*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 173207 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: πε 32 ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΙ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 02, 2010, 01:20:33 πμ »
για να καταλαβω εγω δεν ανηκω στην β φαση διοριστεων εχω πιθανοτ..τες να διαδαξω εστω και με την ωρομισθια τυπου αναπληρωσησ που λεει
γιατι το λεω ειναι πρα πολλα τα σχολεια που που εχουν θεατρικη αγωγη δηλαδη του χρονου δεν θα υπαρχει το μαθημα
γιατι με την λογικη οτι οσοι διοριστικαν ακομα και να διορισεισ και  τουσ αλλουσ 24 +ασεπ παλι δεν φτανουν για ολα τα σχολεια τησ Ελλαδος
κανω λάθος?????
Η ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: πε 32 ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:52 »

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: πε 32 ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΙ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 02, 2010, 01:22:24 πμ »
Ναι, υπάρχει β' φουρνιά διορισμών!
Εγώ βέβαια κρατάω μικρό καλάθι, ειδικά τώρα με το ΔΝΤ!
Αν θές, μπες και δες σχετικά τόπικ που αφορούν εκτιμήσεις για το αν και πόσοι διορισμοί θα γίνουν φέτος, πχ: διοριστέοι β' φουρνιάς, το νέο νομοσχέδιο, κ.α.
[/quote





ΓΙΑ ΠΕΣ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑΤΙ ΔΝΕ ΕΧΩ ΙΔΕΑ¨))))))))



Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: πε 32 ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΙ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 02, 2010, 09:30:14 πμ »
για να καταλαβω εγω δεν ανηκω στην β φαση διοριστεων εχω πιθανοτ..τες να διαδαξω εστω και με την ωρομισθια τυπου αναπληρωσησ που λεει
γιατι το λεω ειναι πρα πολλα τα σχολεια που που εχουν θεατρικη αγωγη δηλαδη του χρονου δεν θα υπαρχει το μαθημα
γιατι με την λογικη οτι οσοι διοριστικαν ακομα και να διορισεισ και  τουσ αλλουσ 24 +ασεπ παλι δεν φτανουν για ολα τα σχολεια τησ Ελλαδος
κανω λάθος?????
Η ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ?

Συμφωνώ...άσε που οι δάσκαλοι δεν θέλουν να διδάξουν θεατρική αγωγή γιατί πολύ απλά δεν έχουν ιδέα!Αυτό τουλάχιστον έχω αντιληφθεί και μου λένε οι ίδιοι  9(!!!! )χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: πε 32 ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΙ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 02, 2010, 12:11:47 μμ »
Καλημερα ......arena δυστυχως αυτο που λες για τους δασκαλους με τα σεμιναρια το φοβαμαι παρα πολυ......αν σκεφτεις οτι θα αναγκασει τους μονιμους να κανουν υπερωριες και αν σκεφτεις επισης οτι μεχρι περισυ το μαθημα Στοιχεια θεατρολογίας το ειχαν οι φιλολογοι ,ποιος μας λεει οτι δεν θα κανει το ιδιο και στα δημοτικα???Το θετικο ειναι οτι τα σχολεια ειναι παρα πολλα και οι θεατρολογοι απο την αλλη δεν ειμαστε και τοσο πολλοι σε σχεση με αλλους κλαδους τοτε ισως να σταθουμε τυχεροι....Αλλα το σιγουρο ειναι οτι κι εμεις πρεπει να ειμαστε σε εγρηγορση και να διεκδικουμε τα δικαιωματα μας....και εμενα η εμπειρια μου απο την συμμετοχη στο συλλογο μας (ΠΕΣΥΘ)  ειναι λιγο απογοητευτικη.....στις συνελευσεις ειμαστε συνεχεια τα ιδια προσωπα....αν εμεις οι ιδιοι δεν διεκδικησουμε τοτε ποιος θα το κανει για μας??? Τωρα οσον αφορα τους διορισμους για το επομενο ετος χρωσταει 6 απο ΑΣΕΠ και 4 απο τον ενιαιο πινακα....και φυσικα κανεις δεν ξερει τι θα γινει με τους 24μηνιτες οι οποιοι φετος θα ειναι αρκετοι... εγω το παρακολουθω το θεμα οτι νεο μαθω θα σας το μεταφερω...καλη Κυριακη και καλο διορισμο olial :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:23:52 »

Αποσυνδεδεμένος olial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 02, 2010, 03:17:49 μμ »
Ευχαριστώ, αν και μάλλον θα πρέπει να περιμένω ακόμα μια χρονιά, έτσι όπως πάνε να τα κάνουνε!
Arena, τα τόπικ είναι αυτά που ήδη έγραψα: Το νέο νομοσχέδιο, Διοριστέοι β φουρνιάς, κλπ...
Δεν αφορούν μόνο τον κλάδο μας, είναι γενικά για όλους τους κλάδους. Δεν ξέρω κι εγώ τί θα γίνει φέτος, μόνο ευχές μπορούμε να διατυπώνουμε και βεβαίως να διεκδικούμε, όπως λέει και η Profesora.

