*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 294386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος entropia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #504 στις: Μάιος 02, 2016, 11:13:17 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αλλά επειδή έχω διαβάσει κάπου οτι την ΑΑΑ πρέπει να την αιτηθεί κάποιος για όλο το σχολικό έτος και όχι καν το διδακτικό θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα, ίσως κι από προσωπική του εμπειρία,  τι γίνεται στην περίπτωση που ο εκπαιδευτικός δεν θέλει να αιτηθεί για ολόκληρο έτος, αλλά για ένα 6μηνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:01 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #505 στις: Μάιος 02, 2016, 11:16:57 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αλλά επειδή έχω διαβάσει κάπου οτι την ΑΑΑ πρέπει να την αιτηθεί κάποιος για όλο το σχολικό έτος και όχι καν το διδακτικό θα ήθελα να μου πει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα, ίσως κι από προσωπική του εμπειρία,  τι γίνεται στην περίπτωση που ο εκπαιδευτικός δεν θέλει να αιτηθεί για ολόκληρο έτος, αλλά για ένα 6μηνο.

Εγώ ξέρω πάντως 2 περιπτώσεις συναδέλφων που ενώ πήραν για άλλους λόγους άδεια άνευ αποδοχών για ολόκληρο έτος, τις διέκοψαν μετά από 3 μήνες και άρχισαν να εργάζονται κανονικά...

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #506 στις: Μάιος 02, 2016, 11:39:37 μμ »
Καλησπέρα.
εγώ μόλις τελείωσα την 3ετια άδειας άνευ αποδοχών για παιδί μέχρι 6 ετών και επιβεβαίωσα στη Βθμια ότι μολις πρόσφατα επέκτειναν αυτό το δικαίωμα στα 5 χρόνια μετά από ψήφιση στη βουλή.
Την πρώτη χρονιά που είχα κάνει αίτηση ήταν από 01/10 και υποχρεωτικά μέχρι 31/08 και τις υπόλοιπες δύο χρονιές από 01/09 έως 31/08 υποχρεωτικά με τη λήξη του σχολικού, όχι του διδακτικού έτους, με βάση εγκύκλιο που τους είχε κοινοποιηθεί Ιούνιο του 2013 και συνεχίζει να ισχύει. Εφόσον πρόκειται για ανατροφή τέκνου περνάει από την Βθμια και όχι από την περιφέρεια και είναι υποχρεωμένοι να την δεχτούν με την προϋπόθεση ότι θα την δώσουν για όλο το έτος.
Αν θελήσεις να τη διακόψεις, θα πρέπει να κάνεις αίτηση με σοβρό λόγο και εγκειται στην ευχέρεια του προϊσταμένου νομίζω...
Αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος για άδειες που δόθησαν και διακόπησαν μετά από 3μηνο, ίσως να έγινε και λόγω έλλειψης προσωπικού, αν δεν είχαν εμφανιστεί δηλαδή αναπληρωτές, δεν ξέρω αν εξαρτάται και από ειδικότητα,
τέλος πάντων, μέχρι εδώ φτάνουν οι γνώσεις μου.
Εκείνο που σου λέω σίγουρα είναι ότι όσο έχεις ΑΑΑ,
πρώτον δεν έχεις υγειονομική περίθαλψη ούτε για σένα ούτε για το παιδι και υποχρεούσαι να καταθέσεις τα βιβλιάρια στον ΟΠΑΔ, οπότε κανόνισε πως θα καλυφθείς,
και δεύτερον δεν δικαιούσαι μορια υπηρεσία και μεταθεσης, ούτε φυσικά μετράει αυτός ο χρόνος ως συντάξιμος.
Ως συμπερασμα σου λέω, και μετά από προσωπική πείρα, σκέψου το πολύ καλά, μόνο εφόσον πραγματικά δεν έχεις άλλη επιλογή, και περιόρισε το διάστημα που θα αιτηθείς όσο γίνεται δυνατόν. Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος entropia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #507 στις: Μάιος 03, 2016, 09:45:26 πμ »
Ευχαριστώ raclette για τις άκρως κατατοπιστικές πληροφορίες.
Απλά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να αιτηθώ πρώτα την τετράμηνη ΑΑΑ (η οποία προσμετράται ως συντάξιμη) και πριν τη λήξη της να αιτηθώ 8μηνη ΑΑΑ (δηλαδή χρησιμοποιώντας μέρος της 3ετούς ΑΑΑ). Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:17:01 »

