*

Αποστολέας Θέμα: Λέσβος  (Αναγνώστηκε 31508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:44:44 μμ »
ΚΑλΗΣΠΕΡΑ !
θελω πληροφοριεσ για μυτιληνη παιδια οποιος ξερει ασ βοηθησει....
με πηραν α λεσβου μαθηματικοσ
μπορειται οποιοσ ξερει να δωσει οποιαδηποτε πληροφορια
για "καλα" σχολεια
διαμονη
εγγραφη των παιδιων μου σε σχολειο...
ευχαριστω εκ των προτερων
 
Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο με το "καλά σχολεία" αλλά με βάση την εμπειρία μου θα έλεγα προς γήπεδο, Χρυσομαλλούσα να κοιτάς. Εκεί βέβαια μπορεί να δεις το νεόπλουτο στυλ αλλά πιστεύω δε θα δεις και τα προβλήματα που πχ είδα στο κέντρο όπου δούλευα. Συν ότι προς τα εκεί γλιτώνεις και την κίνηση του κέντρου. Τρελή κίνηση στη Μυτιλήνη και εξαιρετικά δύσκολο το παρκάρισμα, εκτός αν πας μπάστακας 7 το πρωί κάτω στο δωρεάν (μάλλον δημόσιο) πάρκιν ή αν πας στα λεγόμενα γυμνάσια (κέντρο κέντρο) που έχουν χώρο για τους καθηγητές που διδάσκουν εκεί. Επίσης θα συνιστούσα να αποφύγεις να νοικιάσεις σε "γειτονιά", πχ σε μονοκατοικία μαζί με τη νοικοκυρά στον 1ο. Πολυκατοικία και μόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:46:35 μμ από MelG »
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:56:20 μμ »
ΚΑλΗΣΠΕΡΑ !
θελω πληροφοριεσ για μυτιληνη παιδια οποιος ξερει ασ βοηθησει....
με πηραν α λεσβου μαθηματικοσ
μπορειται οποιοσ ξερει να δωσει οποιαδηποτε πληροφορια
για "καλα" σχολεια
διαμονη
εγγραφη των παιδιων μου σε σχολειο...
ευχαριστω εκ των προτερων
 
Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο με το "καλά σχολεία" αλλά με βάση την εμπειρία μου θα έλεγα προς γήπεδο, Χρυσομαλλούσα να κοιτάς. Εκεί βέβαια μπορεί να δεις το νεόπλουτο στυλ αλλά πιστεύω δε θα δεις και τα προβλήματα που πχ είδα στο κέντρο όπου δούλευα. Συν ότι προς τα εκεί γλιτώνεις και την κίνηση του κέντρου. Τρελή κίνηση στη Μυτιλήνη και εξαιρετικά δύσκολο το παρκάρισμα, εκτός αν πας μπάστακας 7 το πρωί κάτω στο δωρεάν (μάλλον δημόσιο) πάρκιν ή αν πας στα λεγόμενα γυμνάσια (κέντρο κέντρο) που έχουν χώρο για τους καθηγητές που διδάσκουν εκεί. Επίσης θα συνιστούσα να αποφύγεις να νοικιάσεις σε "γειτονιά", πχ σε μονοκατοικία μαζί με τη νοικοκυρά στον 1ο. Πολυκατοικία και μόνο.
kala σχολεια εννοω με καλο διευθυντη και φυσικα με ησυχα παιδια
εχεισ να μου προτεινεισ καποιοκαλο γυμνασιο?
και κατι αλλο εχει επιπλςμενα σπιτια?