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 02, 2010, 04:23:40 μμ »
 Καλησπερούδια αχ..........................και εγω το φοβάμαι με τα σεμινάρια.
εκει που πήγε να στρώσει το πράγμα η υπουργός μας μας τα εκανανε αντε μην πώ!!!!
και το αστείο είναι πως έχουμε και 4 τμήματα πια στο παν\μιο  τι τα θέλανε??????????
για να γεμίσουμε και αλλο με άνεργους τι να πω!!!!!!

ας ελπίσουμε για το καλύτερο!!!!¨))))))))))

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 17, 2010, 05:57:07 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα. Τελικά είμαστε αρκετοί οι θεατρολόγοι απλά νομίζω ότι είμαστε καλά κλεισμένοι στο καβούκι μας ;) Δυστυχώς συνάδελφοι φοβάμαι ότι θα γίνει ότι έγινε και με το μάθημα μας στην Α λυκείου που το έχουν β'ανάθεση οι φιλόλογοι και για τους γνωστούς λόγους(συμπλήρωσης ωραρίου) δεν ενημερωνόμαστε ΠΟΤΕ για αυτές τις θέσεις.Είναι τουλάχιστον τραγικό να κοιτάμε ότι διδάσκουν και μας ρωτούν για ένα μάθημα, πάνω στη δομή του οποίου εξεταστήκαμε στον ΑΣΕΠ.Τι να πει κανείς...εύχομαι πάντως να μην δούμε του χρόνου και τους δασκάλους να μας ρωτούν πως να διδάξουν το μάθημα...

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 19, 2010, 01:25:56 μμ »
Πόσο χαίρομαι που συναντώ θεατρολόγους!!!!! πάντως η μόνη μας ελπίδα είναι τα ολοήμερα δημοτικά που θα γίνουν πιλοτικά για όλα τα παιδιά.΄Τουλάχιστον θα αυξηθούν οι ώρες μας. Άκουσα ότι θα δημιουργηθούν αρχικά 2 σε κάθε περιφέρεια γραφείου! Έχετε ακούσει κάτι?

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 24, 2010, 08:46:10 μμ »
Όσο δεν ακούμε κάτι επίσημα θα ήταν καλύτερο να κρατάμε μικρό καλάθι...δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος zonzon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 29, 2010, 01:10:16 πμ »
Παιδιά εγώ μπήκα στη Θεατρου με κατατακτηριες και διάβαζα πέντε μήνες για να το καταφέρω γιατί έχει αρκετή ζήτηση το Τμημα και επειδή ήμουν οικονομική κατεύθυνση ήταν αδύνατον να δώσω πανελλήνιες και να δια βάζω αρχαία για τα οποία δεν έχω ιδέα. Και αναφέρω πανελλήνιες γιατί σε γενικές γραμμές είναι πιο εύκολο να μπεις με πανελλήνιες παρά με κατατακτηριες όπου οι θέσεις είναι ελάχιστες. Και ενώ με ενδιαφέρει πολύ το θεατροπαιδαγωγικο κομμάτι και πήρα ελπίδες με τον τελευταίο ΑΣΕΠ που προκυρηχθηκαν οργανικές πλέον έχω χαλάσει τις ελπίδες μου. Με το θέμα της διπλής ανάθεσης μου φαίνεται λίγο αδύνατον να δώσουν ώρες σε θεατρολογους πόσο μΛλον οργανικές. Έχω χάσει το κουράγιο μου για διάβασμα και έχει πολύ διάβασμα το Τμημα και είναι το τέταρτο πτυχίο που κάνω και είμαι έτοιμος να τα παρατησω...πιστεύετε πως η κατάσταση θα βελτιωθεί θα υπάρχει δουλειά; Φέτος είμαι αναπληρωτής αλλά αν ποτέ θα με ενδιέφερε να διοριστω αυτό θα ήταν ως θεατρολογος η τουλάχιστον να έπαιρνα μετάταξη σε αυτήν την ειδικότητα άραγε θα υπάρχουν θέσεις;

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 29, 2010, 11:50:23 πμ »
Στη συνέντευξη τύπου η Διαμαντοπούλου είπε για θεατρική αγωγή στα πιλοτικά ολοήμερα δημοτικά σχολεία η οποία θα ενταχθεί στο υποχρεωτικό πρόγραμμα των μαθητών και θα διδάσκεται από εκπαιδευτικούς του αντίστοιχου κλάδου....δεν μίλησε για δεύτερη ανάθεση. Και γενικά απ'ό,τι έχω καταλάβει η β΄ανάθεση θα δίνεται σε καθηγητές που έχουν β΄πτυχίο ανάλογο με το μάθημα....σωστά? Ανυπομινώ να δω τις αιτήσεις αναπληρωτών...

