*

Αποστολέας Θέμα: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία  (Αναγνώστηκε 104478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« στις: Νοέμβριος 02, 2009, 06:07:01 μμ »
ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΕΓΓΟΣ
 σε ταινία για τον εμφύλιο...
Η τελευταία μέρα του εμφυλίου πολέμου (1949) ξαναγράφεται στο Γράμμο και το Βίτσι με τον Θανάση Βέγγο στο φίλμ "Βαθιά ψυχή" του Παντελή Βούλγαρη.

O τεράστιος αυτός Έλληνας ηθοποιός,παρά τα διάφορα προβλήματα υγείας δήλωσε: "Αυτό είναι το καθήκον μου. Ο κινηματογράφος είναι η ζωή μου".
Μετά τις "ήσυχες μέρες του Αυγούστου" και το "Όλα είναι δρόμος", η καινούρια ταινία είναι η τρίτη που γυρνάει με τον Παντελή Βούλγαρη. Ίσως και η σπουδαιότερη...

Εγώ σας προτείνω να τη δείτε ανεπιφύλακτα..Είδα λίγο από το cinemania και από ένα λινκ κάποιες σκηνές και είναι συγκλονιστική!!!
Κυριακή θα δω την ταινία και έτσι θα σας έχω περισσότερα νέα σχετικά.
Παραθέτω και ένα λινκ να δείτε και εσείς...

http://www.veggos.gr/125/125.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2009, 01:50:46 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:55 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 11:11:28 μμ »

Παντως οι κριτικες που απεσπασε το εν λογω φιλμ δεν ειναι και οι πιο ενθαρρυντικες.

Aπο την πλευρα μου - και καθως προταθηκε προηγουμενως ιστορικου περιεχομενου φιλμ - συστηνω ανεπιφυλακτα την "Πτωση" (Der Untergang) που αναφερεται στις τελευταιες ημερες που περασε ο Xιτλερ στο bunker μεχρι την αυτοκτονια του. Το φιλμ εχει στερεα ιστορικα ερεισματα - βασιζεται και στη μαρτυρια της γραμματεως του Φυρερ που παρουσιαστηκε ως ντοκυμαντερ με τιτλο 'Blind Spot" - διαθετει εντυπωσιακα υποβλητικη και κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα, ορισμενες αξιολογες σεκανς πολεμικης δρασης που ομως αποτυπωνουν τη φρικη του πολεμου και δεν την εξωραιζουν (το φιλμ εχει ρεαλιστικη-ιστορικη συνειδηση και ουδεμια σχεση με την αφηγηματικη αισθητικοποιηση ταινιων οπως πχ οι "Μπασταρδη" του Τarantino) και τελος, αποτελει μια εξοχη χαρακτηρολογικη μελετη των ψυχολογικων μεταπτωσεων του Χιτλερ και των πρωτεργατων του ναζιστικου καθεστωτος. Η ερμηνεια του Βruno Gatz στο ρολο του δικτατορα ειναι υποδειγματικη και χρηζει αναφορας στα κινηματογραφικα χρονικα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 11:33:44 μμ »
Damien, πραγματικά καταπληκτική ταινία!. Τότε την είχα δει μαζί με το "Σοφι Σολ" που κινείται και αυτή στην ίδια χρονική περίοδο, του Β παγκοσμίου πολέμου ( και αυτή μου άρεσε, όχι τόσο όμως). Και για να κλείσω με τα... γερμανικά... "Οι ζωές των άλλων". ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2009, 01:28:13 μμ »
ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΕΓΓΟΣ
 σε ταινία για τον εμφύλιο...
Η τελευταία μέρα του εμφυλίου πολέμου (1949) ξαναγράφεται στο Γράμμο και το Βίτσι με τον Θανάση Βέγγο στο φίλμ "Βαθιά ψυχή" του Παντελή Βούλγαρη.

O τεράστιος αυτός Έλληνας ηθοποιός,παρά τα διάφορα προβλήματα υγείας δήλωσε: "Αυτό είναι το καθήκον μου. Ο κινηματογράφος είναι η ζωή μου".
Μετά τις "ήσυχες μέρες του Αυγούστου" και το "Όλα είναι δρόμος", η καινούρια ταινία είναι η τρίτη που γυρνάει με τον Παντελή Βούλγαρη. Ίσως και η σπουδαιότερη...

