημερα! Εκ μερους συγγενικου μου προσωπου που δεν εχει αυτες τις ημερες προσβαση στο PC της και ενδιαφερεται να δωσει κατατακτηριες στο τμημα της Θεσσαλονικης, θα'θελα να ρωτησω αν καποιος μπορει και εχει τη διαθεση να μας διαφωτισει σ'ό,τι αφορα στην υλη των εξεταζομενων μαθηματων ,αν γνωριζει τα βιβλια η τις σημειωσεις, η/και -ακομη καλυτερα- αν εχει ο ιδιος δωσει κατατακτηριες.Τα εξεταζομενα μαθηματα ειναι τα εξης: 1. Γλωσσολογια,2.Ποιηση-δραμα,3. Διηγημα.
Ευχαριστω εκ των προτερων......
(Αν καποιος ειναι φοιτητης-τρια και μπορει να βοηθησει απο κοντα, ας μου στειλει πμ, διοτι ειμαστε στην ευρυτερη περιοχη της Θεσ/νικης και θα μπορουσαμε να βρεθουμε για σημειωσεις.......)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
"....Ακόμα νύχτα λέγεται ,εκτός αν εν λευκώ αισιοδοξείς........"
 Κική Δημουλά
"Επτά φορες κλείνεις τα μάτια...την όγδοη καταδικάζεις μονομιάς..."
 Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:28 »

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 11:53:24 πμ »
Η ύλη και η βιβλιογραφία για τα 3 μαθήματα

http://www.enl.auth.gr/events/katataktiries_yli.pdf

Αποσυνδεδεμένος U2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 12:25:29 μμ »
Σ'ευχαριστω πολυ.
Οσα μου παραθετεις, ωστοσο, μας ειναι γνωστα. Θα το εκτιμουσα αν καποιος μου ελεγε αν μπορουμε να βρουμε τα εν λογω εγχειριδια στη βιβλιοθηκη του τμηματος, η καπου αλλου-στο εμποριο πιθανως.....και βεβαια, περαιτερω πληροφοριες για τα συγκεκριμενα μαθηματα, γιατι καποιες φορες καλο ειναι να ξερεις και τι διαβαζεις η που πρεπει να εστιασεις.
Ευχαριστω......
"....Ακόμα νύχτα λέγεται ,εκτός αν εν λευκώ αισιοδοξείς........"
 Κική Δημουλά
"Επτά φορες κλείνεις τα μάτια...την όγδοη καταδικάζεις μονομιάς..."
 Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 03:51:49 μμ »
Στη βιβλιοθήκη του τμήματος σίγουρα υπάρχουν, μερικά μπορείς να τα δανειστείς για λίγες ώρες και να τα βγάλεις φωτοτυπίες, και άλλα μπορείς να τα βγάλεις μόνο μέσα στη βιβλιοθήκη, εξαρτάται από το βιβλίο. Για το πού να εστιάσεις εγώ δεν μπορώ να απαντήσω, πέρασαν χρόνια από τότε που έκανα αυτά τα μαθήματα κι εχουν αλλάξει πολλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:28 »

Αποσυνδεδεμένος U2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 07:41:38 μμ »
Σ'ευχαριστω.
"....Ακόμα νύχτα λέγεται ,εκτός αν εν λευκώ αισιοδοξείς........"
 Κική Δημουλά
"Επτά φορες κλείνεις τα μάτια...την όγδοη καταδικάζεις μονομιάς..."
 Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 01:55:44 μμ »
Καλησπέρα! Αν κάποιος έχει λάβει μέρος στις κατατακτήριες αγγλικής στο ΑΠΘ θα ήθελα να με διαφωτήσει για το πώς διατυπώνονται περίπου τα ερωτήματα στις εξετάσεις ειδικά στα μαθήματα Ποίηση - Δράμα και Διήγημα. Δεκτές και υποδείξεις από φοιτητές ή αποφοίτους του Τμήματος. Τα μαθήματα που εξετάζονται είναι Γλωσσολογία, Ποίηση-Δράμα και Διήγημα. Thanks in advance ; )
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 07:15:51 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 04:53:18 μμ »
Καλησπέρα! Αν κάποιος έχει λάβει μέρος στις κατατακτήριες αγγλικής στο ΑΠΘ θα ήθελα να με διαφωτήσει για το πώς διατυπώνονται περίπου τα ερωτήματα στις εξετάσεις ειδικά στα μαθήματα Ποίηση - Δράμα και Διήγημα. Δεκτές και υποδείξεις από φοιτητές ή αποφοίτους του Τμήματος. Τα μαθήματα που εξετάζονται είναι Γλωσσολογία, Ποίηση-Δράμα και Διήγημα. Thanks in advance ; )

ειναι σχεδον τα μαθηματα του πρωτου ετους. γλωσσολογια το 2001 που εξεταστηκα εγω (ως φοιτητρια) ηταν με multiple choice. τα υπολοιπα ηταν ενα ποιημα, short essay και ερωτησεις αναλυσης κ το δραμα παλι ερωτησεις αναλυσης απο τα θεατρικα που ειχαμε διδαχθει. ελπιζω να τα θυμαμαι σωστα, βεβαια :D

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 05:04:35 μμ »
μολις ειδα κ την υλη. το δραμα ειναι ακριβως τα κειμενα που ειχαμε κανει. και καποια στο διηγημα. το στυλ τον ερωτησεων δεν το θυμαμαι κ πολυ για να σε βοηθησω. σιγουρα αναλυση χαρακτηρων, υφους. μεγαλυτερη παντως δυσκολια αντιμετωπιζαμε στην γλωσσολογια.

