*

Αποστολέας Θέμα: Σποραδική απασχόληση  (Αναγνώστηκε 66720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #224 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 11:04:01 πμ »
ευχαριστώ πολύ, jak_13 !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:21 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #225 στις: Νοέμβριος 30, 2015, 06:33:06 μμ »
Αν καταλαβαίνω καλά: Τίθεται το θέμα των 12 ημερών απασχόλησης ανά μήνα, δηλαδή 3 ημέρες ανά εβδομάδα. Επίσης πληρώνεσαι το ταμείο ανεργίας μείον τη μικτή αμοιβή σου. Δηλαδή πχ. για εμένα που είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού (18ευρώ/ώρα) εάν στα ΔΙΕΚ πραγματοποιήσω 20 ώρες ανά μήνα (4 ανά εβομάδα μαζί με τις αναπληρώσεις), μηδενίζω το ταμείο ανεργίας.
Το ερώτημα είναι: με μηδενισμένο το ταμείο ανεργίας (αλλά με λιγότερα από 12 ημερομίσθια την εβδομάδα) έχω τη επιλογή να κρατήσω την κάρτα ανεργίας, για να χρησιμοποιήσω τα μόρια της ανεργίας μελλοντικά στα ΔΙΕΚ ή σε άλλο φορέα ακόμα και αν δε με συμφέρει οικονομικά; ή αυτό δε γίνεται;
Με 3 μέρες ανά εβδομάδα φτάνεις τα 12 ένσημα στις 28 μέρες του μήνα. Αν την 29η ή 30η ή 31η μέρα ενός μήνα έχεις ξανά μάθημα, θα πάρεις το 13ο ένσημο μέσα στον μήνα και θα χάσεις την σποραδική απασχόληση!

Ναι, την περίοδο της σποραδικής απασχόλησης διατηρείς την κάρτα ανεργίας και μπορεί να μετρήσει σε μία προκήρυξη, αν δεν απαιτεί συνεχόμενη περίοδο ανεργίας. Κοινώς, αν λήξει η επιδότησή σου τον Μάρτιο και η ανεργία σου ξεκινήσει πάλι από την 1η Ιουλίου, δεν ξέρω αν η προκήρυξη θα μετρά όλες τις περιόδους ανεργίας ή μόνο την τελευταία.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #226 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 01:09:46 μμ »
Λοιπόν μόλις χθες με προσέλαβαν σε ΔΙΕΚ για 4 ώρες την εβδομάδα (μπορεί να πάει 5 με την αναπλήρωση) για τις οποίες θα απασχολούμαι μία ημέρα την εβδομάδα. Φυσικά δεν έχω ακόμα στα χέρια μου σύμβαση ούτε κάποιον άλλο τρόπο να αποδείξω ότι εργάζομαι και για πόσο ούτε κάνουν τα ΔΙΕΚ αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ. Παράλληλα είμαι επιδοτούμενος άνεργος... Τι κάνω τώρα; Το γνωστοποιώ στον ΟΑΕΔ; Δηλώνω σποραδική απασχόληση; Θα με πιστέψουν χωρίς χαρτιά; Και έστω ότι με πιστεύουν, θα με πληρώνουν; (όπως το υπολογίζω με 18 ευρώ μικτά ανά ώρα κάποιους μήνες θα βγαίνει να εισπράξω) Όμως το ΔΙΕΚ θα βάλει τα ένσημα άγνωστο πότε, ίσως και αφού τελειώσουν οι 12 μήνες της επιδότησης. Πως θα υπολογιστεί η πληρωμή μου; Ή δε θα πληρωθώ μέχρι το ΙΕΚ να βάλει τα ένσημα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #227 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 03:21:57 μμ »
Ζήτησε μια βεβαίωση από το ΔΙΕΚ για το πόσες μέρες και ώρες σε απασχολεί και πήγαινε με αυτήν στον ΟΑΕΔ.
Πολλοί που θέλουν να ενταχθούν σε καθεστώς σποραδικής απασχόλησης, δεν πηγαίνουν από τον ΟΑΕΔ να το διευκρινίσουν και έτσι ο ΟΑΕΔ διακόπτει την επιδότηση ανεργίας όταν ενημερώνεται από τον εργοδότη!

