*

Αποστολέας Θέμα: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή  (Αναγνώστηκε 132477 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 05, 2016, 08:23:27 πμ »
υπάρχουν μαθητές ή και τάξεις ολόκληρες που έρχονται στο σχολείο με σκοπό να τρελάνουν τους καθηγητές διότι το σχολειο δεν τους λέει τίποτε...έτσι γεμίζουν 10 μήνες και τρία χρονια.... :(
Φυσικά και υπάρχουν... Σε αυτούς τους μαθητές δεν πιάνει καμιά παιδαγωγική μέθοδος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:05 »

Αποσυνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 05, 2016, 06:05:34 μμ »
Απο ην άλλη κάποιοι που δεν θέλουν να παραιτηθούν και να μείνουν άνεργοι ενδεχομένως ,εκτονώνονται με σάτιρα όπως στο κάτωθι βίντεο
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://m.youtube.com/watch%3Fv%3DyyEvWhnyHVY&ved=0ahUKEwiB0d694vfLAhWEEiwKHYfzDgwQtwIIGzAA&usg=AFQjCNGNiu0kFdVs2yHNay98gJjFxsISdw&sig2=HQj-AFucBAE3ymX4LT83Ww

Δες και εδώ
http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Poems&act=details&poem_id=177196 τι ωραίο ζεμπέκικο να το χορεύεις και να εκτονώνεσαι  βρε συνάδελφε...ποιος θα το φτιάξει όμως?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2016, 06:13:43 μμ από Demo »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 06, 2016, 05:15:02 μμ »
https://www.alfavita.gr/arthron/i-apantisi-toy-syllogoy-goneon-toy-1oy-epal-florinas-ston-anapliroti-poy-paraitithike

Τι τον περιμενει τον επομενο καθηγητη που θα περιλαβουν αυτα...δεν τολμω να σκεφτω.Οι γονεις να αναλογιστουν τις ευθυνες τους και να μην χαϊδεύουν απαραδεκτες συμπεριφορες.Κανουν κακο στα παιδια τους.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 06, 2016, 06:24:25 μμ »
https://www.alfavita.gr/arthron/i-apantisi-toy-syllogoy-goneon-toy-1oy-epal-florinas-ston-anapliroti-poy-paraitithike

Τι τον περιμενει τον επομενο καθηγητη που θα περιλαβουν αυτα...δεν τολμω να σκεφτω.Οι γονεις να αναλογιστουν τις ευθυνες τους και να μην χαϊδεύουν απαραδεκτες συμπεριφορες.Κανουν κακο στα παιδια τους.


Διαβαζω και εχω μεινει ΑΦΩΝΟΣΣΣΣΣ!
Ας μου πει καποιος, γιατι διαβαζα αυτα που εγραφε ο συναδελφος, και αναγνωριζα τον εαυτο μου?
οσα εγραφε τα εχω ζησει (και ακομα περισσοτερα) ενα προς ενα.
Ας προσθεσω οτι εχω δεχτει απειλες απο μαθητες, του τυπου, θα τα πουμε εξω, ξερω που μενεις και αλλα ακομα πιο γλαφυρα.

Πως το αντιμετωπιζω? Αυτοι που το παιζουν βαρυμαγκες, στα ισια επιθεση.
Θες να τα πουμε εξω? προχωρα και παμε.
Σε ενα αλλο, καλεσα το γονεα του. Πειτε μου του ειπα, τι ακριβως θελει να μου πει ο γιος σας εξω.

