*

Αποστολέας Θέμα: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση  (Αναγνώστηκε 130415 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 07:12:32 μμ »
Εξαρτάται από το πόσους μισθούς σου χρωστάει το ιδιωτικό. Αν σου χρωστάει πολλούς φύγε. Αν είναι συνεπές στις πληρωμές του μείνε. Τόσο απλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:21 »

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 08:03:14 μμ »
Ειμαι υπερευχαριστημενος! Δεν τιθεται θεμα να φυγω. Το θεμα ειναι οτι μου λενε καποιοι οτι υπαρχει ενας νομος που λεει πως μπορω να αναλαβω υπηρεσια ως αναπληρωτης οταν κληθω και δουλευοντας στο ιδιωτικο σχολειο να προσμετραται κανονικα η προυπηρεσια σας να ημουν αναπληρωτης... ισχυει; Θα παρω αυριο στη Αθμια, αλλα αν ξερετε κατι...πειτε!

Αν δεν ισχυει αυτος ο νομος, πρεπει αμεσα να ζητησω να με διαγραψουν απ τον πινακα αναπληρωτων για να μην εχω την ποινη των 2 ετων εκτος πινακα!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:48:16 μμ »
Πρέπει άμεσα να πας στην Αθμια για να δεις τι ισχύει στην περίπτωση σου και να μην έχεις κυρώσεις.

Επίσης δες και το παρακάτω της ΟΙΛΕ:

http://www.ipaideia.gr/oiele-ti-isxiei-gia-ekpaideutikous-tou-idiotikou-tomea-pou-theloun-na-katathesoun-aitisi-anapliroti.htm

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 09:55:17 μμ »
Παλαιότερα π.χ. 2010-2011 δεν μπορούσες να παραιτηθείς από ιδιωτικό κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς για να πας αναπληρωτής. Δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει ακόμη.

Δεν ισχύει το παραπάνω όπως το έγραψα! ’λλο λέει ο νόμος: Σε περίπτωση παραίτησης δεν μεταφέρεις τυχόν προϋπηρεσία που έχεις δικαίωμα στους πίνακες.

http://dictyo10.blogspot.gr/2014/08/blog-post_244.html



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2014, 10:24:29 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:49:21 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:33:58 μμ »
"Τα ισχύοντα στη Γενική ισχύουν και στην Ειδική".

Από την εγκύκλιο Γενικής:


 2. Στις διατάξεις του άρθρου 27 του ν.3475/2006 (ΦΕΚ 146/13.07.2006 τ.Α΄), όπως
συμπληρώθηκαν με τις διατάξεις του άρθρου 22 του ν.3577/2007 (ΦΕΚ 130/08.06.2007 τ.Α΄)
ορίζεται ότι:
«α. Εκπαιδευτικοί, που έχουν προσληφθεί και υπηρετούν σε ιδιωτικό σχολείο με πλήρες ωράριο
διδασκαλίας, δεν προσλαμβάνονται κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους ως προσωρινοί
αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί στη δημόσια εκπαίδευση.
β. Η προϋπηρεσία των ιδιωτικών εκπαιδευτικών της προηγούμενης παραγράφου στο ιδιωτικό
σχολείο, για το χρονικό διάστημα από τότε που κλήθηκαν να αναλάβουν υπηρεσία ως
αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στη δημόσια εκπαίδευση μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους,
δύναται να υπολογίζεται ως προϋπηρεσία αναπληρωτή προσφερθείσα σε δημόσιο σχολείο,
εφόσον ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός υποβάλει σχετική δήλωση στη Διεύθυνση ή το Γραφείο
Εκπαίδευσης, στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει το ιδιωτικό σχολείο. Στην περίπτωση αυτή
δεν δύναται να υπολογιστεί η ανωτέρω προϋπηρεσία και ως προσφερθείσα σε ιδιωτικό σχολείο.
γ. Η ρύθμιση της προηγούμενης παραγράφου για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας των
ιδιωτικών εκπαιδευτικών ως προϋπηρεσίας που προσφέρθηκε σε δημόσιο σχολείο, ισχύει από το
σχολικό έτος 2006-2007 και για μία μόνο φορά».
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ:
Ι: Σε περίπτωση πρόσληψης εκπαιδευτικού ως αναπληρωτή με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας
στη δημόσια εκπαίδευση, ο οποίος ήδη απασχολείται με πλήρες ωράριο διδασκαλίας σε
ιδιωτικό σχολείο, χρήση των ανωτέρω διατάξεων γίνεται για το μειωμένο ωράριο διδασκαλίας.
IΙ: Εφόσον ο εκπαιδευτικός παραμείνει στο ιδιωτικό σχολείο και δεν κάνει χρήση των εν λόγω
διατάξεων, σε περίπτωση πρόσληψής του ως αναπληρωτή, στη δημόσια εκπαίδευση, είτε με
πλήρες είτε με μειωμένο ωράριο διδασκαλίας, ισχύουν οι προβλεπόμενες κυρώσεις (βλ. Κεφ.
Β΄ - παρ. 5).
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/140725_dt_eguklios.pdf
σελ.7

