*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1378727 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2268 στις: Ιούνιος 25, 2018, 10:32:25 πμ »
Στον ΟΑΕΔ που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι γίνεται να παρεις συνέχιση ή εκ νέου ταμείο αν φέρεις ξανά νέα απόλυση.
Όμως όταν πήγα να ξαναρωτήσω μου είπαν ότι για τους καθηγητές περιμένουν μία νέα διάταξη με αλλαγές και δε μπορούν να απαντήσουν.
Ξέρετε κάτι τέτοιο/?

Και εμένα μου είπαν κάτι τέτοιο και συγκεκριμένα ότι ενδέχεται το όριο των 125 ενσήμων να κατέβει στα 100 ένσημα. Άντε να δούμε γιατί μετά από μια δεκαετία στην εκπαίδευση και αργά μας παίρνουν και το ταμείο χάνουμε ....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:34 »

Αποσυνδεδεμένος nikivvv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2269 στις: Ιούνιος 25, 2018, 02:52:43 μμ »
Δεν έχω ακούσει εγώ για κάτι τέτοιο αλλά ακούγεται λογικό, αφού άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού ενσήμων, έχει γίνει πολύ δύσκολο για κάποιον να συγκεντρώνει τα 125 ένσημα που ήθελαν, θα έπρεπε να έχει τουλ. 18 ώρες τη βδομάδα. άρα ίσως για αυτό να το ρίξουν στα 100 ένσημα...

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2270 στις: Ιούνιος 28, 2018, 12:44:54 μμ »
Γεια σας. πήγα στον οαεδ για κάρτα και μου είπαν ότι η επόμενη παρουσία είναι από 28/8 ως 27/9. θα λείπω όμως εκτός νόμου για ένα γάμο από 28/8 ως 6/9. Αν πάω μετά τις 6/9 θα υπάρξει πρόβλημα όσον αφορά την πληρωμή του ταμείου ανεργίας για το μήνα Αύγουστο; και κάτι ακόμη αν προσληφθω αρχές σεπτ πρέπει να πάω ξανά στον ΟΑΕΔ για να καταβληθεί το επίδομα για τον Αύγουστο ή οχι; Ευχαριστώ πολύ!
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2271 στις: Ιούνιος 28, 2018, 04:06:00 μμ »
Δεν έχεις κανένα πρόβλημα αν πας να παρουσιαστείς οποτεδήποτε από 28/8 ως 27/9. Πήγαινε όταν επιστρέψεις από τον γάμο.

Αν προσληφθείς αρχές Σεπτεμβρίου θα πας για να παρουσιαστείς, όπως οφείλεις ούτως ή άλλως μέχρι 27/9.
Παράλληλα θα τους ενημερώσεις για την ημερομηνία πρόσληψης για να γίνει η διακοπή της επιδότησης και έτσι θα υπολογίσει το ΚΠΑ του ΟΑΕΔ πόσες μέρες επιδότησης πρέπει να σου καταβάλει για να σε εξοφλήσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:09:34 »