Εγώ σας προτείνω να τη δείτε ανεπιφύλακτα..Είδα λίγο από το cinemania και από ένα λινκ κάποιες σκηνές και είναι συγκλονιστική!!!
Κυριακή θα δω την ταινία και έτσι θα σας έχω περισσότερα νέα σχετικά.
Παραθέτω και ένα λινκ να δείτε και εσείς...

http://www.veggos.gr/125/125.htm

Την παρακολούθησα πρόσφατα και με συγκίνησε βαθύτατα. Ιδιαίτερα ατμοσφαιρική και ρεαλιστική. Κάπως σκληρή, με ορισμένες σκηνές ωμής βίας, ως θα περίμενε κανείς για έναν εμφύλιο. Μικρός ο ρόλος του μεγάλου μας κωμικού, αλλά συνάμα συγκλονιστικός. Για όποιον συγκινείται εύκολα, αλλά και δύσκολα, αναμένεται πολύ κλάμα. Για 'μένα, η συγκεκριμένη ταινία δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτε, άλλες του είδους ξένες παραγωγές. Καλογραμμένο σενάριο και πολύ καλή θα χαρακτήριζα και τη σκηνοθεσία. Την προτείνω ανεπιφύλακτα.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:35:55 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 09:40:45 πμ »
Damien, πραγματικά καταπληκτική ταινία!. Τότε την είχα δει μαζί με το "Σοφι Σολ" που κινείται και αυτή στην ίδια χρονική περίοδο, του Β παγκοσμίου πολέμου ( και αυτή μου άρεσε, όχι τόσο όμως). Και για να κλείσω με τα... γερμανικά... "Οι ζωές των άλλων". ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!

Εχεις δικιο, καλο το "Σοφι Σολ" οχι τοσο οσο η "Πτωση" βεβαια. Οι "Ζωες των Αλλων" παρουσιαζε για μενα μεγαλυτερο εδιαφερον ως προς τον αναφορικο προσανατολισμο του φιλμ στην ιστορικοτητα της πειθαρχικης τεχνολογιας που χρησιμοποιει ενα ολοκληρωτικο καθεστως για να καταπιεσει τους πολιτες του, διαμορφωνοντας καθοριστικα τη ζωη τους, δοσμενη μαλιστα με εξοχη τεχνικη λεπτομερεια που απηχει τεκμηριωμενη μελετη εκ μερους του δημιουργου του, παρα για την (αριστοτελικη) 'περιπετεια' της πλοκης του.

Και μιας και αναφερθηκε ενα δειγμα ηδονοβλεπτικου σινεμα, ας γινει και αναφορα στον μεγαλυτερο ηδονοβλεψια του παγκοσμιου σινεμα.    

(Ξανα)ειδα τον "Δεσμωτη του Ιλιγγου" (Vertigo) του Α. Hitchcock. Προκειται περι αριστουργηματος, απο τα φιλμ που κατα τη δευτερη, τριτη κτλ θεαση τους ξετυλιγουν τις αρετες τους διαυγεστερα, εντονοτερα και αναδεικνυουν πτυχες και νοηματα που στην πρωτη θεαση τους ηταν περιτεχνα κρυμμενα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 02:38:20 μμ »
Damien, αριστούργημα όντως, όπως και οι περισσότερές του. Ένσταση έχω μόνο σε 1 του Ηitchcock, και για την οποία έχω διαφωνήσει ουκ ολίγες φορές ... "Τα πουλιά"! Πραγματικά τη θεωρώ 1 από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει και δεν κατάλαβα ποτέ τι το αριστουργηματικό έχει και που είναι όλοι αυτοί οι συμβολισμοί περί εκδίκησης της φύσης και τα τοιαύτα! ???

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 03:04:51 μμ »
ΘΑΝΑΣΗΣ ΒΕΓΓΟΣ
 σε ταινία για τον εμφύλιο...
Η τελευταία μέρα του εμφυλίου πολέμου (1949) ξαναγράφεται στο Γράμμο και το Βίτσι με τον Θανάση Βέγγο στο φίλμ "Βαθιά ψυχή" του Παντελή Βούλγαρη.