Αποσυνδεδεμένος xariclia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:35:31 μμ »
Ειμαι υπερευχαριστημενος! Δεν τιθεται θεμα να φυγω. Το θεμα ειναι οτι μου λενε καποιοι οτι υπαρχει ενας νομος που λεει πως μπορω να αναλαβω υπηρεσια ως αναπληρωτης οταν κληθω και δουλευοντας στο ιδιωτικο σχολειο να προσμετραται κανονικα η προυπηρεσια σας να ημουν αναπληρωτης... ισχυει; Θα παρω αυριο στη Αθμια, αλλα αν ξερετε κατι...πειτε!

Αν δεν ισχυει αυτος ο νομος, πρεπει αμεσα να ζητησω να με διαγραψουν απ τον πινακα αναπληρωτων για να μην εχω την ποινη των 2 ετων εκτος πινακα!

Ο νόμος αυτός ισχύει, παραμένεις στο ιδιωτικό και προσμετράται η προϋπηρεσία. Αναφέρεται και στη φετινή εγκύκλιο αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 10:51:19 μμ »
Η προϋπηρεσία των ιδιωτικών εκπαιδευτικών της προηγού΅ενης παραγράφου
στο ιδιωτικό σχολείο, για το χρονικό διάστη΅α από τότε που εκλήθησαν να αναλάβουν
υπηρεσία ως αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στη δη΅όσια εκπαίδευση ΅έχρι τη λήξη του
διδακτικού έτους, δύναται να υπολογίζεται ως προϋπηρεσία αναπληρωτή
προσφερθείσα σε δη΅όσιο σχολείο, εφόσον ο ιδιωτικός εκπαιδευτικός υποβάλει σχετική
δήλωση στη ∆ιεύθυνση ή το Γραφείο Εκπαίδευσης, στην αρ΅οδιότητα του οποίου ανήκει το
ιδιωτικό σχολείο. Στην περίπτωση αυτή δεν δύναται να υπολογιστεί η ανωτέρω
προϋπηρεσία και ως προσφερθείσα σε ιδιωτικό σχολείο. Η ρύθ΅ιση αυτή, για τον
υπολογισ΅ό της προϋπηρεσίας των ιδιωτικών εκπαιδευτικών, ως προϋπηρεσίας που
προσφέρθηκε σε δη΅όσιο σχολείο, ισχύει από το σχολικό έτος 2006−2007 και για ΅ία ΅όνο
φορά (άρθρο 27 του Ν. 3475/2006 όπως συ΅πληρώθηκε ΅ε το άρθρο 22 του Ν. 3577/07).


