*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ  (Αναγνώστηκε 26518 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirella77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 Θέλω να φύγω, να πετάξω, να χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 19, 2010, 02:35:08 μμ »
καλησπέρα και πάλι,
ξέρω κάποια πράγματα, γιατί με ενδιέφερε κι εμένα, αλλά λίγο ο χρόνος που δεν υπάρχει  λίγο το ότι είμαι Αθήνα... λοιπόν, η παρουσία σου στα μαθήματα δεν είναι υποχρεωτική, παρά μόνο σε εργαστήρια και σεμινάρια, και πάλι όμως έχω ακούσει ότι μπορείς να έρθεις σε κάποια συνεννοήση με τους καθηγητές αν χρειαστεί.  Ό,τι άλλο θες (και το γνωρίζω) στη διάθεσή σου  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:42 »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 19, 2010, 04:22:29 μμ »
χαχαχα!οχι Μαρκο,απο μικρος το ειχα το κουσουρι,αλλα δεν πηγα γιατι δεν ειχε λεει μελλον!ενω με το ιστορικο που μπηκα εχει πολυ-δουλευω αεροδρομιο!
κ λεω μια και θα αργησει πολυ ο ασεπ να κανω κατι που θα το νιωθω περισσοτερο σαν ενδιαφερον,παρα σαν αγγαρεια...
mirella ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!αν χρειαστω κατι θα σε ρωτησω!
Μαρκο ρωτα κ συ τη γνωστη σου να μου πεις τι παιζει...κ κυριως ρωτα τη αν τα 10 επιλογης που λεει ο οδηγος σπουδων ειναι απο το τη σχολη κοινωνικων σπουδων ή γενικα απο το πανεπιστημιο...γιατι υποθετω οτι αν ειναι γενικα,τοτε θα τα γλιτωσω(αν καταφερω κ μπω στις κατατακτηριες..)

Αποσυνδεδεμένος senekas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 07, 2011, 06:54:00 μμ »
Μήπως κάποιος χρήστης/στρια έχει  δώσει τελευταία ή έχει εικόνα για τις κατακτήριες στο ΦΚΣ Ρεθύμνου?κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη, κυρίως όσον αφορά τον τύπο των ζητούμενων θεμάτων.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2011, 06:58:29 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος senekas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 10:31:02 πμ »
λοιπόν σε περίπτωση που ενδιαφερθεί κάποιος έμαθα ο ίδιος τα εξής:
Σχετικά με κατατακτήριες για το Α' εξάμηνο:τα θέματα που ζητούνται κατά κανόνα είναι 3 από τα οποία ο υποψήφιος επιλέγει τα δύο. Στη φιλοσοφία υπάρχει μια ιδιαίτερη αγάπη για τον Πλάτωνα και τον Καντ(για το Γ'Εξάμηνο).
Στην ψυχολογία η ύλη είναι πολύ μεγάλη αλλά σχετικά απλό το βιβλίο, όμως δεν μπορείς να αφήσεις κάτι έξω γιατί ζητούνται από όλη την ύλη-πάλι υπάρχει αγάπη για τον Φρόυντ
Τα παιδαγωγικά είναι μάλλον το απλούστερο μάθημα και υπερβολικά αναμενόμενα θέματα, οι θέσεις των βασικών θεωρητικών της παιδαγωγικής επιστήμης, από το Ρουσσώ έως και τη Νέα Αγωγή είναι αυτά που ζητούνται.Οι τρεις ώρες που δίνονται είναι άφθονες. Καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:42 »

Αποσυνδεδεμένος mixalisosfp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 17, 2012, 05:29:04 μμ »
Θεματα 2012 ΦΚΣ:
Στο μάθημα της Κοινωνιολογίας: 1) Η ανάλυση του καταμερισμού της εργασίας από τον Ντυρκαίμ, 2) Η κοινωνικοοικονομική ανάλυση από τον Καρλ Μαρξ και 3) Η θρησκευτική ανάλυση απο τον Βέμπερ. Επιλέχθηκε το πρώτο θέμα.
Στο μάθημα της Ψυχολογίας: 1) Η ανάλυση της δομής της προσωπικότητας και οι μηχανισμοί άμυνας του Εγώ από τον Φρόυντ, 2) Τα στάδια της γνωστικής ανάπτυξης του Piaget και 3) Μπορούμε να εμπιστευτούμε τα στερεότυπα και γιατί; Επιλέχθηκε το πρώτο θέμα.
Τέλος, στο μάθημα της Φιλοσοφίας: 1) Ποιόν θεωρεί ευδαίμονα ο Αριστοτέλης και γιατί; 2) Η διαδικασία που ακολουθεί ο Καρτέσιος προκειμένου να βρεί μια σίγουρη γνώση μέσω της αμφισβήτησης. (εν ολίγοις η γνωσιοθεωρια του) και 3) Η διαφορά της πεποίθησης και της γνώμης από τον Λοκ. Επιλέχθηκε το πρώτο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixalisosfp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 07:39:35 μμ »
Γεια σε όλους! Αποφοίτησα προσφάτως από το τμήμα Πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας της Παντείου και έδωσα κατατακτήριες στο τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης όπου και πέρασα!!! Μου άρεσε από πάντα η Φιλοσοφία αλλά και η Ψυχολογία και επειδή το τμήμα αυτό τα συνδύαζε έτσι και έδωσα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω απλά να μου πείτε πως μπορώ να συνδυάσω και τα δυο πτυχία στην αγορά εργασίας; Ποιές επιλογές επαγγελμάτων έχω; Δεν εννοώ να μου πείτε τις προοπτικές τους αλλά τους συνδυασμούς που μπορώ να κάνω μεταξύ των δυο αυτών πτυχίων. Σας ευχαριστώ πολύ. :)

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 07:49:03 μμ »
Να δουλέψεις αναπληρωτής σε σχολείο.Ως πολιτικός επιστήμων.Θα έχεις παιδαγωγική επάρκεια από το πτυχίο φιλοσοφικής.