Αποσυνδεδεμένος kambuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #508 στις: Μάιος 03, 2016, 02:34:46 μμ »
καλησπερα. ειμαι και εγω σε ΑΑΑ. Οταν γυρισω στη δουλεια θα μου κρατησουν τις εισφορες για την συνταξη αναδρομικα, και ας ειναι και τρια χρονια; Μηπως ξερει καποιος απο εμπειρια; Ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #509 στις: Μάιος 03, 2016, 05:33:11 μμ »
@entropia για την 4μηνη δεν ξέρω. δεν γνώριζα καν ότι αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία. Είσαι σίγουρη ότι μετρά ως συντάξιμη, το έχεις διασταυρώσει; Γιατί εμένα στο γραφείο των μεταθέσεων μου είπαν ότι βάση της φετινής εγκυκλίου μεταθέσεων οποιοδήποτε χρονικό διάστημα για άδεια  ΑΑΑ που υπερβαίνει δεν προσμετράται. Αν είχα δηλαδή ζητήσει μόνο ένα μήνα θα μου τον αναγνωριζαν, για μεγαλύτερη άδεια δεν δίνεται τίποτα ενώ τα παλαιότερα χρόνια δινόταν αυτός ο ένας μήνας ανεξαρτήτως διαστήματος άδειας.

@kambouli αυτό με τις εισφορές πρέπει να το ελεγξεις με την μισθοδοσία. Εγώ την πρωτη που είχα παρει πριν 6 χρόνια και ήταν 3μηνη τις είχα πληρώσει κανονικά μέσω της εφορίας με οδηγίες της μισθοδοσίας επειδή ήθελα να έχω υγειονομική κάλυψη. Το υπόλοιπο διάστημα που δεν με ενδιέφερε απλώς κατέθεσα τα βιβλιαρια για να μην έχω το αγχος και δεν ξέρω και πως θα τα ξαναπάρω πίσω όταν έρθει η ώρα....

Αποσυνδεδεμένος kambuli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #510 στις: Μάιος 03, 2016, 08:17:11 μμ »
raclette, ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο με την υγειονομικη περιθαλψη το γνωριζω. Αλλα το θεμα με τα συνταξιμα χρονια δεν μπορουσα να μαθω μεχρι στιγμης ! Ουτε στη μισθοδοσια δεν μου εξηγουνε.

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #511 στις: Μάιος 04, 2016, 11:15:31 πμ »
ρε παιδια ειναι δυνατον οι μισοι να λεμε ετσι και οι μισοι αλλιως?
οποιος θελει ας κανει ενα κοπο να παρει 1-2 τηλ υπουργειο...
4 μηνη ανευ αποδοχων γονικη
εμενα ενας μου ειπε μετραει και ενας  οχι (συγκεκριμενα οποια ανευ αποδοχων υπερβαινει το μηνα δεν πιανεται για προυπηρεσια...)

Αποσυνδεδεμένος entropia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #512 στις: Μάιος 05, 2016, 10:45:06 πμ »
Συνάδελφοι, έχω βρεί την συγκεκριμένη ανάρτηση, η οποία νομίζω οτι ξεκάθαρα απαντά στο ερωτημά μας αναφορικά με την τετράμηνη ΑΑΑ και την αναγνώριση υπηρεσίας. http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/adeies/1472-adeia-anev-apodoxwn.html Βέβαια δεν κατέστη δυνατό μέχρι τώρα να επικοινωνήσω με κάποιον αρμόδιο στο υπουργείο για επιβεβαίωση, αλλά από βδομάδα φαντάζομαι να έχω νεώτερα.

Αποσυνδεδεμένος arloumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #513 στις: Ιούνιος 04, 2016, 12:03:51 πμ »
Καλησπέρα.Απο 08/01/2016 ξεκίνησα άνευ αποδοχών για 3 μήνες για ανατροφή τέκνου.(Ν.4075/2012).
Το θέμα το δικό μου ήταν οτι απο τη Δ/νση μου έλεγαν οτι πρέπει υποχρεωτικά να πάρω και τους 4 μήνες και οτι το είχε επιβεβαιώσει και το Υπουργείο.Εγώ ήθελα 3 μήνες.
Αφού πήρα σε πολλές άλλες Δ/νσεις και κανείς δεν ήξερε σίγουρα, πήρα μόνη μου στο Υπουργείο.Ευτυχώς μου απάντησε ένας πολυ ευγενικός κύριος και αφου με είχε πολλή ωρα στην αναμονή μου είπε οτι τελικά έχω δίκιο και μπορώ να πάρω όσους μήνες θέλω απ'την 4μηνη.