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2272 στις: Ιούνιος 28, 2018, 04:20:45 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Νόμιζα ότι αν προσληφθω σεπτ ότι δε χρειάζεται να πάω καθόλου για παρουσία. Αν πάω αργότερα θα καθυστερήσουν να με πληρώσουν πχ μετά τις 6/9 αυτό σημαίνει ότι δε θα με πληρώσουν για Αύγουστο στο τέλος του αυγουστου;  Συγνωμη για τις ερωτήσεις αλλα στον οαεδ καμία εξυπηρέτηση.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2273 στις: Ιούνιος 28, 2018, 04:53:30 μμ »
Η παρουσία στον ΟΑΕΔ μέσα στον μήνα που σου δίνουν περιθώριο (28/8 ως 27/9) δεν έχει να κάνει με την πληρωμή.
Σκέψου ότι η πληρωμή γίνεται κάθε μήνα, αλλά η παρουσία ζητείται μια φορά το τρίμηνο. Έχει να κάνει με τη νομιμότητα.
Κάποτε ζητούσαν παρουσία του επιδοτούμενου άνεργου κάθε μήνα. Τώρα τους αρκεί η παρουσία του μια φορά το τρίμηνο.
Ακόμα κι αν πας την τελευταία μέρα που ορίζουν, δηλαδή 27/9, δεν θα έχει καμιά επίδραση (π.χ. καθυστέρηση) στην πληρωμή.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2274 στις: Ιούνιος 28, 2018, 05:22:04 μμ »
Α κατάλαβα άρα τον Αύγουστο θα πληρωθώ κανονικά τέλος Αυγούστου. ευτυχώς υπάρχει το pde και τώρα με γιατί στον ΟΑΕΔ δε βγάζεις άκρη... ::) :-\
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2275 στις: Ιούλιος 29, 2018, 11:40:58 μμ »
Γεια σας. πήγα στον οαεδ για κάρτα και μου είπαν ότι η επόμενη παρουσία είναι από 28/8 ως 27/9. θα λείπω όμως εκτός νόμου για ένα γάμο από 28/8 ως 6/9. Αν πάω μετά τις 6/9 θα υπάρξει πρόβλημα όσον αφορά την πληρωμή του ταμείου ανεργίας για το μήνα Αύγουστο; και κάτι ακόμη αν προσληφθω αρχές σεπτ πρέπει να πάω ξανά στον ΟΑΕΔ για να καταβληθεί το επίδομα για τον Αύγουστο ή οχι; Ευχαριστώ πολύ!
Αν προσληφθεις αρχες Σεπτεμβρη δεν χρειαζεται να παρουσιαστεις στον ΟΑΕΔ, εφοσον η προθεσμια ληγει αργοτερα (27/9). Η ενημερωση του ΟΑΕΔ και η  διακοπη της επιδοτησης γινεται αυτοματα με την αναγγελια της νεας προσληψης.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2276 στις: Ιούλιος 30, 2018, 01:18:01 πμ »
Και εμένα μου είπαν κάτι τέτοιο και συγκεκριμένα ότι ενδέχεται το όριο των 125 ενσήμων να κατέβει στα 100 ένσημα. Άντε να δούμε γιατί μετά από μια δεκαετία στην εκπαίδευση και αργά μας παίρνουν και το ταμείο χάνουμε ....
Καλησπέρα. Και σε εμένα το ίδιο είπαν αλλά έχει ήδη περάσει ο ένας μήνας. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο νεότερο; Μου έλειπαν 8 ένσημα και περιμένω απάντηση για να δω αν πρέπει να βρω εργοδότη για λίγες μέρες ώστε να πάρω εκ νέου απόλυση. Φαντάζομαι ότι είναι αρκετοί συνάδελφοι σε αυτήν την αναμονή

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2277 στις: Αύγουστος 03, 2018, 09:35:49 μμ »
Τελικά όντως κατέβηκε μόνο για φέτος το όριο των ενσήμων στα 100 ένσημα για να πάρει κάποιος ταμείο ανεργίας.
Ωστόσο, η ρύθμιση αφορά μόνο σε εκπαιδευτικούς που δίδαξαν σε Φροντιστήρια και Κέντρα Ξένων Γλωσσών.

http://www.alfavita.gr/arthron/anakoinoseis/rythmisi-gia-ekpaideytikoys-me-100-ensima-gia-epidoma-anergias-se-frontistiria

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2278 στις: Αύγουστος 04, 2018, 12:05:17 πμ »
Τελικά όντως κατέβηκε μόνο για φέτος το όριο των ενσήμων στα 100 ένσημα για να πάρει κάποιος ταμείο ανεργίας.
Ωστόσο, η ρύθμιση αφορά μόνο σε εκπαιδευτικούς που δίδαξαν σε Φροντιστήρια και Κέντρα Ξένων Γλωσσών.

http://www.alfavita.gr/arthron/anakoinoseis/rythmisi-gia-ekpaideytikoys-me-100-ensima-gia-epidoma-anergias-se-frontistiria

Ο πιο πιθανός λόγος που το όριο, έπεσε μόνο εκεί, είναι ότι δεν μετράει πλέον το κάθε ένσημο ως πλήρες, πράγμα που συμβαίνει γενικά στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2279 στις: Αύγουστος 04, 2018, 12:05:51 πμ »
Μάλιστα. Τέλεια. Εμείς μείναμε απέξω.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2280 στις: Αύγουστος 04, 2018, 12:57:01 πμ »
Να κανω μια ερωτηση , αν καποιος γνωριζει....τι σημαινει οτι δεν μετραει το καθε ενσημο ως πληρες? Τι εχει αλλαξει ως προς τον τροπο υπολογισμου των ενσημων?
Ευχαριστώ πολυ!

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2281 στις: Αύγουστος 04, 2018, 02:48:22 πμ »
Να κανω μια ερωτηση , αν καποιος γνωριζει....τι σημαινει οτι δεν μετραει το καθε ενσημο ως πληρες? Τι εχει αλλαξει ως προς τον τροπο υπολογισμου των ενσημων?
Ευχαριστώ πολυ!

Μια ώρα να δουλέψεις στην εκπαίδευση πιάνει σαν να εργάζεσαι 8 ώρες σε κάποια άλλη δουλειά, προφανώς το συνδικάτο των φροντιστήριαδων κατάφερε να το αλλάξει και να πιάνει ως μερικής απασχόλησης.
   

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.