*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 134365 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Φωτεινή ΠΕ07

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 15, 2014, 10:56:45 πμ »
Στο ΕΠΑΛ Αμοργού πριν μερικά χρόνια: μαθήτρια έβριζε χυδαία μέσα στην τάξη. Της έκανα επανειλημμένες συστάσεις. Αυτή τίποτα. Την έστελνα στον ''μαθητοπατέρα'' διευθυντή-όπως επιβεβαιώθηκε αργότερα-μου την γύρναγε πίσω. Γίνεται ο σύλλογος στο τέλος του τετραμήνου. Εκεί εγώ κι ένας ακόμα συνάδελφος εκφράζουμε τα παράπονά μας για τη συμπεριφορά της μαθήτριας (δηλαδή απασχόλησε το σύλλογο η συμπεριφορά της) Έρχεται η ημέρα να πάρουν τους ελέγχους: έρχεται η μάνα με τσαμπουκαλίδικο στυλάκι και μου λέει: εσύ έχεις πρόβλημα με το παιδί μου; της εξηγώ τι συμπεριφορά της κόρης της η οποία ήταν παρούσα στην ενημέρωση και με ειρωνικό υφάκι μπροστά στη  μάνα της μου μίλαγε η κόρη της χωρίς εκείνη να της κάνει καμία παρατήρηση...Και το κορυφαίο, γυρνάει και μου λέει η μάνα της, '''ξέρεις όταν η κόρη μου τσακώνεται με το πατέρα της και τον βρίζει άμα έχει δίκιο ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΡΙΖΕΙ!(φυσικά έμεινα κάγκελο...) Η ιστορία  έχει και συνέχεια που με έκανε να αηδιάσω για το σχολέιο: της είπα πως η περίπτωσή της ειχε απασχολήσει το Σύλλογο. ''Αλήθεια; μου κάνει. Και φωνάζοντας μπροστά σε όλους τους συναδέλφους και τους γονέις που βρίσκονταν εκεί μέσα, μου λέει πάμε τώρα στο διευθυντή να μου του πει κι ίδιος!'' Μπάινουμε και οι δύο μέσα στο γραφείο του Διευθυντή και του λέω ''απασχόλησε ή όχι η περίπτωση της συγκεκριμένης μαθήτριας το Σύλλλογο; Διευθυντής: ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Και φεύγοντας  λέει η μάνα στον διευθυντή ''Δημήτρη θα πάμε το Σάββατο για καφέ έτσι δεν είναι;'' Το σιχάθηκα το σχολέιο κι ούτε ήθελα να ξαναπατήσω. Δυστυχώς οι διευθυντές είναι κώλος και βρακί με τις τοπικές κοινωνίες και τους καθηγητές τους εχουν για να τους θωπεύουν πολλαπλώς...
Τα παιδιά είναι ο καθρέπτης της οικογένειάς τους. Όταν ο γονιός δεν σέβεται τον εκπαιδευτικό, γιατί να το κάνει το παιδί; Επίσης έχω να πω ακόμη, ότι οι Διευθυντές δεν θέλουν να έρθουν σε αντιπαράθεση με τους γονείς και θέλουν να διατηρούν μια καλή εικόνα για τον εαυτό τους σαν διευθυντές που είναι...οπότε καταλαβαίνεις. Εγώ που είμαι σε πέντε δημοτικά το βλέπω συνέχεια...υπάρχει ατιμωρησία και το ξέρουν και τα ίδια τα παιδιά. Γι' αυτό και ασκούν επάνω μας συναισθηματική βία. Γιατί μιλούν συνέχεια για bullying στα σχολεία και δεν μιλούν για την συναισθηματική βία που ασκούν οι μαθητές προς τους δασκάλους και καθηγητές; Η δική μας ψυχική υγεία και αξιοπρέπεια δεν μετράει καθόλου; Για να μπορεί η μαθησιακή διαδικασία να διεξάγεται ομαλά και αρμονικά, πρέπει και οι δυο πλευρές, δηλ. μαθητής και εκπαιδευτικός να είναι ισορροπημένοι.
Η ελευθερία είναι παιδί της αγάπης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:47 »

Αποσυνδεδεμένος lemon2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 15, 2014, 11:23:10 πμ »
Θυμάμαι που ηρθε γονέας μαθητή και μου ζήτησε   για ποιο λογο έβαλα στο γιο του 19  και όχι 20 στο τεστ και στο τρίμηνο  :o

