*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ32 Θεατρολόγοι  (Αναγνώστηκε 172790 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 15, 2010, 08:55:44 μμ »
Καλημερα κι απο μενα!!!!!!!!!!!!Εχω καποια ενημερωση σχετικα με τους διορισμους θεατρολογων απο το υπουργειο και για τα 800 ολοημερα...λοιπον μετα απο ερωτηση μελους του συλλογου αποφοιτων του τμηματος ΘΕΑΤΡΟΥ στο υπουργειο για τους διορισμους η απαντηση ηταν οτι εχουν εγκριθει για τη νεα σχολικη χρονια 8 θεσεις απο ασεπ και 4 απο ενιαιο ,οι οποιες εκκρεμουν απο περισυ.Οσον αφορα τους 24μηνιτες οι οποιοι θα ειναι 21ατομα φετος δεν υπαρχει καμια απαντηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν εχουμε κανενα σχεδιασμο προς το παρον για αυτους........αυτη ηταν η απαντηση που δοθηκε....ακουσον ακουσον!!!!!

Καλησπέρα και από μένα!

Εγώ ήξερα για 6 από ΑΣΕΠ, αφού συνολικά οι θέσεις ήταν 12 και πέρσι πήραν τους μισούς... Και στην πραγματικότητα έχουν μείνει μόνο τέσσερις, γιατί κάποιοι από τους διοριστεους με ασεπ ανήκαν στο 24μηνο και διορίστηκαν κατά προτεραιότητα.
Βέβαια, όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα!
Για το 24μηνο πιστεύω ότι δεν έχουν ακόμα ενημέρωση για το πόσους μπόρουν να απορροφήσουν σε κάθε κλάδο, πάντως νομίζω ότι κάποιους θα πάρουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:51 »

Αποσυνδεδεμένος olial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 15, 2010, 08:59:30 μμ »
σορρυ το ξαναστέλνω γιατί φάνηκε σαν να ήταν παράθεση από τον illusion  :-\

Καλησπέρα και από μένα!

Εγώ ήξερα για 6 από ΑΣΕΠ, αφού συνολικά οι θέσεις ήταν 12 και πέρσι πήραν τους μισούς... Και στην πραγματικότητα έχουν μείνει μόνο τέσσερις, γιατί κάποιοι από τους διοριστεους με ασεπ ανήκαν στο 24μηνο και διορίστηκαν κατά προτεραιότητα.
Βέβαια, όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα!
Για το 24μηνο πιστεύω ότι δεν έχουν ακόμα ενημέρωση για το πόσους μπόρουν να απορροφήσουν σε κάθε κλάδο, πάντως νομίζω ότι κάποιους θα πάρουν.

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 15, 2010, 09:58:48 μμ »
Olial εχεις δικιο για τους 6 απο Ασεπ ωστοσο 2 κοπελες περυσι δεν δεχτηκαν το διορισμο για προσωπικους λογους ή για λογους υγειας και μετεθεσαν τον διορισμο για φετος κι ετσι το νεο ετος θα διορισει 8 ατομα μαζι με τα 2 που χρωσταει.Οσον αφορα τα αντικειμενα της αισθητικης αγωγης και το ποσα απο αυτα θα διδασκονται σε καθε σχολειο σας μεταφερω τα λεγομενα του υπουργειου.Η γραμματεας του συλλογου αποφοιτων του τμηματος θεατρου ΑΠΘ πηγε στο υπουργειο η ιδια και της ειπαν οτι 1 απο τα 3 θα διδασκεται σε καθε σχολειο.Οτι εχω παραθεσει επανω δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, ειναι απο την ενημερωση που ειχαμε επισημα απο το ΔΣ του συλλογου.Μακαρι να γινουν τα πραγματα διαφορετικα.....παντως το γεγονος οτι μας βαζει στα δημοτικα με οργανικες ειναι ενα πολυ θετικο βημα...φιλια σε ολους

