*

Αποστολέας Θέμα: Ο καλός εκπαιδευτικός  (Αναγνώστηκε 4936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ο καλός εκπαιδευτικός
« στις: Σεπτέμβριος 03, 2010, 02:06:18 πμ »
Το ποιος είναι καλός εκπαιδευτικός και τι στοιχεία πρεπει να έχει σηκώνει μεγάλη συζήτηση.Εκτός από το  να έχει πολύ καλή γνώση του αντικειμένου που διδάσκει σίγουρα θα πρέπει να επιμορφώνεται και να εξελίσσεται.Θα ήθελα αν μπορείτε να μοιραστείτε μαζί μου τρόπους,μεθόδους,βιβλία,site,την εμπειρία σας που θα με βοηθούσαν να κάνω καλύτερο το μάθημα μου κ να γίνω καλύτερη εκπαιδευτικός.Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και διδάσκω σε τάξη μόνο ένα χρόνο.Η βοήθεια σας είναι πολύτιμη.Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ο καλός εκπαιδευτικός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:31 »

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Ο καλός εκπαιδευτικός
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 02:10:41 πμ »
Κατ' αρχάς ίσως ο τίτλος του θέματός σου να μην είναι πολύ αντιπροσωπευτικός και γι αυτό δεν έχουν ανταποκριθεί οι συνάδελφοι. Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου τρομερά έμπειρο, έχω παρ' όλ' αυτά καταλάβει κανά δυό πραγματάκια. Θα με βοηθούσες όμως και αν εξηγούσες εάν διδάσκεις σε φροντιστήριο, δημοτικό, γυμνάσιο κτλ. Κάποια sites με υλικό είναι www.e-selides.gr, www.onestopenglish.com, www.eslgold.com και αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις άπειρο υλικό. Να κάνεις όσο είναι δυνατόν αυτό projects με τους μαθητές σου, πάντα βασισμένη στις ανάγκες και προτιμήσεις τους. Να προσπαθείς σε κάθε μάθημα να ασκούνται σε όλα τα skills και να τους δίνεις πολλές ευκαιρίες να μιλούν αγγλικά. Μην αναλώνεσαι με πολλή γραμματική και κανόνες και άπειρες ασκήσεις, αλλά προσπάθησε με επικοινωνιακό και βιωματικό τρόπο να μαθαίνουν τα παιδιά τα απαραίτητα!! Το παιχνίδι είναι πολύ καλός επίσης τρόπος και τα αγγλικά προσφέρονται για τέτοιες δραστηριότητες. Να χρησιμοποιείς ποικιλία οπτικοακουστικών μέσων ώστε το μάθημά σου να μη βασίζεται μόνο στο βιβλίο. Εάν εργάζεσαι σε δημόσιο σχολείο και ειδικά σε δημοτικό, έχει μεγάλη σημασία να συνεργάζεσαι στενά με το δάσκαλο της τάξης και να προσπαθείς, βλέποντας τί μεθόδους χρησιμοποιεί αυτός, να κάνεις ό,τι θα είναι πιο αποτελεσματικό στο εκάστοτε τμήμα.  Και αν έχεις τη δυνατότητα να παρακολουθείς σεμινάρια, να το κάνεις.
Τέλος, μπορώ να σου προτείνω πολλά βιβλία αλλά πρέπει να μου πεις ποια επίπεδα σε ενδιαφέρουν,είτε από δω είτε με πμ. Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι σε πρώτη φάση!

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο καλός εκπαιδευτικός
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 12:29:46 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση eleni t. Για τον τίτλο έχεις δίκιο είναι πολύ γενικός.Διδάσκω σε φροντιστήριο σε ηλικίες από Α Δημοτικού-Γ Γ υμνασίου.Απλά επειδή είμαι ουσιαστικά στην αρχή βλέπω ότι θέλω δουλειά γιατί αντιμετωπίζω πολλά καινούργια πράγματα μαζί κ είναι λογικό.Παρακολουθω σεμινάρια όσο μπορώ κ προσπαθώ γενικά να δοκιμάζω πράγματα.Αν ξέρεις κάποιο site με παιχνίδια ή με ασκήσεις αν μπορείς πες μου.Thanks again!

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Ο καλός εκπαιδευτικός
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 03:30:19 μμ »
Δηλαδή έχεις σχεδόν όλα τα επίπεδα, ε? Είναι όντως δύσκολο για κάποιον νέο συνάδελφο αυτό. Να ζητάς πάντως τη βοήθεια των συναδέλφων και της διεύθυνσης, πάντα κάτι θα μάθεις από κάποιον παλαιότερο. Τώρα για sites που ρωτάς, είναι τόσα πολλά που και γω δε θυμάμαι!!! Αυτά που σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα είναι στους σελιδοδείκτες μου αλλά όποτε ψάχνω κάτι, π.χ. για τα Χριστούγεννα, μέσω Google σχεδόν πάντα βρίσκω αυτό που θέλω. Αν δε σε καλύπτουν τα βιβλία που διδάσκετε, ζήτα να προμηθευτείτε κ άλλους τίτλους ώστε να χρησιμοποιείς κ άλλο υλικό. Πληροφοριακά, τί βιβλία θα κάνεις?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ο καλός εκπαιδευτικός
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:25:31 »

Αποσυνδεδεμένος dreamy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ο καλός εκπαιδευτικός
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2010, 02:21:25 μμ »
Thanks.Πολλά κ διάφορα όπως Fairyland,Top Secret.Μου αρέσουν κ τα Here we go για ιδιαίτερα.Ευχαριστώ που ασχολήθηκες μαζί μου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 320

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.