*

Αποστολέας Θέμα: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.  (Αναγνώστηκε 29619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« στις: Οκτώβριος 20, 2009, 03:57:03 μμ »
Θα ήθελα εν τάχει να μου πείτε οι νηπιαγωγοί τι περίπου λέει το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών του υπουργείου για τα προνήπια (εάν υπάρχει).
Διαχωρίζεται από αυτό των νηπίων; Και τι γίνεται εαν στην ίδια τάξη υπάρχουν νήπια και προνήπια μαζί; Δουλεύουν μαζί ή χωριστά;
Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω εαν οι σταθμοί του Δήμου είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόσουν αυτό το πρόγραμμα ή όχι.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:28 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:03:14 μμ »
υπαρχει  μονο ενα προγραμμα, απλα στα προνηπια δεν υπαρχουν οι ιδιες απαιτησεις.επισης οταν δινουμε "ασκησεις" στα προνηπια ειναι πιο απλες .αναλογα την δραστηριοτητα μπορει να δουλεψουμε περισσοτερο τα νηπια και να χωρισουμε ομαδουλες και σε αλλες πχ συζητηση να ειναι ολα τα παιδια μαζι.εξαρταται και απο το επιπεδο της ταξης.πολλες φορες ενα προνηπιο τα παει καλυτερα απο ενα νηπιο.παντως οπως και να χει το προνηπιο βοηθιεται γιατι  ακολουθει στο επιπεδο το νηπιο και ανεβαινει ενα σκαλι πανω.
οι σταθμοι δεν ειναι υποχρεωμενοι για το προγραμμα για τι δεν ανηκουν στο υπουργειο παιδεια. αν και τελευταια υπαρχει ενα μπερδεμα με ολο αυτο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:07:31 μμ »
Εμείς στο νηπιαγωγείο που ήμουν κάναμε ακριβώς τα ίδια στα νήπια και στα προνήπια. Μπορεί τα προνήπια να μην τα κατάφερναν το ίδιο καλά με τα νήπια, αλλά προσπαθούσαν παααρα πολύ και την επόμενη χρονιά τους ήταν πολύ πιο εύκολα (φυσικά και δεν γινόταν κάθε χρόνο οι ίδιες δρατσηριότητες, αυτό εννοείται). Αντίθετα, το διπλανό τμήμα όπου έκανα διαφορετικές δραστηρι΄ποτητες σε νήπια και προνήπια, την επόμενη χρονιά τα νήπια (πρωην προνήπια) είχαν πιο πολλές δυσκολίες.

Για τους  σταθμούς των Δήμων....από όσο ξέρω δεν έχουν καμία υποχρέωση να ακολουθήσουν το πρόγραμμα του υπουργείου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:16:12 μμ »
Τέτα δες τα παρακάτω:

Oδηγός γονέα:
http://www.nip-olohmero.gr/appdata/documents/odigos%20gonea(lr).pdf
Αναλυτικό πρόγραμμα Νηπιαγωγείου:
http://www.nip-olohmero.gr/appdata/documents/ekpaideytikoi/depps-aps/27deppsaps_nipiagogiou.pdf


οι σταθμοι δεν ειναι υποχρεωμενοι για το προγραμμα για τι δεν ανηκουν στο υπουργειο παιδειας.
Έτσι είναι.
Οι παιδικοί σταθμοί (ιδιωτικοί και δημοτικοί) δεν έχουν καμια υποχρέωση να ακολουθήσουν το αναλυτικό, αφού δεν ανήκουν στο Παιδείας αλλά στο Υγείας&πρόνοιας και συνήθως δεν προσαλαμβάνουν νηπιαγωγούς ή προσλαμβάνουν μία για όλα τα τμήματα :P
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 04:20:55 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:46:28 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:34:44 μμ »
από vasilikip:
Έτσι είναι.
Οι παιδικοί σταθμοί (ιδιωτικοί και δημοτικοί) δεν έχουν καμια υποχρέωση να ακολουθήσουν το αναλυτικό, αφού δεν ανήκουν στο Παιδείας αλλά στο Υγείας&πρόνοιας και συνήθως δεν προσαλαμβάνουν νηπιαγωγούς ή προσλαμβάνουν μία για όλα τα τμήματα




δουλευω σε παιδικο σταθμο του δημου και ειμαι νηπιαγωγος  και δουλευουμε 2 κοριτσια για 2 τμηματα και οι 2 νηπιαγωγοι
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 04:36:40 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 04:47:06 μμ »
MairyLiscious μπορεί στο Δήμο που δουλεύεις εσύ ή και σε άλλους να έχουν νηπιαγωγό για τα τμήματα παιδιών 5 ετών. (Τυπικά δεν πρέπει καν να έχουν τμήματα νηπιαγωγείου αλλά λέμε τώρα....)

