*

Ψηφοφορία

Τι ημερίσιο ωράριο πρέπει να δουλεύουμε στο σχολείο;

1) 8:00-14:00, όπως ορίζει ο νόμος, ανεξάρτητα τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε
53 (41.7%)
2) μόνο τις ώρες διδασκαλίας που έχουμε και να φεύγουμε μετά
17 (13.4%)
3) άντε το πολύ 1-2 ωρίτσες παραπάνω και εφόσον υπάρχει κάποια δουλειά
57 (44.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 125

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών  (Αναγνώστηκε 25408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:18:36 μμ »
Διοργανώνω αυτήν την ψηφοφορία για πολλούς λόγους.

Κατά καιρούς χαρακτηριζόμαστε "τεμπέληδες", και ο πιο βολεμένος κλάδος του δημοσίου.

Κατηγορούμαστε ότι δουλεύουμε μόλις 21 (ή και λιγότερο) ώρες την εβδομάδα τη στιγμή που στο υπόλοιπο δημόσιο δουλεύουν 40 ώρες και στον ιδιωτικό τομέα τουλάχιστον 60.

Πάμε σχολείο για 2 ώρες και μετά φεύγουμε.

Έχουμε και τα Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι, Απεργίες, Συνελεύσεις, 5ήμερες, ημερίσιες εκδρομές, Αργίες, Παραμονές αργιών, εκκλησιασμούς, περιβαλλοντικές εκδρομές κλπ κλπ.

Εμείς απαντάμε ότι έχουμε και δουλειά στο σπίτι (διόρθωση γραπτών, προετοιμασία για την επόμενη μέρα)

Μας λένε ότι ναι σιγά σκοτώνεστε στη μελέτη στο σπίτι. Αυτά να τα κάνετε στον χώρο του σχολείου

Εμείς λέμε αν μας παρείχαν γραφεία με internet και εξοπλισμό και βιβλιοθήκες ναι θα καθόμασταν.


Από την άλλη γκρινιάζουμε γιατί στη Γερμανία ο καθηγητής παίρνει 2000 ευρώ το ελάχιστο, παραβλέποντας φυσικά το γεγονός ότι ο καθηγητής στη Γερμανία δουλεύει 8:00-16:00 και βγαίνει από το σχολείο νωρίτερα μόνο με υπηρεσιακό σημείωμα από τον διευθυντή αλλιώς η καγκελόπορτα δεν ανοίγει (αλλά αυτό δεν το λέμε φυσικά! δεν μας συμφέρει)


Τέλος πάντων, το θέμα χωράει πολύ συζήτηση..

