*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1372142 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 03, 2006, 10:51:22 πμ »
HELP.Μου λείπει μια μέρα για το επίδομα(μου το είπαν στον ΟΑΕΔ) .Μπορώ να κάνω κάτι;

Βρες κανα γνωστό που να έχει επχείρηση, πές του να σε προσλάβει σήμερα και να σε απολύσει σε 2 μέρες.....  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος ylianos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 03, 2006, 11:34:28 πμ »
HELP.Μου λείπει μια μέρα για το επίδομα(μου το είπαν στον ΟΑΕΔ) .Μπορώ να κάνω κάτι;

Βρες κανα γνωστό που να έχει επχείρηση, πές του να σε προσλάβει σήμερα και να σε απολύσει σε 2 μέρες.....  ;)

αφού δε μετράνε τα ένσημα των 2 τελευταίων μηνών...

Αποσυνδεδεμένος nchristina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 03, 2006, 02:36:04 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα και συγχαρητήρια για την προσπάθεια μιας και είναι το πρώτο μου post...

Πριν μία βδομάδα έκανα τα χαρτιά μου για επίδομα ανεργίας και μου είπαν να περάσω σε ένα μήνα περίπου για να πάρω το επίδομα του πρώτου μήνα. Η ερώτηση είναι η εξής: Σε περίπτωση που δεν μπορέσω να πάω εγώ υπάρχει δυνατότητα της εξουσιοδότησης? Ή απλώς να πάω λίγες μέρες πιο μετά? Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λείπω εκείνες τις μέρες και είναι κρίμα να χάσω το επίδομα..Και κάτι ακόμα: Έχω ακούσει οτι τους μήνες που σε επιδοτεί ο ΟΑΕΔ χρηματικά, σου κολλάει και ένσημα..Ξερεί κανείς αν αληθεύει? Και αν ναι για πόσα ένσημα μιλάμε??  ;) Ευχαριστώ πολύ..
Δεν πιστέυω πως δεν υπάρχει τρόπος να εξουσιοδοτήσεις κάποιον για τέτοιου είδους διαδικασίες...
Εγώ από την πλευρά μου θα ρωτούσα, αν υπάρχει δυνατότητα απάντησης από εσένα ή από κάποιον άλλον, ποια είναι στοιχειωδώς η διαδικασία αίτησης για το επίδομα...
Δηλαδή από τη στιγμή που θα πάρεις στα χέρια σου τις λήξεις σύμβασης τι κάνεις.... τι πρέπει να πάρεις από τι ΙΚΑ μετά και κυρίως τι κάνεις ακριβώς στον ΟΑΕΔ αν δεν έχεις ήδη κάρτα;

Συναδελφικά κουράγια σε όλους....
Έκανα τα χαρτιά μου σήμερα για το επίδομα ανεργίας και το δικαιούμαι. Μου είπαν να πάω στις 11/08 να τα πάρω.
Τους ρώτησα αν γίνεται να κάνω εξουσιοδότηση στον σύζυγό μου να πάει, αν δεν μπορώ εγώ, γιατί τότε θα είμαι στις μέρες μου για να γεννήσω και μου είπαν δεν γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 11:37:48 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 07, 2006, 12:39:43 μμ »
Πριν μία βδομάδα έκανα τα χαρτιά μου για επίδομα ανεργίας και μου είπαν να περάσω σε ένα μήνα περίπου για να πάρω το επίδομα του πρώτου μήνα. Η ερώτηση είναι η εξής: Σε περίπτωση που δεν μπορέσω να πάω εγώ υπάρχει δυνατότητα της εξουσιοδότησης? Ή απλώς να πάω λίγες μέρες πιο μετά? Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να λείπω εκείνες τις μέρες και είναι κρίμα να χάσω το επίδομα..Και κάτι ακόμα: Έχω ακούσει οτι τους μήνες που σε επιδοτεί ο ΟΑΕΔ χρηματικά, σου κολλάει και ένσημα..Ξερεί κανείς αν αληθεύει? Και αν ναι για πόσα ένσημα μιλάμε??  ;) Ευχαριστώ πολύ..
Δεν πιστέυω πως δεν υπάρχει τρόπος να εξουσιοδοτήσεις κάποιον για τέτοιου είδους διαδικασίες...
Εγώ από την πλευρά μου θα ρωτούσα, αν υπάρχει δυνατότητα απάντησης από εσένα ή από κάποιον άλλον, ποια είναι στοιχειωδώς η διαδικασία αίτησης για το επίδομα...
Δηλαδή από τη στιγμή που θα πάρεις στα χέρια σου τις λήξεις σύμβασης τι κάνεις.... τι πρέπει να πάρεις από τι ΙΚΑ μετά και κυρίως τι κάνεις ακριβώς στον ΟΑΕΔ αν δεν έχεις ήδη κάρτα;