Στα τμηματα προνηπίων 4 ετών έχουν και εκεί νηπιαγωγό ::);;;

Γνωρίζω 3 συναδέλφους που δουλεύουν σε 3 διαφορετικούς Δήμους της Αθήνας (που έχου μία νηπιαγωγό ο καθένας) οι οποίες έχουν τμήματα με προνήπια(4 και κάτω) και που δεν εφαρμόζουν το αναλυτικό μας :-\
Είναι μεγάλο το θέμα: Δήμοι και καλύτερα να μην το συζητήσουμε εδώ ;) ;) ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2009, 12:52:08 πμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 05:24:36 μμ »
Βασιλική, σ΄ευχαριστώ για την παραπομπή. ήταν πολύ κατατοπιστική.
Όταν μιλάτε για δραστηριότητες στα νήπια και στα προνήπια, για τι είδους δραστηριότητες μιλάτε. Θα θέλατε να μου εξηγήσετε;

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 10:20:02 μμ »
Βασιλική, σ΄ευχαριστώ για την παραπομπή. ήταν πολύ κατατοπιστική.
Όταν μιλάτε για δραστηριότητες στα νήπια και στα προνήπια, για τι είδους δραστηριότητες μιλάτε. Θα θέλατε να μου εξηγήσετε;
Παρακαλώ!
Όταν μιλάμε για δραστηριότητες εννοούμε μαθηματικών-γλώσσας-φυσικών επιστημών-εικαστικών.
Συνήθως οι δραστηριότητες αυτές δεν είναι αποκομμένες αλλά εντάσσονται σε ένα πρότζεκτ ή μια θεματική ενότητα μέσα απο στην οποία εντάσουμε πολλά ή όλα τα παραπάνω γνωστικά.
Το 2ο λίνκ είναι το αναλυτικό πρόγραμμα όπου και μπορείς να δεις στόχους του όλου του προγράμματος γλώσσας-μαθηματικών κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 10:32:54 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 11:25:59 μμ »
MairyLiscious μπορεί στο Δήμο που δουλεύεις εσύ ή και σε άλλους να έχουν νηπιαγωγό για τα τμήματα παιδιών 5 ετών. (Τυπικά δεν πρέπει καν να έχουν τμήματα νηπιαγωγείου αλλά λέμε τώρα....)

Στα τμηματα προνηπίων 4 ετών έχουν και εκεί νηπιαγωγό ::);;;

Γνωρίζω 3 συναδέλφους που δουλεύουν σε 3 διαφορετικούς Δήμους της Αθήνας (που έχου μία νηπιαγωγό ο καθένας) οι οποίες έχουν τμήματα με προνήπια(4 και κάτω) και που δεν εφαρμόζουν το αναλυτικό μας :-\
Είναι μεγάλο το θέμα: Δήμοι και καλύτερα να μην το συζητήσουμε εδώ ;) ;) ;)
τα παιδια που εχουμε εμεις ειναι 3 και 3μιση  ;D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 12:46:06 πμ »
MairyLiscious απο περιέργεια: Να υποθέσω οτι δεν υπάρχει τμήμα νηπίων 5 ετών(λόγω της υποχρωτικότητας του νηπιαγωγείου);;Με ποιά κριτήρια μοιράζεστε τα τμήματα, με δεδομένο οτι υπάρχουν και άλλες ειδικότητες εργαζομένων;;

