*

Αποστολέας Θέμα: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 7265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« στις: Ιανουάριος 24, 2010, 01:42:58 μμ »
Το θέμα αυτό το μεταφέρω απο το ΠΕ 07 για να το έχουν υποψην και οι συνάδελφοι των Γαλλικών.

Ως ωρομίσθιοι παίρνουμε ένσημα απο το ΙΚΑ. Επειδή πιστεύω μας αφορά αρκετούς αν όχι όλους ήθελα να ξεκινησω ενα σχετικό θέμα και να κάνω μία παράκλιση ταυτόχρονα. Αν κανω λάθος καπου διορθώστε με.

Πιστεύω πως μας συμφέρει να δουλεύουμε εστω και 1 ή 2 ωρες κάθε μέρα, όλες τις μέρες της εβδομάδας, ετσι ωστε να συμπληρώνουμε τα ένσημα μας. Αν δουλεύουμε όμως π.χ. μονο Δευτέρα- Πέμπτη χάνουμε ένσημα. Αποσο ξερω εστω και 1 ώρα να δουλέψουμε, παίρνουμε ένσημο για την ημέρα αυτή.

Οποτε καλό θα ήταν απο τη νέα χρονιά όλοι οι ωρομίσθιοι Ξενόγλωσσοι και μη... που αναλαμβάνουν πρώτοι υπηρεσία όταν δηλαδή το ωριαίο πρόγραμμα κάθε σχολείου δεν εχει οριστικοποιηθεί , να επιδιώκουν να απλώνονται οι ώρες τους σε ολες τις μερες.

¨Η τουλάχιστον πριν αναλάβουν υπηρεσία σε κάθε σχολική μονάδα να το διευθετήσουν αν γίνεται. Διότι μισθολογικά δεν αλλάζει κάτι για τις Διευθύνσεις, αλλά για εμάς ως προς τα συνολικά μηνιαία ένσημα ναι!!!

Ειναι καλό να το έχουμε στο μυαλό μας, να το επιδιώκουμε και να το κάνουμε ευρέως γνωστό.
ΠΕ 07

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:05 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 01:56:43 μμ »
Έχεις δίκιο elpida82, νομίζω και εγώ πως έτσι έχουν τα πράγματα με τα ένσημα. Αλλά μια που έθιξες το θέμα των ενσήμων ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εγώ ξεκίνησα πρώτη φορά να δουλεύω τον Οκτώβριο του 2008 στην ΠΔΣ και ένσημα δεν έχω πάρει ακόμα. Δεν θα έπρεπε να με έχουν ειδοποιήσει απο το σχολείο ή την β'βάθμια να πάω να τα πάρω;;Είναι δυνατόν να καθυστερούν τόσο πολύ;;;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 02:08:50 μμ »
Έχεις δίκιο elpida82, νομίζω και εγώ πως έτσι έχουν τα πράγματα με τα ένσημα. Αλλά μια που έθιξες το θέμα των ενσήμων ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εγώ ξεκίνησα πρώτη φορά να δουλεύω τον Οκτώβριο του 2008 στην ΠΔΣ και ένσημα δεν έχω πάρει ακόμα. Δεν θα έπρεπε να με έχουν ειδοποιήσει απο το σχολείο ή την β'βάθμια να πάω να τα πάρω;;Είναι δυνατόν να καθυστερούν τόσο πολύ;;;

Μην στηρίζεσαι και τόσο στο δικό τους τηλεφώνημα...καλύτερα εσύ να επικοινωνήσεις με την αντίστοιχη ΔΔΕ.
Και ναι...τα ένσημα καθυστερούν πολύ ,μέχρι να τα παραλάβουμε..Βέβαια μπορείς να πάρεις ενημερωτική κατάσταση ενσήμων απο το ΙΚΑ.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 02:32:43 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:05 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 03:25:17 μμ »
Έχεις δίκιο elpida82, νομίζω και εγώ πως έτσι έχουν τα πράγματα με τα ένσημα. Αλλά μια που έθιξες το θέμα των ενσήμων ήθελα να ρωτήσω το εξής: Εγώ ξεκίνησα πρώτη φορά να δουλεύω τον Οκτώβριο του 2008 στην ΠΔΣ και ένσημα δεν έχω πάρει ακόμα. Δεν θα έπρεπε να με έχουν ειδοποιήσει απο το σχολείο ή την β'βάθμια να πάω να τα πάρω;;Είναι δυνατόν να καθυστερούν τόσο πολύ;;;

