*

Αποστολέας Θέμα: Λέσβος  (Αναγνώστηκε 31491 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:52:09 πμ »
Ξέρω συναδέλφους που έμεναν στην Καλλονή και πήγαιναν στην Άγρα. Αυτοί που δούλευαν στην Άντισσα ή στην Ερεσσό έμεναν εκεί και κατέβαιναν για ψώνια από τα σούπερ μάρκετ της Μυτιλήνης τα Σάββατα. Η απόσταση από την Μυτιλήνη είναι μεγάλη. Μιλάμε για περίπου μιάμισι ώρα οδήγησης. Σαφώς εκεί τα ενοίκια είναι φτηνότερα από ότι στην Μυτιλήνη, όπου οι τιμές είναι λογικές για πόλη. Για το ΓΕΛ Άντισσας έχω ακούσει καλά λόγια. Δεν έχω πάει όμως σε αυτές τις απομακρυσμένες περιοχές για να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.
Μιάμιση ώρα οδήγησης! Αραγε οι δρόμοι είναι καλοί και ασφαλτοστρωμένοι ή είναι χωματόδρομοι και γεμάτοι στροφές; Ξέρεις Lasid?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 28, 2017, 12:26:00 μμ »
Τόσο χάλια ε;;; Κρίμα, γιατί η Λέσβος είναι μεγάλο νησί και έχει και αεροδρόμιο και λιμάνι και θεωρούσα ότι θα ήταν κάπως πιο εύκολη η διαμονή...κρίμα..
Το ότι έχει και αεροδρόμιο και λιμάνι δε λέει τίποτα, αν υπάρχει μονοπώλιο. Τη χρονιά που ήμουν εγώ πετούσαν 2 αεροπορικές και προφανώς σε συνεννόηση κρατούσαν τις τιμές ψηλά, ειδικά σε περιόδους αιχμής. Το 100€ για απλή μετάβαση ήταν δεδομένο. Παρόμοια τιμή και για το πλοίο συν την ταλαιπωρία του πολύωρου ταξιδιού. Όσον αφορά τη διαμονή, τότε ήταν όντως ακριβά τα ενοίκια αλλά έπεσαν κάπως ήδη με την έναρξη της κρίσης. Για τα σπίτια πολλοί παραπονιούνται για υγρασία επίσης, είναι γεγονός. Κατά τα άλλα, αν κάποιος μείνει μες στη Μυτιλήνη δουλεύοντας όμως εκεί επίσης, έχει καλώς. Αν όμως θέλει να μείνει στη Μυτιλήνη ενώ το σχολείο του είναι σε χωριό, τα πράματα είναι δύσκολα. Τα καλά (και πιο κοντινά) χωριά τα παίρνουν συνήθως παλιοί μόνιμοι και για τους αδιόριστους μένουν κυρίως τα ορεινά. Και σ'αυτή την περίπτωση καλό είναι να έχεις αυτοκίνητο. Οι δε δρόμοι δεν είναι τόσο εύκολοι παντού γιατί είτε στο βουνό είτε στην πεδιάδα έχει στροφές. Κάποιες φορές (λίγες όμως) κυριολεκτικά γλείφεις το βουνό από τις στροφές. Φανταστείτε τις μέρες που βρέχει κιόλας. Εγώ, όταν έβρεχε, ξεκινούσα τουλάχιστον μισή ώρα νωρίτερα γιατί δεν ήθελα να έχω ταχύτητα ακόμη και σε μικρές στροφές (αλλά σε στενούς δρόμους). Ξέρω πως κάποιοι μένουν σε χωριό (πχ Ερεσσός) αλλά αυτό είναι στο χαρακτήρα του καθενός. Αν θες ησυχία, πας εκεί. Αν θες να πας συχνά σε μπαράκια κλπ, θα δυσκολευτείς. Κι έπειτα υπάρχουν κι άλλα πράματα στη Μυτιλήνη, όπως το σινεμά. το θέατρο ή το γυμναστήριο. Διαλέγεις λοιπόν και παίρνεις. Ή Μυτιλήνη για να συνεχίσεις με τους ίδιους ρυθμούς ή χωριό και ζεις κάτι άλλο.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 28, 2017, 03:01:28 μμ »
Μιάμιση ώρα οδήγησης! Αραγε οι δρόμοι είναι καλοί και ασφαλτοστρωμένοι ή είναι χωματόδρομοι και γεμάτοι στροφές; Ξέρεις Lasid?