O τεράστιος αυτός Έλληνας ηθοποιός,παρά τα διάφορα προβλήματα υγείας δήλωσε: "Αυτό είναι το καθήκον μου. Ο κινηματογράφος είναι η ζωή μου".
Μετά τις "ήσυχες μέρες του Αυγούστου" και το "Όλα είναι δρόμος", η καινούρια ταινία είναι η τρίτη που γυρνάει με τον Παντελή Βούλγαρη. Ίσως και η σπουδαιότερη...

Εγώ σας προτείνω να τη δείτε ανεπιφύλακτα..Είδα λίγο από το cinemania και από ένα λινκ κάποιες σκηνές και είναι συγκλονιστική!!!
Κυριακή θα δω την ταινία και έτσι θα σας έχω περισσότερα νέα σχετικά.
Παραθέτω και ένα λινκ να δείτε και εσείς...

http://www.veggos.gr/125/125.htm

Την παρακολούθησα πρόσφατα και με συγκίνησε βαθύτατα. Ιδιαίτερα ατμοσφαιρική και ρεαλιστική. Κάπως σκληρή, με ορισμένες σκηνές ωμής βίας, ως θα περίμενε κανείς για έναν εμφύλιο. Μικρός ο ρόλος του μεγάλου μας κωμικού, αλλά συνάμα συγκλονιστικός. Για όποιον συγκινείται εύκολα, αλλά και δύσκολα, αναμένεται πολύ κλάμα. Για 'μένα, η συγκεκριμένη ταινία δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτε, άλλες του είδους ξένες παραγωγές. Καλογραμμένο σενάριο και πολύ καλή θα χαρακτήριζα και τη σκηνοθεσία. Την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Δυστυχώς θα διαφωνήσω. Η ταινία μου φάνηκε κουραστική. Θα μπορούσε να είχε μικρότερη διάρκεια και ταυτόχρονα να περάσει τα ίδια μηνύματα που ήθελε.
Επίσης, θα διαφωνήσω και με το σενάριο, όσον αφορά την περουσίαση του θέματος από ιδεολογική άποψη. Οι αντάρτες δεν ήταν αμόρφωτοι και αγρότες, που οι συγκυρίες τους έκαναν να πάνε στα βουνά και από εκέι και πέρα ακολουθούσαν τον κάθε καθοδηγητή και πίστευαν ό,τι τους έλεγαν. Αντίθετα, ανάμεσα τους υπήρχαν πολύ συνειδητοποιημένα άτομα, με βαθιά ιδεολογία, που όντως πίστευαν στον αγώνα και στην αλλαγή.
Μία πολιτική ταινία, που όμως κάπως ξέφυγε....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος δασκαλίτσα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 04:41:08 μμ »
Ακριβώς αυτές τις κριτικές έχω ακούσει,emmaki,από πολλά άτομα και σήμερα που θα πάω να δω την ταινία θα κρίνω.Αλλά με χαλάει ιδιαίτερα το γεγονός που θίγεις και εσύ.Οι αντάρτες ήταν όντως άνθρωποι μορφωμένοι,με κουλτούρα και εντελώς συνειδητά κατέφυγαν στα βουνά.

Πραγματικά θα με χαλάσει πολύ αν δω ότι τελικά η ταινία είναι τόσο ακραιφνώς άκυρα προσανατολισμένη.
Θα είναι άδικο για τους αντάρτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2009, 04:42:41 μμ από δασκαλίτσα »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 05:26:07 μμ »
Το μόνο που δεν αισθάνθηκα παρακολουθώντας την ταινία ήταν η προσπάθεια για διαστρέβλωση της ιστορίας ή για μείωση του ρόλου των ανταρτών. Εξάλλου ο τίτλος είναι χαρακτηριστικός: "Ψυχή βαθιά", έκφραση παρμένη από τους αντάρτες. Θεωρώ ότι ο Βούλγαρης προσπάθησε μέσα από την ταινία του να είναι όσο πιο αντικειμένικος γίνεται, αν και ο ίδιος αριστερός, και να περάσει το μήνυμα του άδικου και του τραγικού, που κλείνει μέσα του οιοσδήποτε πόλεμος, πόσο μάλλον ένας αδελφοκτόνος.

Εξάλλου, όπως έχει πει και ο ίδιος σε συνέντευξη σχετικά με την ταινία αυτή: "Μακάρι λοιπόν η ταινία να ανοίξει μια ουσιαστική κουβέντα. Κι εγώ να μάθω ήθελα».