Για να δούμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2010, 11:27:55 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:40 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:32:35 μμ »
Κοίτα εμένα έτσι και αλλιώς το ωράριο μου είναι 8-2!!! Είμαι σε ΚΕΔΔΥ και δεν μπορώ να φύγω πιο νωρίς...
Τώρα, όταν ήμουν σε σχολείο, αν και σχολούσα στις 12:30 (νηπιαγωγείο), ποτέ δεν έφυγα από το σχολείο πριν τις 1:30 (άντε σχεδόν ποτέ :P)
Έχοντας εργαστεί και στο εξωτερικό σε σχολείο, εκεί τα πράγματα ήταν "άγρια" με το ωράριο. Σε καμία περίπτωση κανένας δεν έφευγε πριν τις 4 (τα παιδιά σχολούσαν στις 3:30), παρά μόνο αν συνέβαινε κάτι πολύ σοβαρό (κυρίως θέμα υγείας). Επίσης, υπήρχε συνεχής αξιολόγηση τόσο από επίσημο σώμα επιθεωρητών όσο και από το διευθυντή/manager. Δεν υπήρχε συλλογική σύμβαση εργασίας, αλλά ο κάθε εκπαιδευτικός διαπραγματευόταν τη σύμβαση του με το διευθυντή, που, φυσικά, προσπαθούσε να βρει το πιο φτηνό εργατικό δυναμικό. Κανονικά κάθε χρόνο άλλαζες "μισθολογικό κλιμάκιο", αλλά αν άλλαζες σχολέιο δεν σε ακολουθούσε απαραίτητα και το "κλιμάκιο" σου,μπορεί να άρχιζες πάλι από την αρχή....
Πολύ διαφορετικά τα πράγματα!!!!
Και για να επανέρθω στο θέμα, δεν νομίζω ότι θα κάνει κακό σε κάποιον εκπαιδευτικό να μείνει μέχρι τις 2 στο σχολέιο και να κάνει τις δουλειές του, αλλά θα πρέπει να έχει και κάποιες παραχωρήσεις από το σχολέιο. π.χ. να έχει ένα χώρο δικό του, όπου ήσυχα να μπορεί να καθίσει και να δουλέψει, όχι ένα γραφείο με άλλους 15. Να έχει πρόσβαση σε μια σωστή βιβλιοθήκη, σε υπολογιστή, σε internet.... Αλλιώς τι θα κάνει; Απλά να κάθεται;;;;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:44:32 μμ »
 Απορώ λίγο με την συζήτηση...ο λόγος που οι εκπαιδευτικοί έχουν μειωμένο ωράριο είναι γιατί σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες(αλλά αν έχετε δουλέψει και αλλού θα το έχετε συνειδητοποιήσει),3 ώρες σε γραφείο ισοδυναμούν με 1 ώρα διδασκαλίας.Δεν είναι τυχαίο ότι έχουμε μεγάλα ποσοσστά ως κλάδος σε καταθλίψεις κτλ,ούτε ότι όσους συναδεφους έχουν σοβαρά θέματα υγείας τους στέλνουν βάσει νόμου σε γραφεία για να μην έχουν το άγχος της τάξης...το θέμα δηλαδή της εκπαίδευσης είναι να μένουμε(έστω υποκριτικά) περισσότερες ώρες σε ένα γραφείο;Δηλαδή όλοι αυτοί που δουλεύουν στο δημόσιο(αλλά και στον ιδιωτικό) και παίρνουν ένα σωρο λεφτά και δεν κάνουν τίποτα είναι εντάξει επειδή δεν έχουν τις διακοπες μας;
  ΕΔώ δεν έχουμε αίθουσες,συμβούλους,ψυχολόγους,βιβλία,υπολογιστές και ένα σωρό άλλα,αυτό μας πείραξε;Πώς θα φανούμε στους άλλους;Τους γνωστούς μου πάντως που αράζουν σε γραφεία και παίζουν πασιέντζα και πληρώνονται καυτερα απο μένα δεν τους απασχόλησε ποτέ κάτι τέτοιο... ???

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:46:07 μμ »
emmaki
Συμφωνώ μαζί σου. Εγώ κουβαλάω μαζί μου το laptop ή βιβλία και γράφω σημειώσεις ή κάνω άλλη δουλειά.


Τελευταία πήγα στο σχολείο μαζί με 20 μέτρα καλώδιο internet για να το συνδέω στα κενά μου στην άλλη άκρη της αίθουσας των καθηγητών όπου είναι ο router και έτσι να έχω internet!!!! To έχω αφήσει μόνιμα στο σχολείο στο συρτάρι μου και ομολογώ ότι έχει γίνει περιζήτητο. Κάθε φορά το ψάχνω. Κάποιος συνάδελφος το έχει πάρει για να έχει internet!! Είπα στην διευθύντρια να βάλει ασύρματο να βρούμε την ησυχία μας.

Έπρεπε να βλέπατε τα πρόσωπα των συναδέλφων όταν με είδαν να μπαίνω στην αίθουσα καθγητών σαν πυροσβέστης με 20 μέτρα καλώδια τυλιγμένο στη μασχάλη μου!!  ;D

Προσωπικά δεν περιμένω και πολλά να αλλάξουν ή θα πρέπει να περάσουν πολλά πολλά χρόνια για να δούμε σύγχρονα γραφεία καθηγητών. Φροντίζω μόνος μου για τα απαραίτητα, γιατί μέχρι να γίνουν τέτοιες αλλαγές ίσως θα έχω πάρει σύνταξη. Και επειδή θέλω να περνάω καλά κοιταω τι μπορώ να κάνω εγώ για να φτιάξουν κάπως οι συνθήκες! Μια ζωή την έχουμε. Εκπαιδευτικός μια φορά θα είσαι. Το επέλεξα συνειδητά. Δεν μπήκα από σπόντα ή επειδή δεν έχω τίποτα καλύτερο να κάνω. Δεν περιμένω από κανένα κράτος τίποτα!

