*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1380284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1820 στις: Αύγουστος 26, 2012, 03:37:19 μμ »
Είναι πάρα πολύ ξεκάθαρη η απάντησή σου Taz23. Χίλια ευχαριστώ που με κατατόπισες. Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος. Αλλά δεν είχα σκεφτεί τους μήνες 4ος, 5ος και 6ος που δεν γίνεται να προσμετρηθούν εκ νέου. Επομένως έτσι ναι, έχει βάση. Αυτά παθαίνουμε όταν μας καλούν αργά...σε ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:21 »

Αποσυνδεδεμένος Taz23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1821 στις: Αύγουστος 26, 2012, 03:54:00 μμ »
Είναι πάρα πολύ ξεκάθαρη η απάντησή σου Taz23. Χίλια ευχαριστώ που με κατατόπισες. Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχει γίνει κάποιο λάθος. Αλλά δεν είχα σκεφτεί τους μήνες 4ος, 5ος και 6ος που δεν γίνεται να προσμετρηθούν εκ νέου. Επομένως έτσι ναι, έχει βάση. Αυτά παθαίνουμε όταν μας καλούν αργά...σε ευχαριστώ πολύ.
Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις (πλέον σε ανάλογη περίπτωση μελλοντικά), είναι να σου κάνει πρόσληψη κάποιος εργοδότης στις 22/6/2012 μέχρι να συμπληρώσεις το 125αρι (Εννοείται ότι θα πληρώσεις από την τσέπη σου τα ένσημα που θα σου κολλάει). Συνηθίζεται όταν χάνεις το ταμείο για λίγα ένσημα (γιατί αν χρειάζεσαι αρκετά ένσημα, δε σε συμφέρει).

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1822 στις: Αύγουστος 27, 2012, 02:52:07 μμ »
Καλησπέρα. Γεια να σας πω και γω την ιστορία τρέλας που βιώνω μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι συμβαίνει ! Φέτος προσλήφθηκα ως αναπληρωτής στις 5/12/2011 και απελύθηκα στις 30/06/2012. Το Δεκέμβριο παρόλο που προσλήφθηκα στις 5, μπήκαν κανονικά 25 ένσημα. Οπότε υπέθεσα ότι δικαιούμαι κανονικά το επίδομα αφού έχω ακριβώς 125 ένσημα. Έκανα αίτηση για επίδομα στις 13/07/2012 και περίμενα να μπει την Παρασκευή που μας πέρασε (24/08) αλλά αντί για 360 ευρώ μου μπήκαν 180 !!! Είναι από τον ΟΑΕΔ ή από τη β/θμια που δούλευα ; Μπήκαν και σε κάποιον άλλο που δούλευε β/θμια ; Αν είναι από τον ΟΑΕΔ τι στο @#$%^ είναι ; Μισό επίδομα ; Αύριο θα πάω από εκεί να ρωτήσω αλλά αν μπορεί κάποιος να με προϊδεάσει για το τι ακριβώς συμβαίνει θα του είμαι υπόχρεως !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1823 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:14:46 μμ »
Το αν θα πάρει κάποιος πλήρες επίδομα ανεργίας ή το 75% του πλήρους ή το 50% έχει να κάνει με τον τελευταίο μηνιαίο μισθό που έπαιρνε πριν την απόλυση. Εσύ ως αναπληρωτής σίγουρα έπαιρνες τόσα χρήματα που θα έπρεπε να σου εγκριθεί πλήρες επίδομα ανεργίας, δηλαδή 360 ε το μήνα. Προφανώς πρόκειται για λάθος.
Να πας από τον ΟΑΕΔ να το διευκρινίσεις. Σου παραθέτω παρακάτω ποιες είναι οι σχετικές κλίμακες:

Για τελευταίο μηνιαίο μισθό πάνω από 314,17 ευρώ, το βασικό επίδομα θα είναι στα 360 ευρώ.
Για τελευταίο μηναίο μισθό από 157,09 - 314,16 ευρώ, το επίδομα ανεργίας θα είναι 270 ευρώ.
Για τελευταίο μηνιαίο μισθό έως 157,08 ευρώ, το επίδομα ανεργίας θα είναι πλέον στα 180 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:21 »

