*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 294426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ERIMILO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #112 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 12:41:05 πμ »
Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να με ενημερωσει αν χάνεται η οργανική σε περίπτωση που πάρεις άδεια ανευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου? Αυτή η αδεια δίνεται από την Δευτεροβάθμια ή από την Περιφέρεια? Είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις τις ασφαλιστικές σου εισφορές και αν ναι τότε μετράει και σαν χρόνος πραγματικής προυπηρεσίας?
Τέλος, ισχύουν όλα τα παραπάνω κ στην άδεια ανευ αποδοχών για να ακολουθήσεις τον συζυγο που υπηρετεί στο εξωτερικό?
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:54:47 »

Αποσυνδεδεμένος Dimman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #113 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 03:06:48 μμ »
Καλησπέρα σας!

Γνωρίζει κανείς να με ενημερώσει εάν είναι δυνατόν να γίνει διακοπή άδειας άνευ αποδοχών ενός έτους μετά απο π.χ 5-6 μήνες κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς;

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 12:48:23 μμ »
Συνάδελφοι,πόσο εύκολο είναι να μου χορηγήσουν άδεια άνευ αποδοχών τώρα,δηλαδή Φλεβάρη-Μάρτη,για σοβαρούς προσωπικούς και οικογενειακούς λόγους;ευχαριστώ...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 01:06:29 μμ »
Συνάδελφος πήρε τέτοια άδεια για σοβαρό πρόβλημα υγείας του άνδρα της, που το τεκμηρίωσε. Γίνεται αλλά εξαρτάται από τους προϊστάμενους  και το βαθμό δυσκολίας της αναπλήρωσής σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:54:47 »

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 12:24:29 πμ »
Ξεκινάω αυτό το θέμα διότι απ΄οτι βλέπω θα παίξει στο επόμενο χρονικό διάστημα. Το γενικό νομικό πλαίσιο είναι γνωστό και έχει αναφερθεί και σε άλλο θέμα. Εδώ θα ήθελα να διευκρινίσω κάποιες λεπτομέρειες. Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει :
1) Όντας ( ή ούσα) σε άδεια άνευ αποδοχών μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση ή απόσπαση;
2) Αληθεύει ότι πληρώνεις ασφαλιστικές εισφορές (εργαζομένου+ εργοδότη) από την τσέπη σου;
3) Παίρνεις κατευθείαν 2 ή 3 ή δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια ή το πας χρονιά- χρονιά και ανανεώνεις;
4) Στη διάρκεια της άδειας ανευ αποδοχών μπορείς να εργάζεσαι στον ιδιωτικό τομέα; ( νόμιμα και φανερά εννοώ)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2012, 01:15:43 μμ από MARKOS »

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 22, 2012, 10:42:04 πμ »
1) Ναι
2) Οσο εισαι σε ανευ δεν πληρωνεις τιποτα και δεν λαμβανεις τιποτα. Οταν επιστρεψεις εαν θελεις πληρωνεις τις εισφορες στα ταμεια για συνταξη, οποτε θελεις και εαν το θελεις,δηλ και στα 60 σου εαν αποφασισεις να το κανεις τοτε. Η καθολου εαν δεν σε ενδιαφερει να παρεις συνταξιμα ενσημα για την περιοδο που ελειπες. Επισης εαν θελεις να εχεις βιβλιαριο υγειας οσο εισαι σε ανευ θα πρεπει να πληρωσεις τις εισφορες για ιατροφαρμακευτικη (εργαζομενου σιγουρα, για του εργοδοτη δεν ηξεραν να μου πουν).
3)Καθε χρονο ανανεωνεις, εαν εγκριθει η αιτηση σου απο το ΑΠΥΣΠΕ/ΑΠΥΣΔΕ, και η αδεια ξεκιναει απο 1/9 εως και 21/6 καθε σχολικης χρονιας.
4)Αυτο δεν το γνωριζω και πολυ θα ηθελα και εγω να το μαθω.

Παντως εγω δυσκολευτηκα να παρω την αδεια και την ηθελα για να κανω μεταπτυχιακο και οχι να εργαστω. Εχω την αισθηση πως, ακομη και εαν δεν απαγορευεται απο τον νομο, θα μειωσουν αισθητα τις αδειες ανευ αποδοχων, ειδικα εαν προκειται να εργαστεις αλλου, με το σκεπτικο οτι τους λειπουν εκπαιδευτικοι, οτι παρακωλυεται η υπηρεσια, κλπ κλπ (εμμεσα ισως ειναι ενας εκβιασμος, η θα δουλευεις στο σχολειο η αν θες να δουλευειες αλλου να παραιτηθεις). Βεβαια τα παραπανω ειναι απλα προσωπικη εκτιμηση, για να προλαβω ενδεχομενες υστεριες...