Φυσικά βέβαια, και ο καθένας αποκομίζει τις δικές του απόψεις μέσα από κάθε ταινία ή βιβλίο. Αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην κακό. Κάτι που κάποιος θεωρεί υπέροχο, κάποιος άλλος το θεωρεί ανούσιο ή ελλειπές.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2009, 07:17:09 μμ »
Damien, αριστούργημα όντως, όπως και οι περισσότερές του. Ένσταση έχω μόνο σε 1 του Ηitchcock, και για την οποία έχω διαφωνήσει ουκ ολίγες φορές ... "Τα πουλιά"! Πραγματικά τη θεωρώ 1 από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει και δεν κατάλαβα ποτέ τι το αριστουργηματικό έχει και που είναι όλοι αυτοί οι συμβολισμοί περί εκδίκησης της φύσης και τα τοιαύτα! ???

Ακριβως εκει εγκειται η ας πουμε, ιδιοφυια του φιλμ, στους συμβολισμους ή μαλλον, για να ειμαστε ακριβεστεροι, στην πολυσημαντη δομη του, στην μορφολογικη και θεματικη του ανοικτοτητα, η οποια επιδεχεται πολλαπλες ερμηνευτικες προσεγγισεις, αναλογως της θεωρητικης πειθαρχιας και των αναλυτικων εργαλειων που μετερχεται κανεις. Το φιλμ συνοψιζει αυτό που οι αποδομιστες ονομαζουν “undecidability” (ας πουμε αδυναμια ενιαιας ερμηνευτικης σημασιοδοτησης). Για να ακριβολογω, η εν λογω ταινια, περα από τις σκηνες κινηματογραφικης ανθολογιας που προσεφερε,  εχει κατά καιρους καταχωρισθει ως κλασσικη του genre τρομου, ως φιλοσοφικη πραγματεια πανω στην ευαλωτη και επισφαλη υπαρξιακη συνθηκη του ανθρωπου, ως στρουκτουραλιστικη μελετη που εξεταζει την εσωτερικη/εξωτερικη εστιαση και αφηγηματολογικη προοπτικη, ως ψυχαναλυτικη μελετη των ευμεταβολων συνειδησιακων καταστασεων του ανθρωπων αλλα και των ρευστων διαπροσωπικων τους σχεσεων (σκεψου ποσες άλλες ταινιες εχουν θεματοποιησει το ιδιο motiff, ανθρωποι που υπο το κρατος της απειλης μετασχηματιζονται σε καλυτερους/χειροτερους, αποτινασσοντας το ζυγο των κοινωνικων συμβασεων και προβαλλοντας τον ανιμαλισμο/ουμανισμο τους), ως παραδειγμα τεχνικης αρτιοτητας (για την εποχη της τα ειδικα εφε είναι πρωτοποριακα, η διευθυνση φωτογραφιας εξαιρετικη), ως σκανδαλωδη επιδειξη της ικανοτητας του μαεστρου Hitchcock να χειραγωγει τον θεατη και να παιζει υποβλητικα με τους φοβους και τις προσδοκιες του κοινου, ως εκφραση ενός κοινου τοπου πια στον πολιτισμικο σχολιασμο, της αντιπαραθεσης  δηλ. φυσης και δυσης (nature vs culture), επενδεδυμενης με μια δοση αποκαλυπτικης εσχατολογιας.
Με αλλους λογους, το μεγαλειο του φιλμ συνισταται στον προοπτικισμο που προ(σ)καλει και στα πολλαπλα εστιακα σημεια μεσω των οποιων μπορει να αποκωδικοποιηθει.
Τωρα, κατ’εμε, το βαθος της εκαστοτε ερμηνειας τιθεται εν αμφιβολω και δεν ξερω κατά ποσο υπαρχουν τα φιλμικα ερεισματα για να σταθουν ως συστηματικες, εγκυρες και συνεκτικες μελετες ολες οι προαναφερθεισες προσεγγισεις.
Προσωπικα δεν θεωρω ότι «Τα Πουλια» διαθετουν τη νοηματικη πυκνοτητα του «Vertigo» και ουτε ενθουσιαστηκα τοσο όταν τα πρωτοειδα. Αυτό δεν σημαινει ότι δεν είναι σπουδαια ταινια (αλιμονο αν σπουδαιες ταινιες ηταν μονο αυτές που μας θελγουν) και προσωπικα, την εκτιμω περισσοτερο για τις τεχνικες της αρετες, την αφηγηματολογικη της δεινοτητα και τις φορμαλιστικες της καινοτομιες, παρα για τις προβληματικες που θεματοποιει.