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #86 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 11:17:23 μμ »
Εντυπώσεις απο τοποθέτηση στην α λεσβου

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #87 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 11:22:43 μμ »
Πριν 3 χρονια ημουν στη Μυτιληνη ...λοιπον τα ενοικια ειναι ακριβα και δυστυχως τα περισσοτερα σπιτια παμπαλαια .....
Οκ απο ζωη το χειμωνα κατι παιζει αλλα μονο στο κεντρο εκει στην Ερμου(ενας πεζοδρομος ).Αν εισαι μεσα στην πολη οκ .Τα λεωφορεια ειναι τα ζωα μου τα αργα και εχουν δρομολογια στη χαση και στη φεξη.Εμενα να σου πω την αληθεια δεν μου κανε κλικ αυτη η περιοχη καθολου .Τωρα βεβαια εξαρταται τι αρεσει στον καθενα... :)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος stratios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #88 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 12:34:08 πμ »
Η Μυτιλήνη είναι εκπληκτική...

Έχω πάει αρκετές φορές... και θα ξαναπάω σίγουρα.

Να πάς να φας στον πολύτεκνο στο φανάρι, θα το λατρέψεις.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #89 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 04:38:04 μμ »
κανενας φετινος στη μυτηλινη?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 09:33:31 μμ »
Έχει κάποιος πληροφορίες για τη Μυτιλήνη; Και επίσης για το ΕΕΕΕΚ εκεί;

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 27, 2017, 09:37:38 μμ »
Εμπειρίες από Λέσβο; σκεφτομαι να δηλώσω προς τα εκεί.Πρώτη φορά θα δουλέψω ως αναπληρώτρια.Ο φίλος μου είναι στρατιωτικός και έχει εργαστεί εκεί, λέει δεν είναι καλά. Πείτε κι εσείς βρε συνάδελφοι να έχω μια γνώμη...!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 28, 2017, 12:35:30 πμ »
Ρωτάς για την Μυτιλήνη ή για την Λήμνο; Εγώ θεωρώ ότι και στα δύο νησιά είναι μια χαρά.
Φυσικά η Μυτιλήνη έχει κάτι απομακρυσμένα μέρη από τη χώρα που σίγουρα δημιουργούν δυσκολίες αν μένεις εκεί.
Εγώ που έμενα στη Μυτιλήνη και δούλευα στην Καλλονή (35 χιλιόμετρα απόσταση) πέρασα μια χαρά εκεί για μια σχολική χρονιά.

