*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2  (Αναγνώστηκε 22197 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria_pol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:03:58 πμ »
Καλησπέρα! Μια ερώτηση προς καθηγητές Ισπανικών. Ξεκινάω μαθήματα Ισπανικών και θα ήθελα να μάθω ποιο πιστεύετε ότι είναι το ελάχιστο διάστημα που απαιτείται για να αποκτήσω πτυχίο επιπέδου Β2. Είμαι αρχάρια και δεν είχα καμιά επαφή με τη γλώσσα στο παρελθόν. Είμαι όμως καθηγήτρια ξένης γλώσσας κι εγώ κι έχω διάθεση κι ευτυχώς φέτος χρόνο για πολύ διάβασμα. Ποια η γνώμη σας? Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:20:08 πμ από jak13 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΤΥΧΙΟ ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ ΕΠΙΠΕΔΟΥ Β2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:41:27 »

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΤΥΧΙΟ ΙΣΠΑΝΙΚΩΝ ΕΠΙΠΕΔΟΥ Β2
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:15:57 πμ »
Μαρία αν και αναφέρεσαι σε καθηγητές ισπανικών είπα να σου πω και γω τη γνώμη μου καθώς δεν ειναι και πάρα πολυ ευκολο να βρεις καθηγητές ισπανικών εδω. Εγω διδάσκομαι ισπανικα.Προετοιμάζομαι για το β2 το οποίο και θα δωσω τον Μάιο.Ξεκίνησα τον προηγούμενο Φεβρουάριο με 3 ώρες τη βδομάδα (2 1.5 ωρα),χωρίς καλοκαίρι.Ιδιαίτερα όμως ,όχι σε φροντηστηριο.Πιστεύω πως είναι ένα καλό χρονοδιάγραμμα.Απλά θέλει και προσωπική αφοσίωση.Αν δεν εχεις πολύ χρόνο καλύτερα επιβράδυνε το.
Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος meliti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 12:15:46 μμ »
με την εμπειρία που έχω διδάσκοντας ισπανικά τα τελευταία 9 χρόνια, θα σου πω τα εξής: είχα μαθητές (μιλάμε πάντα για ενήλικες) που πήραν το Intermedio (Β2) σε μια σχολική χρονιά κάνοντας 2 ώρες την εβδομάδα κι άλλους που 2 χρονιές με 3 ώρες δεν ήταν αρκετές. Σίγουρα βοηθά το ότι είσαι καθηγήτρια αλλά άλλο να διδάσκεις γερμανικά κι άλλο ιταλικά. Δεν αναφέρεις πόσες ώρες θα κάνεις ούτε αν προτίθεσαι να συνεχίσεις και το καλοκαίρι (για να δώσεις π.χ. το Νοέμβριο).

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 01:01:16 μμ »
Με δυο ωρες την εβδομαδα προτεινω στους μαθητες μου να δωσουν μεχρι το inicial. Αν ακολουθησεις ομως ενα τριωρο κ εισαι αποφασισμενη πιστευω να τα καταφερεις. Ισως να ηταν μια λυση κ οι εξετασεις του Νοεμβριου ωστε να εχεις κ ενα περιθωριο για μια γερη επαναληψη.Οπως ηδη ειπωθηκε η γλωσσα που διδασκεις παιζει επισης ρολο αν και θα σε βοηθησει τουλαχιστον στη μεθοδολογια του διαβασματος σου.Καλη επιτυχια!
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:41:27 »

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 02:07:51 πμ »
Μια μαθήτριά μου ξεκίνησε Αύγουστο, έδωσε το Νοέμβριο το Κρατικό β2 και πέρασε, με 4-6 ώρες την εβδομάδα. Βέβαια όλο το πρόγραμμα μαθήματος έγινε με βάση αυτό, δεν την ενδιέφερε να μάθει ουσιαστικά τη γλώσσα, μόνο να πάρει το πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2010, 01:27:42 πμ »
Παιδιά καλημέρα. Είμαι καθηγήτρια πληροφορικής και γύρισα μόνιμα στην Αθήνα. Ενδιαφέρομαι για ιδιαίτερα Ισπανικών. Πριν 4 χρόνια είχα πάει σε μεγάλο φροντιστήριο και έκανα 1 χρόνο χωρίς να δώσω inicial. Τώρα θα με ενδιέφερε να κάνω ιδιαίτερα  είτε μόνη μου είτε σε γκρουπάκι. Στόχος μου είναι να πάρω το superior μέσα σε 2,5 χρόνια. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 01, 2010, 05:50:48 μμ »
Κανείς δεν θέλει να με αναλάβει; Να υποθέσω ότι είναι καλοκαίρι;

Αποσυνδεδεμένος BIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2010, 05:34:59 μμ »
Εάν δεν υπάρχει μέλος του pde για να βοηθήσει, υπάρχει το www.ispania.gr  όπου έχει καθηγητές για μαθήματα κτλ....

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2010, 06:35:09 μμ »
Ίσως αυτό το θέμα να βοηθήσει....