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 15, 2014, 12:43:57 μμ »
Το συμβάν που ανέφερε η Εrta είναι ενδεικτικό της στάσης των διευθυντών ειδικά σε μικρά μέρη, όπως π.χ. νησιά, κωμοπόλεις, κλπ. Ένας διευθυντής "αθωώνει" τους μαθητές, σβήνει απουσίες (ναι, ναι), του λέει "πέρνα απ' το γραφείο να σβήσουμε τις απουσίες μετά", πιάνει τον υπεύθυνο τμήματος και του λέει "σβήσε τις απουσίες του τάδε και του τάδε, γιατί είναι καλό παιδί". Από την άλλη οι καθηγητές είναι αναλώσιμοι, όχι όμως όλοι. Επιπλέον καθηγητές καλοπιάνουν τους μαθητές για ιδιαίτερα, για λόγους ψηφοθηρικούς (μου έχει τύχει περίπτωση που ο καθηγητής έβαζε βαθμάρες στα μαθηματικά, αλλά ήταν υποψήφιος σε εκλογές), λόγους προσωπικούς, κλπ. Αναρωτιέμαι αν έχει γίνει έρευνα για τη βία σε βάρος καθηγητών, αξίζει να το ψάξουμε...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 15, 2014, 01:12:40 μμ »
Φετος μαθητης πεμπτης δημοτικου στον οποιο ειπα οτι η (απαραδεκτη) συμπεροφορα του θα του στοιχισει στο βαθμο, μου εδειξε με τη γνωστηκινηση τα @#=×÷ια του και μαλιστα δυο φορες, σε περιπτωση που δεν καταλαβα με την πρωτη. Ολες οι ειδικοτητες εχουμε προβλημα με τον συγκεκριμενο, οι γονεις εχουν κληθει κατ επαναληψη, αλλα ακολουθουν την τακτικη του γιου τους, κοινως μας γραφουν και αυτοι στο ιδιο μερος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:47 »

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 15, 2014, 02:58:22 μμ »
Κανονικά η συμπεριφορα του μαθητή δεν πρεπει να έχει σχέση με την επιδοση του στα μαθήματα. Τώρα αν θέλεις να σταματήσει αυτή τη συμπεριφορα <<τον χτυπας>> εκεί που ποναει. Θα ψηφισω μα μην πάμε εκδρομή αυτό τον μηνα. Δεν θα συμμετεχεις στην τάδε δραστηριότητα ( που του αρέσει) κτλ μήπως και έτσι αλλάξει λίγο την συμπεριφορα του.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 15, 2014, 04:44:27 μμ »
Η βαθμολογια ειναι συναρτηση πολλων πραγματων οπως η συμμετοχη, η προσπαθεια και η συνεργασια. Στον συγκεκριμενο απουσιαζουν παντελως. Και για να προλαβω καποιους, εχουν εξαντληθει ολα τα πιθανα διδακτικα και παιδαγωγικα μεσα. Απλα προερχεται απο μια νεοπλουτιστικη, πολυ ευπορη οικογενεια που του εχει εμφυσησει ηδη οτι με τον παρα μου....κλπ

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 19, 2014, 05:34:09 μμ »
Πρόσφατη περίπτωση: μαθήτρια έχει συστηματικά την τάση να διαβάζει μόνο για το διαγώνισμα στο μάθημα της ημέρας και το υπόλοιπο τρίμηνο είναι αδιάφορη εντελώς και ουσιαστικώς ανύπαρκτη.Δόθηκαν λοιπόν οι βαθμοί αυτή τη βδομάδα(σε γυμνάσιο της Αττικής αναφέρομαι) κι ο πατέρας ζητούσε το λόγο από την καθηγήτρια σε έντονο ύφος για το βαθμό που της έβαλε και ήταν ανένδοτος, καθώς σύμφωνα με το σκεπτικό του ο βαθμός του διαγωνίσματος ισούται με το βαθμό του τριμήνου.Την επόμενη μέρα η μαθήτρια-κόρη του παντελώς αδιάβαστη όπως πάντα....

Κι επίσης σε σχολείο της Αττικής, διευθύντρια την ημέρα της παράδοσης των ελέγχων άλλαξε το βαθμό μαθήτριας σε άλλο μάθημα, που δεν δίδασκε η ίδια, καθώς η μάνα ήταν ανένδοτη ότι η καθηγήτρια ξέχασε να  εξετάσει την κόρη της και προφορικά στο μάθημα λόγω δυσλεξίας και απαίτησε επί τόπου την αλλαγή βαθμού, όπερ και εγένετο...