Συμπαραστεκομαι νοερα (αφου μαλλον δεν θα το διαβασει αυτο που γραφω) στο συναδελφο και δηλωνω ομοιοπαθης.
Αλλα επισης να πω οτι ακομα αντεχω. Αντεχω και προχωραω.
Οσο πρεσσαρουν οι μαθητες τοσο πρεσσαρω και εγω.
Του ειπα αυτη την εβδομαδα οτι η υλη τελειωσε, και αρχιζουμε επαναληψεις.
Τι σημαινει αυτο? οτι αυτος που κανει κιχ και μου δινει αφορμη παιρνει ωριαια. Πιο απλο δεν γινεται.
Αυτη την εβδομαδα μονο εχω ενα καλο πακο και μεχρι να κλεισει το σχολειο θα εχει φτιαχτει καλος τομος.
Δεν υπαρχει αλλη λυση και καμια υποχωρηση, αλλιως θα παω να βρω τον συανδελφο χημικο να του κανω παρεα....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:08:05 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 06, 2016, 07:11:30 μμ »
Για όποιον διάβασε την επιστολή του καθηγητή, θα πρέπει να επισημάνουμε ότι στο alfavita εμφανίστηκαν δύο εκδοχές της, με τη δεύτερη τροποποιημένη και περικομμένη σε ένα καίριο σημείο.

Ο καθηγητής έγραφε στην πρώτη επιστολή του ότι μια μέρα που είχε σκάσει από αυτά που τραβούσε στην τάξη (πράγματα που έχουν συμβεί σε αρκετούς από εμάς και όχι μόνο σε ΕΠΑΛ, όπως ρατσιστικά ανέφερε αυτός, αλλά ακόμα και σε γυμνάσια) έγραψε κάποιο σχόλιο σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης για τα όσα βίωνε. Αυτό προφανώς εξαγρίωσε τους μαθητές και εκείνος κατέβασε την ανάρτηση, αλλά δεν έκανε τον κόπο να ζητήσει ένα συγγνώμη και να πάρει το πάνω χέρι στην κατάσταση. Από εκεί και πέρα η κατάσταση ξέφυγε. Φυσικά μετά την παραίτησή του έκανε πάλι το ίδιο λάθος: δημόσιες αναρτήσεις.

Ίσως πολλοί του επεσήμαναν την γκάφα του, ίσως σκέφτηκε ο ίδιος ότι η πρώτη επιστολή θα μπορούσε να μεταφέρει τη συζήτηση στις δικές του ευθύνες, και έστειλε δεύτερη, τροποποιημένη, στην οποία δεν αναφέρει το περιστατικό με την ανάρτησή του. Το δε alfavita αντί να διατηρήσει το αρχικό άρθρο, ενσωμάτωσε την τροποποίηση στο πρώτο, με την απλή αναφορά ότι πρόκειται για διορθωτική επιστολή. Αυτό προσωπικά μου έκανε κακή εντύπωση και για τον καθηγητή και για την ιστοσελίδα.

Ο τρόπος με τον οποίο παρουσίασε ο συνάδελφος τα προβλήματά του αδικούσε την ουσία όσων ήθελε να πει. Επρόκειτο για κλασική περίπτωση εύκολης στοχοποίησης ξένου καθηγητή που φτάνει αργά μέσα στη χρονιά, σε επαρχιακό σχολείο. Οι μαθηγές και οι άλλοι καθηγητές, λογικά μόνιμοι και ντόπιοι οι περισσότεροι, έχουν μάθει κουτσά στραβά να συνυπάρχουν, ίσως κάποιοι να συνεργάζονταν για χρόνια, ίσως οι καθηγητές να είχαν και τα αδέρφια τους παλιά και να γνωρίζονταν, ίσως να είναι και οικογενειακοί γνωστοί. Οπότε ποιος μένει ο πιο αδύναμος κρίκος; Ο τελευταίος καθηγητής που φτάνει στη σχολική μονάδα. Με ευάλωτη ψυχολογία λόγω εργασιακών σχέσεων, με τα νεύρα κρόσσια γιατί μπορεί να έχει αφήσει πίσω οικογένεια, με το άγχος να βρει σπίτι και την αγωνία του πώς θα ενταχθεί καθυστερημένος σε ένα εργασιακό περιβάλλον, την πίεση της ύλης και όλα τα σχετικά. Βάλε στο μείγμα και λίγο ρατσισμό της επαρχίας απέναντι σε αγνώστους, λίγη επιφύλαξη του καθηγητή επειδή είναι ΕΠΑΛ, το αποτέλεσμα είναι λίαν εκρηκτικό. Δυστυχώς εκεί, το παραμικρό στραβοπάτημα να κάνει ο καθηγητής, η κατάσταση θα γυρίσει εις βάρος του. Όλοι μας θα έχουμε να διηγηθούμε ιστορίες από τα πρώτα μας χρόνια σε σχολείο, ειδικά αν φτάναμε αργά, όπου στην προσπάθειά μας να σκίσουμε τη γάτα ή πάνω στην εξάντλησή μας, κάναμε την κίνηση που θα εξαγρίωνε τους μαθητές και θα τους έδινε το πάτημα να βγουν από πάνω. Ανάλογα με την ηλικία των μαθητών και το κοινωνικο-μορφωτικό επίπεδο των οικογενειών τους, οι αντιδράσεις θα μπορούσαν να εκτροχιαστούν, όπως στην περίπτωση του συναδέλφου.