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1824 στις: Αύγουστος 27, 2012, 05:13:31 μμ »
ΘΑ Φρικαρω!!!!!
πήρα την απόφαση και βλέπω ότι παίρνω μόνο το προηγούμενο υπόλοιπο του ταμείου!!!
Προσλήφθηκα 7/11 και δούλεψα ως 30/6.
Υπέβαλα χαρτιά κανονικά τη δευτέρα 2/7 και μου κράτησαν τα ένσημα μόνο ως Απρίλιο. Στην απόφαση γράφει 125 ένσημα και μου δίνουν ως Δεκέμβρη.
Μια φίλη που δουλεύει στην καταμέτρηση του ΙΚΑ μου τα βγάζει 149 τα ένσημα!!!
Το πρόβλημα είνα ότι φοβάμαι οτι μπορεί να μη δουλέψω φέτος, οπότε πρέπει να εξασκηθούμε στο να τρώμε... πέτρες εγώ και τα παιδιά μου!!!
Μπορεί να δαφωτίσει κανείς; γίνεται τίποτα με τον ΟΑΕΔ; Ηταν σωστά;;;;
HELP!!!
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1825 στις: Αύγουστος 27, 2012, 05:18:52 μμ »
Αν ήσουν ΑΚΩ (που δε μας το λες) βγάζεις κανονικά νέα επιδότηση. Αν ήσουν ΑΜΩ μπορεί όντως να μη συμπληρώνεις τα απαιτούμενα ένσημα. Τα 149 ένσημα είναι μέχρι 30 Απριλίου ή μέχρι 30 Ιουνίου μετρημένα;
Τα ένσημα μετριούνται μέχρι δύο μήνες πριν την απόλυση, για αυτό σου κράτησαν τα ένσημα μέχρι 30 Απριλίου.

Αν στην απόφαση γράφει 125 ένσημα αυτό σημαίνει ότι σου εγκρίθηκε νέο ταμείο ανεργίας και όχι το υπόλοιπο του περσινού ως συνέχιση.

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1826 στις: Αύγουστος 27, 2012, 05:25:13 μμ »
Ημουν ΑΚΩ, ναι και όπως τα μετράω εγώ: 25 καθε μήνα: Νοε Χ+ΔΕΚ 25 + ΙΑΝ 25 + ΦΕΒ 25+ ΜΑΡ 25 +ΑΠΡ 25 = 125 + αυτά του Νοεβρη από τις 7 και μετά.
Αν υπολογίζονταν και οι 2 τελευταίοι μήνες (με τα νέα δεδομένα που διαβάζω) βγαίνουν 175 + του Νοέβρη άρα;;;;

 Αυτό που ρωτάω είναι αν μπορώ να κάνω κάτι, αν έχει γίνει κάποιο λάθος για να κινηθώ ανάλογα!
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1827 στις: Αύγουστος 27, 2012, 05:30:52 μμ »
Δεν ίσχυσαν τελικά τα νέα δεδομένα. Σενάρια ήταν και μείνανε σε ανυπόγραφα χαρτιά.
Άρα έχεις 125 + του Νοεμβρίου και για αυτό έγραψαν στην απόφαση 125 ένσημα...άρα 5 μήνες.
Η επόμενη κλίμακα είναι στα 150 ένσημα και σου δίνει 6 μήνες επιδότησης, αλλά εσύ δεν την έπιασες επειδή δεν προσλήφθηκες 1 Νοεμβρίου. Δηλαδή η απόφαση είναι σωστή και δε χρειάζεται ένσταση!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1828 στις: Αύγουστος 27, 2012, 05:38:32 μμ »
Ωχ, ρε παιδιά, μόλις θυμήθηκα ότι... ξέχασα  :-[ να πάω στον ΟΑΕΔ, θεωρημένο το βιβλιάριο του παιδιού, έχω όμως πάει του συζύγου, στο οποίο είναι προστατευόμενο μέλος. Η υπάλληλος προφανώς το έχει σε εκκρεμότητα. Οπότε, αν δεν μπορέσω να το πάω μέχρι 4 Σεπτεμβρίου που υποτίθεται ότι θα πληρωθώ, προφανώς θα χάσω κάποια χρήματα. Αν το πάω μετά, ισχύει, ώστε να τα πάρω αναδρομικά;

