*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 295742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #476 στις: Αύγουστος 21, 2014, 11:44:32 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2014, 12:29:55 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος adidas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #477 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:16:55 μμ »
Επειδή δεν μπορώ να βρω άκρη με τις υπηρεσίες και μου έχουν σπάσει τα νεύρα, εάν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα.Πήρα άδεια άνευ αποδοχών από 1/9/13 έως 31/8/14.Κανείς όμως από τη ΔΙΔΕ δεν με ενημέρωσε ότι όφειλα να παραδώσω το βιβλιάριο υγείας.Δεν έχω κάνει χρήση του βιβλιαρίου φυσικά αλλά ο ΟΠΑΔ μου ζητάει να πληρώσω τις ασφαλιστικές εισφορές αυτού του χρόνου της άδειας.Κανείς δεν με ενημέρωσε και τώρα πρέπει να πληρώνω κερατιάτικα.

Αποσυνδεδεμένος Vasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση?!?! Την διδασκαλία ναι...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 03:35:26 μμ »
Έτσι είναι δυστυχώς, στην προηγούμενη σελίδα θα βρεις και την σχετική... υπηρεσιακή ενημέρωση του ΟΠΑΔ, ΕΟΠΥΥ, ΠΕΔΥ,... ή όπως αλλιώς θα λέγεται μέχρι να το διαβάσεις.

Αποσυνδεδεμένος adidas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:14:30 μμ »
Την διάβασα την εγκύκλιο.Δεν μου λέει κάτι αυτό.Εγώ ψάχνω να βρω τι κάνω τώρα,που από λάθος υπαλλήλου καλούμαι να πληρώσω χρήματα που δεν μου περισσεύουν.Χώρια που δεν θα έχω και ασφάλεια αν δεν πληρωθεί αυτή η οφειλή προς το ταμείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος balutsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #480 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 10:00:43 πμ »
Μια ακόμα διευκρίνηση σχετικά με την διάρκεια της ΑΑΑ. Μπορεί κανείς να αιτηθεί τέτοια άδεια π.χ. για 6 ή 9 μήνες (από Σεπτέμβριο έως Ιούνιο για παράδειγμα) ή είναι υποχρεωτικό να πάρεις και τους 12 μήνες (έως 31/8;)

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #481 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 10:38:39 πμ »
Μια ακόμα διευκρίνηση σχετικά με την διάρκεια της ΑΑΑ. Μπορεί κανείς να αιτηθεί τέτοια άδεια π.χ. για 6 ή 9 μήνες (από Σεπτέμβριο έως Ιούνιο για παράδειγμα) ή είναι υποχρεωτικό να πάρεις και τους 12 μήνες (έως 31/8;)

Η άδεια αυτή χορηγείται με απόφαση του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης, ύστερα από σχετική γνωμοδότηση του Ανώτερου Περιφερειακού  Υπηρεσιακού Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Α.Π.Υ.Σ.Π.Ε ή Α.Π.Υ.Σ.Δ.Ε.), για σχολικό και όχι για διδακτικό έτος και δεν μπορεί να παρατείνεται πέρα από τρία (3) σχολικά έτη.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #482 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 10:56:23 πμ »
Κανονικά παίρνεις δωδεκάμηνο (01/09-30/08). Βέβαια ο νόμος ορίζει ότι σε εξαιρετικές περιπτώσεις που δεν μπορούν να προβλεφθούν ο εκπαιδευτικός μπορεί να ζητήσει άδεια και μέσα στη χρονιά. Ωστόσο, σε κάθε περίπτωση οι καλοκαιρινοί μήνες θα είναι μέσα.

Στην πράξη πολύ δύσκολα παίρνεις άδεια μέσα στη χρονιά. Για να καταλάβεις φέτος ο Περιφερειακός Διευθυντής Νοτίου Αιγαίου έκοψε 40 (!) άδειες άνευ αποδοχών (της δικής μου συμπεριλαμβανομένης) οι οποίες υποβλήθηκαν τον Ιούλιο αμέσως μετά τις μεταθέσεις (22/7), θεωρώντας ότι δεν εμπίπτουν σε αυτή την περίπτωση και ότι θα έπρεπε να έχουν υποβληθεί μέχρι τις 31/06 ή τις 17/7 (ανάλογα με το λόγο που επικαλείσαι).