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:47:55 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:02:40 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:52:19 μμ »
Απορώ λίγο με την συζήτηση...ο λόγος που οι εκπαιδευτικοί έχουν μειωμένο ωράριο είναι γιατί σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες(αλλά αν έχετε δουλέψει και αλλού θα το έχετε συνειδητοποιήσει),3 ώρες σε γραφείο ισοδυναμούν με 1 ώρα διδασκαλίας.Δεν είναι τυχαίο ότι έχουμε μεγάλα ποσοσστά ως κλάδος σε καταθλίψεις κτλ,ούτε ότι όσους συναδεφους έχουν σοβαρά θέματα υγείας τους στέλνουν βάσει νόμου σε γραφεία για να μην έχουν το άγχος της τάξης...το θέμα δηλαδή της εκπαίδευσης είναι να μένουμε(έστω υποκριτικά) περισσότερες ώρες σε ένα γραφείο;Δηλαδή όλοι αυτοί που δουλεύουν στο δημόσιο(αλλά και στον ιδιωτικό) και παίρνουν ένα σωρο λεφτά και δεν κάνουν τίποτα είναι εντάξει επειδή δεν έχουν τις διακοπες μας;
  ΕΔώ δεν έχουμε αίθουσες,συμβούλους,ψυχολόγους,βιβλία,υπολογιστές και ένα σωρό άλλα,αυτό μας πείραξε;Πώς θα φανούμε στους άλλους;Τους γνωστούς μου πάντως που αράζουν σε γραφεία και παίζουν πασιέντζα και πληρώνονται καυτερα απο μένα δεν τους απασχόλησε ποτέ κάτι τέτοιο... ???

δεν συμφωνώ 100% μαζί σου. Έχω δουλεψει και αλλού συγκεκριμένα σε εταιρία πληροφορικής.
Το ωράριο...ε.... τι είναι αυτό; Δεν υπήρχε ωράριο. Μπορεί να έφευγα και 8 το βράδυ ή και 10 το βράδυ, χωρίς φυσικά να πληρώνονται οι υπερωρίες. Δούλευα και αρκετα Σαββατοκύριακα για να βγει η δουλειά και μην δυσσαρεστηθεί ο πελάτης, χωρίς αμοιβή επιπλέον εννοείται. Ο μισθός μου; Ήταν 900 ευρώ! και είχα 20 μέρες άδεια το χρόνο.

Όσον αφορα το άγχος; Καμία σχέση με το άγχος του εκπαιδευτικού. Ξέρεις τί είναι να γράφεις πρόγραμμα σε υπολογιστή για τραπεζικά δάνεια και να έχεις κάνει λάθος και να κρέμεται από αυτό ολόκληρο το σύστημα της eurobank?

Αν τα σκεφτείς όλα αυτά ...ε, δεν είμαστε και τόσο άσχημα.

Κάνε το εξής: προσποιήσου ότι ψάχνεις δουλειά κάπου στον ιδιωτικό τομέα. Πήγαινε δώσε συνέντευξη να δεις τι μισθό και τι ωράριο θα σου πουν και μετά έλα εδώ στο forum να τα ξαναπούμε!!

Φιλικά
killbill

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 10:56:58 μμ »
 Η σιγουριά σου θα σε φάει..έχω δουλέψει και αλλού..όπως και άλλοι φίλοι μου που πήγαν στην εκπαίδευση..ρώτα ανθρώπους που είναι στην εκπαίδευση 30 χρόνια...αυτοί ξέρουν καλύτερα...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 11:05:08 μμ »
1. Χαίρομαι που είμαι τόσο σίγουρος! νιώθω ήσυχος με τη συνείδησή μου ότι έχω κάνει τη σωστότερη επιλογή της ζωής μου που μπήκα στον χώρο της εκπαίδευσης, και πραγματικά το χαίρομαι και το απολαμβάνω καθημερινά!

2. Για να έχουν δουλέψει 30 χρόνια στην εκπαίδευση σημαίνει ότι δεν έχουν δουλέψει πουθενά αλλού οπότε η άποψή τους δεν είναι αντικειμενική. Όσους έχω γνωρίσει που διορίστηκαν στην εκπαίδευση αμέσως μόλις τελείωσαν το πανεπιστήμιο, είναι οι πιο μίζεροι άνθρωποι που έχω γνωρίσει. Δεν δούλεψαν αλλού για να εκτιμήσουν το αγαθό της εκπαίδευσης. Γκρινιάζουν αν ο σύλλογος κρατήσει 1 ώρα παραπάνω, αν θα κάνουν εφημερία, αν θα έχουν 2 κενά στο πρόγραμμά τους αντί για 1. Ε ρε ξύλο που θέλουν!!