 Η λύση εκεί αναγκαστικά θα είναι ο αναστοχασμός και όχι οι κινήσεις εντυπωσιασμού. Λάθη όλοι κάναμε είτε από υπερβάλλοντα ζήλο, είτε από απλή εξάντληση. Πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν δεχτεί αφόρητες πιέσεις λόγω βαθμολογίας ή επειδή με τα θέματα που βάζουν ξεβόλεψαν τους τοπικούς φροντιστές, χωρίς οι ίδιοι να φταίξουν σε κάτι, ειδικά σε τοπικές κοινωνίες και συχνά αν είναι γυναίκες. Το να το κάνουμε ριάλιτι σόου δεν βοηθά σε κάτι και μάλλον μας κάνει να φαινόμαστε ότι ξεκατινιαζόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος cris5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 06, 2016, 08:25:53 μμ »
Η ανάρτηση του εκπαιδευτικού σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης φανερώνει την απελπισία ενός ανθρώπου και την προσπάθειά του να βρει βοήθεια, την οποία το σύστημα αδυνατεί να προσφέρει, παρά τη θεσμοθέτηση ωραίων και λογικών νομοθετημάτων, που όμως δεν ισχύουν στην πράξη. Πρόκειται για τη γνωστή τακτική του ελληνικού κράτους με τη υιοθέτηση της ασάφειας νόμων ή την αδυναμία τήρησης νόμων.

Σχετικά με τη λέξη αγελαίος, δεν αποτελεί ύβρη και αναφέρεται στη μαζοποίηση των μαθητών, φαινόμενο πολύ συχνό στην εκπαίδευση. Πρόκειται για τη γνωστή σε όλους μας συμπεριφορά των μαθητών να παρασύρονται ο ένας από τον άλλο.

Σχετικά με τους γονείς και τις απόψεις τους, είναι γνωστό ότι οι γονείς αγνοούν ότι η συμπεριφορά του παιδιού τους σε ορισμένα περιβάλλοντα όπως το σχολείο συχνά διαφοροποιείται από αυτή που ενδεχομένως να εκδηλώνεται στο σπίτι για πολλούς λόγους. Γι΄ αυτό το λόγο ούτε οι γονείς αφήνονται στην τύχη τους να πιστεύουν ό,τι θέλουν ή να δρουν ανεξέλεγκτα. Μέσα στα καθήκοντα του διευθυντή και του συλλόγου καθηγητών είναι η ορθή συνεργασία, ο διάλογος και η ενημέρωση γονέων σχετικά με τα παιδιά. Εξάλλου, αυτό το σκοπό έχει και η ίδρυση σχολών γονέων.