(Συγνώμη που ξεφέυγω απο το θέμα :-[ :-[ )
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2009, 12:49:33 πμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 03:43:38 μμ »
ΤΕΤΑ, έχεις τελειώσει νηπιαγωγός; Αν όχι, τι έχεις τελειώσει και δουλεύεις στον δήμο; Βρεφονηπιοκόμος και σε εχουν βάλει σε τμήμα νηπίων; Δεν ρωτάω επιθετικά, απλά για καταλάβω τι ακριβώς θες γιατί οι ερωτήσεις σου είναι πολύ βασικές και αυτονόητες για μας, εκτός αν έχει χρόνια που τελείωσες. Κάνουμε κοινές δραστηριότητες χωρίζοντας τα παιδιά με διάφορα κριτήρια (άλλες φορές επιδιώκουμε να συνεργάζονται νήπια-προνήπια και άλλες τα παιδιά δουλεύουν με ομοιογενείς ομάδες κτλπ). Οι δραστηριότητες είναι κοινές αλλά με λιγότερες απαιτήσεις και όταν δουλεύουμε σχέδια εργασίας ο καθένας έχει την ατομική και ομαδική δουλειά του πάλι ανάλογα με τα κριτήρια που στην δεδομένη στιγμή έχουν καθοριστεί οι ομάδες ή η ατομική δουλεία.
Μπορείς να δεις και το ΔΕΠΠΣ για να δεις τι δραστηριότητες κάνουμε περίπου, αναλυτικά υπάρχουν όλα στον οδηγό νηπιαγωγού. Πολλά σχολεία χωρίζουν τα νήπια απο τα προνήπια αλλά αυτό είναι μεγάλο σφάλμα.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 07:09:55 μμ »
Δεν είμαι νηπιαγωγός. Είμαι φιλόλογος.
Απλά η κόρη μου είναι φέτος προνήπια και τη στέλνω σε σταθμό του Δήμου.
Την παρασκευή έχουμε συνάντηση οι γονείς, για να μας μιλήσουν για τη λειτουργία του σταθμού και για τα πράγματα με τα οποία θα ασχοληθούν καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς.
Ήθελα λοιπόν να ξέρω κάποια βασικά πράγματα που κάνετε στα δημόσια νηπιαγωγεία, για να μπορώ να συγκρίνω τη δουλειά που γίνεται σε σταθμούς του Δήμου.
Ίσως έπρεπε να το έχω εξηγήσει από την αρχή.
Δυστυχώς το νηπιαγωγείο της περιοχής μου, λόγω χώρου, δεν πήρε φέτος προνήπια.
Επίσης ασχολούμαι με το παιδί στο σπίτι και μαθάινουμε μερικά πράγματα (γραμματάκια, βασικές μαθηματικές έννοιες) και ήθελα να ξέρω σε ποιο πνεύμα πρέπει να κινηθώ, για να μην κάνω κάτι που δε θα το καταλαβαίνει και θα κουράζεται. Έχω πάρει και κάποια βιβλία απλά (τύπου το πρώτο μου βιβλίο), για να κάνουμε ασκησούλες από εκεί.
Αυτό ήταν όλο. Συγγνώμη, αν σας κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 08:04:31 μμ »
Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα βιβλία δραστηριοτήτων που κυκλοφορούν, γιατί τα περισσότερα από αυτά -ειδικά όσα αφορούν στη γραφή- δε συμβαδίζουν με το πρόγραμμα που ακολουθείται στα νηπιαγωγεία. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, κατά τη γνώμη μου, είναι να διαβάζεις πολλά βιβλία στα παιδί.

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για προνήπια.
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 08:13:30 μμ »
Άννα,
σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Προσ Θεού μη φανταστείς ότι είμαι καμιά τρελή που έχω στριμώξει ένα προνήπιο και προσπαθεί να του μάθει τρελά πράγματα. Το βιβλίο που εγώ είχα πάρει είχε τα γραμματάκια και τους αριθμούς με διακεκομμένες τελείες και από πάνω το παιδί τα ένωνε περισσότερο για να μάθει να χειρίζεται το μολύβι. Μετά μου άρεσαν (και νομίζω άρεσε και σε εκείνη, γιατί αφιέρωνε πολύ χρόνο) κάποιες ασκησούλες με σκίτσα πχ. βάλτε σε κύκλο το δέντρο που είναι μεγαλύτερο, βάλτε σε κύκλο το παιδί που σας μοιάζει περισσότερο (και είχε αγοράκι και κοριτσάκι), βάλτε σε ένα κύκλοο τα φρούτα, κόψτε τα λαχανικά κ.α. Το βιβλίο αυτό πρόσεξα ότι έλεγε (δε θυμάμαι τώρα ποιο ακριβώς ήταν), σύμφωνα με το πρόγραμμα του νηπιαγωγείου. Όσο για το άλλο που λες, διαβάζουμε πολλά βιβλία και της αρέσει πολύ (από την εμπειρία μου με ανήψια κ.α.) νομίζω ότι όλα τα παιδιά τρελαίνονται να τους διαβάζεις ιστοριούλες και παραμύθια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.