Μέσα σε 10μέρες από την έναρξη της άδειας πρέπει να πάω στον ΟΠΑΔ και να δηλώσω αν επιθυμώ ιατροφαρμακευτική κάλυψη για αυτό το διάστημα.Από τη Δ/νση είπαν οτι είναι γύρω στα 300Ε και οτι μάλλον δεν συμφέρει.Δεν έχω τα παιδια ασφαλισμένα,οπότε αν με διαβεβαιώσουν οτι μπορω να πάρω πίσω το βιβλιάριο αν συμβεί κάτι έκτακτο, τότε θα το παραδώσω.(Τελικά δεν μπορείς να πάρεις πίσω το βιβλιάριο αν συμβεί κάτι σοβάρο, αλλά τελικά το ρισκάρω και δεν πλήρωσα για ιατροφαρμακευτική)

Το πολύ θετικό με την 4μηνη είναι οτι μετράει σαν πραγματική υπηρεσία, άσχετα με το αν έχεις ιατροφαρμακευτική περιθαλψη.

Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου.(Μιλάω για μόνιμους γιατι δεν ξέρω τι γίνεται με τους αναπληρωτές.)
Πρέπει να τη ζητήσεις οπωσδήποτε 2 μήνες πριν, αν και οι ευαίσθητες Δ/νσεις μπορούν να σε εξυπηρετήσουν με ένα παλιότερο αριθμό πρωτοκόλλου.

Αποσυνδεδεμένος arloumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #514 στις: Ιούνιος 04, 2016, 12:08:57 πμ »
Το  έγγραφο του Υπουργείου που αποδεικνύει την πραγματική υπηρεσία έχει ημερομηνία 3/11/2015 και αρ.πρωτ. 175050/Ε1 και θέμα "Υπολογισμός χρόνου άδειας άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου ως χρόνου πραγματικής υπηρεσίας, σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.4075/2012"

Μου το έδωσαν απο τη Δ/νση μου και αναφέρει ξεκάθαρα : Επίσης, λογίζεται σαν χρόνος πραγματικής υπηρεσίας και δύναται να προσμετρηθεί στη βαθμολογική και μισθολογική εξέλιξη των μόνιμων εκπαιδευτικών, ο χρόνος άδειας άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου που χορηγήθηκε και χορηγείται βάσει των διατάξεων του άρθορυ 50 και 51 του Ν.4075/2012, όπως τροποποιήθηκε με τις διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.4144/2013.

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #515 στις: Αύγουστος 12, 2016, 01:59:39 μμ »
Καλησπέρα,
Θέλω να πάρω ΑΑΑ για προσωπικούς λόγους. Ταυτόχρονα όμως θα ζητήσω να μου επιτρέψουν να εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα (part time) ως υπάλληλος με αμοιβή όπου θα έχω κιόλας ασφαλιστεί. Θα χρειαστεί να καταθέσω το βιβλιάριό μου ή να πληρώσω κάτι όταν επιστρέψω;

Αποσυνδεδεμένος bp123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #516 στις: Αύγουστος 29, 2016, 03:29:44 μμ »
Καλησπέρα!
Έκανα αρχές Αυγούστου αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών από 1/10 έως τη λήξη του διδακτικού έτους. Υπήρχαν όλα τα προβλεπόμενα επίσημα δικαιολογητικά, βγήκε η άδεια αλλά από 1/9 και υποχρεωτικά ως 31/8. Το από 1/9 προβλέπεται ότι μπορούν να το αποφασίσουν;
Θα επικοινωνήσω και με το Υπουργείο αλλά αν κάποιος/α γνωρίζει περισσότερα θα με υποχρεώσετε.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Apogoiteumenos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #517 στις: Σεπτέμβριος 04, 2016, 12:27:07 πμ »
Οι άδειες άνευ αποδοχών μπορούν να είναι είτε μηνιαίες (που υπογράφει ο Δ/ντής Εκπ/σης, χωρίς να απαιτείται ΠΥΣΔΕ) είτε ετήσιες (που υπογράφει ο Περ/κός Δ/ντης Εκπ/σης μετά από πρόταση του ΑΠΥΣΔΕ). Η ετήσια είναι αναγκαστικά καθόλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. Δεν θυμάμαι τώρα πού ακριβώς στην νομολογία το γράφει αυτό, αλλά αν διαβάσεις την Απόφαση που πήρες στα χέρια σου, σίγουρα σε κάποιον από τους νόμους που αναφέρονται στην αρχή θα το βρεις γραμμένο. Επίσης, ένα τηλέφωνο στην ΠΔΕ που ανήκεις μπορεί να στο απαντήσει πολύ πιο γρήγορα.

Φιλικά

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.184 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.