*

Αποστολέας Θέμα: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο  (Αναγνώστηκε 40753 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« στις: Ιανουάριος 05, 2010, 02:01:41 πμ »
Καλή χρονιά! Θα ήθελα να ρωτήσω τους/τις συναδέλφους νηπιαγωγούς που εργάζονται σε δημοτικό αν πληρώνονται και για τους καλοκαιρινούς μήνες ή αν μπαίνουν ταμείο ανεργίας. Το νόμιμο ποιο είναι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:04 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 10:41:39 πμ »
Καλή χρονιά! Θα ήθελα να ρωτήσω τους/τις συναδέλφους νηπιαγωγούς που εργάζονται σε δημοτικό αν πληρώνονται και για τους καλοκαιρινούς μήνες ή αν μπαίνουν ταμείο ανεργίας. Το νόμιμο ποιο είναι;

Δεν είμαι νηπιαγωγός αλλά απ' ότι ξέρω, το νόμιμο είναι να πληρώνονται και τους καλοκαιρινούς μήνες.

Αποσυνδεδεμένος intemperanta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 12:31:23 μμ »
έγω πάλι ξέρω ότι στα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία απολύουν τους καθηγητές με τη λήξη της σχολικής χρονιάς και τους ξαναπροσλαμβάνουν πριν την έναρξή τους, για να μην τους πληρώνουν ο καλοκαίρι.
και τα τελευταία καλοκαίρια έχω πετύχει αρκετούς καθηγητές ιδιωτικών σχολείων στον ΟΑΕΔ για έκδοση κάρτας ανεργίας (εννοώ ότι περιμέναμε μαζί στον ΟΑΕΔ, στην ουρά, και πιάναμε την κουβέντα και μου έλεγαν τα παραπάνω)

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 01:19:50 μμ »
Έχει να κάνει με το αν έχει γίνει διοριστίριο ή όχι. Αν είναι δηλωμένοι σαν υπάλληλοι γραφείου δεν πληρώνονται, αλλιώς κανονικά.
olg@

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:42:04 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 01:57:10 μμ »
Έχει να κάνει με το αν έχει γίνει διοριστίριο ή όχι. Αν είναι δηλωμένοι σαν υπάλληλοι γραφείου δεν πληρώνονται, αλλιώς κανονικά.
Εγώ θα συμβούλευα τους νηπιαγωγούς που είναι δηλωμένοι σε ιδιωτικό δημοτικά διαφορετικά (υπάλληλοι γραφείου, καθαρίστριες, κλπ.), ενω έχουν κανονικά τάξη να καταγγέλουν τους εργοδότες τους στο υπουργείο παιδείας! Δεν έχουν να χάσουν τίποτα, αφού είναι ούτως ή άλλως προσωρινοί.
Μπορούν να ζητήσουν και αποζημιώσεις!! Μη "ψαρώνετε" παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 12:11:17 πμ »
Στην πρωτοβάθμια μου είπαν πως πρέπει να πληρωνόμαστε και το καλοκαίρι, οι καθηγητές είναι συνήθως ωρομίσθιοι γι'αυτό το καλοκαίρι μπαίνουν ταμείο ανεργίας. Πώς γίνεται να μας δηλώνουν διαφορετικά; Πώς θα δικαιολογήσουν τη λειτουργία του τμήματος χωρίς εκπαιδευτικό;;;ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 07:12:42 μμ »
Έχει να κάνει με το αν έχει γίνει διοριστίριο ή όχι. Αν είναι δηλωμένοι σαν υπάλληλοι γραφείου δεν πληρώνονται, αλλιώς κανονικά.
Εγώ θα συμβούλευα τους νηπιαγωγούς που είναι δηλωμένοι σε ιδιωτικό δημοτικά διαφορετικά (υπάλληλοι γραφείου, καθαρίστριες, κλπ.), ενω έχουν κανονικά τάξη να καταγγέλουν τους εργοδότες τους στο υπουργείο παιδείας! Δεν έχουν να χάσουν τίποτα, αφού είναι ούτως ή άλλως προσωρινοί.
Μπορούν να ζητήσουν και αποζημιώσεις!! Μη "ψαρώνετε" παιδιά!


