*

Αποστολέας Θέμα: Λέσβος  (Αναγνώστηκε 31487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sep_10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:26:53 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Αγάπη, πώς ξέρεις για τους δρόμους στη Λέσβο;; Θέλω να πώ γνωρίζεις μήπως περισσότερες πληροφορίες για το νησί, τα σχολεία και ό,τι ό,τι ό,τι ότιδήποτε άλλο σχετικό;;;

Θα το εκτιμούσα πολύ αν μου έλεγες...

Το πρώτο άγχος πριν την πρόσληψη βλέπεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:11 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:31:04 μμ »
Δυστυχώς δε ξέρω περισσότερα.
Μακάρι να ήξερα να σου έλεγα.
Διακοπές είχαμε πάει.
Είναι μεγάλο νησί και έχει τεράστιες αποστάσεις και δύσκολους δρόμους.
Κάπου είχα δει ακόμη ένα θέμα για τη Λέσβο,όπου αν θυμάμαι καλά είχαν γραφτεί περισσότερες λεπτομέρειες.
Θα ψάξω μπας και το βρω.


Έλα,το βρήκα. http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=7798.msg89030#msg89030
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 11:35:25 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος sep_10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:35:06 μμ »
Να 'σαι καλα... Ψαχνω κι εγώ....Αν τελικά το βρεις πες μου :)

Αποσυνδεδεμένος martha8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 22, 2008, 10:45:21 πμ »
Παράθεση
Γεια σε όλους...

Ετοιμάζομαι να καταθέσω τα χαρτιά μου για αναπληρώτρια ΠΕ70. Είμαι ανάμεσα σε Λέσβο και Κυκλάδες αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω... Μπορεί κανείς να μου πει πού με συμφέρει περισσότερο;;;

Θεωρώ πως είναι καλύτερα να δηλώσω παρόμοιες περιοχές για περισσότερα μόρια έτσι ώστε αργότερα να διοριστώ ευκολότερα στον τόπο κατοικίας (Αθήνα). Σκέφτομαι σωστά;;;

Ας βοηθήσει κάποιος....
Ευχαριστώ πολύ

αν δεν κάνω λάθοσ και αν έχω καταλάβει σωστα τα μόρια στην επάρχία ωσ αναπληρώτρια μετράνε παραπάνω μόνο στον πίνακα αναπληρωτών. δηλαδή αν πασ αναπληρώτρια επαρχία θα πάρεισ μόρια ώστε του χρόνου να ανέβεισ στον πίνακα αναπληρωτών. για τον πίνακα των διορισμών μετράει ένα μόριο τον μήνα. δηλαδή για τον διορισμό σου δε σε βοηθάει το ότι έχεισ πάει επαρχία αλλά το πόσουσ μήνεσ έχεισ δουλέψει. αν κανω λάθοσ ασ το επισημάνει κάποιοσ γιατί δεν είμαι 100% σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:05:11 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 22, 2008, 10:57:26 πμ »
martha8 τα μόρια που αναφέρει η συνάδελφος δε μετράνε καθόλου τώρα παρά μόνο αφού πια διοριστεί με το καλό. Τότε θα μετρήσουν τα μόρια των σχολεία που υπηρέτησε, ώστε να πάρει αποσπάσεις-μεταθέσεις, κλπ. Δεν έχουν να κάνουν (άμεσα τουλάχιστον) με τους μήνες προϋπηρεσίας.

Κυκλάδες θα έλεγα εγώ.. Καλή η Λέσβος, δε λέω, αλλά φαντάζεσαι να είσαι σε καμιά Πάρο?? Σε καμιά Σαντορίνη?? Από τον Απρίλη θα είσαι σε μόνιμη 5ήμερη!!!!

Αποσυνδεδεμένος martha8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 22, 2008, 11:01:13 πμ »
martha8 τα μόρια που αναφέρει η συνάδελφος δε μετράνε καθόλου τώρα παρά μόνο αφού πια διοριστεί με το καλό. Τότε θα μετρήσουν τα μόρια των σχολεία που υπηρέτησε, ώστε να πάρει αποσπάσεις-μεταθέσεις, κλπ. Δεν έχουν να κάνουν (άμεσα τουλάχιστον) με τους μήνες προϋπηρεσίας.