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 12:10:03 πμ »
H άδεια δύο ετών  άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου μέχρι 6 ετών ισχύει για τους εκπαιδευτικούς;;

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 01:12:47 πμ »
1) Ναι
2) Οσο εισαι σε ανευ δεν πληρωνεις τιποτα και δεν λαμβανεις τιποτα. Οταν επιστρεψεις εαν θελεις πληρωνεις τις εισφορες στα ταμεια για συνταξη, οποτε θελεις και εαν το θελεις,δηλ και στα 60 σου εαν αποφασισεις να το κανεις τοτε. Η καθολου εαν δεν σε ενδιαφερει να παρεις συνταξιμα ενσημα για την περιοδο που ελειπες. Επισης εαν θελεις να εχεις βιβλιαριο υγειας οσο εισαι σε ανευ θα πρεπει να πληρωσεις τις εισφορες για ιατροφαρμακευτικη (εργαζομενου σιγουρα, για του εργοδοτη δεν ηξεραν να μου πουν).
3)Καθε χρονο ανανεωνεις, εαν εγκριθει η αιτηση σου απο το ΑΠΥΣΠΕ/ΑΠΥΣΔΕ, και η αδεια ξεκιναει απο 1/9 εως και 21/6 καθε σχολικης χρονιας.
4)Αυτο δεν το γνωριζω και πολυ θα ηθελα και εγω να το μαθω.

Παντως εγω δυσκολευτηκα να παρω την αδεια και την ηθελα για να κανω μεταπτυχιακο και οχι να εργαστω. Εχω την αισθηση πως, ακομη και εαν δεν απαγορευεται απο τον νομο, θα μειωσουν αισθητα τις αδειες ανευ αποδοχων, ειδικα εαν προκειται να εργαστεις αλλου, με το σκεπτικο οτι τους λειπουν εκπαιδευτικοι, οτι παρακωλυεται η υπηρεσια, κλπ κλπ (εμμεσα ισως ειναι ενας εκβιασμος, η θα δουλευεις στο σχολειο η αν θες να δουλευειες αλλου να παραιτηθεις). Βεβαια τα παραπανω ειναι απλα προσωπικη εκτιμηση, για να προλαβω ενδεχομενες υστεριες...
Για το 1) αν μπορείς εξήγησε μου λίγο παραπάνω. Για τη μετάθεση ΟΚ το καταλαβαίνω. Κάνεις την αιτησή σου το Νοέμβρη και περιμένεις. Αλλά για τις αιτήσεις για απόσπαση που έχουν Α,Β,Γ κλπ φάσεις, αποσπάσεις σε γραφεία, Υπουργεία, φορείς... πώς γίνεται; Μήπως αφού είσαι σε άδεια άνευ αποδοχών δεν εξετάζεται η αίτησή σου; Και πες πχ ότι είμαι σε άδεια και εγκρίνεται η απόσπασή μου Οκτώβρη μήνα. Τι κάνω διακόπτω την άδεια άνευ αποδοχών και πάω εκεί που με αποσπάσαν;

Για το 3) μη μου πείς ότι από 22/6 έως 30/8 δεν είμαι σε άδεια άνευ αποδοχών και πληρώνομαι ή μήπως παίρνω μόρια υπηρεσίας ή δυσμενών συνθηκών; Θα τρελλαθώ.

Όταν λες δυσκολεύτηκες να την πάρεις, τι εννοείς; Δηλαδή αν τους πεις: " ξέρετε αγαπητό ΠΥΣΔΕ δεν με φτάνει ο μισθός μου για να ζήσω εδώ που με έχετε τοποθετήσει και δεν τη παλεύω γενικώς" δεν θα στη δώσουν;


Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 01:19:02 πμ »
Δείτε εδώ μερικά παραδείγματα:


http://static.diavgeia.gov.gr/doc/45ΒΔ9-7ΟΜ

Το ένα βγάζει μάτι...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2012, 12:02:44 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 02:09:48 πμ »
Συνάδελφε Pada,

