*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1948132 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marianthid

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 287
  • η ρίζα μου είν' ο λόγος...
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:29:31 μμ »
εγώ πάλι συμφωνώ απόλυτα με τις δηλώσεις Διαμαντοπούλου. κι όχι, όσοι απέκτησαν τα μόριά τους και νόμιμα και ηθικά, δεν νομίζω ότι έχουν να φοβηθούν κάτι.
αντιθέτως, μέχρι τώρα, αριστούχοι φιλόλογοι, με μεράκι και αξιοπρέπεια, αποκλείονταν από την εκπαίδευση είτε γιατί δεν καταδέχονταν να βάλουν μέσο για ΠΔΣ (εφόσον σέβονταν τα ξενύχτια που είχαν κάνει) είτε γιατί δεν είχαν βύσμα για ΣΔΕ, εκκλησιαστικά κτλ. Δεν καταλαβαίνω, γιατί να υπάρχει ο πίνακας του 40% εφόσον ισχύει το 24μηνο + Ασεπ;;;;;;;;;;;;; Και επιτέλους, γιατί να με νοιάζει ως νέα επιστήμονα πόσα παιδιά πρέπει να κάνω, ποιο κόμμα θα βγει και πόσες κατουρημένες ποδιές πρέπει να φιλήσω για να πάρω μόρια ή να μη φάω αρνητική τοποθέτηση;
Φέτος διορίστηκαν 700 άτομα, μόλις 240 από ΑΣΕΠ, και πήραν 1100 αναπληρωτές (πάντα για ΠΕ02 μιλάω). Ας έπαιρναν 1000+ εξαρχής από ΑΣΕΠ και να μην παρακαλούσαν τώρα επιτυχόντες με πολύ καλές επιδόσεις για μια θέση ωρομισθίου.
Όχι,δεν είμαι λυπημένη.
Σε σωστή ώρα νυχτώνει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:50 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:31:14 μμ »
παιδια συγχωρέστε με αλλά είμαι λίγο άσχετη με αυτά.
τι εννοεί η Διαμαντοπούλου;γιατι έγινε τόσος χαμός;ως τώρα έτσι δεν γινόντουσαν οι διορισμοί;μέσω Ασεπ;τι αλλάζει;
μηπως εννοεί οτι εκείνο με τα 24μηνα και 30μηνα θα σταματησει να ισχυεί;αχ βοηθήστε με και συγχωρήστε την αγνοια μου,ξέρω οτι ειναι λιγο εκνευριστικό να επαναλαμβάνετε πράγματα που εσεις συζητάτε καθημερινα.Τι ακριβώς γινόταν μεχρι τωρα με τα 24μηνα και τα 30μηνα και τι θα αλλάξει τωρα;
Δηλαδη κάποιος εδινε ασεπ ,επιανε τη βάση και δουλευε για 24 μηνες ως αναπληρωτης και μετα διοριζόταν;
και μετα τα 30μηνα;;
αν κάποιος έχει τη διαθεση ας μου εξηγήσει...


Mέχρι τώρα διορίζονταν άμεσα ως μόνιμοι από τον πίνακα του ΑΣΕπ ένας αριθμός και ένας άλλος έμπαινε σε σχολεία ως αναπληρωτής. Όταν συμπλήρωναν κάποιους μήνες προϋπηρεσίας, μονιμοποιούνταν χωρίς να χρειαστεί να ξανδώσει ΑΣΕΠ-αρκούσε η προϋπηρεσία. Τώρα υποθέτω ότι η διαδικασία θα γίνεται μόνο μέσω επιτυχίας στον ΑΣΕΠ άμεσα ως μόνιμος. Από καραγκιοζιλίκι σε καραγκιοζιλίκι τα βλέπω τα πραγματα... Μακάρι να αλλέξει κάτι προς το καλυτερο χωρίς να γίνουν αδικίες....
σε ευχαριστω μορφούλα!
δηλαδη αν καταλαβα καλα έδινες ασεπ και απο οσους επιαναν τη βαση οι πανω πανω στον πίνακα διορίζονταν και οι κατω πήγαιναν αναπληρωτές.Οι αναπληρωτες δούλευαν για 24 μηνες και μετα διορίζονταν.Αυτοί με το 30μηνο ομως τι ειναι;;

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:34:54 μμ »
Δεν διαβεβαιώνει όμως πουθενά ότι θα ισχύει η διάταξη 24μηνο+ΑΣΕΠ. Αν ισχύει αυτή και γενικά ο ΑΣΕΠ  είναι καλά, αλλά θα γίνει έτσι;;;;;;;;;;;;;;;;όχι, δε νομίζω.....κάποιος θα βάλει το χεράκι του να τα μπερδέψει.....δεν μπορει, στην Ελλάδα είμαστε.........