Αποσυνδεδεμένος zonzon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 29, 2010, 03:21:19 μμ »
Οπότε αυτό με τα πιλοτικά σημαίνει περισσότερες θέσεις για μας οπότε; Γιατί βλέποντας τι συμβαίνει στο σχολείο που είμαι τώρα και ακουγωντας γενικά δεν το πιστεύω αυτό....μακάρι να κάνω λάθος...επίσης όσον αφορά τη διπλή ανάθεση ξέρω ότι απλά θα δίνεται σε άτομα με ένα δυο Σεμιναρια πάνω στα αντικείμενο η πχ ecdl για πληροφορική proficiency για αγγλικά κτλ οπότε μειονωνται οι ειδικότητες για του πτυχιούχους των τμημάτων που διδάσκουν αυτά τα μαθήματα. Πόσο μάλλον όσον αφορά τη θεατρική αγωγή που σαφώς είναι το τελευταίο που τους ενδιαφέρει. Κάποιους γνωστούς δασκάλους που έχω οι περισσότεροι διδάσκουν και τα εικαστικά που σαφώς θα έπρεπε να το διδάσκουν εικαστικοί και όχι δάσκαλοι. Γενικά Απο την εμπειρία μου οι διευθυντές κάνουν πολύ απλά ότι θέλουν όσον αφορά το τι μάθημα θα κάνει ποιος σε ένα σχολείο και κανένας δεν ελέγχει τίποτα. Έχω Φιλη αποφοίτησε αγγλικής η οποία διδάσκει ιστορία σε Λύκειο και εννοώ δημοσειο Λύκειο. Τώρα κατα πόσο αυτό είναι σωστό σίγουρα λίγους υπεύθυνους ενδιαφέρει. Άμα τα πας καλά με τον διευθυντή είναι όλα καλά αλλιώς έχεις το χειρότερο προγραμμα και το Υπουργειο δίνει ανοιχτά το ελεύθερο να κάνουν ότι θέλουν. Η κατάσταση εντινεται με τους υποδιευθυντες οι οποίοι συνήθως βγάζουν το προγραμμα και εκεί γίνεται το έλα να δεις. Εμένα μου δώσανε σε κάποια μαθήματα λάθος σειρά όσον αφορά το τι θα έπρεπε να διδαχθεί στο πρώτο και τι στο δεύτερο τετράμηνο και κόντεψε να βρω το μπελά μου. Ευτυχώς μπει το είχαν δώσει γραπτά και κράτησαν το έντυπο και απέφυγε το να την πληρώσω χαλαρά εγώ. Μπορεί να είμαι πεσιμιστης αλλά δεν ξέρω...χωρίς ουσιαστικό έλεγχο και προγραμματισμό δυσκλα να στήσουν τα πράγματα...ελπίζω μόνο όλη η προσπάθεια που έχω καταβάλει και εγώ και όλοι μας να έχει τελικά αποτέλεσμα και το λέω ιδιαίτερα γαι το αντικείμενο το συγκεκριμένο γιατί το αγαπώ πολύ και μου κοστίζει πολύ χρόνο πλέον στα 30αντα...

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 31, 2010, 06:48:06 μμ »
Χμ γιατί με κατεβάζετε από το ωραίο ροζ συννεφάκι που έχω ανέβει; Πιστεύω  ότι θα έχουμε αποκλειστική ανάθεση, όπως έχουν και οι μουσικοί στα δημοτικά.Οι δάσκαλοι είναι ήδη αρκετοί και δεν είναι διαθέσιμοι για επιπλέον ώρες. Εξάλλου οι μόνοι που νομίζω ότι πρέπει να ανησυχούν είναι οι  συνάδελφοι της Πληροφορικής όπου και δεν προσδιορίζεται ότι θα ανατεθεί το μάθημα της πληροφορικής στον αντίστοιχο κλάδο.
Τέλοσπαντων εμένα άλλο με απασχολεί..Με ένα μικρό υπολογισμό θα κυμαίνονται ανά σχολείο 15ώρες έφοσον πάμε στο υποχρεωτικό ωράριο( 6 τάξεις * 2 τμήματα) με προσθήκη της απογευματινής βάρδιας. Οπότε θα πάμε με καθεστώς αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου; Τι μας παρέχει αυτό; Α και η επιλογή  φέτος θα γίνει με 60-40( ασεπ και μη ασεπ);;;Αυτό με αγχώνει πιο πολύ από όλα... γιατί δεν το έχω καταλάβει...Ας είμαστε αισιόδοξοι!!Σκέφτομαι θετικά μετά απο αρκετό καιρό για τις προοπτικές μας και θέλω να το χαρώ όσο κρατήσει...μέχρι να κατέβω από αυτό το ωραίο ροζ συννεφάκι

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 01, 2010, 01:06:57 μμ »
Και εγω εκεί βρίσκομαι!!! Στο ροζ συννεφάκι! Ελπίζω να γίνουν όλα αυτά! Τα 800 ολοήμερα δεν είναι πολλά ? εμείς πόσοι είμαστε?  και τα υπόλοιπα ολοήμερα? Δεν θα χρειαστούν θεατρική αγωγή?Δεν ξέρω....χαίρομαι πάντως πάρα πολύ! ελπίζω να μας πάρει κανονικά!
 
Φέτος λογικά θα διορίσει 60 - 40 και 24μηνο. Δυστυχώς εγώ το χάνω για 0,2 μόρια.... :'( γκαντεμια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.