Η καθυστέρηση που υπάρχει αυτή τη στιγμή, στην αποστολή των ενσήμων από το ΙΚΑ είναι 1,5 - 2 χρόνια.
Από τη σχολική χρονιά 2008-09 την ευθύνη για την πληρωμή, αγορά και παραλαβή των ενσήμων την έχουν τα σχολεία. Επομένως, εκεί πρέπει να απευθυνθείς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 03:41:23 μμ »
Το θέμα αυτό το μεταφέρω απο το ΠΕ 07 για να το έχουν υποψην και οι συνάδελφοι των Γαλλικών.

Ως ωρομίσθιοι παίρνουμε ένσημα απο το ΙΚΑ. Επειδή πιστεύω μας αφορά αρκετούς αν όχι όλους ήθελα να ξεκινησω ενα σχετικό θέμα και να κάνω μία παράκλιση ταυτόχρονα. Αν κανω λάθος καπου διορθώστε με.

Πιστεύω πως μας συμφέρει να δουλεύουμε εστω και 1 ή 2 ωρες κάθε μέρα, όλες τις μέρες της εβδομάδας, ετσι ωστε να συμπληρώνουμε τα ένσημα μας. Αν δουλεύουμε όμως π.χ. μονο Δευτέρα- Πέμπτη χάνουμε ένσημα. Αποσο ξερω εστω και 1 ώρα να δουλέψουμε, παίρνουμε ένσημο για την ημέρα αυτή.

Οποτε καλό θα ήταν απο τη νέα χρονιά όλοι οι ωρομίσθιοι Ξενόγλωσσοι και μη... που αναλαμβάνουν πρώτοι υπηρεσία όταν δηλαδή το ωριαίο πρόγραμμα κάθε σχολείου δεν εχει οριστικοποιηθεί , να επιδιώκουν να απλώνονται οι ώρες τους σε ολες τις μερες.

¨Η τουλάχιστον πριν αναλάβουν υπηρεσία σε κάθε σχολική μονάδα να το διευθετήσουν αν γίνεται. Διότι μισθολογικά δεν αλλάζει κάτι για τις Διευθύνσεις, αλλά για εμάς ως προς τα συνολικά μηνιαία ένσημα ναι!!!

Ειναι καλό να το έχουμε στο μυαλό μας, να το επιδιώκουμε και να το κάνουμε ευρέως γνωστό.

απ'ο,τι μου ειπε ο διευθυντης υπαρχει γραμμη να μη βαζουν τους ωρομισθιους πανω απο 3 φορες τη βδομαδα ωστε να μην παιρνουν παραπανω ενσημα. για να βαλει ο διευθυντης πανω απο 3 μερες της βδομαδας καποιον πρεπει να ναι πολυ χαλαρος, να μην κοιταει τους τυπους τοσο πολυ κ να εχει τη διαθεση να σε εξυπηρετησει...
δεν ειμαι ξενων γλωσσων αλλα φανταζομαι οτι το ιδιο ισχυει για ολους τους ωρομισθιους

Αποσυνδεδεμένος Elpida82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενσημα και ασφάλιση ωρομισθίων
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2010, 11:52:14 μμ »
εννοείται πως ειναι και θεμα διευθυντής και αν ειναι χαλαρός/οι. Αλλά πραγματικά δεν το καταλαβαίνω, αφού οπως ανεφερα μισθολογικά δεν τους κοστίζει κάτι παραπανω γιατι να εχουν αυτή τη γραμμή? Κάνω λάθος?

...Και μας απαγορεύουν να κάνουμε άλλη δουλειά ως εκπαιδευτικοί. Δηλαδή και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο?
ΠΕ 07

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.