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1829 στις: Αύγουστος 27, 2012, 05:46:40 μμ »
Δεν ίσχυσαν τελικά τα νέα δεδομένα. Σενάρια ήταν και μείνανε σε ανυπόγραφα χαρτιά.
Άρα έχεις 125 + του Νοεμβρίου και για αυτό έγραψαν στην απόφαση 125 ένσημα...άρα 5 μήνες.
Η επόμενη κλίμακα είναι στα 150 ένσημα και σου δίνει 6 μήνες επιδότησης, αλλά εσύ δεν την έπιασες επειδή δεν προσλήφθηκες 1 Νοεμβρίου. Δηλαδή η απόφαση είναι σωστή και δε χρειάζεται ένσταση!
Thanks Lasid, παρόλου που δεν μου άρεσε η απάντησή σου!  ??? Μήπως μπορείς να την αλλάξεις;;;;;;  ::)
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1830 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:10:12 μμ »
Ωχ, ρε παιδιά, μόλις θυμήθηκα ότι... ξέχασα  :-[ να πάω στον ΟΑΕΔ, θεωρημένο το βιβλιάριο του παιδιού, έχω όμως πάει του συζύγου, στο οποίο είναι προστατευόμενο μέλος. Η υπάλληλος προφανώς το έχει σε εκκρεμότητα. Οπότε, αν δεν μπορέσω να το πάω μέχρι 4 Σεπτεμβρίου που υποτίθεται ότι θα πληρωθώ, προφανώς θα χάσω κάποια χρήματα. Αν το πάω μετά, ισχύει, ώστε να τα πάρω αναδρομικά;
Εγώ είχα σε εκκρεμότητα το εκκαθαριστικό του 2012 και τους το πήγα αφού με είχαν πληρώσει για πρώτη φορά στις 20-7-2012. Έπρεπε να παρουσιαστώ από 19/8 - 18/9 και όταν πήγα στις 20/8 τότε τους πήγα το εκκαθαριστικό του 2012. Το πρόβλημα είναι ότι η δική σου εκκρεμότητα μπορεί να σου στερήσει τα 36 € που σου δίνουν ως προσαύξηση του επιδόματος ανεργίας κατά 10% για το παιδί. Επειδή δεν ξέρω αν μετά σου τα βάλουν αναδρομικά ή θα τα χάσεις, καλύτερα να πας νωρίτερα το θεωρημένο βιβλιάριο του παιδιού.  :)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1831 στις: Αύγουστος 27, 2012, 09:11:16 μμ »
Δεν ίσχυσαν τελικά τα νέα δεδομένα. Σενάρια ήταν και μείνανε σε ανυπόγραφα χαρτιά.
Άρα έχεις 125 + του Νοεμβρίου και για αυτό έγραψαν στην απόφαση 125 ένσημα...άρα 5 μήνες.
Η επόμενη κλίμακα είναι στα 150 ένσημα και σου δίνει 6 μήνες επιδότησης, αλλά εσύ δεν την έπιασες επειδή δεν προσλήφθηκες 1 Νοεμβρίου. Δηλαδή η απόφαση είναι σωστή και δε χρειάζεται ένσταση!
Thanks Lasid, παρόλου που δεν μου άρεσε η απάντησή σου!  ??? Μήπως μπορείς να την αλλάξεις;;;;;;  ::)
Εγώ μπορώ να αλλάξω την απάντησή μου, αλλά φοβάμαι ότι έτσι ο ΟΑΕΔ δε θα αλλάξει την απόφασή του!  ;)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1832 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:32:10 μμ »
Δεν ίσχυσαν τελικά τα νέα δεδομένα. Σενάρια ήταν και μείνανε σε ανυπόγραφα χαρτιά.
Άρα έχεις 125 + του Νοεμβρίου και για αυτό έγραψαν στην απόφαση 125 ένσημα...άρα 5 μήνες.
Η επόμενη κλίμακα είναι στα 150 ένσημα και σου δίνει 6 μήνες επιδότησης, αλλά εσύ δεν την έπιασες επειδή δεν προσλήφθηκες 1 Νοεμβρίου. Δηλαδή η απόφαση είναι σωστή και δε χρειάζεται ένσταση!
Thanks Lasid, παρόλου που δεν μου άρεσε η απάντησή σου!  ??? Μήπως μπορείς να την αλλάξεις;;;;;;  ::)
Εγώ μπορώ να αλλάξω την απάντησή μου, αλλά φοβάμαι ότι έτσι ο ΟΑΕΔ δε θα αλλάξει την απόφασή του!  ;)

Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει παρομοια περιπτωση που ο υπαλληλος του ΟΑΕΔ "χαρισε" ενα ενσημο στο δικαιουχο, οπότε ισως αν κανει ενσταση με τα 149 ενσημα που εχει, να πεσει σε καποιον υπαλληλο παρομοιας νοοτροπιας και να της εγκρινουν ενα μηνα παραπανω. (βεβαια, εκει ο υπαλληλος ειχε "χαρισει" το ενσημο απο την αρχη, οχι μετα απο ενσταση - και με τα σημερινα οικονομικα δεδομενα μπορει να μη βγει τιποτα ουτως ή αλλως, αλλά αν χρειαζεται πολυ αυτον τον ενα μηνα, ισως δε χανει τιποτα να κανει την ενσταση...)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1833 στις: Αύγουστος 27, 2012, 10:35:44 μμ »
Έχω ακούσει κι εγώ μετά από ένσταση να εγκρίνουν επιδότηση που είχε απορριφθεί για 2-3 ένσημα.
Άλλο όμως να χάνεις εντελώς το πεντάμηνο, κι άλλο να ζητάς και τον έκτο μήνα επιδότησης.
Δε χάνει τίποτα φυσικά να κάνει ένσταση, επειδή είναι μόνο για ένα ένσημο, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν εγκριθεί!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.