*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2015  (Αναγνώστηκε 435090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1750 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 05:01:17 μμ »
θα γίνει ασεπ και πιθανότατα να μη διορίσουν και κανένα, ακούγεται ότι θα γίνουν εκλογές Φεβρουάριο, Μάρτιο
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1751 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 05:18:54 μμ »
Δεν πρόκειται να εκτεθεί ανεπανόρθωτα αν δεν γίνει ασεπ. Τον γάιδαρό  του έχασε.  Εδώ  εμείς του ΠΔΕ αναπληρωτές είμαστε απλήρωτοι και δεν νοιάζεται.....το μόνο που τον νοιάζει είναι να τον ακούσει ένα target group συγκεκριμένο που ούτε παιδιά έχει στο (δημόσιο)σχολείο ούτε τίποτα. Απλά θα πει, ''εγώ το πάλεψα ρε παιδιά, αναγνώρισα την ύπαρξη ελλείψεων αλλά η τρόικα δεν ήθελε''.....

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1752 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 05:21:29 μμ »
όσοι δουελέυετε στην εκπαίδευση θα καταλάβετε ήδη ότι υπάρχει ένα θετικό κλίμα υπερ Λοβέρδου επειδή καθημερινά αναδικνύει τα προβλήματα της εκπαίδευσης. Πόσο μαλλον αν κάνει ΑΣΕΠ. Όσο αφορά το όνομα Αρβανιτόπουλος όλοι τον βρίζουν οι μόνιμοι, διότι άλλωστε είναι ο μόνος Υπουργός Παιδείας που υπέγραψε απολύσεις μονίμων εκπαιδευτικών (να θυμίσω μήπως τηβν κατάργηση των τομέων υγείας των ΕΠΑΛ που υπέγραψε ο Αρβανιτόπουλος σε μια νύχτα;;;;).

Δουλευω στην εκπαιδευση (οχι σα μονιμος βεβαια) αλλα ολοι γελαμε με τις ηλιθιοτητες του! Ουτε τον εκτιμουμε ιδιαιτερα και οι περισσοτεροι λεμε οτι ειναι τα ιδια χαλια με τη φιλη του, οχι οτι ο Αρβανιτοπουλος ηταν αγαπητος φυσικα. Οσον αφορα την τυφλη εμπιστοσυνη στα πυρινα του λογια, πριν τρεις μηνες φωναζε για 24.000 κενα και αντιστοιχο αριθμο αναπληρωτων. Τους πηρε? Οχι. Καθεται και πεταει μπουρδες που πολλες φορες ειναι αλλα τη Δευτερα και αλλα την Τριτη. Ωραια κανει τον ασεπ και ξαφνικα οι υπολοιποι Ελληνες ψηφοφοροι που θα ακουσουν θα διορισει 15.000 εκπαιδευτικους θα πουν αχ τι καλος να τον ψηφισουν (μιλαω για οσους ειναι εκτος εκπαιδευσης). Οι παλιοι υποψηφιοι ειναι πιο πονηρεμενοι οποτε τον εχουν κοψει τι ατομο ειναι. Οι νεοι τωρα αν προκυρηξει ενα διαγωνισμο για αγνωστο αριθμο θεσεων και πανε και τον ψηφισουν τι να πω, μου φαινεται πως δε θα το πραξουν ή αν τον ψηφισουν ειναι αξιοι της μοιρας τους για εμενα! Τα λεω αυτα γιατι δε θεωρω πως θα εχει τοσο πολιτικο οφελος. Σιγα μη τον ψηφισουν και αυτοι που ειναι στα Δ Δωδεκανησα επειδη ΘΑ διορισει και ΘΑ παρουν μεταθεση. Ρε παιδια τα τελευταια χρονια διοριζει 100 με 200 ατομα και καποιοι εκστομιζουν για 15.000 σε τριετια... Επειδη το χω ξαναγραψει δε με νοιαζει και να γινει ασεπ γιατι πιθανον να ειμαι και οφελημενος και θα δωσω κιολας καλου κακου μπας και βαλουν γελοια. Απλα μου φαινεται τρελη η σιγουρια καποιων οταν τα παντα στο παιδειας ειναι ρευστα. Απο το ποιοι θα απολυθουν (διαθεσιμοτητα) μεχρι το ποια μερα θα γινει η φαση αναπληρωτων και μεχρι το ποια μαθηματα θα δινονται πανελλαδικες και παει λεγοντας... Σορυ για το μακροσκελες!

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1753 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 05:25:27 μμ »
όσοι δουελέυετε στην εκπαίδευση θα καταλάβετε ήδη ότι υπάρχει ένα θετικό κλίμα υπερ Λοβέρδου επειδή καθημερινά αναδικνύει τα προβλήματα της εκπαίδευσης. Πόσο μαλλον αν κάνει ΑΣΕΠ. Όσο αφορά το όνομα Αρβανιτόπουλος όλοι τον βρίζουν οι μόνιμοι, διότι άλλωστε είναι ο μόνος Υπουργός Παιδείας που υπέγραψε απολύσεις μονίμων εκπαιδευτικών (να θυμίσω μήπως τηβν κατάργηση των τομέων υγείας των ΕΠΑΛ που υπέγραψε ο Αρβανιτόπουλος σε μια νύχτα;;;;).