Συμπέρασμα;;;;Σας το χαρίζω!!!!

Δεν πρόκειται για παραβατική συμπεριφορά μαθητών ασφαλώς, απλώς θέλω να καταδείξω ότι, όταν οι μαθητές ξέρουν πως οι γονείς τους θα τους κάνουν πλάτες σε κάθε θέμα και σε μη ενδεδειγμένες συμπεριφορές εντός σχολείου, και δε σέβονται τους καθηγητές και βγαίνουν λάδι...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2014, 05:39:13 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 30, 2014, 10:12:45 πμ »
Εσύ τους μαθαίνεις γράμματα, σε ξεσκίζει το κράτος κι αυτοί...
http://www.youtube.com/watch?v=eO_7xrFNo0c

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2014, 10:26:12 πμ »
Απορώ πως η συγκεκριμένη συνάδελφος δεν έχει κινήσει νομικές διαδικασίες? Γιατί όταν με το καλό καλέσει ο Εισαγγελέας το βλαστάρι και τους κηδεμόνες τους να τους εξηγήσει τα περαιτέρω ίσως βελτιωθεί κάπως η συμπεριφορά τους... Και αυτού που τράβηξε το βίντεο και αυτών που συμμετέχουν... Νομίζω σε όλα πρέπει να υπάρχει ένα όριο. Αν σε ένα σχολείο αδυνατεί να βάλει όρια ο σύλλογος και η διεύθυνση σε τόσο σοβαρά ζητήματα (για να μην διαταραχθούν οι κοινωνικές σχέσεις) πρέπει τα όρια να τα βάζει ο καθένας προσωπικά... Με τον πλέον πολιτισμένο τρόπο... Αλλιώς ας περάσουν διάταξη (προβλέπω τα κυβερνητικά βλήματα να το κάνουν κι' αυτό) η οποία θα προβλέπει την τοποθέτηση ηλεκτρονικών μέσων στις ασχολικές αίθουσες. Άλλωστε πολυκαταστήματα πάνε να μας κάνουνε... Ας το κάνουν κι' αυτό να ξεμπερδεύουμε και να ξέρουμε τι μας γίνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2014, 10:30:55 πμ από alexandr75math »

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 30, 2014, 11:11:07 πμ »
Η Τόνγκα από τις Σαββατογεννημένες τους χρειάζεται ... Για κάτι τέτοιους μαθητές είναι το πρότυπό μου, φοβερές ατάκες η φιλόλογος...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 30, 2014, 11:20:37 πμ »
Απορώ πως η συγκεκριμένη συνάδελφος δεν έχει κινήσει νομικές διαδικασίες?.
Νομικές διαδικασίες που την τράβηξαν βίντεο και το δημοσιοποίησαν εν αγνοία της;
Νομικές διαδικασίες για ψυχική οδύνη;Για ποιο απ'όλα;
Έτσι που η πολιτεία έχει αφήσει τους καθηγητές έρμαιο στα χέρια των μαθητών-να ανέχονται το παλιόπαιδο του ενός και του άλλου- ναι πρέπει ο καθένας να το πάρει επάνω του το θέμα.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 30, 2014, 12:47:43 μμ »
κοπάνα τον 10 συνεχόμενες απουσιες, τάραξέ τον στα 8αρια, άστον στάσιμο
και θα δεις πως θα σε ικετεύει

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:18:21 μμ »
Ή κάτι τέτοιο χρειάζεται  ;D

http://www.youtube.com/watch?v=GPbMpadn9ZA
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 30, 2014, 01:20:27 μμ »
Παιδιά είναι βασικό να δίνετε ωριαίες με την απαραίτητη συμπλήρωση του εντύπου ποινής όπου θα περιγράφετε αναλυτικά το περιστατικό. Φυσικά αν συνεχίζεται η κατάσταση ενημέρωση γονέων, ενημέρωση συλλόγου και πάμε για αποβολές κλπ. Αν η στάση αυτή κρατιέται από όλους, αλλά όλους τότε σιγά σιγά θα δείτε μεγάλη αλλαγή.

Α και το βασικότερο, ΔΕΝ ΣΒΗΝΟΥΜΕ ΑΠΟΥΣΙΕΣ Ο ΘΕΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ. Στην χειρότερη δεν θα σας ξαναβάλουν υπεύθυνους τμήματος  8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159554
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 297
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.