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10978.0
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2010, 06:39:05 μμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος marianad

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 25, 2010, 09:48:20 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας:

Λοιπόν: είμαι 26 και η σχέση μου με τα ισπανικά ξεκίνησε στα 10 περίπου, τότε που η τηλεόραση έδειχνε σαπουνόπερες με υπότιτλους (μη γελάτε, ναι μου αρέσουν οι σαπουνόπερες :P!!!). Γενικά τα πάω καλά με τις γλώσσες και άρχισα να έχω μια αντίληψη. Επίσης άρχισα να ακούω ισπανική μουσική και με τα τραγούδια έμαθα πολλά. Είμαι πλεόν σε ένα επίπεδο που μπορώ να παρακολουθώ σαπουνόπερες στο Youtube ή ακόμα και ταινίες στα ισπανικά άνετα, καταλαβαίνοντας σχεδόν τα πάντα. Μου αρέσουν παρα πολύ τα ισπανικά και πάντα έλεγα πως θα έπαιρνα πτυχίο κάαααααποια στιγμή!

Και έτσι είπα να δοκιμάσω παλιά θέματα για να δω σε τι επίπεδο βρίσκομαι περίπου! Έκανα στην τύχη τα θέματα του intermedio (B2) του Cervantes του Νοεμβρίου 2007 και πήρα:
Prueba 1: Comprension de lectura     83% (16,6/20)
Prueba 3: Comprension auditiva         75% (11,25/15)
Prueba 4: Gramatica y vocabulario      70% (14/20)   (ξέρω είναι η βάση αλλά δεν έχω διδαχθεί ποτέ μου γραμματική ή έστω τους χρόνους)

Έκανα επίσης τα θέματα του ΚΠΓ του περασμένου Μαΐου και πήρα στην Ενότητα 1 (Κατανόηση γραπτού λόγου) 17/25 (68%) και στην Ενότητα 3 (Κατανόηση προφορικού λόγου) 13/20 (65%).

Αφού είδα πως περνάω, έστω και οριακά χωρίς να έχω διαβάσει ποτέ μου αποφάσισα να προετοιμαστώ μόνη μου και να δώσω για το ΚΠΓ(λιγότερα χρήματα να ρισκάρω) τον Νοέμβριο. Οι γνώσεις  μου είναι πολύ περίεργες για να ενταχθώ σε τμήμα και δεν έχω την οικονομική άνεση για ιδιαίτερα αυτόν τον καιρό.

Έχω 3 μήνες μπροστά μου. Αγόρασα μια μέθοδο εκμάθησης ισπανικών χωρίς δάσκαλο, μία γραμματική επιπέδου Β2 και τα βιβλία español 2000 (αν τα ξέρετε) για να με βοηθήσουν πιο πολύ με το γενικό λεξιλόγιο. Υπάρχουν επίσης και τα παλιά θέματα που πιστεύω θα βοηθήσουν πολύ. Διαβάζω γύρω στις 2 ώρες καθημερινά. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι η έκθεση και λιγότερο τα προφορικά. Τα υπόλοιπα σίγουρα θα βελτιωθούν εφόσον διαβάσω.

Πιστεύετε πως μπορώ να τα καταφέρω? Πως είναι τα πράγματα στην έκθεση? Είναι πολύ αυστηρά?
Και κάτι τελευταίο: επειδή ότι ξέρω είναι περισσότερο από Λατινική Αμερική, υπάρχει πρόβλημα αν στα προφορικά μιλάω χωρίς θ, πχ το cielo το λέω σιέλο αντί για θιέλο? Τους ενοχλεί?

Αυτά!!!! Συγνώμη αν έγινα κουραστική! Ευχαριστώ πολύ  :-* :)!!

Αποσυνδεδεμένος Carmencita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2010, 01:54:01 μμ »
Η προφορά που θα επιλέξεις δεν παίζει ρόλο αρκεί να είναι σωστή και πάντα η ίδια. Δεν μπορείς όπως είπες να προφέρεις τη λέξη cielo σιέλο και μετά σε άλλη λέξη να προφέρεις το c ή το z ως θ. Από τη στιγμή που αποφάσισες να προετοιμαστείς μόνη σου, διάβασε για τα προφορικά τις οδηγίες προς τους εξεταστές για να καταλάβεις τη δομή και τι ζητάνε, δες παλαιά θέματα και κάνε εξάσκηση μόνη σου. Στο κομμάτι της εκθέσης, οι απαιτήσεις δεν είναι πολλές, σωστή γραμματική και σύνταξη, μικρές προτάσεις για να μη χάνεσαι και προσοχή να μην πέσεις στην παγίδα να κάνεις πιστή μετάφραση στη δεύτερη. (το ίδιο ισχύει και με το 3ο μέρος των προφορικών). Ψάξε πώς συνδέονται προτάσεις και παράγραφοι ώστε να ειναι σωστα δομημένη.

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2010, 05:25:09 μμ »
Εάν δεν υπάρχει μέλος του pde για να βοηθήσει, υπάρχει το www.ispania.gr  όπου έχει καθηγητές για μαθήματα κτλ....
Ευχαριστώ πολύ. Βρήκα 6 καθηγητές κοντά μου. Αν μιλούν λατινιαμερικάνικα θα είμαι πολύ χαρούμενη!

Αποσυνδεδεμένος droopy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Ισπανικών επιπέδου Β2
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 10:45:17 μμ »
Ενδιαφέρομαι για βιβλία εκμάθησης ισπανικών, αλλά δε βρίσκω κάποια σειρά, που να έχει και companion στα ελληνικά, όπως τα βιβλία των αγγλικών.
NA ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΥΚΕΙΑ ΟΛΟΗΜΕΡΑ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158550
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.