*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος netrino1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 29, 2011, 04:25:49 μμ »
Καλησπέρα, έχω ακουσει οτι στην άδεια ανευ αποδοχών πρέπει να καταβαλεις ο ίδιος τις εισφορές στον ασφαλιστικό φορέα. Ισχύει κάτι τέτοιο και ξέρετε για τι ποσό μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 29, 2011, 04:30:32 μμ »
Εάν κάποιος πάρει άδεια άνευ αποδοχών για 2 χρόνια τότε μπορεί να δουλέψει κάπου αλλού για αυτό το διάστημα; Φυσικά εννοώ για νόμιμη εργασία με ένσημα...

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο?
http://www.express.gr/news/ellada/454454oz_20110413454454.php3
Το λέγανε σαν ενδεχόμενο αλλά δεν γνωρίζω αν τελικά έγινε πραγματικότητα. Μπορεί κάποιος που είναι σε άδεια ανευ αποδοχών να δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα?

όχι , ακόμα κάτι τέτοιο δεν γίνεται.

Καλησπέρα, έχω ακουσει οτι στην άδεια ανευ αποδοχών πρέπει να καταβαλεις ο ίδιος τις εισφορές στον ασφαλιστικό φορέα. Ισχύει κάτι τέτοιο και ξέρετε για τι ποσό μιλάμε;

όλο το ποσό των ασφαλιστικων εισφορών το πληρώνεις από την τσέπη σου ( αν πάρεις μια βεβαίωση αποδοχών θα δεις ακριβώς για τι ποσό μιλάμε).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 30, 2011, 05:32:27 μμ »
Δηλαδή, πληρώνεις και τις εισφορές για την συνταξη? Νόμιζα πως ο χρόνος άδειας ανευ αποδοχών ειναι μη συντάξιμος... εγω μπαίνω σε άδεια ανευ αποδοχών από Σεπτεμβρη, αλλά δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον εκκαθαρριστή μου για να με ενημερώσει για τα ποσά που θα καταβάλλω, και πότε θα τα καταβάλω.. εχει καποιος καμιά ιδέα?

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 31, 2011, 07:40:46 μμ »
έχω παρει άδεια ανευ αποδοχων.Η μισθοδοσια γίνεται κάθε μήνα κανονικα,απλά εσύ δεν παίρνεις τίποτε γιατί αφού γίνουν οι κρατήσεις το υπόλοιπο του μισθού επιστρέφεται σ΄αυτούς.Επίσης η ιατρική ασφάλιση ισχύει για όλη τη περίοδο της άδειας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:04:51 »

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 10, 2011, 02:06:59 μμ »
Εάν δεν εχεις μονιμοποιηθεί ακόμη μπορείς να ζητήσεις άδεια άνευ αποδοχών για 2 χρόνια για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους?

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 11, 2011, 10:53:00 πμ »
Για να ζητήσεις άδεια άνευ αποδοχών υπάρχει συγκεκριμένη χρονική περίοδος που γίνονται οι αιτήσεις? Πρέπει να είναι στην αρχή κάθε χρονιάς ας πούμε? Εάν ο λόγος προκύψει στα μέσα της χρονιάς τί γίνεται?
Επίσης εάν κάποιος είναι ακόμα δόκιμος και δεν έχει κλείσει 2ετία μπορεί να ζητήσει άδεια χωρίς αποδοχές?
Έχω βρει διάφορες νομοθεσίες για τις άδειες αλλά τίποτα που να απαντάει στα παραπάνω ερωτήματά μου. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει...  Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος maria.b