Οι δρόμοι είναι ασφαλτοστρωμένοι, αλλά εκεί στα απομακρυσμένα ορεινά που δεν έχω πάει δεν μπορείς να τρέξεις. Έχει αρκετές στροφές και είναι στενός ο δρόμος. Αυτό ξέρω από τις περιγραφές άλλων συναδέλφων. Πάντως ο δρόμος Μυτιλήνη Καλλονή είναι πάρα πολύ καλός. Μετά αρχίζουν τα δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος Stavroula.V.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 28, 2017, 04:20:50 μμ »
Συχνές διακοπές ρεύματος και νερού, ακριβά ακτοπλοικά και αεροπορικά εισητήρια. Λόγω του προσφυγικού και των ΜΚΟ ακριβα και δυσευρετα σπίτια στη Μυτιλήνη. Στα χωριά της δυτικης Λέσβου που είναι δυσπρόσιτα τα διαθεση προς ενοικίαση σπίτια είναι λιγα αλλά πιο φτηνά. Το χειμωνα με τους παγωμενους δρόμους δυσκολα φευγεις απο Ερεσό να πας Καλονή ή Μυτιλήνη. Δεν ρισκαρεις παρά μόνο αν εχεις λόγο σοβαρό. Παρατηρώντας τους μη ντόπιους συνάδελφους τα παράπονα ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Δεν τα συμμεριζόμουν αλλα επειδή είμαι απο το νησί εχω διαφορετικη αντιληψη για τα πραγματα απο καποιον που ερχεται για δουλιά. Εγω το ειχα πάρει αποφαση ότι θα ζησω σε ενα πραγματικά απομονωμένο μέρος και ότι δεν θα πηγαινω ευκολα Αθηνα λόγω των ακριβών εισητηρίων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2017, 04:23:10 μμ από Stavroula.V. »
Noise is relative to the silence preceding it. The more absolute the hush, the more shocking the thunderclap.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λέσβος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:29:37 »

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 28, 2017, 05:40:10 μμ »
Μιάμιση ώρα οδήγησης! Αραγε οι δρόμοι είναι καλοί και ασφαλτοστρωμένοι ή είναι χωματόδρομοι και γεμάτοι στροφές; Ξέρεις Lasid?
Να σας πω εγω που ειμαι απο το νησι κ το περασμενο σχ ετος υπηρετησα αγρα. 40 λεπτα απο καλλονη, πολλες στροφες, σχεδον σε ολο το δρομο κστεστραμενο το οδόστρωμα, πρσγματικα δυσπροσιτο εως απροσιτο θα ελεγα. Οταν εβρεχε πολυ ο δρομος γεμιζε κοτρωνες που εμεναν εκει για μερες. Σαραβαλιασα το αυτοκινητο μου.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 28, 2017, 05:48:26 μμ »
Συναδέλφισσα, επαναλαμβάνω: δεν έχω προσωπική εμπειρία. Μεταφέρω μόνο όσα μια γνωστή μου μου είχε πει για την Άντισσα, όπυ δούλευε. Και γενικότερα για το νησί πως το χειμώνα ήταν αρκετά δύσκολη η διαμονή και θυμάμαι χαρακτηριστικά πως όταν είχε επιστρέψει για τις διακοπές των Χριστουγέννων ήταν άρρωστη, εξαιτίας του κλίματος και της έλλειψης θέρμανσης, όπως μου είχε τονίσει.
Μπορεί στα άλλα μέρη που γράφεις (Ερεσσός) να είναι καλύτερα τα πράγματα.
Ενα θα σας πω, ο δρομος για την αντισσα ειναι ο χειροτερος του νησιου, στροφες σε κατηφορα, ανηφορα στο γυρισμο, στενος κ συναντας συνεχεια βυτιοφόρα μιας κ εχει τυροκομειο εκει κοντα, που τρεχουν σα δαιμονισμενα, δεν θες να τα πετυχεις πανω σε στροφη στο αντιθετο ρευμα.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 28, 2017, 06:26:47 μμ »
Επομένως αν η μοίρα σε ρίξει εκεί, συμφέρει καλύτερα να νοικιάσεις εκεί να μείνεις, στην Άγρα ή στην Άντισσα...Ουφ, τρελό άγχος κι αυτό, αν θα σε πάρουν και που θα σε πάρουν...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 28, 2017, 09:54:05 μμ »
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Μαγευτικό νησί, αλλά ξεχνάς τι θα πει ίσιος δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λέσβος
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 29, 2017, 11:57:36 πμ »
Επομένως αν η μοίρα σε ρίξει εκεί, συμφέρει καλύτερα να νοικιάσεις εκεί να μείνεις, στην Άγρα ή στην Άντισσα...Ουφ, τρελό άγχος κι αυτό, αν θα σε πάρουν και που θα σε πάρουν...
Χειμώνα στην Αγρα???
Κανει τέτοιο κρυο.... Χειροτερα κ απο Αγιασο. Μεσοτοπο προτιμούν κάποιοι από Αγρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.