Στον ΟΑΕΔ θα σου πούνε τι πρέπει να κάνεις. Καλύτερα να μιλήσεις με προϊστάμενο ή διευθυντή του ΚΠΑ ΟΑΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:21 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #228 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 06:02:35 μμ »
Το γνωστοποιώ στον ΟΑΕΔ; Δηλώνω σποραδική απασχόληση; Θα με πιστέψουν χωρίς χαρτιά;

Τίποτα δε δέχονται αν δεν προσκομιστούν τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #229 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 08:05:04 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Παίζει δηλαδή να τους ενημερώσω και όμως αυτοί να συνεχίσουν να μου δίνουν κανονικά το επίδομα αφού ούτε θα γίνει αναγγελία πρόσληψης ούτε θα τους πάω άμεσα σύμβαση;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #230 στις: Δεκέμβριος 01, 2015, 10:02:26 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Παίζει δηλαδή να τους ενημερώσω και όμως αυτοί να συνεχίσουν να μου δίνουν κανονικά το επίδομα αφού ούτε θα γίνει αναγγελία πρόσληψης ούτε θα τους πάω άμεσα σύμβαση;

Με μια βεβαίωση από το ΔΙΕΚ, που βγαίνει εύκολα, θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου.

Να είσαι καλά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Aetos1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #231 στις: Οκτώβριος 26, 2016, 03:20:19 πμ »
Καλησπέρα,
παίρνω ταμείο ανεργίας, αλλά για να μην το χάσω μου ζήτησαν από τον οαεδ να τους πάω τη σύμβαση μόλις την υπογράψω και τις  ημέρες που έχω δουλέψει κάθε μήνα (στο τέλος του μήνα). Τις συμβάσεις όμως τις υπογράφουμε τέλος του εξαμήνου και ειναι σύμβαση έργου, τί κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #232 στις: Οκτώβριος 27, 2016, 01:19:32 πμ »
Εξήγησε στον ΟΑΕΔ, αυτό που μας γράφεις εδώ στο pde. Ζήτησε από το ΙΕΚ να σου δώσει βεβαίωση ανάληψης υπηρεσίας.
Δε γίνεται να διδάσκουμε κάπου και να μην μπορεί ο φορέας να βεβαιώσει πόσες μέρες την εβδομάδα εργαζόμαστε εκεί!
Πίεσέ τους, αλλιώς δεν πρόκειται να γίνει η δουλειά σου...

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #233 στις: Ιούνιος 22, 2017, 02:13:43 μμ »
Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τους εργαζόμενους σε φροντιστηρια τώρα που άλλαξε το καθεστός της σποραδικής; Απότι κατάλαβα αναστέλεται η ανεργία (όπως και πριν δηλαδή) αλλά, μετά από αίτηση μας, επανέρχεται με τη λήξη της σποραδικής και σου παρατίνουν το χρόνο επιδότησης για ίσο διάστημα. Αλλά αυτό δεν είναι χρησιμο γιατι το σεπτέμβρη ξεκινάμε με κανονική σύμβαση άρα χάνεται η παράταση. Τι πρέπει να κάνουμε αν εργαζομαστε με συμβαση για εκ περιτροπής απασχόληση 1-2 φορές τη βδομάδα από μέσα ιουνίου ως τέλη ιουλίου ώστε να μη χάνεται το επίδομα για όλο αυτό το διάστημα; Πήρα τηλέφωνο στον οαεδ και αν καταλαβα καλά μου είπαν ότι αν δουλεύω μόνο μια μερα την εβδομαδα πρέπει να πηγαίνω κάθε βδομάδα στον οαεδ μετα την εργασία για να ξανακάνω ενεργοποίηση της ανεργίας.. Και πως πια δεν θα αφαιρείται το ποσό της απασχόλησης από την επιδότηση. έχει κάνει καποιος την διαδικασία; ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #234 στις: Ιούνιος 22, 2017, 05:58:34 μμ »
Θα σου πω αυτό που κατάλαβα εγώ ότι συμβαίνει, γιατί ρώτησα στον οαεδ για αυτό το θέμα.