Συναδελφικά κουράγια σε όλους....
Έκανα τα χαρτιά μου σήμερα για το επίδομα ανεργίας και το δικαιούμαι. Μου είπαν να πάω στις 11/08 να τα πάρω.
Τους ρώτησα αν γίνεται να κάνω εξουσιοδότηση στον σύζυγό μου να πάει, αν δεν μπορώ εγώ, γιατί τότε θα είμαι στις μέρες μου για να γεννήσω και μου είπαν δεν γίνεται.
Σήμερα πήγα και έκανα και εγώ τα χαρτιά μου για το επίδομα! 7 Αυγ μου είπαν να πάω να πληρωθώ!
Ρώτησα και για εξουσιοδότηση: μου είπαν οτι δεν γίνεται. Πρέπει να εμφανιστώ ο ίδιος, ΑΛΛΑ...

έχω διωρία (έτσι γράφεται ή πάλι λάθος έκανα?) 60 μέρες για να πάω, χωρίς να χάσω τα χρήματα.
Μου είπαν οτι το καλύτερο είναι να πηγαίνω κάθε 2 μήνες και να παίρνω [επίδομα] x 2 !

7 Σεπτέμβρη θα με ξαναδούν !!!  ;D  ;D  ;D  ;D

Ας ρωτήσει και κανας άλλος στον δικό του ΟΑΕΔ, για επιβεβαίωση....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 11:37:13 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 07, 2006, 04:07:57 μμ »
Κι έγω έκανα τα χαρτιά μου πριν 20 μέρες περίπου και θα πάω 26/7 να το πάρω (έτσι μου είπαν!!). Επειδή όμως θα λείπω διακοπές (Παρότι άνεργη οι διακοπές, διακοπές!!  ;D) πήρα σήμερα τηλ και ρώτησα τι θα γίνει με το επίδομα. Την εξουσιοδότηση δεν την δέχονται αλλά μπορώ να πέρασω να το πάρω πιο μέτα (δεν μου είπαν το χρονικό περιθώριο πάντως εγώ σκοπεύω να πάω μετά από 1 βδομάδα).
ΟΑΕΔ Θεσσαλονίκης Speaking...
Καλές διακοπές σε όλους...
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος Autaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 31, 2006, 02:34:45 μμ »
Πήρε κανείς τίποτα από τον ΟΑΕΔ?
Just be patient.... ;)

Αποσυνδεδεμένος DiM@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 01, 2006, 11:42:21 μμ »
Αγαπητέ Autara αυρίο θα πάω να πάρω το επίδομα για πρώτη φορά με μία βδομάδα καθυστέρηση..Λέτε να μου κάνουν καμμιά λαδιά?? Αν και απ' ότι πληροφορηθηκά δεν υπάρχει πρόβλημα με μόνο μία βδομάδα καθυστέρηση..Είδομεν..
D.i_M.i

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 06, 2006, 11:09:26 μμ »
Καλησπέρα!
Η απορία μου: Πληρώνομαι επίδομα ανεργίας κάθε 22. Αν προσληφθώ πριν τις 22, τον χάνω αυτό το μήνα ολόκληρο ή κάτι γίνεται; ???
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 11:38:31 μμ από Lasid »
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Pepe Le Kout