Αποσυνδεδεμένος Ofilia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 15, 2010, 10:24:01 μμ »
Όπου είναι δυνατόν να αναλάβουν και να διδάξουν δάσκαλοι τα αντικείμενα για τα οποία δε χρειάζονται Ειδικότητες και κατέχουν οι ίδιοι βασικές γνώσεις (π.χ. πληροφορική, θέατρο, χορός, εικαστικά κλπ)

Με πιάνει μια φούντωση και δεν ξέρω αν είναι από τον καύσωνα ή τις δηλώσεις της ΔΟΕ...
ΕΛΕΟΣ!!!!!! Οι δάσκαλοι οι πανεπιστήμονες! Δεν τους φτάνει που διορίζονται αμέσως θέλουν κ τα δικά μας μαθήματα!!!!!!! Η ΔΟΕ κοιτάει μόνο την πάρτη της!!!!! Sorry  αλλά έχω εκνεθριστει τρομερά!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:51 »

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 15, 2010, 10:59:33 μμ »
Profesora με βάζεις σε σκέψεις...γιατί από τον ΠΕΣΥΘ που μίλησα υπολογίζουν ένα μειωμένου ανά σχολείο ή πλήρους ανά δύο σχολεία. Οπότε αυτό βασίζεται στην απόφαση για πέντε διδακτικές ώρες αισθητικής αγωγής μέχρι την τετάρτη και τρεις διδακτικές ώρες αισθητικής αγωγής για πέμπτη-έκτη δημοτικού. Όπως επίσης στο σχολείο που ήμουν στο προγραμματισμό βγάλαν ώρες ανά διδακτικό αντικείμενο αισθητικής αγωγής. Τώρα αν θα βγάλουν απόφαση πάνω στην απόφαση για μείωση προσωπικού είναι άλλο θέμα. Και μην ξεχνιόμαστε έχουμε και τους δασκάλους και ηθοποιους που περιμένουν στην γωνία:)

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 16, 2010, 03:09:01 μμ »
Tι να σου πω Illusion εγω απο ΠΕΣΥΘ δεν ειχα ενημερωση καθολου.......μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες ,το ευχομαι........σχετικα με την διδασκαλια του μαθηματος απο δασκαλους νομιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα γιατι το υπουργειο δεν τους αναφερει στη θεατρικη αγωγη απο τη μια και απο την αλλη αν ηταν να το διδαξουν αυτοι δεν θα ειχαν σχεδιασμο για οργανικες θεσεις ΠΕ32 στην Αθμια.Χθες διαβασα στο esos την απαντηση του υπουργειου στη ΔΟΕ ,στην οποια αναφερει οτι για την θεατρικη αγωγη δεν θα υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση γιατι το μαθημα θα διδαχθει απο τους ηδη διορισμενους θεατρολογους στην Βθμια σαν συμπληρωση ωραριου και απο αναπληρωτες ή αναπληρωτες μειωμενου.Τωρα τα νεα για τους ηθοποιους εχω μια πληροφορια την οποια ομως δεν εχω διασταυρωσει...ελαβα ενα mail απο το συλλογο ωρομισθιων ,αποστολεας ηταν ενας οργισμενος ηθοποιος ο οποιος μιλαει για πολεμο εναντιον τους και αναφερει οτι η Διαμαντοπουλου αποφασισε να καταργησει τον κλαδο ΠΕ18.41 δραματικης τεχνης !!!!!!!!!!!!!!!!!!:))))).Δεν ξερω ομως αν ισχυει ,δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα.......επισης αναμενεται και η αποφαση του δικαστηριου σχετικα με την ποσοστοση του 70% -30% η οποια δεν εχει ανακοινωθει ακομα εξαιτιας της αποχης των δικηγορων.
Αυτα προς το παρον.....φιλια και παλι....