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:40:40 μμ »
οι δηλωσεις ειαναι αοριστες καπου , καπως , καποτε.τι πραγματα ειναι αυτα.ενα κ ενα κανουν δυο και οχι τεσσερα.Δε μπορει δηλαδη να πει ναι ολοι οι μονιμοι κ αναπληρωτες απο τον ασεπ.Τι θα γινει ομως μετα με αυτους τους αναπληρωτες; πως θα μονιμοποιηθουν; τι θα γινει φετος; τι ειναι το μεταβατικο σταδιο; Αρχιστε ολοι να μασατε φυλλαρακια δαφνης μπας κ δουμε το φως το αληθινο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2009, 03:42:46 μμ από billimember »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:07:50 »

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:42:35 μμ »
σε ευχαριστω μορφούλα!
δηλαδη αν καταλαβα καλα έδινες ασεπ και απο οσους επιαναν τη βαση οι πανω πανω στον πίνακα διορίζονταν και οι κατω πήγαιναν αναπληρωτές.Οι αναπληρωτες δούλευαν για 24 μηνες και μετα διορίζονταν.Αυτοί με το 30μηνο ομως τι ειναι;;

Ακριβώς! ;) Για το 30μηνο δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει-ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει. Νομίζω ότι είναι παρόμοια με τους 24μηνίτες η διαδικασία, απλώς δεν ξέρω σε τι ακριβώς διαφέρουν. Πάντως πραγματικά θεωρώ τελείως αψυχολόγητη ενέργεια τη συγκεκριμένη. Οι του ΑΣΕΠ που πήγαιναν αναπληρωτές, τι κακό ή άδικο έκαναν ???
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:48:26 μμ »
Παράθεση
Για το 30μηνο δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει-ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει.

Για το 30μηνο υπάρχει νομοθέτημα που προβλέπει ότι οι εκπαιδευτικοί που έχον προϋπηρεσία μέχρι και τις 30-06-2006 30 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας θα διοριστούν στο δημόσιο σε βάθος πενταετίας. Ήδη έχουν διοριστεί δυο φουρνιές εκπαιδευτικών όπου οι περισσότεροι που έχουν απομείνει είναι ΠΕ11.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:52:23 μμ »
Παράθεση
Για το 30μηνο δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει-ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει.

Για το 30μηνο υπάρχει νομοθέτημα που προβλέπει ότι οι εκπαιδευτικοί που έχον προϋπηρεσία μέχρι και τις 30-06-2006 30 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας θα διοριστούν στο δημόσιο σε βάθος πενταετίας. Ήδη έχουν διοριστεί δυο φουρνιές εκπαιδευτικών όπου οι περισσότεροι που έχουν απομείνει είναι ΠΕ11.

μεχρι 30-06-2008 νομιζω

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:54:43 μμ »
Έχεις δίκιο.

Αποσυνδεδεμένος jiannoulaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:57:44 μμ »
as μου εξηγησει κι εμενα καποιος δηλ. θα δινουμε εξετασεις η βαση χρονολογια πτυχιου κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:58:41 μμ »
as μου εξηγησει κι εμενα καποιος δηλ. θα δινουμε εξετασεις η βαση χρονολογια πτυχιου κ.λ.π
με εξετασεις ασεπ

Αποσυνδεδεμένος astron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 03:59:59 μμ »
Από το in.gr:

"Όπως έγινε γνωστό, την επόμενη εβδομάδα το νέο πλάνο θα δοθεί για διαβούλευση, μέσω Ίντερνετ, στο πλαίσιο των προτάσεων του υπουργείου, ούτως ώστε να γίνει το νομοθέτημα, να ψηφιστεί από τη Βουλή και να ισχύσει από τον Σεπτέμβριο."

Αυτό΄πιθανόν να σημαίνει ότι δεν θα επηρεάσει τους φετινούς διορισμούς (24+ΣΕΠ, 30ΜΗΝΟ) που πραγματοποιούνται μέχρι και τον ’υγουστο; ???

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 04:03:24 μμ »
ετσι κ αλλιως φετος δε μπορει να ισχυσει αφου δεν εχουμε νεο ασεπ κ συν τοις αλλοις ειναι λιγοι οι επιτυχοντες του ασεπ που εγινε για να καλυψουν ολες τις αναγκες  για διορισμο τον επομενο χρονο 2010 εννοω.

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 04:05:15 μμ »
η διαμαντοπουλου λεει οτι δεν χρειαζεται να ανηυχουν οι γονεις για τα κενα γτ ο ριθμος τους ειναι μονοψηφιος ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 12, 2009, 04:06:43 μμ »
 Για τις αποσπάσεις είπαν κάτι πιο συγκεκριμένο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.