Θα έπρεπε οι εκπαιδευτικοί όχι να περνάνε από επιμορφωτικά σενιμάρια και μαλακ*** που θέλει να κάνει η Διαμαντοπούλου, αλλά να περνάνε από αναγκαστική εργασία ολίγων εβδομάδων στον ιδιωτικό τομέα, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!!!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2010, 11:07:04 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 11:27:44 μμ »
1. Χαίρομαι που είμαι τόσο σίγουρος! νιώθω ήσυχος με τη συνείδησή μου ότι έχω κάνει τη σωστότερη επιλογή της ζωής μου που μπήκα στον χώρο της εκπαίδευσης, και πραγματικά το χαίρομαι και το απολαμβάνω καθημερινά!

2. Για να έχουν δουλέψει 30 χρόνια στην εκπαίδευση σημαίνει ότι δεν έχουν δουλέψει πουθενά αλλού οπότε η άποψή τους δεν είναι αντικειμενική. Όσους έχω γνωρίσει που διορίστηκαν στην εκπαίδευση αμέσως μόλις τελείωσαν το πανεπιστήμιο, είναι οι πιο μίζεροι άνθρωποι που έχω γνωρίσει. Δεν δούλεψαν αλλού για να εκτιμήσουν το αγαθό της εκπαίδευσης. Γκρινιάζουν αν ο σύλλογος κρατήσει 1 ώρα παραπάνω, αν θα κάνουν εφημερία, αν θα έχουν 2 κενά στο πρόγραμμά τους αντί για 1. Ε ρε ξύλο που θέλουν!!

Θα έπρεπε οι εκπαιδευτικοί όχι να περνάνε από επιμορφωτικά σενιμάρια και μαλακ*** που θέλει να κάνει η Διαμαντοπούλου, αλλά να περνάνε από αναγκαστική εργασία ολίγων εβδομάδων στον ιδιωτικό τομέα, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε!!!  ;D

+ 1.000.000 εις τη νιοστή

Μόνο όποιος έχει δουλέψει πραγματικά στον ιδιωτικό τομέα, σε διάφορες δουλειές και για αρκετά χρόνια,  ΕΚΤΟΣ εκπαίδευσης (δεν αναφέρομαι δηλ.σε φροντιστήρια) καταλαβαίνει τι θα πει ζούγκλα και άγχος. Εμένα μετά από αυτά που πέρασα πριν διοριστώ, όλα αυτά που περιγράφει ο killbill γλαφυρότατα και πολύ πετυχημένα μου φαίνονται πραγματικά γελοία όταν τα βιώνω στο σχολειο. Να θεωρεί η άλλη ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ότι θα τελειώνει 4η ώρα γιατί μετά πρέπει να πάει να...μαγειρέψει. Δηλαδή ΕΛΕΟΣ! Και τόσα άλλα...Και μιλαμε για άνθρωπο που αγχώνεται φουλ με το εκπαιδευτικό του έργο και που βεβαίως αναγνωρίζει ότι 1 ώρα στην τάξη είναι - όταν την κάνεις σωστά - εξαιρετικά απαιτητικό πράγμα. Και που ξοδεύει πάρα πολλες ώρες να διορθώνει (λόγω ειδικότητας) ή να προετοιμάζεται για τα 9 διαφορετικα αντικείμενα που διδάσκει!

Πάρα πολλές φορές έχω αναρωτηθεί πως θα ήταν η ζωή μου εάν η δουλειά μου τελειωνε στο σχολείο...δυστυχώς λόγω απόστασης το έχω εφαρμόσει μόνο σε μερικό βαθμό αλλά λέω να το εφαρμόσω πειραματικά σε κανονική έκταση να δω... Και δεν μου βγάζει κανείς από το μυαλό ότι πολλά από τα πρακτικά καθημερινά προβλήματα της σχολικής ζωής θα λύνονταν (βλ. πρόγραμμα) εάν ήμασταν όλοι στο σχολείο 8-2...Όσο για τα γραφεία των καθηγητών, σωθήκαμε εάν περιμένουμε ξεχωριστό χώρο για τον καθένα! Λύσεις όμως πάντα βρίσκονται για να κάνεις τη δουλειά σου.