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 11, 2011, 11:52:49 πμ »
Kαλημέρα! Καθώς είχα τέσσερα χρόνια τις άδειες ως αντικείμενο σε Γραφείο εκπαίδευσης, μπορώ να σου δώσω τις εξής πληροφορίες:Η άδεια άνευ αποδοχών έως δύο χρόνια χορηγείται υποχρεωτικά από το Γραφείο( ή τώρα πια τη Δ/νση ) που ανήκει ο εκπαιδευτικός οργανικά, χωρίς τη γνώμη Υπηρεσιακού συμβουλίου μόνο στην περίπτωση που ζητείται για ανατροφή παιδιού έως έξι ετών. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση για την άδεια άνευ αποδοχών χρειάζεται η έγκριση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Εξαρτάται λοιπόν [/b]από τον λόγο για τον οποίο ζητάς την άδεια.
Για παράδειγμα, υπάλληλος του οποίου ο/η σύζυγος υπηρετεί στο εξωτερικό σε ελληνική υπηρεσία του ∆ημοσίου ή σε Ν.Π.∆.∆. ή σε άλλο φορέα του ∆ημοσίου Τομέα ή σε υπηρεσία της Ε.Ε., δικαιούται να πάρει άδεια άνευ αποδοχών μέχρι έξι (6) έτη, εφόσον έχει συμπληρώσει διετή πραγματική υπηρεσία (άρθρο 51, παρ. 3 του Ν. 3528/07). Ο χρόνος αυτός  δεν λογίζεται  ως χρόνος πραγματικής δημόσιας υπηρεσίας.
 Με απόφαση του Περιφερειακού ∆ιευθυντή Εκπαίδευσης ύστερα από πρόταση του αρμόδιου 
υπηρεσιακού συβουλίου (ΑΠΥΣΠΕ, Π.∆. 1/2003), μπορεί να χορηγείται σε εκπαιδευτικούς της
Πρωτοβάθιας και ∆ευτεροβάθμιας εκπαίδευσης άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι τη λήξη του
σχολικού έτους, όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι, ιδίως θεραπεία δυσίατων ασθενειών του ίδιου
του εκπαιδευτικού ή των μελών της οικογένειάς του, αντιμετώπιση δύσκολων περιπτώσεων
εγκυμοσύνης, τοκετού και μητρότητας, ολοκλήρωση μεταπτυχιακών σπουδών, ανάγκη
προσωρινής εγκατάστασης στο εξωτερικό.Δεν είναι υποχρεωτικό να ξεκινήσει η άδεια με την έναρξη του σχολικού έτους, ζητείται όταν προκύψουν οι λόγοι. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 26, 2011, 02:21:20 μμ »
maria b.  σίγουρα δικαιούμαστε 2 χρόνια για ανατροφή παιδιού έως 6 ετών? Μήπως είναι 3 χρόνια? Επίσης, εάν γνωρίζει κάποιος, εφόσον έχουμε κάνει χρήση αυτών των 2 ή 3 ετών και κάνουμε κι άλλο παιδί, τη δικαιούμαστε εκ νέου?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2011, 10:04:56 μμ από Alice6 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 26, 2011, 02:27:32 μμ »
Nα προσθέσω ότι ο χρόνος της άδειας άνευ αποδοχών έγινε 5 χρόνια (από 2) με τον Εφαρμοστικό του Μεσοπρόθεσμου.

Σχετικό και το: http://static.diavgeia.gov.gr/doc/4ΑΜ7Χ-ΨΡΘ

Αποσυνδεδεμένος mkoum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 28, 2011, 03:42:09 μμ »
Αν δεν παρω αποσπαση, μπορω να ζητησω την Πεμπτη ανευ αποδοχων για ανατροφη παιδιου;

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 05:14:13 μμ »
Γεια σας

μήπως ξέρετε ποια είναι η διαδικασία για άνευ αποδοχών για ανατροφή παιδιού?

Πότε πρέπει να γίνει η αίτηση? Εϊναι κ για τους καλοκαιρινούς μήνες?
Μπορείς να τη διακόψεις κ να την ξαναξεκινήσεις?

έχω άδεια ανατροφής αλλά λήγει τέλος Οκτώβρη κ αφού δεν πήρα απόσπαση
κλπ κλπ λέω να το σκεφτώ

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 07:00:35 μμ »
αν έχεις ήδη κάνει χρήση της 9μηνης δεν μπορείς να πάρεις την ανευ αποδοχών για ανατροφή τεκνου, θα πρεπει να πέρεις απλά ανευ αποδοχων

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:06:23 μμ »
αν έχεις ήδη κάνει χρήση της 9μηνης δεν μπορείς να πάρεις την ανευ αποδοχών για ανατροφή τεκνου, θα πρεπει να πέρεις απλά ανευ αποδοχων


δεν ήξερα πως ακριβώς τη λένε αλλά παραμένουν τα ερωτήματά μου για τις διαδικασίες
να την πάρω...΄

όποιος ξερει ας μπει στον κόπο να γράψει

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 10:20:07 μμ »
Πιστεύω ότι δεν κάνω λάθος, γιατί το είχα ψάξει κι εγώ, μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών μέχρι δύο χρόνια για ανατροφή παιδιού μέχρι 6 ετών χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου. Είναι στο νόμο του 2007.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.