*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 296103 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:09:12 μμ »
Πιστεύω ότι δεν κάνω λάθος, γιατί το είχα ψάξει κι εγώ, μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών μέχρι δύο χρόνια για ανατροφή παιδιού μέχρι 6 ετών χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου. Είναι στο νόμο του 2007.

ναι ο νόμος αυτό γράφει...

τι σημαίνει χωρίς  τη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου?
Οτι τη δίνει την άδεια ο προιστάμενος κ τέλος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:21 »

Αποσυνδεδεμένος geo33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:24:59 μμ »
Ναι, ενώ για την άνευ αποδοχών γενικά απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του συμβουλίου.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 09:14:14 πμ »
Πάντως συνάδελφοι σε ερώτηση της Β/θμιας μας στο Υπουργείο είπαν οτι κάποιος που ειναι σε άδεια άνευ αποδοχών εφόσων κάνει αίτηση στο οικείο ΑΠΥΣΔΕ μπορεί να ζητήσει να εργαστεί στον ιδιωτικό τομέα. Βεβαια ειπαν οτι μπορείς να κάνεις αίτηση μια μόνο φορά, κι οχι να διακόψεις και να ξαναπάρεις. Δεν αναφέρομαι σε άδειες για όσους έχουν παιδί κάτω των 6 ετών. Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι διαφορετικό.

Εν πάσει περιπτώσει μπορεί κάποιος να μας πληροφορήσει αν γνωρίζει κάτι αντίστοιχο;
Θα ήταν πολύ ενδιαφερον να μαθαίναμε αν κάποια-ος μπορεί να εργασθεί σε φροντιστήριο νομιμα η οπουδήποτε αλλού ούσα σε άδεια.

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 06:01:14 μμ »
Γνωρίζετε αν πάρει κάποιος ένα μήνα άδειας άνευ αποδοχών αν πρέπει να πληρώσει τις ασφαλιστικές εισφορές εκτός του μισθού που χάνει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:21 »

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 08:56:41 πμ »
Καλησπέρα!
Έχω πάρει άδεια άνευ αποδοχών για ένα χρόνο. Θα πρέπει υποχρεωτικά να καταβάλω τις ασφαλιστικές εισφορές μου?
Και αν βρω άλλη δουλειά που θα με ασφαλίσει τότε τί γίνεται?
Επίσης στην περίπτωση που δεν καταβάλω τις εισφορές (αν γίνεται) το βιβλιάριό μου παύει να ισχύει? Που θα είμαι τότε ασφαλισμένος?

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:09:19 μμ »
Και εγω πηρα αδεια αποδοχων για αυτη τη σχολικη χρονια. Μου ειπε ο εκκαθαριστης πως εαν και οποτε θέλω, μπορω να καταβαλω ις εισφορες για να ειναι συνταξιμος ο χρονος. Δεν ειναι υποχρεωτικο ομως, η μπορεις να το αποφασισεις ακομη και λιγο πριν βγεις στη συνταξη και να τον πληρωσεις τοτε. Επειδη θα ειναι περιπου 3.000 ευρω για αυτους τους 10 μηνες, προσωπικα δεν σκεφτομαι να καταβαλω το ποσο στο αμεσο μελλον. Παντως οι εισφορες για την συνταξη δεν σχετιζονται με αυτες για την περιθαλψη. Εκει θα πρεπει, για να συνεχισεις να εχεις το βιβλιαριο υγειας ενεργο, απο 1/01/2012 που κανονικα ανανεωνεται απο τον διευθυντη σου, να κανεις αιτηση και να πληρωνεις ενα μικρο ποσο καθε μηνα (η ολο μαζι δεν ξερω ακριβως) για να μην ακυρωθει. Νομιζω ειναι 26 ευρω το μηνα, κατι τετοιο. Ολα αυτα βεβαια μου τα ειπε ενας ανθρωπος, δεν το εχω ψαξει περισσοτερο, επομενως επιφυλασσομαι.
Θελει συνεχες ψαξιμο διοτι ουτε οι ιδιοι πολλες φορες δεν ξερουν.