Άρα όλοι 8-2 κατά τη γνώμη μου.
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 02, 2010, 11:39:44 μμ »
Έχω βαρεθεί να ακούω από συναδέλφους να λένε ότι είμαστε οι πιο χαμηλά αμοιβόμενοι εκπαιδευτικοί στην Ευρώπη και να βάζουν τελεία εκεί. Χωρίς να λένε κουβέντα για το ωράριο και τα καθήκοντα των εκπαιδευτικών του εξωτερικού που αμοίβονται καλά. Φυσικά οι εκπαιδευτικοί του εξωτερικού δικαιολογούν τα λεφτά τους.

Γιατί δεν λένε ποτέ κουβέντα για τα χάλια μας που ο άλλος έρχεται μόνο για τις 3 ώρες στο σχολείο και δεν κάθεται παραπάνω ούτε με σφαίρες; Εγώ φέτος βγάζω το ωρολόγιο πρόγραμμα. Το τι έχω ακούσει δεν περιγράφεται. Ειλικρινά θα το βιντεοσκοπήσω με κινητό, με κρυφές κάμερες δεν ξέρω τι και θα τα στείλω στον Τριανταφυλλόπουλο. Δεν πάει άλλο η ξεφτίλα του κλάδου μας. Είχα βάλει μια συνάδελφο 5η ώρα, κενό την 6η, και μάθημα την 7η γιατί δεν έβγαινε με τίποτα το πρόγραμμα. Το τί άκουσα δεν περιγράφεται! "θα με κρατήσεις εδώ μέχρι τις 2 παρά 10?" να μου λέει..

8-2 λοιπόν μπας και συμμορφωθούμε γιατί έχουμε ξεφύγει. Για να μην πω να χτυπάμε και κάρτα πότε μπαίνουμε και πότε βγαίνουμε.
Δουλεύοντας 8-2 ή και 8-4 μπορούμε να διεκδικούμε μισθούς αναλόγους των μισθών των καθηγητών του εξωτερικού! Έτσι μπορούμε τουλάχιστον να προβάλλουμε το επιχείρημα ότι δουλεύουμε τις ίδιες ώρες και αμοιβόμαστε λιγότερο!  Με 2 και 3 ώρες την ημέρα τι αυξήσεις θέλουμε; Ποιός μας παίρνει στα σοβαρά;

Ξέχασα να αναφέρω ότι άλλη συνάδελφος μου είπε να μην την βάζω πρώτες ώρες γιατί δεν μπορεί να ξυπνάει, άλλη ότι θέλει πρώτες ώρες για να φεύγει μετά να προλαβαίνει τα μαγαζιά ανοιχτά!! Ε ρε γέλια!!  Και το λυπηρό είναι ότι αυτές οι περιπτώσεις αποτελούν δυστυχώς την πλειοψηφία....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2010, 11:46:32 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 02:01:02 πμ »
χαχα!! απιστευτα αυτα που διαβαζω!

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:04:02 πμ »

......
Από την άλλη γκρινιάζουμε γιατί στη Γερμανία ο καθηγητής παίρνει 2000 ευρώ το ελάχιστο, παραβλέποντας φυσικά το γεγονός ότι ο καθηγητής στη Γερμανία δουλεύει 8:00-16:00 και βγαίνει από το σχολείο νωρίτερα μόνο με υπηρεσιακό σημείωμα από τον διευθυντή αλλιώς η καγκελόπορτα δεν ανοίγει (αλλά αυτό δεν το λέμε φυσικά! δεν μας συμφέρει)

....
Αν είναι έτσι, ψηφίζω ωράριο 8-4 με 2000 € , όπως στη Γερμανία.
Πάντως, πολλοί απ' όσους  κατηγορούν τους εκπαιδευτικούς γενικά ως τεμπέληδες, θα ήθελαν να γίνουν εκπαιδευτικοί.
Επίσης, θυμάμαι ότι, όσο εργαζόμουν στον ιδιωτικό τομέα σε αντικείμενο άσχετο με την ιδιότητα του εκπαιδευτικού, το δικό μου ωράριο ήταν σταθερά 8ωρο, ενώ του προϊσταμένου ήταν ελεύθερο. Μπορούσε δηλ. να έρθει ό,τι ώρα ήθελε και να φύγει ό,τι ώρα ήθελε, εφόσον δεν είχε να κάνει κάτι άλλο. Είχε βέβαια περισσότερες ευθύνες, αλλά , αν δεν υπήρχε άλλη δουλειά, ποιος ο λόγος να παραμείνει στη θέση του;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 11:40:46 πμ »
και 8-2 να δουλευαν με τοσα κενα παλι 4 ωρες θα δουλευαν.