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 16, 2010, 04:01:20 μμ »
...
Οσον αφορα τα 800 ολοημερα : το μαθημα γινεται υποχρεωτικο σε ολες τις ταξεις απο μια ωρα την εβδομαδα ,αυτο σημαινει οτι μπαινει στο ωρολογιο προγραμμα στα πλαισια της αισθητικης αγωγης,η οποια περιλαμβανει 3 αντικειμενα (μουσικη-ζωγραφικη-θεατρο).Σε καθε σχολειο θα διδασκεται ΕΝΑ απο τα 3 αντικειμενα μετα απο αποφαση του διευθυντη και του συλλογου γονεων.Προκειται να συσταθει κλαδος στην Αβαθμια αρα θα δημιουργηθουν οργανικες θεσεις τις οποιες θα κληθουν να καλυψουν πρωτα οι ηδη διορισμενοι θεατρολογοι μετα απο μεταταξη(η οποια ομως δεν θα ειναι υποχρεωτικη,αν δηλαδη καποιος θελει να παραμεινει στη Βθμια μπορει να το κανει).Ωστοσο υπαρχει νομος με τον οποιο μπορει να σε αναγκασει να διδαξεις και στις 2 βαθμιδες για να συμπληρωσεις ωραριο....Αν υπαρξουν κενες θεσεις προφανως θα θεωρηθουν λειτουργικα κενα και θα παρει αναπληρωτες........Ελπιζω να μην σας κατεβαζω απο το ροζ συννεφακι..........φιλια σε ολους και καλο κουραγιο!!!!

Μην το πάρεις ως επίθεση αλλά καλό θα ήταν να αναφέρεις πότε και ποιος φορέας σου έδωσε αυτή την πληροφορία. Διαφορετικά καταλήγουμε στην παραπληροφόρηση και στη διασπορά ειδήσεων, που αγχώνουν και μας οδηγούν σε λάθος κατεύθυνση.

Είμαι δασκάλα και δεν έχω ιδέα από το συνδικαλιστικό σας όργανο, τις διεκδικήσεις του κλάδου σας και τα επιμέρουν προβλήματα που σας ταλανίζουν. Ό,τι γνωρίζω μου τα έχουν μεταφέρει κατά καιρούς οι συνάδελφοι ωρομίσθιοι, που συναντώ στο Ολοήμερο.

Αυτό που έχω υπογραμμίσει με τα σημερινά δεδομένα είναι ανυπόστατο. Ανήκω σε ένα από τα 800 Ολοήμερα σχολεία και ποτέ, σε καμμιά ενημέρωση που μας έγινε (είτε από τη σύμβουλο, είτε από τους συνδικαλιστές) δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο. Ακόμη και σήμερα που είχαμε επιμόρφωση και πάνω σε αυτό το θέμα, αυτό που ξέρουμε είναι ότι θα μπει ως ξεχωριστό μάθημα και διδαχτεί από τον αντίστοιχο εκπαιδευτικό. Το υπουργείο μας διαβεβαιώνει ότι στα 800 σχολεία όλες οι ειδικότητες θα είναι στη θέση τους από την αρχή της σχολικής χρονιάς. Με τι καθεστώς δεν έχω ιδέα (θα΄ναι από μετάταξη, θα΄ναι συμπλήρωση ωραρίου από τη δευτεροβάθμια, θα΄ναι αναπληρωτές μειωμένουν ωραρίου, θα΄ναι μόνιμοι κτλ κτλ.). Επίσης κατά πόσο οι διαβεβαιώσεις του υπουργείου θα έχουν αντίκρυσμα, αυτό μένει να το δούμε 1η Σεπτέμβρη.