1) Για τις μεταθεσεις  μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα πως κανεις κανονικα αιτηση, διοτι ειμαι φετος σε ανευ και η αιτηση μου καταχωρηθηκε κανονικα, συμπεριλαμβανομενων των μοριων απο 22/06/2012 εως και 31/08/2012. Για τις αποσπασεις μου εχουν πει οτι δικαιουμαι να κανω αιτηση κανονικα, εφοσον η αδεια μου ληγει στις 21 Ιουνιου. Δεν εχω προηγουμενη εμπειρια πανω σε αυτο αλλα θα κανω κανονικα αιτηση για αποσπαση οταν ερθει η ωρα. Εαν θελησω να παρω δευτερη χρονια ανευ αποδοχων θα κανω αιτηση και για αυτη, και εαν γινει δεκτη τοτε η αιτηση για αποσπαση δεν θα ισχυει αυτοματα. Εαν ομως η ανευ αποδοχων δεν γινει δεκτη, τοτε θα ισχυει η αιτηση αποσπασης. Εαν καποιος συναδελφος τα ξερει διαφορετικα ας μας γραψει περισσοτερες πληροφοριες.
3)Ναι, απο 22/6 εως 31/8 πληρωνεσαι κανονικα και παιρνεις και τα μορια της οργανικης σου κανονικα. Αυτο ισχυει σιγουρα για αδειες ανευ αποδοχων για σπουδες, για αλλες περιπτωσεις δεν γνωριζω αλλα δεν νομιζω να αλλαζει κατι.
Οσον αφορα στους λογους που ζητας ανευ αποδοχων υπαρχει νομος που οριζει τις περιπτωσεις, και αποσο θυμαμαι αυτες ειναι συγκεκριμενες, πχ για ανατροφη τεκνου εως 6 ετων, για σπουδες, για προβληματα υγειας, για ζευγαρια που ο ενας δουλευει στο εξωτερικο σε πρεσβειες η κατι τετοιο. Δεν γνωριζω εαν τα συμβουλια κανουν δεκτες αιτησεις για οικονομικους λογους, μην σε αποσυντονισω. Καλυτερα ρωτησε καποιον αιρετο και ψαξε τον νομο στο διαδικτυο, θα βρεις περισσοτερες πληροφοριες. Φανταζομαι ομως λογω των κοινωνικων συνθηκων οι αιτησεις θα αυξηθουν, ποια θα ειναι η αντιδραση των συμβουλιων αγνωστο. Ισως εξαρταται και απο την περιφερεια στην οποια ανηκεις και απο τον αριθμο των αιτησεων καθε χρονια. Στην δικη μου περιφερεια ειμαστε 2 ατομα που την πηραν και αυτο μετα απο σχετικη πιεση και τηλεφωνηματα και μας εβγαλαν την ψυχη (λες και θα βαζανε λεφτα απο την τσεπη τους). Και φυσικα η επισημη δικαιολογια για να μην δινουν την αδεια ειναι οτι η υπηρεσια εχει αναγκες σε προσωπικο και δεν γινεται να φυγεις, ενω δεκαδες ειναι κρυμμενοι, αποσπασμενοι, κλπ κλπ τα ξερουμε τωρα μην λεμε τα ιδια.
Αυτα, φουντωσα παλι  >:( :o

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 09:15:07 μμ »
Δείτε εδώ μερικά παραδείγματα:

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/45ΒΔ9-7ΟΜ

Το ένα βγάζει μάτι...
Δυστυχώς δεν ανοίγει.

Να ρωτήσω κάτι για την περίπτωση του μεταπτυχιακού. Για  μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ δίνουν άδεια άνευ αποδοχών;

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 23, 2012, 11:59:37 μμ »
Προϋπόθεση για εκπαιδευτικη αδεια (ανευ η με αποδοχες) απο οτι θυμαμαι ειναι το μεταπτυχιακο προγραμμα να ειναι πληρους φοιτησης και οχι εξ αποστασεως (για το πρωτο με μια μικρη επιφυλαξη). Αλλα αν γκουγκλαρεις εκπαιδευτικη αδεια θα βρεις τη νομοθεσια που περιγραφει επακριβως τις προυποθεσεις.

Αποσυνδεδεμένος newseditor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 24, 2012, 12:04:11 πμ »
Δείτε εδώ μερικά παραδείγματα:

http://static.diavgeia.gov.gr/doc/45ΒΔ9-7ΟΜ

Το ένα βγάζει μάτι...
Δυστυχώς δεν ανοίγει.


Tώρα ανοίγει.


Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 26, 2012, 05:43:36 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση?? Τώρα μπορούμε να πάρουμε άδεια άνευ αποδοχών για δυο  χρόνια,και αν ναι τι χρειάζεται να κάνω???
Να κάνω μια ερώτηση?? Τώρα  στα μέσα Μάρτη  μπορούμε να πάρουμε άδεια άνευ αποδοχών για δυο  χρόνια,και αν ναι, τι χρειάζεται να κάνω???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2012, 06:37:45 πμ από kalista »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 587

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.