Μόνο στην εγκύκλιο γενικής αγωγής το λεει.....:/

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 20, 2014, 11:09:04 μμ »
Συγνώμη που στο λέω:
Δεν ξέρουμε να διαβάζουμε (ακόμα και οι Δ/ντες). Αφού στο έγραψα στο πρώτο post μου!
Να μην ξέρουμε όλους τους Νόμους λογικό, αν και αυτό είναι πολύ βασικό (ιδίως για όσους εργάζονται στην Ε.(Α.)Ε.)
Μετά θέλουμε να λεγόμαστε και εκπαιδευτικοί
http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2014/140819_dt_eguklios_eae.pdf
σελ.2.
«2.α. Τα ισχύοντα στη Γενική Εκπαίδευση για τις προσλήψεις, τους διορισμούς, τις
μεταθέσεις, τις αποσπάσεις και τις τοποθετήσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας
Εκπαίδευσης, καθώς και για τους τομείς, τις ειδικότητες, τους κλάδους τις αναθέσεις μαθημάτων,
τους υπεύθυνους εργαστηρίων, την πρακτική άσκηση, τους σχολικούς συνεταιρισμούς, τα
προγράμματα σπουδών και τα ωρολόγια προγράμματα στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση,
ισχύουν και για την Ειδική Αγωγή. Η εφαρμογή των όσων ανωτέρω άρχεται από το σχολικό έτος
2014/2015. Επιμέρους διαφοροποιήσεις όλων των παραπάνω, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών στην
Ειδική Αγωγή, θα καθορίζονται με υπουργικές αποφάσεις που θα εκδίδονται κατόπιν εισήγησης της
Διεύθυνσης Ειδικής Αγωγής του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων».
 σελ.4
ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ : Οι διατάξεις που ισχύουν στη Γενική Εκπαίδευση για τις προσλήψεις εκπαιδευτικών
Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αναφέρονται αναλυτικά στη με αριθ.
118102/Δ1/25-07-2014 (ΑΔΑ: Β3Ξ69-ΣΦΤ) εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2014, 11:12:46 μμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος RosaSer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 05:14:23 πμ »
Καλημέρα,
 Είμαι δασκάλα ΠΕ70 προσλήφθηκα σήμερα στη φάση για τα ολοήμερα. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι παρακολουθώ ένα μεταπτυχιακό σε σχετικά κοντινή περιοχή αλλά με υποχρεωτικές παρουσίες από τις 3:00 και μετά τρεις φορές την εβδομάδα. Έχω κάνει ήδη μια χρονιά αναστολή σπουδών στο μεταπτυχιακό, οπότε τώρα πρέπει να τα παρατήσω.... Από τη στιγμή που το έμαθα είμαι ψυχολογικά ράκος... Έψαξα τις εγκυκλίους αλλά δεν βρήκα κάποια ρύθμιση που να με βοηθάει... Ίσως έπρεπε να μην είχα κάνει χαρτιά, αλλά δεν είχα το θάρρος... Τα γράφω αυτά με μια τελευταία αμυδρή ελπίδα ότι υπάρχει κάτι και δεν το είδα στην απελπισία μου...

Αποσυνδεδεμένος tasel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 09:22:45 πμ »
Καλημέρα,
Μου θύμισες ακριβώς την περίπτωσή μου...Κι εγώ πέρσι μετά από 2 προσπάθειες και πολύ διάβασμα είχα γίνει δεκτή σε μεταπτυχιακό αφού είχα προσληφθεί σε ολοήμερο.Όντως η απογοήτευση ήταν μεγάλη. Μάλιστα είχα ρωτήσει και τον καθηγητή αν μπορούσα να πηγαίνω αργότερα και το απέκλεισε. Μου σύστησε αναστολή όπως και έκανα. Φέτος όλο το καλοκαίρι σκεφτόμουν ότι θα πάθω το ίδιο και φέτος και τζάμπα τόσος κόπος, μιας και η δουλειά είναι πάνω από όλα. Για καλή μου τύχη είμαι κάτοχος και δεύτερου πτυχίου και προσλήφθηκα στη δευτεροβάθμια πρωινή. Στην αρχή το θεώρησα αρνητικό.Ειδικά αν μετρήσει η προϋπηρεσία. Μετά όμως το φιλοσόφησα και ίσως μου βγει σε καλό. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, μιας και είμαι παθούσα και   το έψαξα είναι να βασιστείς σε ένα νόμο που βγήκε πέρσι και λέει ότι μπορείς να μεταπηδήσεις από ένα πρόγραμμα έσπα σε άλλο αν το κρίνει η υπηρεσία. Αν βγουν λοιπόν εγκαίρως τα ζεπ μπορείς να ζητήσεις από το Διευθυντή Εκπαίδευσης να σου κάνει αυτή τη μεγάλη χάρη. Αν έχεις κάποιο γνωστό επιστράτευσέ τον. Δεν είναι κακό. ’λλωστε έκανες κόπο. Έχεις λόγο που θα το ζητήσεις. Αν βέβαια τα ζεπ βγουν Δεκέμβρη θα χαθεί η ευκαιρία. Εγώ αυτό είχα σκοπό να κάνω αλλά δε χρειάστηκε τελικά. Ελπίζω να έχεις καλό προϊστάμενο και να το δεχτεί.Καλή τύχη! Αν βρω το νόμο θα στον στείλω.