Επουδενί λόγο δεν θα επιλέξει ο σύλλογος διδακόντων ποιο από τα τρία μαθήματα θα γίνει στο πρωινό σχολείο., θα γίνουν και τα 3 κανονικά. Ίσως μπερδεύτηκες με το τι θα γίνει στο πρόγραμμα μετά τις 2.

https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 16, 2010, 04:40:41 μμ »
Φιλη kyra daskala μαλλον δεν διαβασες προσεκτικα αυτα που εχω γραψει....ξαναλεω λοιπον οτι τα οσα γραφω μου τα μετεφερε προσωπικα μελος του Δ.Σ. του συλλογου αποφοιτων του τμηματος θεατρου της σχολης καλων τεχνων ,η οποια μιλησε η ιδια με το υπουργειο!!!!!!!!Ειπα λοιπον οτι σε καμια περιπτωση δεν θα διδαχθει απο τους δασκαλους και αυτο αποδεικνυεται απο την συσταση κλαδου πε32 στην Αθμια(αν διαβασεις πιο προσεκτικα καποια αλλη συναδελφος  ανεφερε κατι για τους δασκαλους και της απαντησα πανω σε αυτο),2ον δεν ειπα οτι θα αποφασιζει ο συλλογος διδασκοντων αλλα ο συλλογος γονεων(οπως γινεται μεχρι τωρα και στα ολοημερα με τις δηλωσεις προτιμησης αντικειμενων).Δεν θα ηθελα με τιποτα να παραπληροφορησω συναδελφους μου,χρονια τρεχω και πολεμαω για την καθιερωση του κλαδου μας κι ετσι γνωριζω πολυ καλα την αγωνια και το αγχος !!!το μονο που ήθελα ηταν να μοιραστω μαζι τους τις πληροφοριες που μας εδωσε εκπροσωπος ενος απο τα οργανα που μας αντιπροσωπευουν.Αυτα ηξερα κι αυτα μετεφερα αν καποιος απο το υπουργειο δεν ειναι καλα πληροφορημενος τοτε μας παραπληροφορησε κι εμας.......Ευχομαι λοιπον να εχει συμβει αυτο γιατι οπως καταλαβαινεις για μας ειναι πολυ σημαντικο να ανοιξουν περισσοτερες θεσεις και πιστεψε με ειναι κατι που το ΘΕΛΩ παρα πολυ και τρεχω γι αυτο εδω και χρονια....φιλια πολλα και σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες που μας παρεθεσες

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 16, 2010, 08:11:13 μμ »
Professora η επιλογή θα είναι για το διευρυμένο ωράριο, στο κανονικό πρόγραμμα εντάσσεται κανονικά μία ώρα ανά τμήμα οπότε πιάσε το χέρι και ανέβα και συ στο ροζουλί μου συννεφάκι!!!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 17, 2010, 01:26:56 πμ »
Φιλη kyra daskala μαλλον δεν διαβασες προσεκτικα αυτα που εχω γραψει....ξαναλεω λοιπον οτι τα οσα γραφω μου τα μετεφερε προσωπικα μελος του Δ.Σ. του συλλογου αποφοιτων του τμηματος θεατρου της σχολης καλων τεχνων ,η οποια μιλησε η ιδια με το υπουργειο!!!!!!!!Ειπα λοιπον οτι σε καμια περιπτωση δεν θα διδαχθει απο τους δασκαλους και αυτο αποδεικνυεται απο την συσταση κλαδου πε32 στην Αθμια(αν διαβασεις πιο προσεκτικα καποια αλλη συναδελφος  ανεφερε κατι για τους δασκαλους και της απαντησα πανω σε αυτο),2ον δεν ειπα οτι θα αποφασιζει ο συλλογος διδασκοντων αλλα ο συλλογος γονεων(οπως γινεται μεχρι τωρα και στα ολοημερα με τις δηλωσεις προτιμησης αντικειμενων).Δεν θα ηθελα με τιποτα να παραπληροφορησω συναδελφους μου,χρονια τρεχω και πολεμαω για την καθιερωση του κλαδου μας κι ετσι γνωριζω πολυ καλα την αγωνια και το αγχος !!!το μονο που ήθελα ηταν να μοιραστω μαζι τους τις πληροφοριες που μας εδωσε εκπροσωπος ενος απο τα οργανα που μας αντιπροσωπευουν.Αυτα ηξερα κι αυτα μετεφερα αν καποιος απο το υπουργειο δεν ειναι καλα πληροφορημενος τοτε μας παραπληροφορησε κι εμας.......Ευχομαι λοιπον να εχει συμβει αυτο γιατι οπως καταλαβαινεις για μας ειναι πολυ σημαντικο να ανοιξουν περισσοτερες θεσεις και πιστεψε με ειναι κατι που το ΘΕΛΩ παρα πολυ και τρεχω γι αυτο εδω και χρονια....φιλια πολλα και σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες που μας παρεθεσες