Αποσυνδεδεμένος kalipso23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 22, 2011, 10:41:03 μμ »
θα ηθελα να δωσω και γω εξετασεις.μπορει καποιος που εδωσε να μας πει τι πρεπει να προσεξουμε?ποσο καιρο διαβαζε κτλ?

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2011, 03:17:13 μμ »
Κανείς που να έδωσε εξετάσεις πέρυσι;

Students will be required to study in detail the following plays and to write one essay demonstrating their knowledge both of the plays themselves and of the basic critical vocabulary used in the analysis of drama. The list of Recommended Secondary Reading is intended as a general guide, to familiarise candidates with the relevant critical terms which they will be expected to use in their exam essays

Δηλαδή τι στυλ essay γράφουμε; σχολιασμό έργου; Όποια διευκρίνιση ευπρόσδεκτη...

Αποσυνδεδεμένος vantonis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν υπάρχει ελπίδα...ΠΕ04.01
    • Προφίλ
    • Κοινότητα συζητήσεων Φυσικού ΑΠΘ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2011, 07:23:27 μμ »
Μήπως έχετε περισσότερες πληροφορίες να μου δώσετε για τις κατατακτήριες στο τμήμα Αγγλικής του ΑΠΘ;

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 09, 2013, 12:23:09 μμ »
Λοιπόν εγώ έδωσα φέτος εξετάσεις και πέρασα!! :) Να σας τα πω εν ταχει:1) Εισαγωγή στις μεταφραστικές σπουδές: 2 ερωτήσεις για έκθεση ιδεών.. έπρεπε να έχεις διαβάσει καλά όλη την ύλη (κυρίως toy Munday, έφτανε) και να έχεις καλό λεξιλόγιο. 2) Fiction-Δράμα-Ποίηση: ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! 3 ερωτήσεις, 1 από κάθε έιδος..Drama οκ 3 έργα είναι ..ανάλυση χαρακτήρων κτλ, ποίηση ανάλυση γενική και short story 1 από τις 11 να αναλύσουμε το στυλ αφήγησης..3) Γλωσσολογία 4 ερωτήσεις (αντι-ΣΟΣ θα έλεγα προσωπικά): Διαφορές human vs animal language, written vs spoken language, τι ΚΑΝΕΙ και τι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ένα παιδί όταν μαθαίνει την 1η του γλώσσα (μητρική) και τέλος, τα speech acts.

Αποσυνδεδεμένος iroulak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 29, 2013, 01:14:42 πμ »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια!Δίνω κι εγώ φέτος κ θα ήθελα να μου πεις λίγες λεπτομέρειες.Τι εννοείς δύο ερωτήσεις για έκθεση ιδεών;Οτιδήποτε θα μπορούσε να με βοηθήσει καλοδεχούμενο!!

Αποσυνδεδεμένος U2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στην Αγγλική Φιλολογία (ΑΠΘ)
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 10:11:23 πμ »
Λοιπόν εγώ έδωσα φέτος εξετάσεις και πέρασα!! :) Να σας τα πω εν ταχει:1) Εισαγωγή στις μεταφραστικές σπουδές: 2 ερωτήσεις για έκθεση ιδεών.. έπρεπε να έχεις διαβάσει καλά όλη την ύλη (κυρίως toy Munday, έφτανε) και να έχεις καλό λεξιλόγιο. 2) Fiction-Δράμα-Ποίηση: ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! 3 ερωτήσεις, 1 από κάθε έιδος..Drama οκ 3 έργα είναι ..ανάλυση χαρακτήρων κτλ, ποίηση ανάλυση γενική και short story 1 από τις 11 να αναλύσουμε το στυλ αφήγησης..3) Γλωσσολογία 4 ερωτήσεις (αντι-ΣΟΣ θα έλεγα προσωπικά): Διαφορές human vs animal language, written vs spoken language, τι ΚΑΝΕΙ και τι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ένα παιδί όταν μαθαίνει την 1η του γλώσσα (μητρική) και τέλος, τα speech acts.

Καλημερα. Δεν ξερω αν θεωρησεις προσωπικες τις ερωτησεις μου, αλλα ποσον καιρο προετοιμαστηκες και τι επιπεδο ειχες στα αγγλικα; Σε ρωταω απο περιεργεια για να εχω μια εικονα.....Thanks in advance......
"....Ακόμα νύχτα λέγεται ,εκτός αν εν λευκώ αισιοδοξείς........"
 Κική Δημουλά
"Επτά φορες κλείνεις τα μάτια...την όγδοη καταδικάζεις μονομιάς..."
 Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.