Σχετικά με την επιστολή γονέων, είναι απαράδεκτα τα υπονοούμενα που αφήνονται για πρόβλημα του καθηγητή. Είναι γνωστή η συχνή εξέταση των αναπληρωτών καθηγητών από ψυχιάτρους. Είναι επίσης, γνωστό ότι είναι δυνατόν η συμπεριφορά των μαθητών να διαφοροποιείται σε μεγάλο βαθμό από καθηγητή σε καθηγητή ή από μάθημα σε μάθημα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η ευθύνη βαρύνει αποκλειστικά το διευθυντή σχολικής μονάδας και το σύμβουλο παιδαγωγικών θεμάτων ο οποίος πληρώνεται από το ελληνικό κράτος για την επίλυση τέτοιων προβλημάτων.
Είναι τέλος γνωστό, ότι αν το κράτος δεν πάψει να είναι κομματικό, τουλάχιστον στην εκπαίδευση, δεν θα δουν ποτέ άσπρη μέρα ούτε οι μαθητές ούτε οι γονείς τους.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 06, 2016, 08:31:47 μμ »
Συμφωνώ και με τον Έσπερο και με τον cris5.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 07, 2016, 04:30:55 μμ »
Αλήθεια ποιος θα σώσει τους εκπαιδευτικούς από το bullying;




http://xenesglosses.eu/2016/04/alitheia-poios-tha-sosei-tous-ekpaideutikous-apo-bullying/

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 12:59:20 μμ »
στο μαγαζι του αρχαιότερου επαγγέλματος που εργαζομαι:

έπιασα δύο μαθήτριες με κινητό στην τάξη. Η μία είχε αρχίσει να με προβοκάρει θέλωντας να με προκαλέσει για να της φωναξω πράγμα που δεν έκανα. Ταυτόχρονα, παρατήρησα τη διπλανη της να κοιτάει την ανοικτή κασετίνα της επιμονα και κατάλαβα πως είχε κινητό και έβλεπε αν με ηχογραφούσε.. απάντησα στην μαθήτρια η οποία με προβόκαρε με ψυχραιμία και σηκώθηκα από την έδρα με κατέυθυνση το θρανίο τους. Τότε η διπλανη της έκλεισε την κασετίνα και κατάλαβα πως είχε κινητό. Σήκωσα το καπάκι της κασετίνας και είδα το κινητο...την ρωτάω: με ηχηγραφεις; όχι μου λέει...της παίρνω το κινητό και της λεώ θα κατέβουμε στο διάλειμμα κάτω στον διευθυντή. Κατεβαίνοντας κάτω στις σκάλες μια λέει από πίσω μου ''κοιτα ρε μαλ...πήρε το κινητό και πάει...'' μπαίνω στο γραφείο του διευθυντή και τον ενημερώνω Της πήρε το κινητό αλλά δεν ΄΄ηξερε πως ανοίγει για να δει τα αρχεία. Η μαθητρια ισχυρίθηκε πως δεν ηχογράφησε τίποτε και πως το είχε για να βλέπει την ώρα. Ο διευθυντής μου ειπε, ''αύριο ο πληροφορικός θα δει το κινητό θα στο κρατήσω μέχρι αύριο'' η μαθήτρια εβαλε τα κλάματα γιατί θα στερείτο το κινητό  :o :o :o :o μετά δυο μέρες με φωνάζει ο διευθυντης στο γραφείο: ''έλα να σου πω ιδιαιτερως...να , μου λέει,  κι εμένα με γράψανε μια φορά στο κινητό την ώρα που έξυνα την μύτη μου!!!!!! δεν χρειάζεται να φωνάζεις μην τα  βλέπεις όλα τόσο σοβαρά τα παιδιά μια πλάκα κάνουν....υπάρχουν και χειρότερα'' και μου δείχνει στο ίντερντετ δημοσίευμα όπου μαθητές κατηγόρησαν για σεξουαλική παρενόχληση καθηγητή....βγήκα από το γραφείο του διευθυντή και μου ήλθε να κάνω εμετό με το μαγαζί που δουλεύω...τα σχόλια δικά σας
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2017, 01:09:31 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 03:02:02 μμ »
Απ'ό,τι θυμάμαι οι μαθητές απαγορεύεται να έχουν κινητά στον χώρο του σχολείου και αν για κάποιο σημαντικό λόγο πρέπει να τα έχουν, οφείλουν να τα έχουν κλειστά και μέσα στις τσάντες τους.  Δεν ισχύει αυτό πια?  Άλλαξε? :o