Tο κατάλαβα από που πήρες εσύ τις πληροφορίες και δεν αμφισβητώ ότι έχεις καλή πρόθεση, αυτό που εννοούσα είναι τι σημαίνει "μίλησε η ίδια με το υπουργείο". Το υπουργείο είναι το κτίριο, που στεγάζει ένα σωρό υπηρεσίες και που πολύ συχνά το ένα γραφείο δεν ξέρει τι συμβαίνει στο διπλανό.
Δεν ψάχνω για ονόματα, το θέμα είναι να δούμε ποιος παραπληροφορεί ποιον...
Όσα σας είπα ήταν από τις ενημερώσεις που μας έκανε η σύμβουλος, όπως τους τα είπαν από την επιστημονική επιτροπή, όταν είχαν μαζέψει στο υπουργείο όλους τους συμβούλους.

Για το δεύτερο θέμα, παράλειψή μου πριν δεν το ανέφερα, ούτε ο σύλλογος γονέων θα αποφασίζει, ποτέ δεν αποφάσιζε. Οι προτιμήσεις στα αντικείμενα στη δήλωση για το Ολοήμερο ήταν ενδεικτικές, την τελική απόφαση την έπαιρνε η διεύθυνση του σχολείου.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 19, 2010, 12:54:42 πμ »
Tι να σου πω Illusion εγω απο ΠΕΣΥΘ δεν ειχα ενημερωση καθολου.......μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες ,το ευχομαι........σχετικα με την διδασκαλια του μαθηματος απο δασκαλους νομιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα γιατι το υπουργειο δεν τους αναφερει στη θεατρικη αγωγη απο τη μια και απο την αλλη αν ηταν να το διδαξουν αυτοι δεν θα ειχαν σχεδιασμο για οργανικες θεσεις ΠΕ32 στην Αθμια.Χθες διαβασα στο esos την απαντηση του υπουργειου στη ΔΟΕ ,στην οποια αναφερει οτι για την θεατρικη αγωγη δεν θα υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση γιατι το μαθημα θα διδαχθει απο τους ηδη διορισμενους θεατρολογους στην Βθμια σαν συμπληρωση ωραριου και απο αναπληρωτες ή αναπληρωτες μειωμενου.Τωρα τα νεα για τους ηθοποιους εχω μια πληροφορια την οποια ομως δεν εχω διασταυρωσει...ελαβα ενα mail απο το συλλογο ωρομισθιων ,αποστολεας ηταν ενας οργισμενος ηθοποιος ο οποιος μιλαει για πολεμο εναντιον τους και αναφερει οτι η Διαμαντοπουλου αποφασισε να καταργησει τον κλαδο ΠΕ18.41 δραματικης τεχνης !!!!!!!!!!!!!!!!!!:))))).Δεν ξερω ομως αν ισχυει ,δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα.......επισης αναμενεται και η αποφαση του δικαστηριου σχετικα με την ποσοστοση του 70% -30% η οποια δεν εχει ανακοινωθει ακομα εξαιτιας της αποχης των δικηγορων.
Αυτα προς το παρον.....φιλια και παλι....