Το όλο θέμα με τη σποραδική και μερική απασχόληση τελείωσε. Δηλαδή αυτό που ίσχυε παλαιότερα , δηλ. ο συμψηφισμός του επιδόματος ανεργίας με τα ημερομίσθια, δεν ισχύει πια. Σε περίπτωση πρόσληψης έστω και για μια ημέρα αναστέλλεται και το επίδομα, δηλαδή με άλλα λόγια χάνεται. Δεν παίρνεις καθόλου επίδομα αν κάνεις θερινά μαθήματα. Αυτό προφανώς και δεν είναι καθόλου ευνοϊκό για ένα καθηγητή, αφού δεν υπάρχει θέμα παράτασης  εφόσον ουτως ή άλλως το Σεπτέμβρη ξαναπροσλαμβανόμαστε. όποτε είναι βέβαιο ότι είμαστε χαμένοι. Βέβαια με την απόλυση που θα έχουμε τέλη Ιουλίου, ξανακαταθέτουμε πάλι όλα τα χαρτιά και γίνεται συνέχιση του επιδόματος , αν φυσικά είχε εγκριθεί από την προηγούμενη απόλυση . Και φυσικά θα πάρουμε κανονικά το επίδομα για το υπόλοιπο του καλοκαιριού μέχρι την πρόσληψή μας.

Τώρα αν εσύ έχεις ΜΟΝΟ μια ημέρα εργασίας, ίσως να γίνεται αυτό που περιγράφεις. Αν δηλαδή σε προσλαμβάνουν και σε απολύουν την ίδια ημέρα κάθε φόρα, ισως και να μπορεις κάθε φορά να πηγαίνεις την απόλυση και να παίρνεις τη συνέχιση της ανεργίας μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα αναστέλλεται αυτόματα από τη νέα πρόσληψη....
ίσως να γίνεται λογικό ακούγεται , δεν το γνωρίζω όμως... Ακούγεται απλά ιδιαίτερα κουραστικό και χρονοβόρο. Και άραγε ο λογιστής θα σου βγάζει αυθημερόν την απόλυση για να την πηγαίνεις εσύ στα καπάκια;;;

Θεωρώ πάντως βέβαιο ότι πρέπει να σε προσλαμβάνουν και να σε απολύουν την ίδια ημέρα για να γίνει αυτό...

Αποσυνδεδεμένος eleni2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #235 στις: Ιούνιος 23, 2017, 02:22:55 πμ »
@nikivv αυτά που μου λες τους είπα και εγώ.. Δεν είναι δυνατόν να πηγαινω κάθε βδομαδα να στήνομαι στην ουρά του οαέδ ούτε να υποχρεώσω τον λογιστή να ασχολειται συνέχεια μαζί μου. Ουσιαστικά αναγκαζομαι με αυτη τη μία μερα ασφαλισης να εργαστώ ενάμιση μήνα για 100 ευρώ και να χάσω τα 600 του ταμείου. Και μαλιστα βγάζουν ενημερωση στη σελίδα τους ότι είναι παραπληροφόρηση το ότι χάνεται το επίδομα. Δεν έλαβαν καθόλου υπόψην τους τους καθηγητές ή το έκαναν σκόπιμα για να μη παίρνουμε 3 μήνες επίδομα το καλοκαίρι αλλά μόνο ενάμιση. Όπως πριν μερικά χρόνια άλλαξαν τον νόμο και εβαλαν όριο 400 ένσημα στην 3ετία πάλι πλήττοντας εμάς. Μας σπρώχνουν να δουλέψουμε μαύρα αν εχουμε ελάχιστες ώρες, αλλά και αυτό είναι δύσκολο γιατι οι εργοδότες φοβούνται. Βάζουν ένα ψευτοένσημο ευτελούς αξίας για να είναι καλυμμένοι αν γίνει έλεγχος και την πληρώνουμε εμείς που χάνουμε το επιδομα και δε παίρνουμε καν κανονικά ένσημα..

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #236 στις: Ιούνιος 23, 2017, 07:21:58 πμ »
Και μαλιστα βγάζουν ενημερωση στη σελίδα τους ότι είναι παραπληροφόρηση το ότι χάνεται το επίδομα.

Ωραίοι!!! Μπράβο τους! >:(
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σποραδική απασχόληση
« Απάντηση #237 στις: Ιούνιος 23, 2017, 07:00:43 μμ »
Aν δεις το post μου πριν λίγες ημέρες που άνοιξα καινούριο θέμα, θα δεις ότι γράφω ακριβώς το ίδιο.... H ανακοίνωσή τους είναι το λιγότερο προκλητική....
Εννοείται ότι το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί κανείς είναι να δουλέψει μαύρα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.