Συμφωνώ δεν χρωστάμε σε κανέναν!!!!!!!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 28, 2010, 02:07:29 μμ »
Παιδιά καλημέρα,
σήμερα ενημερώθηκα οτι θα συνεργαστώ με ένα ιδιωτικό σχολείο. Οι ώρες μου θα είναι 9 την εβδομάδα οι οποίες θα μπουν στο διοριστήριο και κάποιες απογευματινές σαν φροντιστιριακά μαθήματα. Θα ήθελα να ρωτήσω πως υπολογίζεται ο μισθός. Γίνεται ο υπολογισμός αναλογικά ή υπάρχει στάνταρ ωριαία αντιμισθία και πόση είναι αυτή. Το πλήρες ωράριο είναι 21 ώρες και 1470 ευρώ περίπου για κάποιον χωρίς προϋπηρεσία σε ιδιωτικό σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 28, 2010, 02:42:39 μμ »
συγχαρητήρια !!!

δε μας λες και εμάς πως τα κατάφερες και δουλεύεις σε ιδιωτικό;με όλο το θάρρος κιόλας

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 28, 2010, 02:48:45 μμ »
με το καλό!!!!
ενημερώσου για τα δικαιώματά σου από την ΟΙΕΛΕ που είναι ο σύλλογος των ιδιωτικών εκπαιδευτικών (νεο μισθολόγιο 2009)
http://www.oiele.gr/?%C5%CD%C7%CC%C5%D1%D9%D3%C7:%C9%C4%C9%D9%D4%C9%CA%C1_%D3%D7%CF%CB%C5%C9%C1:%CC%C9%D3%C8%CF%CB%CF%C3%C9%CF
πρόσεξε:
1 ότι υπογράψεις να κρατάς αντίγραφο
2 να δηλώσουν τουλάχιστον όλες τις πρωινές ώρες στο αντίστοιχο γραφείο που υπάγεσαι (προυπηρεσία) (τα απογευματινά είναι .... εκμετάλευση... μαύρα)
3 ο μισθός σου είναι κλάσμα του συνολικού μισθού (το μκ είναι το μισθολογικό κλιμάκιο)
και πάλι με το καλό...

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 28, 2010, 02:52:12 μμ »
ακαδημαϊκή ερώτηση: μπορεί κανείς να δουλεύει ωρομίσθιος σε ιδιωτικό και ταυτόχρονα ωρομίσθιος σε δημόσιο;
ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 28, 2010, 03:17:37 μμ »
νομίζω ναι . πάντως εγώ το συνάντησα πρίν από 4 χρόνια σε συνάδελφο γερμανικής φ.

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 28, 2010, 03:22:10 μμ »
παιδια τι να σας πω κι εγω δεν το περίμενα και μάλιστα δημοτικό δηλαδή..
απλά είχα προϋπηρεσία ήδη 3 χρόνια σε δημόσιο δημοτικό(καλά μη φανταστείτε ωρομίσθια) συν ΑΣΠΑΙΤΕ και υπεύθυνη εξεταστικού κέντρου σε φροντιστήρια. Αν σκεφτείτε οτι λιώνω δέκα ώρες σε εταιρία πληροφορικής - τρομάρα της που θέλει να λέγεται εταιρία- για 700 ευρώ που τα δίνουν όποτε θυμούνται είναι πολύ καλύτερα. Η διευθύντρια με είπε οι 9 ώρες είναι 500κατι ευρώ συν τα απογευματινά άλλο κανένα 300άρι και εννοείται άλλο το περιβάλλον του σχολείου... Εδώ ούτε νερό δε μας παρέχουν φέρνουμε από σπίτι... μη θίξω a/c και καλοριφέρ το χειμώνα... Είμαι πάνω στον ενθουσιασμό από αύριο θα μου έρθουν και τα αρνητικά του ιδιωτικού βεβαίως βεβαίως χαχαχα! Απλά ήθελα να δω πως βγαίνουν τα μισθολογικά για να ξέρω τι θα συναντήσω.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ότι επιπλέον πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Α επίσης απαγορεύεται να δουλεύεις και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο σχολείο αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Ξέρω όμως περίπτωση κοπέλα αγγλικής ωρομίσθια σε ολοήμερο δημοτικό και δούλευε και σε ιδιωτικό αλλά μαύρα χωρίς διοριστήριο χωρίς τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθός σε ιδιωτικό σχολείο
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2010, 03:36:01 μμ »
σαφώς και είναι καλύτερη θέση από αυτή που περιγράφεις αυτό όμως δεν σημαίνει ότι γινόμαστε χαλάκι....το ψάχνουμε πάντα γιατί μπορεί μετά να το μετανιώσουμε πικρά.....
και πάλι με το καλό!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.