Μ[bΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ  ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑΣ [/b]
Tι να σου πω Illusion εγω απο ΠΕΣΥΘ δεν ειχα ενημερωση καθολου.......μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες ,το ευχομαι........σχετικα με την διδασκαλια του μαθηματος απο δασκαλους νομιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα γιατι το υπουργειο δεν τους αναφερει στη θεατρικη αγωγη απο τημια και απο την αλλη αν ηταν να το διδαξουν αυτοι δεν θα ειχαν σχεδιασμο για οργανικες θεσεις ΠΕ32 στην Αθμια.Χθες διαβασα στο esos την απαντηση του υπουργειου στη ΔΟΕ ,στην οποια αναφερει οτι για την θεατρικη αγωγη δεν θα υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση γιατι το μαθημα θα διδαχθει απο τους ηδη διορισμενους θεατρολογους στην Βθμια σαν συμπληρωση ωραριου και απο αναπληρωτες ή αναπληρωτες μειωμενου.Τωρα τα νεα για τους ηθοποιους εχω μια πληροφορια την οποια ομως δεν εχω διασταυρωσει...ελαβα ενα mail απο το συλλογο ωρομισθιων ,αποστολεας ηταν ενας οργισμενος ηθοποιος ο οποιος μιλαει για πολεμο εναντιον τους και αναφερει οτι η Διαμαντοπουλου αποφασισε να καταργησει τον κλαδο ΠΕ18.41 δραματικης τεχνης !!!!!!!!!!!!!!!!!!:))))).Δεν ξερω ομως αν ισχυει ,δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα.......επισης αναμενεται και η αποφαση του δικαστηριου σχετικα με την ποσοστοση του 70% -30% η οποια δεν εχει ανακοινωθει ακομα εξαιτιας της αποχης των δικηγορων.
Αυτα προς το παρον.....φιλια και παλι....
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΡΟΙΜΙΣΘΙΑΣ
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΠΕ32 ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕ18.41 ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΩΣ ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΣ ΔΙΑΦΩΝΩ     ΦΕΤΟΣ ΔΙΔΑΞΑ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ  ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΕΙ  ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ (ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΙΡΗΞΕ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΝ ..........ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΝΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΣΥΘ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΙΜΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ...........ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.....ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΜΕΝΑ .ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΟΧΙ ΟΙ ΠΕ18.41
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2010, 01:03:17 πμ από arena »

Αποσυνδεδεμένος arena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 19, 2010, 01:06:26 πμ »
Tι να σου πω Illusion εγω απο ΠΕΣΥΘ δεν ειχα ενημερωση καθολου.......μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες ,το ευχομαι........σχετικα με την διδασκαλια του μαθηματος απο δασκαλους νομιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα γιατι το υπουργειο δεν τους αναφερει στη θεατρικη αγωγη απο τη μια και απο την αλλη αν ηταν να το διδαξουν αυτοι δεν θα ειχαν σχεδιασμο για οργανικες θεσεις ΠΕ32 στην Αθμια.Χθες διαβασα στο esos την απαντηση του υπουργειου στη ΔΟΕ ,στην οποια αναφερει οτι για την θεατρικη αγωγη δεν θα υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση γιατι το μαθημα θα διδαχθει απο τους ηδη διορισμενους θεατρολογους στην Βθμια σαν συμπληρωση ωραριου και απο αναπληρωτες ή αναπληρωτες μειωμενου.Τωρα τα νεα για τους ηθοποιους εχω μια πληροφορια την οποια ομως δεν εχω διασταυρωσει...ελαβα ενα mail απο το συλλογο ωρομισθιων ,αποστολεας ηταν ενας οργισμενος ηθοποιος ο οποιος μιλαει για πολεμο εναντιον τους και αναφερει οτι η Διαμαντοπουλου αποφασισε να καταργησει τον κλαδο ΠΕ18.41 δραματικης τεχνης !!!!!!!!!!!!!!!!!!:))))).Δεν ξερω ομως αν ισχυει ,δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα.......επισης αναμενεται και η αποφαση του δικαστηριου σχετικα με την ποσοστοση του 70% -30% η οποια δεν εχει ανακοινωθει ακομα εξαιτιας της αποχης των δικηγορων.
Αυτα προς το παρον.....φιλια και παλι....