Το αστείο της ημέρας. Όσους γνωρίζω στην εκπαίδευση κανένας δεν τον θέλει. Άσε που στην εκπαίδευση κανένας δεν θέλει ΝΔ και προπάντον το ΠΑΣΟΚ που έφερε την καταστροφή σε μισθούς και θέσεις :-X

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:37 »

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1754 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 08:23:29 μμ »
Ποιοι μόνιμοι συμπαθούν το Λοβέρδο? Αυτοί που κάνουν έξτρα ώρες που δε θα πληρωθούν ποτέ για να μπαλώσουν τα κενά και να μην τριγυρνάνε οι μαθητές?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1755 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 08:55:32 μμ »
Κάπου δεν μου κολλάει το περί πολιτικού οφέλους αν δεν υπάρχει βεβαιότητα διορισμού . Ο κόσμος και ιδιαίτερα  εμείς οι άμεσα ενδιαφερόμενοι δεν είμαστε ιθαγενείς να εντυπωσιαζομαστε από χάντρες και μπιχλιμπίδια . Το ίδιο ισχύει και για τον μικρό χρόνο προετοιμασίας .Υπάρχει κανένας σοβαρός άνθρωπος που  δεν του χουν σπασει τα νεύρα με τη συμπεριφορά του Λοβ
 Όσον αφορά το χρόνο διεξαγωγής , μη το παίρνετε όρκο για το Φεβρουάριο . Ακόμη κι αν πάρει την έγκριση, ξέρουμε ποιοι είναι  οι ρυθμοί της ελληνικής γραφειοκρατίας  .Υπενθυμίζω επίσης  ότι ήθελε να κάνει ΑΣΕΠ το Δεκέμβρη , ενώ ο Δερμ. μίλησε γενικά για την άνοιξη.
Μια χαρα κολλάει και μια χαρά όλοι θα έχουν την ελπιδα οτι θα διοριστούν θα διαβάζουν και θα ελπίζουν. θα γίνει ο διαγωνισμός και μετα την καυτή πατατα για τους διορισμούς θα την φαει ο επομενος?!!!!
 Εδω με το που ειπε οτι θα ππαρει εθελοντες για να καλυψει τα 1000 κενα, φιλοι αναπληρωτες που έχουν πάει στα νησια, μου λενε εξαγριμενοι, οτι προτιμουν να πανε αυτοί εθελοντικά στον τοπο συμφεροντων τους, παρά να πληρωνται και να ειναι στη Σαμο και άλλοι που δεν έχουν πάει ποτέ αναπληρωτες και ειναι πολυ χαμηλα στον πίνακα, μου έλεγαν πάλι οτι εννοειται οτι θα πάνε για την προυπρεσια. Συνέλθετε, ειναι πολλοι αυτοι που θελουν να μπουν στην εκπαιδευση και βλεπουν ολες τις πορτες κλειστες. Γι αυτους ο ΑΣΕΠ ειναι η μονη τους ελπιδα. Από το να δουλευουν για 5 ευρω την ώρα και χωρις ενσημα στα φροντιρια, προτιμουν να διαβασουν ή να πανε εθελοντες.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1756 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 09:20:45 μμ »
Bγήκε σήμερα σε μίνι συνέντευξη και η Διαμαντοπούλου στον Πορτοσάλτε...απο πού ξεφύτρωσε αυτή; 
Είπε ότι υπάρχει πολύς κόσμος που πιστεύει στο πασοκ...και θέλει αλλαγές στα δημοτικά και τέτοια.
Μήπως προετοιμάζονται για εκλογές;
Και αφού αυτή έχει διατελέσει και υπουργός παιδείας λέτε να την ξανάχουμε σε κπ ποικιλόχρωμη κυβέρνηση;
Το γράφω διότι είναι και δικός της ο ν.3848.

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1757 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 09:35:50 μμ »
Τι θα τρωνε οι εθελοντες δε μας λεει.Φυκια;

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1758 στις: Νοέμβριος 06, 2014, 11:31:12 μμ »
«Το θέμα των κενών είναι ένα θέμα που προσπαθούμε να το λύσουμε από τον Ιούνιο που αναλάβαμε το Υπουργείο Παιδείας. Ξέραμε εκ των πραγμάτων ότι αναλάβαμε ένα Υπουργείο το οποίο είχε περίπου 22.500 κενά. Τα κενά αυτή τη στιγμή είναι περίπου 1000 με 1200. Τα κενά οφείλονται σε συνταξιοδοτήσεις κτλ.
Με συντονισμένες δράσεις προσπαθούμε να λύσουμε το θέμα των κενών. Αυτή τη στιγμή πολλοί εκπαιδευτικοί είναι αποσπασμένοι σε διάφορες υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας, εκτός εκπαιδευτικής διαδικασίας. Είναι σε 192 φορείς που εποπτεύονται από το Υπουργείο Παιδείας σε διοικητικές θέσεις. Αυτοί οι εκπαιδευτικοί όπου είναι δυνατόν θα επιστρέψουν στην εκπαιδευτική τους διαδικασία.
Το θέμα βέβαια δεν λύνεται αποτελεσματικά με αυτόν τον τρόπο μόνο. Πρέπει να διεξαχθεί ένας διαγωνισμός ΑΣΕΠ, που έχει να πραγματοποιηθεί 7 χρόνια. Δεν υπάρχει τρόπος αλλιώς να κλείσουμε τα κενά και του χρόνου θα είναι ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα».Αλ.Δερμετζοπουλος

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1759 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 12:17:09 πμ »
Ναι αγόρι μου θα γίνει ΑΣΕΠ και θα διοριστείς..........