Η Λήμνος δεν έχει τόσο μεγάλες αποστάσεις. Είναι σαφώς μικρότερο μέρος, αλλά θεωρώ ότι είναι επίσης καλό μέρος.
Αν, όμως, σου τύχει να πας στον Άγιο Ευστράτιο πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για μικρό μέρος με 12 μόρια.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 28, 2017, 08:51:40 πμ »
Στην Α΄Λέσβου υπάρχουν τρία σχολεία που δίνουν διπλά μόρια. Στην Άγρα, την Άντισσα και την Ερεσσό. Μήπως έχουμε εικόνα από αυτά τα σχολεία και αυτές τις περιοχές; Πώς είναι ο χειμώνας; Σπίτια υπάρχουν; Τα ενοίκια πως είναι; Η απόσταση από την πόλη; Αν ξέρει κάποιος ας δώσει καμιά πληροφορία...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 28, 2017, 09:30:53 πμ »
Στην Α΄Λέσβου υπάρχουν τρία σχολεία που δίνουν διπλά μόρια. Στην Άγρα, την Άντισσα και την Ερεσσό. Μήπως έχουμε εικόνα από αυτά τα σχολεία και αυτές τις περιοχές; Πώς είναι ο χειμώνας; Σπίτια υπάρχουν; Τα ενοίκια πως είναι; Η απόσταση από την πόλη; Αν ξέρει κάποιος ας δώσει καμιά πληροφορία...
Προσωπικά δεν έχω εργαστεί ποτέ στην Α΄ Λέσβου, αλλά από γνωστή μου φιλόλογο που είχε πάει στην Άντισσα γνωρίζω πως το σχολείο ήταν μικρό και επομένως χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά το συγκεκριμένο μέρος δεν της άρεσε καθόλου, γιατί ήταν κάπως απομονωμένο και προβληματικό κυρίως τον χειμώνα, όπου είχε συνήθως χιόνια, αλλά και γενικότερα το νησί της Μυτιλήνης βρίσκεται αρκετά βόρεια και όλοι οι μη ντόπιοι εκπαιδευτικοί τον χειμώνα υπέφεραν από την απουσία θέρμανσης, το τσουχτερό κρύο και ήταν με αντιβιώσεις!
Αυτά μόνο γνωρίζω.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:36:49 πμ »
Στην Α΄Λέσβου υπάρχουν τρία σχολεία που δίνουν διπλά μόρια. Στην Άγρα, την Άντισσα και την Ερεσσό. Μήπως έχουμε εικόνα από αυτά τα σχολεία και αυτές τις περιοχές; Πώς είναι ο χειμώνας; Σπίτια υπάρχουν; Τα ενοίκια πως είναι; Η απόσταση από την πόλη; Αν ξέρει κάποιος ας δώσει καμιά πληροφορία...
Ξέρω συναδέλφους που έμεναν στην Καλλονή και πήγαιναν στην Άγρα. Αυτοί που δούλευαν στην Άντισσα ή στην Ερεσσό έμεναν εκεί και κατέβαιναν για ψώνια από τα σούπερ μάρκετ της Μυτιλήνης τα Σάββατα. Η απόσταση από την Μυτιλήνη είναι μεγάλη. Μιλάμε για περίπου μιάμισι ώρα οδήγησης. Σαφώς εκεί τα ενοίκια είναι φτηνότερα από ότι στην Μυτιλήνη, όπου οι τιμές είναι λογικές για πόλη. Για το ΓΕΛ Άντισσας έχω ακούσει καλά λόγια. Δεν έχω πάει όμως σε αυτές τις απομακρυσμένες περιοχές για να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:42:05 πμ »
Προσωπικά δεν έχω εργαστεί ποτέ στην Α΄ Λέσβου, αλλά από γνωστή μου φιλόλογο που είχε πάει στην Άντισσα γνωρίζω πως το σχολείο ήταν μικρό και επομένως χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, αλλά το συγκεκριμένο μέρος δεν της άρεσε καθόλου, γιατί ήταν κάπως απομονωμένο και προβληματικό κυρίως τον χειμώνα, όπου είχε συνήθως χιόνια, αλλά και γενικότερα το νησί της Μυτιλήνης βρίσκεται αρκετά βόρεια και όλοι οι μη ντόπιοι εκπαιδευτικοί τον χειμώνα υπέφεραν από την απουσία θέρμανσης, το τσουχτερό κρύο και ήταν με αντιβιώσεις!
Αυτά μόνο γνωρίζω.
Τόσο χάλια ε;;; Κρίμα, γιατί η Λέσβος είναι μεγάλο νησί και έχει και αεροδρόμιο και λιμάνι και θεωρούσα ότι θα ήταν κάπως πιο εύκολη η διαμονή...κρίμα..

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:46:47 πμ »
Τόσο χάλια ε;;; Κρίμα, γιατί η Λέσβος είναι μεγάλο νησί και έχει και αεροδρόμιο και λιμάνι και θεωρούσα ότι θα ήταν κάπως πιο εύκολη η διαμονή...κρίμα..
Συναδέλφισσα, επαναλαμβάνω: δεν έχω προσωπική εμπειρία. Μεταφέρω μόνο όσα μια γνωστή μου μου είχε πει για την Άντισσα, όπυ δούλευε. Και γενικότερα για το νησί πως το χειμώνα ήταν αρκετά δύσκολη η διαμονή και θυμάμαι χαρακτηριστικά πως όταν είχε επιστρέψει για τις διακοπές των Χριστουγέννων ήταν άρρωστη, εξαιτίας του κλίματος και της έλλειψης θέρμανσης, όπως μου είχε τονίσει.
Μπορεί στα άλλα μέρη που γράφεις (Ερεσσός) να είναι καλύτερα τα πράγματα.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.