Μ[bΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΜΕ  ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑΣ [/b]
Tι να σου πω Illusion εγω απο ΠΕΣΥΘ δεν ειχα ενημερωση καθολου.......μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες ,το ευχομαι........σχετικα με την διδασκαλια του μαθηματος απο δασκαλους νομιζω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα γιατι το υπουργειο δεν τους αναφερει στη θεατρικη αγωγη απο τημια και απο την αλλη αν ηταν να το διδαξουν αυτοι δεν θα ειχαν σχεδιασμο για οργανικες θεσεις ΠΕ32 στην Αθμια.Χθες διαβασα στο esos την απαντηση του υπουργειου στη ΔΟΕ ,στην οποια αναφερει οτι για την θεατρικη αγωγη δεν θα υπαρξει οικονομικη επιβαρυνση γιατι το μαθημα θα διδαχθει απο τους ηδη διορισμενους θεατρολογους στην Βθμια σαν συμπληρωση ωραριου και απο αναπληρωτες ή αναπληρωτες μειωμενου.Τωρα τα νεα για τους ηθοποιους εχω μια πληροφορια την οποια ομως δεν εχω διασταυρωσει...ελαβα ενα mail απο το συλλογο ωρομισθιων ,αποστολεας ηταν ενας οργισμενος ηθοποιος ο οποιος μιλαει για πολεμο εναντιον τους και αναφερει οτι η Διαμαντοπουλου αποφασισε να καταργησει τον κλαδο ΠΕ18.41 δραματικης τεχνης !!!!!!!!!!!!!!!!!!:))))).Δεν ξερω ομως αν ισχυει ,δεν μπορεσα να βρω πληροφοριες σχετικα.......επισης αναμενεται και η αποφαση του δικαστηριου σχετικα με την ποσοστοση του 70% -30% η οποια δεν εχει ανακοινωθει ακομα εξαιτιας της αποχης των δικηγορων.
Αυτα προς το παρον.....φιλια και παλι....
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΩΡΟΙΜΙΣΘΙΑΣ
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΠΕ32 ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕ18.41 ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΩΣ ΘΕΑΤΡΟΛΟΓΟΣ ΔΙΑΦΩΝΩ     ΦΕΤΟΣ ΔΙΔΑΞΑ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΘΟΠΟΙΟΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ  ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΕΙ  ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ (ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΙΡΗΞΕ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΝ ..........ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΡΙΣΚΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑΝΕ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΣΥΘ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΙΜΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ...........ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΤΟΥΣΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ.....ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΜΕΝΑ .ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΝ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΟΧΙ ΟΙ ΠΕ18.41
Η ΛΟΓΙΚΗ ΠΑΝΤΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣΤΕ Ως ΩΡΟΜΙΘΙΟΙΟΙ ΠΑΛΑΙΟΥ ΤΥΠΟΥ ΑΛΛΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ...ΕΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΚΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ ........

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 19, 2010, 01:24:27 πμ »
Απλά αν παραχωρήσουμε θέσεις τώρα που αρχίζουν να μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά θα τα βρούμε πάλι μπροστά μας( όπως με τους φιλόλογους).Καλύτερα να ανοίξουν οι θέσεις για εμάς και ας πάνε και οι ηθοποιοί να τελειώσουν θεατρολογία (όπως το έκαναν αρκετοί συνάδελφοι τους)- όπως εμείς πάμε σε δραματικές σχολές για ηθοποιοί. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο με τον κλάδο των ηθοποιών και κάθε άλλο έχω εξαιρετικές σχέσεις αλλά ανησυχώ, διότι έρχονται οι δάσκαλοι με τα σεμινάρια θεατρικού παιχνιδιού( είτε αξιόλογα είτε όχι )( Η ΔΟΕ ήταν ξεκάθαρη στην επιστολή της για ν'αναλάβουν το μάθημα), και μην μένουμε στο ότι είναι 30 συνάδελφοι ηθοποιοί( και μακάρι να μην πάει χαμένος ο κόπος τους) που δεν αντιλέγω μπορεί να ταν άψογοι, είναι όμως από πίσω σειρά ανέργων ηθοποιών που μόλις θα μυριστούν θέσεις θα τρέξουν  . Εξάλλου πρέπει κάποια στιγμή ο ΣΕΗ να αποφασίσει αν μας θεωρεί συνάδελφους ή δυνάστες...γιατί στην επιστολή του φάσκει και αντιφάσκει. Σε κάθε περίπτωση δυστυχώς ή ευτυχώς πιστεύω ότι τώρα θα πρέπει να κοιτάξουμε το συμφέρον μας και μόνο γιατί εκεί έξω είναι ζούγκλα και κάθε μέρα γίνεται και χειρότερη...θέλω να σταματήσω να ακούω για συναποφοίτους που δουλεύουν σε καφέ, οπτικά, πιτσαρίες κτλ...θέλω μια καλύτερη μέρα για όλους μας