Αποσυνδεδεμένος mixalisosfp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 07:59:16 μμ »
Χρειάζεται περαιτέρω μεταπτυχιακό μήπως για επιπλέον γνώσεις;; Θα δώσω στον ΑΣΕΠ αργότερα;;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 08:24:35 μμ »
Δεν βλέπω να ξαναγίνεται ασεπ.
Ως πολιτικός επιστήμων-φιλόσοφος δεν μου έρχεται κάτι άλλο που θα μπορούσες να κάνεις στο δημόσιο.Κάποιες θέσεις εποχικού προσωπικού που βγαίνουν ίσως.
Στον ιδιωτικό τομέα πάλι σε σχέση με το πτυχίο σου ιδεά δεν έχω, κάτι σαν γραμματέας ίσως;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 09:16:18 μμ »
Γεια σε όλους! Αποφοίτησα προσφάτως από το τμήμα Πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας της Παντείου και έδωσα κατατακτήριες στο τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης όπου και πέρασα!!! Μου άρεσε από πάντα η Φιλοσοφία αλλά και η Ψυχολογία και επειδή το τμήμα αυτό τα συνδύαζε έτσι και έδωσα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω απλά να μου πείτε πως μπορώ να συνδυάσω και τα δυο πτυχία στην αγορά εργασίας; Ποιές επιλογές επαγγελμάτων έχω; Δεν εννοώ να μου πείτε τις προοπτικές τους αλλά τους συνδυασμούς που μπορώ να κάνω μεταξύ των δυο αυτών πτυχίων. Σας ευχαριστώ πολύ. :)
Κοίτα τους διαγωνισμούς του εξωτερικού για διεθνείς οργανισμούς. Όλοι ζητάνε αποφοίτους Πολ. Επιστημών,το οποίο ως αντικείμενο στο εξωτερικό -ιδιως στη Γαλλία- πουλάει πολύ. Κάνε μια ειδίκευση στην επικοινωνία (επίσης παίζει) και στα ανθρώπινα δικαιώματα (επίσης αντικείμενο που ζητάνε στους διεθνείς οργανισμούς). Για την Ελλάδα τα πράγματα είναι δύσκολα. Άλλοτε θα σου έλεγα ότι με το πρώτο πτυχίο σου σαφώς ανοίγαν πόρτες στο δημόσιο, τώρα..., άστα! Όσο για το συνδυασμό, ενδιαφέρον θα είχε η Φιλοσοφία της Ιστορίας κλπ. ή Πολιτική Φιλοσοφία, η ψυχολογία του όχλου κλπ, η σχέση λογοτεχνίας και κοινωνίας. Αν σε παίρνει ηλικιακά κάνε ένα συνδυαστικό μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 09:47:53 μμ »
Γεια σε όλους! Αποφοίτησα προσφάτως από το τμήμα Πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας της Παντείου και έδωσα κατατακτήριες στο τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης όπου και πέρασα!!! Μου άρεσε από πάντα η Φιλοσοφία αλλά και η Ψυχολογία και επειδή το τμήμα αυτό τα συνδύαζε έτσι και έδωσα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω απλά να μου πείτε πως μπορώ να συνδυάσω και τα δυο πτυχία στην αγορά εργασίας; Ποιές επιλογές επαγγελμάτων έχω; Δεν εννοώ να μου πείτε τις προοπτικές τους αλλά τους συνδυασμούς που μπορώ να κάνω μεταξύ των δυο αυτών πτυχίων. Σας ευχαριστώ πολύ. :)

Στην Ελλαδα και με τα δυο θα εισαι ΑΝΕΡΓΟΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 01:51:42 πμ »
Παιδια περασα με κατατακτηριες στο ΦΠΨ Αθηνας, ειμαι πτυχιουχος ΠΤΔΕ και ειμαι σε διλημμα για το ποια κατευθυνση θα ακολουθησω... Π ή ψ. Με την Π, θα μου αναγνωριστουν αρκετα μαθηματα απ το πτωτο πτυχιο μου, ενω δε θα δυσκολευτω να τελειωσω τη σχολη, αφου ειναι κοντα στο αντικειμενο μου. Η Ψ ομως μου αρεσει πολυ σαν τομεας, παρολο που δε θα μου αναγνωριστουν πολλα μαθηματα , αφου στο ΠΤΔΕ δεν ειχαμε πολλες ψυχολογιες... Πιστευω πως θα δυσκολευτω με την Ψ, δεδομενου οτι δε δικαιουμαι συγγραμματα ως εισαχθεις απο κατατακτηριες, ειμαι εργαζομενος και μεταπτυχιακος φοιτητης και θα χρειαζονται παρακολουθησεις και συνεπως περισσοτερος ελευθερος χρονος... Τι λετε? Να παω Π στα πιο "μαλακά" ή Ψ ,σε κάτι που θα με δυσκολεψει, αλλα θα με μαθει περισσοτερα και ενδιαφεροντα πραγματα?

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες στο ΦΠΨ/ΦΚΣ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 07:42:04 πμ »
νομίζω ότι απάντησες μόνος σου,αν έγνοια σου είναι το δεύτερο πτυχίο πήγαινε στα εύκολα,αν όμως ειναι να μάθεις κάτι ενδιαφέρον,τότε η κούραση δε θα πρέπει να σε πτοεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 258
Σύνολο: 272

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.