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 03:27:08 μμ »
στο μαγαζι του αρχαιότερου επαγγέλματος που εργαζομαι:

έπιασα δύο μαθήτριες με κινητό στην τάξη. Η μία είχε αρχίσει να με προβοκάρει θέλωντας να με προκαλέσει για να της φωναξω πράγμα που δεν έκανα. Ταυτόχρονα, παρατήρησα τη διπλανη της να κοιτάει την ανοικτή κασετίνα της επιμονα και κατάλαβα πως είχε κινητό και έβλεπε αν με ηχογραφούσε.. απάντησα στην μαθήτρια η οποία με προβόκαρε με ψυχραιμία και σηκώθηκα από την έδρα με κατέυθυνση το θρανίο τους. Τότε η διπλανη της έκλεισε την κασετίνα και κατάλαβα πως είχε κινητό. Σήκωσα το καπάκι της κασετίνας και είδα το κινητο...την ρωτάω: με ηχηγραφεις; όχι μου λέει...της παίρνω το κινητό και της λεώ θα κατέβουμε στο διάλειμμα κάτω στον διευθυντή. Κατεβαίνοντας κάτω στις σκάλες μια λέει από πίσω μου ''κοιτα ρε μαλ...πήρε το κινητό και πάει...'' μπαίνω στο γραφείο του διευθυντή και τον ενημερώνω Της πήρε το κινητό αλλά δεν ΄΄ηξερε πως ανοίγει για να δει τα αρχεία. Η μαθητρια ισχυρίθηκε πως δεν ηχογράφησε τίποτε και πως το είχε για να βλέπει την ώρα. Ο διευθυντής μου ειπε, ''αύριο ο πληροφορικός θα δει το κινητό θα στο κρατήσω μέχρι αύριο'' η μαθήτρια εβαλε τα κλάματα γιατί θα στερείτο το κινητό  :o :o :o :o μετά δυο μέρες με φωνάζει ο διευθυντης στο γραφείο: ''έλα να σου πω ιδιαιτερως...να , μου λέει,  κι εμένα με γράψανε μια φορά στο κινητό την ώρα που έξυνα την μύτη μου!!!!!! δεν χρειάζεται να φωνάζεις μην τα  βλέπεις όλα τόσο σοβαρά τα παιδιά μια πλάκα κάνουν....υπάρχουν και χειρότερα'' και μου δείχνει στο ίντερντετ δημοσίευμα όπου μαθητές κατηγόρησαν για σεξουαλική παρενόχληση καθηγητή....βγήκα από το γραφείο του διευθυντή και μου ήλθε να κάνω εμετό με το μαγαζί που δουλεύω...τα σχόλια δικά σας
Μιλάς για παιδιά Γυμνασίου ή Δημοτικού; Εγώ σε παρόμοια περίπτωση, δηλ. κατοχή κινητού στην αίθουσα, την ώρα του μαθήματος, έστειλα την απουσιολόγο εκείνη τη στιγμή να φωνάξει το Δ/ντή του Λυκείου, ο οποίος ήρθε αμέσως στην αίθουσα, με άκουσε, ρώτησε και τη μαθήτρια που είπε ότι κοιτούσε απλά την ώρα και της πήρε το κινητό. Μετά κάλεσε τον πατέρα της στο σχολείο, που ήρθε και διαμαρτυρήθηκε λέγοντας πως όλα τα παιδιά έχουν κινητό, αλλά ο Δ/ντής απάντησε πως εκείνη το είχε βγάλει εν ώρα μαθήματος και πως δεν κάνουν οι καθηγητές σωματική έρευνα στους μαθητές. Η μαθήτρια τιμωρήθηκε με μονοήμερη αποβολή, ενώ οι περισσότεροι μαθητές, αλλά και οι καθηγητές τόνιζαν ότι δεν έγινε και κάτι τόσο φοβερό και ότι όλοι κάνουν τα στραβά μάτια, ώστε να μη φτάνουν τα πράγματα μέχρι τις αποβολές. Η εν λόγω μαθήτρια πάντως μου έκανε "νούμερα" όλη τη χρονιά, αλλά αυτό δε γινόταν να το ανεχτώ, διότι μπορεί να τραβούσε βίντεο, να ηχογραφούσε και μετά να τα έβγαζε στο youtube.
Καλά κάνεις και είσαι αηδιασμένος!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 04:07:31 μμ »
Η παράνομη ηχογράφηση/μαγνητοσκόπηση αποτελεί κακούργημα, με ποινή έως 10 έτη. Μετά την υπόθεση Ζαχόπουλου, η νομοθεσία έχει γίνει πάρα πολύ σκληρή σε αυτό το θέμα -και σωστά κατά τη γνώμη μου. Αυτό δεν έχουμε καταφέρει να το περάσουμε στα παιδιά, γιατί, μεταξύ μας, ούτε εμείς οι ίδιοι το έχουμε χωνέψει.