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
  • καθηγητής πε19
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 11:42:21 πμ »
Καλησπέρα!
Η απορία μου: Πληρώνομαι επίδομα ανεργίας κάθε 22. Αν προσληφθώ πριν τις 22, τον χάνω αυτό το μήνα ολόκληρο ή κάτι γίνεται; ???
Πληρώνεσαι κανονικά για τις μέρες που δεν δούλευες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 11:39:01 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 12:34:36 πμ »
OK Pepe Le Kout, Ευχαριστώ πολύ. Υποθέτω την ημέρα που θα πάω για τη διακοπή της ανεργίας, θα πληρωθώ και για τις ημέρες που αναλογούν.(λέμε τώρα ότι θα μας καλέσουν πριν τις 22...)
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος abcdef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Π Ε 20...
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 30, 2006, 07:39:06 μμ »
 γεα σας,είμαι ωρομίσθια(πληροφορικής) φέτος για πρώτη φορά κ από ότι έμαθα κάθε ημέρα ισοδυναμεί με 1 ένσημο ανεξάρτητα από τις πόσες ώρες έχω μάθημα .Έχω την εξής απορία: ισχύει το ίδιο κ στον ιδιωτικό τομέα; Δηλαδή για φροντιστήρια και ΙΕΚ αν μια μέρα έχω 1 ή 2 ώρες μόνο μάθημα παίρνω και από εκέι 1 ένσημο τη μέρα; Ή εκεί δεν ισχύει το ίδιο ;Α! και κάτι άλλο :στον ιδιωτικό τομέα σε επιχείρηση(που δούλευα πέρσι) ,το οχτάωρο είναι ίσο με 1 ένσημο,αυτό νομίζω ισχύει σίγουρα έτσι δεν είναι;  Ας μου απαντήσει κάποιος αν ξέρει σας παρακαλώ γιατι θέλω να υπολογίσω αν μου βγαίνουν τα ένσημα ώστε να μπορώ να πάρω το επίδομα στο τέλος της χρονιάς.ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 13, 2007, 07:23:32 μμ »
Πλησιάζει η ώρα της χαρτούρας για το επίδομα ανεργίας. Τηλέφωνο sos για θέματα ΟΑΕΔ 1564 όλο το 24ωρο όλες τις μέρες. Πριν λίγο μίλησα, σε ενημερώνουν για ό,τι θες.

Αποσυνδεδεμένος darknemus01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 14, 2007, 05:11:02 πμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι...αν μέσα στις μέρες του καλοκαιριού δουλέψω έστω και 10 μέρες πχ σε ιδιωτικό τομέα(μαθήματα σε φροντίστηριο)
αυτο σημαίνει να μην μπώ καν στο κόπο για επίδομα ανεργίας?(για να ξέρω να μην ζητάω άδικα χαρτιά απο τα δημοτικά που δούλευα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2007, 05:22:19 πμ από darknemus01 »

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 17, 2007, 09:08:44 μμ »
Δηλαδή για εμάς που λήγει η σύμβασή μας στις 15/6/2006, θα πρέπει να έχουμε 80 ένσημα το 2005 και 80 το 2006 ή μήπως 80 το 2004 και άλλα 80 το 2005;
Για να γραφτείς στο ταμείο θα πρέπει να έχεις:

80 ένσημα απο Ιουν 2005 μέχρι Ιουν 2006 ΚΑΙ 80 ένσημα απο Ιουν 2004 μέχρι Ιουν 2005 ΚΑΙ
 ( 125 ένσημα από Απρ 2005 μέχρι Απρ 2006 Η 200 ένσημα από Ιουν 2004 μέχρι Απρ 2006)


Σημείωση: Αν ήταν κανεις φαντάρος μέσα στα παραπάνω διαστήματα, μέτρανε τα ένσημα ένος ακόμα χρόνου (από το 2003, δηλαδη).
Εγώ ήμουνα φαντάρος το 2/2005 μέχρι 2/2006 , Από ποια χρονιά θέλει ένσημα ο ΟΑΕΔ;
Πρέπει να ζητήσω μηχανογραφημένη εκτύπωση των ενσήμων;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2013, 11:41:32 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 393

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.