Αποσυνδεδεμένος NTARNAKAS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 11:41:43 πμ »
Δεν μπορει να καταλαβει κανεις οτι το να εισαι καθηγητης δεν ειναι να εισαι δημοσιος υπαλληλος!
ειναι λειτουργημα και ετσι πρεπει να συμπεριφερομαστε
και αν πρεπει να διαβασεις και 3 και 4 ωρες στο σπιτι το κανεις για να εισαι καλυτερος!
ΑΛΛΑ εγω θελω να ρωτησω αλλο

Δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο δεν γινονται ψυχοτεχνικες εξετασεις σε ολους τους κλαδους της εκπαιδευσης
Στραβοι κουτσοι στον Αγιο Παντελεημωνα ΑΥΤΟΙ που θα διδαξουν τα παιδια μας ΗΜΑΡΤΟΝ!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία: ωράριο εργασίας καθηγητών
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 11:43:15 πμ »
killbill η κίνησή σου είναι σωστή. Υπάρχουν σίγουρα πολλά πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος εκπαιδευτικός για να καλύψει τις ελλείψεις που υπάρχουν στην δουλειά του.
Το σύστημά σου βέβαια, "δουλεύει" ακριβώς γιατί είσαι ο μόνος (άντε και κανα-δυο ακόμα) που το κάνεις. Δεν ξέρω σε τι σχολείο υπηρετείς, αλλά σε όσα έχω πάει εγώ, έτσι και αποφασίζαν οι 30-50 καθηγητές του συλλόγου να σκάσουν κάποια μέρα στο σχολείο με βιβλία, λάπτοπ και λοιπά συμπράγκαλα με σκοπό να ετοιμάσουν την δουλειά τους μέσα στο γραφείο καθηγητών, θα γινόταν ... .της τσού*** !!!! (με το μπαρδόν  :-[)

Σε παρακαλώ πολύ όταν βγάζεις τα συμπεράσμά σου σχετικά με την εργατική συνείδηση των συναδέλφων, να προσπαθείς να λαμβάνεις υπόψη σου δεδομένα που είναι έξω από τον μικρόκοσμό σου (δλδ τα όποια σχολεία έχεις γνωρίσει, με τον σύλλογο που έχεις γνωρίσει, τις εγκαταστάσεις που έχεις γνωρίσει) και επιπλέον, να προσπαθείς να "φανταστείς" εάν οι κινήσεις που προτείνεις μπορούν στ' αλήθεια να εφαρμοστούν σε μαζική κλίμακα.

Όπως είπα και πριν, μπράβο σου που επιλέγεις να λειτουργείς έτσι στην εργασία σου, αλλά το γεγονός ότι εσύ ΜΠΟΡΕΙΣ και το κάνεις (γιατί σου το επιτρέπει ο ρούτερ που είναι στα 20 μέτρα και όχι στον άλλο όροφο, το γραφείο καθηγητών που έχει καρέκλα να κάτσεις, οι συνάδελφοι που δεν κάνουν πολύ φασαρία, η τουαλέτα που δεν σιχαίνεσαι να πας, τα οικονομικά σου που σου επιτρέπουν να έχεις λάπτοπ, κτλ κτλ) δεν σου επιτρέπει να το "παίζεις μάγκας" (με συγχωρείς για την έκφραση) και να λοιδορείς τους υπόλοιπους συναδέλφους.


ΥΓ: επίσης, μιας και είσαι επιστήμονας άνθρωπος, προσπάθησε να αντιμετωπίσεις την ψηφοφορία που ανάρτησες έστω και στοιχειωδώς επιστημονικά (αν και δεν σπούδασες στατιστική) και άλλαξε τις επιλογές έτσι ώστε να φαίνονται τουλάχιστον αμερόληπτες. Αυτό το "άντε 1-2 ωρίτσες παραπάνω" είναι τουλάχιστον για γέλια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.