Κυκλάδες θα έλεγα εγώ.. Καλή η Λέσβος, δε λέω, αλλά φαντάζεσαι να είσαι σε καμιά Πάρο?? Σε καμιά Σαντορίνη?? Από τον Απρίλη θα είσαι σε μόνιμη 5ήμερη!!!!

καλά έκανεσ και με διώρθωσεσ. απλώσ εγώ νομιζα ότι τα θέλει για να διοριστεί αθήνα, όχι για μετάθεση. γιατί για διορισμό νομίζω δεν μετράνε

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 22, 2008, 12:00:23 μμ »
καλή και η πάρος καλά και όλα τα κυκλαδονήσια. αλλά από σεπτέμβρη και μετά δεν έχεις επιλογές αν μένεις σε κάποιο νησί των κυκλάδων.χώρα και πάλι χώρα και ξανά χώρα.τα ίδια και τα ίδια.
ένα μεγαλύτερο μέρος σου δίνει σαφώς περισσότερες επιλογές.ακόμα και αν δεν διοριστείς μέσα στη μυτιλήνη, σκέψου ότι η λέσβος έχει μεγάλα χωριά με πληθυσμό ενός νησιού των κυκλάδων. επιπλέον εαν έχεις και αυτοκίνητο μπορείς να επισκέπτεσαι και πολλά άλλα μέρη της λέσβου , να γνωρίσεις πάρα πολύ περισσότερο κόσμο, ακόμα και να κατεβαίνεις και στη μυτιλήνη που έχει τα πάντα.
το κυκλαδονήσι είναι απομόνωση.σε κάνει να θες κάθε σαββατοκύριακο να είσαι αθήνα.αλλά δεν είναι ζωή αυτή.ούτε φαντάρος ούτε φοιτήτρια είσαι.για μένα σκοπός είναι να περνάς καλά εκεί που είσαι και όχι να σκέπτεσαι πότε θα ρθει το σαββατοκύριακο για να φύγεις

Αποσυνδεδεμένος sep_10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 22, 2008, 01:49:32 μμ »
Μμμμ...μάλιστα...

Κι εγώ τείνω προς Λέσβο που είναι μεγάλο νησί και ας βρίσκεται πιο μακριά...

Ωστόσο, για τα μόρια δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά.... Αυτά που θα πάρω τώρα ως αναπληρώτρια δεν μετράνε όλα για τον μόνιμο διορισμό αλλά μετράνε μόνο οι μήνες της προϋπηρεσίας;

Δεν μπορεί να είναι το ίδιο και για όσους προσλήφθηκαν σε αστικά κέντρα και το ίδιο για εκείνους που βρίσκονται π.χ. παραμεθόριο...

Πάλι μπερδεύτηκα;

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 22, 2008, 05:33:58 μμ »
Εγώ πάλι προτίμησα Κυκλάδες και δεν το μετάνιωσα. Κυκλάδες δεν σημαίνει ότι υποχρεωτικά θα πάει στα Κουφονήσια. Τόσα νησιά έχει να επιλέξει.
Κάθε σχολείο δίνει διαφορετικά μόρια για τις συνθήκες διαβίωσης. Όταν με το καλό διοριστείς μόνιμη θα έχεις περισσότερα μόρια για να πάρεις μετάθεση εκεί που θέλεις. Πχ. ένας χρόνος στην Άνδρο μου έδωσε 11 μόρια και η φίλη μου στην Ανατολική Αττική πήρε 4. Ποια από τις δυο μας νομίζεις πήρε μετάθεση για την Αθήνα και είναι κοντά στο σπίτι της φέτος;
Τέλος, όπου και αν πας, αν έχεις συνειδητά αποφασίσει γιατί το κάνεις θα περάσεις τέλεια.
Για μένα η Άνδρος ήταν πρώτη επιλογή, νησί με αρκετά μόρια, κοντά στην Αθήνα, φυσική ομορφιά, ωραίες παραλίες, μαθήματα ζωγραφικής, θεάτρου, με πολλούς δραστήριους συλλόγους. Με τα μόρια του νησιού πήρα μετάθεση για την Αθήνα με την πρώτη και ήταν η καλύτερη χρονιά της ζωής μου. Την ίδια χρονιά με μένα στο νησί συνάδελφοι που διορίστηκαν νησί και οι Κυκλάδες ήταν η τελευταία τους επιλογή παιρνούσαν μίζερα. Όλα τους φαίνονταν χάλια, τα καράβια, τα απαγορευτικά, βαρεμάρα...
Όλα είναι θέμα νοοτροπίας
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος dot.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 22, 2008, 05:49:17 μμ »
Εγω παντως θα ελεγα να προτιμησεις Λεσβο.Τα χωρια ειναι μεγαλα κ εχουν ζωη χειμωνα καλοκαιρι. Επισης απο το κεντρο του νησιου που ημουν εγω περσι αναπληρωτρια η Μυτιλημη απεχει 38χμ δηλ. το πολυ μιση ωρα. Οι δρομοι ειναι σχετικα καλοι ακομη κ για νεους οδηγους. Και δεν ειναι αναγκαιο να μενεις Μυτιληνη. Μεγαλο νησι κ το καλοκαιρι απιθανοοοο!Αλλοστε τα χωρια που ειναι μακρια απο το κεντρο κ το οδικο δικτυο οχι κ τοσο καλο προτιμουνται απο τους μονιμους για τα μορια!Η Μυτιληνη σαν πολη δινει 3 ή 4 μορια!Στην Καλλονη που ημουν ξεκινουν απο 5 κ φτανουν στα γυρω χωρια εως κ 8 μορια!για την ακριβεια εγω επαιρνα 7 στο χωριο που ημουν, 10 λεπτα μακρια απο το σπιτι μου κ περασα τελεια κ θα ξαναπαω!Μη τρομαζεις οι ανθρωποι εκει ειναι πολλοι καλοι κ θα σε βοηθησουν να προσαρμοστεις!Αυτα ειχα να πω!Καλη τυχη να εχεις!