Αποσυνδεδεμένος papaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 04:22:19 μμ »
 
Την παρασκευή μας ενημέρωσαν στο σχολείο ότι ήρθε εγκύκλιος που ορίζει ότι ή άνευ αποδοχών έγινε μέχρι 5 έτη.το καλό είναι ότι προβλέπει την εξής εφαρμογή, μπορεί να πάρεις είτε μειωμένες ώρες είτε μειωμένες μέρες (εννοείται με παράλληλη μειώση των αποδοχών).ο χρόνος δεν θεωρειται συντάξιμος τηλ. επικοινωνίας 210 3443228 κα. Κολοβού (υπουργείο)

Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 09:51:44 πμ »
Καλησπέρα!

Πρόκειται να μονιμοποιηθώ σε λίγο διάστημα (καθώς κλείνω τα 2 πρώτα χρόνια) και εν τω μεταξύ θα βγω σε άδεια άνευ αποδοχών για 1 χρόνο. Η μονιμοποίησή μου θα ολοκληρωθεί κανονικά σε αυτή την περίπτωση? Πρέπει να ενεργήσω εγώ κάπως?
 

Αποσυνδεδεμένος filomoysh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 19, 2011, 08:13:24 μμ »
Καλησπέρα είμαι αναπληρώτρια στις Κυκλάδες ΠΕ70 και για πολύ σοβαρούς οικογενειακούς λόγους θα πρέπει να φύγω από το νησί.Πριν σκεφτω την παραίτηση τι μπορώ να κάνω με κάποια άδεια?Δικαιούμαι άνευ αποδοχών?Ευελπιστώ σε γρήγορη απάντηση εντός 10 ημερών πρέπει να φύγω

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 08:52:04 πμ »
νομίζω πως θα ήταν πιο ασφαλές να ζητήσεις την άδεια άνευ αποδοχών μετά από τη μονιμοποίησή σου.
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:23:09 πμ »
οι αναπληρωτές δεν διακιούνται άδεια ανευ αποδοχών! γιατί δεν παίρνεις αναρρωτική ή κανονική άδεια?

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 20, 2011, 09:42:46 πμ »
Εκτός από την αναρρωτική (15 ημέρες με χαρτί από το ΙΚΑ της περιοχής σου) την οποία μπορείς να παρατίνεις κ λίγο ακόμα -άνευ αποδοχών οι υπόλοιπες- εφόσον συντρέχει πολύ σοβαρος λόγος ανάγκης, μπορείς να αιτηθείς και κανονική άδεια: άδεια με αποδοχές έως 7 μερες (πάλι για σοβαρό λόγο ανάγκης) την οποία θα ζητήσεις από τον προιστάμενο.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολα όλα αυτά, αλλά σου εύχομαι καλή τύχη! Και καλό κουράγιο...

Αποσυνδεδεμένος karmen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 21, 2011, 03:40:43 μμ »
από μία δευτεροβάθμια που ρώτησα μου είπαν ότι μπορώ ανα πάσα στιγμή
να ζητήσω την άδεια και να την πάρω (φαντάζομαι...) γιατί πρόκειται για ανατροφή τέκνου
αλλά να τη ζητήσω 1 μήνα νωρίτερα

το σκέφτομαι σοβάρά...


Αποσυνδεδεμένος p2030143

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 11:00:44 πμ »
Καλησπέρα,

Έχω πάρει άδεια άνευ αποδοχών για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους και με ενδιαφέρει να απασχοληθώ στον ιδιωτικό τομέα.
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία? Στην εγκυκλιο αναφέρει ότι θα πρέπει να ζητηθεί κάποια άδεια για να μπορέσω να ασκήσω έργο στον ιδιωτικό τομέα αλλά μίλησα με την Περιφερειακή Διεύθυνση στην οποία ανήκω και δεν ήξεραν να με κατατοπίσουν.

Η εγκυκλιος αναφέρει τα εξής:
3. Με τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 37 του Ν. 3986/2011 ορίζεται ότι οι υπάλληλοι που κάνουν χρήση των διευκολύνσεων που αναφέρονται στις παρ. 1 και 2 της παρούσας εγκυκλίου εμπίπτουν στους περιορισμούς της άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή καθώς και στη συμμετοχή σε εταιρείες. Οι περιορισμοί αυτοί προβλέπονται αντίστοιχα στα άρθρα 31 και 32 του Ν. 3528/2007, σύμφωνα με τα οποία, για τις εν λόγω απασχολήσεις, απαιτείται χορήγηση άδειας από το Υπηρεσιακό Συμβούλιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.