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1760 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 02:42:59 μμ »
Μια χαρα κολλάει και μια χαρά όλοι θα έχουν την ελπιδα οτι θα διοριστούν θα διαβάζουν και θα ελπίζουν. θα γίνει ο διαγωνισμός και μετα την καυτή πατατα για τους διορισμούς θα την φαει ο επομενος?!!!!
 Εδω με το που ειπε οτι θα ππαρει εθελοντες για να καλυψει τα 1000 κενα, φιλοι αναπληρωτες που έχουν πάει στα νησια, μου λενε εξαγριμενοι, οτι προτιμουν να πανε αυτοί εθελοντικά στον τοπο συμφεροντων τους, παρά να πληρωνται και να ειναι στη Σαμο και άλλοι που δεν έχουν πάει ποτέ αναπληρωτες και ειναι πολυ χαμηλα στον πίνακα, μου έλεγαν πάλι οτι εννοειται οτι θα πάνε για την προυπρεσια. Συνέλθετε, ειναι πολλοι αυτοι που θελουν να μπουν στην εκπαιδευση και βλεπουν ολες τις πορτες κλειστες. Γι αυτους ο ΑΣΕΠ ειναι η μονη τους ελπιδα. Από το να δουλευουν για 5 ευρω την ώρα και χωρις ενσημα στα φροντιρια, προτιμουν να διαβασουν ή να πανε εθελοντες.

Φίλε μου έχεις πολύ δίκιο σ' αυτά που λες, παρ' όλα αυτά σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να επιτρέψουμε να εφαρμοστεί αυτό το νέο φασούλι του "εθελοντισμού", όπου κάθε λογής "γαλαζοπράσινοι" και λοιποί αναπληρωτές, ανεξάρτητα από τη σειρά τους στον πίνακα, θα δεχτούν να μπαλώσουν τις τεράστιες υπάρχουσες τρύπες, με μόνη ανταμοιβή να ανέβουν του χρόνου θέσεις στον πίνακα!!

Βασικά δεν ξέρω κατά πόσο στέκει νομικά κάτι τέτοιο. Έχει ξαναεφαρμοστεί στο Δημόσιο ο "εθελοντισμός" ή πρωτοτυπεί για άλλη μια φορά ο Λοβ;

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1761 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 02:47:15 μμ »
Ναι αγόρι μου θα γίνει ΑΣΕΠ και θα διοριστείς..........
Το ξέρω κορίτσι μου ,το ξερω ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1762 στις: Νοέμβριος 07, 2014, 03:45:00 μμ »
Φίλε μου έχεις πολύ δίκιο σ' αυτά που λες, παρ' όλα αυτά σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να επιτρέψουμε να εφαρμοστεί αυτό το νέο φασούλι του "εθελοντισμού", όπου κάθε λογής "γαλαζοπράσινοι" και λοιποί αναπληρωτές, ανεξάρτητα από τη σειρά τους στον πίνακα, θα δεχτούν να μπαλώσουν τις τεράστιες υπάρχουσες τρύπες, με μόνη ανταμοιβή να ανέβουν του χρόνου θέσεις στον πίνακα!!

Βασικά δεν ξέρω κατά πόσο στέκει νομικά κάτι τέτοιο. Έχει ξαναεφαρμοστεί στο Δημόσιο ο "εθελοντισμός" ή πρωτοτυπεί για άλλη μια φορά ο Λοβ;
Η μη αμοιβόμενη εργασία είναι συνταγματικά απαράδεκτη.Δεν μπορεί να υπάρξει μη αμοιβόμενη εγασία και ανασφάλιστη,ενώ παράλληλα να γίνεται μοριοδότηση.Τα μόρια που δηλώνει ο συμβασιούχος εκπαιδευτικός πρέπει υποχρεωτικά να αντιστοιχούν σε ανάλογο αριθμό ενσήμων.Αν εννοεί κάτι τέτοιο είναι ανατροπή εργασιακών δικαιωματών που υπάρχουν στην ιδρυτική συνθήκη του Μάαστριχτ.Προσωπικά πιστεύω πως κάτι άλλο θέλει να κάνει,εκτός και αν θέλει να αυτοκτονήσει πολιτικά!!!

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2015
« Απάντηση #1763 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 12:02:58 πμ »
το ιδιο συμβαινει και στην περιπτωση της πρακτικης ασκησης των φοιτητων?
Oleum et operam perdidi!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.