 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2009, 07:34:00 μμ »
Παρακολουθησα τις προαλλες με εκπληξη μια καλη νεα ελληνικη ταινια (!), την "Ακαδημια Πλατωνος" του Φίλιππου Τσίτου, με τον Αντωνη Καφετζοπουλο να παραδιδει αριστουργηματικη ερμηνεια και να αποσπα και σχετικο βραβειο στο festival του Λοκαρνο (η ταινια τιμηθηκε με τρια βραβεια στο εν λογω festival). Προκειται για μια εξαιρετικη προσπαθεια του εγχωριου σινεμα  που μπορει με αξιωσεις να σταθει στο εξωτερικο και αξιζει την προσοχη του κινηματογραφοφιλου κοινου.

Τη συστηνω ανεπιφυλακτα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 09:51:39 μμ »
Μια δυνατή ταινία μικρού μήκους διάρκειας περίπου 5 λεπτών:
http://video.google.com/videoplay?docid=-7467000047467727357#
Μερικές πληροφορίες για την ταινία:
http://www.100th.tv/

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2011, 01:02:14 μμ »
Damien, πραγματικά καταπληκτική ταινία!. Τότε την είχα δει μαζί με το "Σοφι Σολ" που κινείται και αυτή στην ίδια χρονική περίοδο, του Β παγκοσμίου πολέμου ( και αυτή μου άρεσε, όχι τόσο όμως). Και για να κλείσω με τα... γερμανικά... "Οι ζωές των άλλων". ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!
:) :)

Αποσυνδεδεμένος Panayota

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πε2 μάχης η εκπαίδευση ... τς τς!
    • Προφίλ
Απ: Προτεινόμενες ταινίες - Προτεινόμενα βιβλία
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 11, 2011, 12:47:23 πμ »
Προτείνω ανεπιφύλακτα το "Μέσα από τις φλόγες" (Incendies). Το είδα στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης φέτος και ήταν η πρώτη φορά που χειροκρότησα σε ταινία!!!  Αρχαία τραγωδία στο σήμερα.... και δεν υπερβάλλω. Ήταν υποψήφιο για όσκαρ ξενόγλωσσης και -πολυ κακώς!- δεν το πήρε. Νομίζω ότι βγήκε τώρα στις αίθουσες.

- Πλοκή:

Όταν ο συμβολαιογράφος Λέμπελ διαβάζει στην Ζαν και στον Σιμόν τη διαθήκη της μητέρας τους, Νάουαλ, τα δίδυμα έκπληκτα παίρνουν τους φακέλους που άφησε εκείνη, έναν για τον πατέρα τους που πιστεύανε ότι ήταν νεκρός κι ένα για τον αδερφό τους που δε γνωρίζανε την ύπαρξη του. Σε αυτήν την αινιγματική κληρονομιά, η Ζαν πιστεύει θα βρει την απάντηση για την ανεξήγητη σιωπή της μητέρας της τις τελευταίες εβδομάδες της ζωής της. Αποφασίζει να ταξιδέψει στη Μέση Ανατολή για να αναζητήσει την ιστορία της οικογένειας της, για την οποία φαίνεται ότι δε γνωρίζει τίποτα. Ο Σιμόν δεν συγκινείται από τα μεταθανάτια παιχνίδια που παίζει η μητέρα του, αλλά η αγάπη για την αδερφή του είναι πολύ δυνατή και σύντομα θα την ακολουθήσει για να ανακαλύψουν την αλήθεια για τη Νάουαλ -μιας γυναίκας πολύ διαφορετικής από εκείνη που γνώριζαν ως μητέρα τους. Με τη βοήθεια του Λέμπελ, τα δίδυμα ενώνουν τα κομμάτια της ιστορίας της γυναίκας που τους έφερε στον κόσμο, ανακαλύπτοντας την τραγική της μοίρα, σημαδεμένη από τον πόλεμο και το μίσος, αλλά και τη γενναιότητα μιας εξαιρετικής γυναίκας.

(πηγή: www.cine.gr)
...στη γάμπα μου να τρέμει μια ουρά...
 Αυτός ο Τούρκος Τούρκο θα με κάνει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.