Αποσυνδεδεμένος profesora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ32 Θεατρολόγοι
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 19, 2010, 11:36:54 πμ »
illusion συμφωνω απολυτα μαζι σου ..... τα πραγματα εχουν αγριεψει πολυ εκει εξω .....δεν ειμαι φυσικα της αποψης ο θανατος σου η ζωη μου αλλα νομιζω οτι επιβαλλεται να προασπισουμε τα συμφεροντα μας, γιατι αν δεν το κανουμε εμεις τοτε ποιος???? δεν τα βαζω φυσικα με τους ηθοποιους γιατι αυτοι απλα εκμεταλλευτηκαν την ευκαιρια που τους εδωσε το κρατος.....κι εμεις στη θεση τους το ιδιο θα καναμε...το θεμα ειναι η αυθαιρεσια της καθε κυβερνησης η οποια αποφασιζει συμφωνα με το συμφερον της καθε φορα....οι νομοι καταπατουνται και η καθε κυβερνηση οταν ερθει στην εξουσια αυθαιρετει..... ας μου απαντησει λοιπον καποιος πως ειναι δυνατον να τελειωνει κανεις ιδιωτικη σχολη 3τους φοιτησης και να γινεται ΠΕ? πως ειναι δυνατον το ΙΤΕ να αναγνωριζει ισοτιμια σε πτυχια τα οποια δεν αποκτηθηκαν στο εξωτερικο και να τα αντιστοιχει σε πτυχια ΤΕΙ, οταν δεν υπαρχει αντιστοιχο ΤΕΙ δραματικης τεχνης στην Ελλαδα?...και η ερωτησεις μου θα μπορουσαν να συνεχιστουν αποδεικνυοντας το παραλογο του πραγματος....αλλα βεβαια στην Ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις....απο την αλλη οι δασκαλοι θελουν να διδαξουν ολα τα αντικειμενα (πληροφορικη-θεατρο κλπ) εχοντας απλα παρακολουθησει σεμιναρια ενω υπαρχουν τοσοι αποφοιτοι των αντιστοιχων τμηματων που ειναι ανεργοι....αλλα κι αυτοι τα συμφεροντα τους κοιτανε ,γι αυτο κι εμεις ηρθε ο καιρος να προασπισουμε τα δικα μας συμφεροντα εναντια σε ολους οσους τα απειλουν....η θεση του υπουργειου ειναι ξεκαθαρη κι ελπιζω ετσι να παραμεινει αλλιως πρεπει να ειμαστε ετοιμοι για αγωνες.....α! εχω αλλη μια ερωτηση οι "συναδελφοι" μας οι δασκαλοι τοσα χρονια που ειμασταν ωρομισθιοι στο απογευματινο μας θεωρουσαν καταλληλους να διδαξουμε στα δημοτικα και τωρα ξαφνικα που μπαινουμε στο πρωινο προγραμμα πρεπει να αποδειξουμε για αλλη μια φορα την παιδαγωγικη μας καταρτιση??Τωρα ξαφνικα γιναμε ακαταλληλοι για τους μαθητες? τα καλα και συμφεροντα ε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.