Αποσυνδεδεμένος sep_10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 22, 2008, 05:59:39 μμ »
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

Η kyra-daskala πάντως έχει απόλυτο δίκιο. Όπου και να πας χρειάζεται καλή διάθεση. Βέβαια, αν σου προσφέρει και ο τόπος μια υποστήριξη, ακόμα καλύτερα... Κι εγώ για τη Λέσβο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τους κατοίκους...Είναι και το τρίτο μεγαλύτερο νησί....φαντάζομαι θα είναι καλύτερα τα πράγματα εκεί το χειμώνα...

Όσο για τα μόρια ησύχασα...

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 23, 2008, 06:52:01 μμ »
 Παιδιά έχει κανείς πληροφορίες για το μέρος αυτό?Συνθήκες ζωής το χειμώνα,συγκοινωνία,σπίτια,σχολεία κλπ.?Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου απαντήσει!!
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 23, 2008, 08:28:49 μμ »
Λοιπόν, είναι 75 χλμ μακριά από την πρωτεύουσα του νησιού.Ο δρόμος όχι και ο καλύτερος.ή θα μείνεις εκεί ή στο χωριό Καλλονή.Η Καλλονή είναι κωμόπολη κανένα εικοσάλεπτο μακριά από την Άντισσα και σίγουρα με περισσότερες επιλογές.Ό,τι θέλεις στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος xara_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 23, 2008, 10:40:37 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφε και ... γείτονα.
Σήμερα το πρωί ήμουν στην Άντισσα και τα γύρω χωριά για ανίχνευση :D
Λοιπόν, ο δρόμος μέχρι την Καλλονή είναι καλός, περίπου 30 λεπτά από Μυτιλήνη. Μετά αρχίζουν οι στροφές!!! Πολλές οι στροφές και δε νομίζω να είναι καλή ιδέα να κάνεις αυτό το δρόμο κάθε μέρα πήγαινε-έλα. ΓΚαλλονή - Άντισσα έκανα γύρω στο 40λεπτο (ίσως να'ναι πιο σύντομα για κάποιον πιο έμπειρο οδηγό). Δε θα συνιστούσα επίσης να μείνεις στην Άντισσα. Απεναντίας, η Ερεσσός μου φαίνεται πολύ καλύτερη λύση: είναι 15 λεπτά από Άντισσα, πολύ μεγαλύτερη, πολύ πιο ευχάριστη και απ'ό,τι μου έχουν πει έχει ζωή και το χειμώνα! Επίσης, αν έχω καταλάβει καλά, εκεί και στη Σκάλα Ερεσσού μένουν οι περισσότεροι συνάδελφοι. Καλή αρχή και ... εις το επανιδείν!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 271

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.