ΥΓ. Έχει υπάρξει περίπτωση καθηγητή που υπέβαλε μήνυση σε μαθητή για βίντεο που ανέβηκε στο youtube μέσα από το μάθημά του. Ο μαθητής ήταν πάνω από 18 και ασκήθηκε δίωξη κανονικότατα. Η αποβολή δεν είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 05:14:59 μμ »
Μιλάς για παιδιά Γυμνασίου ή Δημοτικού; Εγώ σε παρόμοια περίπτωση, δηλ. κατοχή κινητού στην αίθουσα, την ώρα του μαθήματος, έστειλα την απουσιολόγο εκείνη τη στιγμή να φωνάξει το Δ/ντή του Λυκείου, ο οποίος ήρθε αμέσως στην αίθουσα, με άκουσε, ρώτησε και τη μαθήτρια που είπε ότι κοιτούσε απλά την ώρα και της πήρε το κινητό. Μετά κάλεσε τον πατέρα της στο σχολείο, που ήρθε και διαμαρτυρήθηκε λέγοντας πως όλα τα παιδιά έχουν κινητό, αλλά ο Δ/ντής απάντησε πως εκείνη το είχε βγάλει εν ώρα μαθήματος και πως δεν κάνουν οι καθηγητές σωματική έρευνα στους μαθητές. Η μαθήτρια τιμωρήθηκε με μονοήμερη αποβολή, ενώ οι περισσότεροι μαθητές, αλλά και οι καθηγητές τόνιζαν ότι δεν έγινε και κάτι τόσο φοβερό και ότι όλοι κάνουν τα στραβά μάτια, ώστε να μη φτάνουν τα πράγματα μέχρι τις αποβολές. Η εν λόγω μαθήτρια πάντως μου έκανε "νούμερα" όλη τη χρονιά, αλλά αυτό δε γινόταν να το ανεχτώ, διότι μπορεί να τραβούσε βίντεο, να ηχογραφούσε και μετά να τα έβγαζε στο youtube.
Καλά κάνεις και είσαι αηδιασμένος!
Μιλώ για α λυκείου με τμήμα προβληματικο και γενικώς τσογλανέ συμπεριφορά

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Παραβατική συμπεριφορά μαθητή
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 23, 2017, 05:24:00 μμ »
Μιλώ για α λυκείου με τμήμα προβληματικο και γενικώς τσογλανέ συμπεριφορά
Ε, τότε αφού πρόκειται για "τσογλανόπαιδα", όπως γράφεις, ρίξτους στους βαθμούς, ώστε να ταρακουνηθούν λιγάκι. Και για τον Δ/ντή σου, μακριά από τέτοιους τύπους, που δεν υποστηρίζουν το προσωπικό τους. Κράτα τον σε απόσταση και πολύ τυπικά.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.