Αποσυνδεδεμένος balutsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #483 στις: Οκτώβριος 25, 2014, 12:22:17 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν σκοπεύω να ζητήσω άδεια μέσα στην χρονιά, αλλά κανονικά τον Ιούνιο για τον προσεχή Σεπτέμβριο. Έχω μια υποτροφία 9 μηνών για ολοκλήρωση σπουδών. Αλλά απ' ότι κατάλαβα θα αναγκαστώ να αιτηθώ ολόκληρο 12μηνο. Σε κάποιες ΔΔΕ είδα, ωστόσο, και άδειες ΑΑΑ που έληγαν νωρίτερα από τα τέλη Αυγούστου.

Αποσυνδεδεμένος Maria12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #484 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 02:45:43 μμ »
Mπορώ όταν πάρω άδεια άνευ αποδοχών  να ασφαλιστώ στο ταμείο του συζύγου μου γι αυτό το διάστημα?

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #485 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 04:35:31 μμ »
Τα φωτα σας σε ενα επειγον θεμα.

Η γυναικα μου ειναι σε αδεια λοχειας και ζητησαμε απο τον προισταμενο αδεια ανευ αποδοχων για 1 μηνα εως τελος Μαιου, προκειμενου να παει στην οργανικη της για 3 βδομαδαες και ετσι η αδεια ανατροφης να ξεκινησει απο Σεπτεμβριο.

Ο προισταμενος, παρολο που το κενο της ειναι καλυμμενο απο αναπληρωτρια, ειναι αρνητικος.

Δεν ειναι τελειως παραλογη η συμπεριφορα του? Λες και θα επιβαρυνουμε τον προυπολογισμο (το αντιθετο) ή θα δημιουργησουμε κενο!
Εμεις μπορουμε να κανουμε κατι περαιτερω ή θα αναγκαστουμε για το καπριτσιο του να τρεχουμε στο νησι με 4 μηνων παιδι?

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #486 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 05:22:21 μμ »
Κατά την γνώμη μου, ναι, είναι παράλογη, γιατί δεν επιβαρύνει η γυναίκα σου το δημόσιο με άδεια άνευ αποδοχών, έλεος. Ξέρει δηλαδή για το μωρό και λέει να το πάρει και να ρθει στο νησί; Θα πρότεινα η γυναίκα σου να μιλήσει με αιρετό.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #487 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 05:38:54 μμ »
Κατά την γνώμη μου, ναι, είναι παράλογη, γιατί δεν επιβαρύνει η γυναίκα σου το δημόσιο με άδεια άνευ αποδοχών, έλεος. Ξέρει δηλαδή για το μωρό και λέει να το πάρει και να ρθει στο νησί; Θα πρότεινα η γυναίκα σου να μιλήσει με αιρετό.
Ναι το ξερει.... του το ειπε η γυναικα μου, και παρ'ολα αυτα δεν εδειξε κατανοηση.

Δηλαδη αν εξαναγκαστουμε να παρουμε απο τον Απριλιο την αδεια ανατροφης τι θα κερδισει?
Και μαλιστα την ωρα που ολα τα ΠΥΣΠΕ ζητανε οι αδειες ανατροφης να ξεκινανε απο Σεπτεμβριο για τον πιο ευρυθμο προγραμματισμο τους!

Θα μιλησουμε με καποιον αιρετο.
Το θεμα ειναι αν πρεπει να τεκμηριωσει την αρνηση χορηγησης σε περιπτωση που την αιτηθουμε.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #488 στις: Φεβρουάριος 10, 2015, 02:41:14 μμ »
Τα φωτα σας παρακαλω...

Θελουμε να παρουμε αδεια ανευ αποδοχων 20/4-20/5.
Παρολο που το κενο ειναι καλυμμενο απο αναπληρωτη ο προισταμενος μας κανει το δυσκολο.

Εν τελει θα την αιτηθουμε ως Αδεια ανευ αποδοχων λογω ανατροφης τεκνου μιας και το παιδι μας ειναι κατω απο 6 ετων.
Η συγκεκριμενη αδεια δε χορηγειται υποχρεωτικα? Μπορει να την αρνηθει?
Επισης μπορει να μας αναγκασει να την παρουμε απο 20/4 εως 31/8 και οχι εως 20/5 που θα ζητησουμε εμεις?

Τι ισχυει?

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος drama24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #489 στις: Απρίλιος 15, 2015, 04:28:44 μμ »
Καλησπέρα κι απο μένα!Εγώ ήθελα να ρωτησω αν μπορεί ενας εκπαιδευτικος να πάρει 4μηνη άδεια ανευ αποδοχών λογω ανατροφής τέκνου μέχρι αρχές Ιουνιου και στη συνέχεια απο Σεπτέμβρη να χρησιμοποιήσει την 9μηνη άδεια ανατροφής με αποδοχές.
Josua τι κανατε τελικά με το θεμα σας;


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.