Αποσυνδεδεμένος tasel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 09:36:57 πμ »
ΕΘΝΟΣ

ΔΑΣΚΑΛΟΙ - ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ

Αλλαγές στο εργασιακό καθεστώς των αναπληρωτών
Aλλαγές στο εργασιακό καθεστώς των αναπληρωτών εκπαιδευτικών προωθεί το υπουργείο Παιδείας μέσω τροπολογιών που κατέθεσε στη Βουλή.

Συγκεκριμένα, οι αναπληρωτές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης πλήρους ή μειωμένου ωραρίου που προσλήφθηκαν στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων του ΕΣΠΑ, είναι δυνατόν να διατεθούν με απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης εντός της Επικράτειας για την κάλυψη αναγκών του ίδιου ή άλλων συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων του ΕΣΠΑ.

Υπολογίζεται ο αριθμός των συγκεκριμένων αναπληρωτών που απασχολούνται σε σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης φτάνει τις 6.000.

Ειδικότερα, αναπληρωτές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που προσελήφθησαν ως μειωμένου ωραρίου και υπηρετούν στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων ΕΣΠΑ, δύνανται να προσληφθούν ως αναπληρωτές πλήρους ωραρίου για το ίδιο ή άλλο συγχρηματοδοτούμενο πρόγραμμα ΕΣΠΑ στην ίδια περιοχή της ίδιας βαθμίδας εκπαίδευσης, εφόσον το έχουν δηλώσει στην αρχική τους αίτηση.

Επισημαίνεται ότι οι προσλήψεις αναπληρωτών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για το πρόγραμμα της παράλληλης στήριξης γίνονται αποκλειστικά ως μειωμένου ωραρίου, ενώ στις προσλήψεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης πλήρους ή μειωμένου ωραρίου στις οποίες υπάρχει ποσόστωση κατά κλάδο και ειδικότητα, η κατανομή των δηλωθέντων κενών από το Υπουργείο στο πληροφοριακό σύστημα γίνεται κατά τρόπο τυχαίο ανά περιοχή πρόσληψης.

Προγράμματα ΕΣΠΑ
Αναφορικά με τις προσλήψεις στα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα ΕΣΠΑ, πλήρους ή μειωμένου ωραρίου, γίνονται οποιαδήποτε στιγμή χωρίς χρονικούς περιορισμούς. Υποψήφιοι αναπληρωτές ειδικής αγωγής οι οποίοι δεν συμπεριλήφθηκαν στους προσωρινούς πίνακες δύνανται να συμπεριληφθούν στους οριστικούς πίνακες αναπληρωτών εφόσον προσκομίσουν μεταπτυχιακό τίτλο στην ειδική αγωγή έως την κύρωση των οριστικών πινάκων.

Οι εκπαιδευτικοί ειδικής αγωγής, εφόσον απασχολούνται 16 ώρες εβδομαδιαίως, συμπληρώνουν το προβλεπόμενο από τον νόμο διδακτικό ωράριο με διδακτικό υποστηρικτικό έργο στη σχολική μονάδα και κατά συνέπεια λογίζονται ως πλήρους ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος prodo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #137 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 07:15:27 μμ »
καλησπερα κι χρονια πολλα.Ακουσα πως δεν ισχυει η διετης αποριψη απο τους πινακες αν αρνηθης.Ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #138 στις: Ιανουάριος 01, 2015, 07:45:59 μμ »
Οχι ισχυει κανονικα. Δεν ισχύει αν σε καλεσουν μετα τον Μαρτη ή Απρίλη, δε θυμαμαι καλα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: ’ντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κυρώσεις από άρνηση πρόσληψης ή παραίτηση
« Απάντηση #139 στις: Ιανουάριος 02, 2015, 05:00:10 πμ »
Οχι ισχυει κανονικα. Δεν ισχύει αν σε καλεσουν μετα τον Μαρτη ή Απρίλη, δε θυμαμαι καλα.

Μετά την 1η Μαρτίου για τη Δευτεροβάθμια και μετά την 22α Φεβρουαρίου για την Πρωτοβάθμια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158517
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 325

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.