*

Ψηφοφορία

Είστε ευχαριστημένοι απο την περιοχή τοποθέτησής σας;

Ναι
71 (80.7%)
Όχι
17 (19.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 88

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 207629 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #784 στις: Αύγουστος 30, 2012, 02:51:26 μμ »
Ερωτηση για την τοποθετηση: Προκυπτει λογω αποσπασης κενο στη Β περιοχη ενος νομου. Ποιος πρεπει να παει; Αυτος που ειναι στη διαθεση και εχει διοριστει σε αυτη την περιοχη ή εγω που ειμαι νεοδιοριστη (του 11) και ανηκω στη Γ περιοχη;

Εννοειται παει εκεινος που βρισκεται στην Β περιοχη, ανεξαρτητως μοριων. Δεν εχει δε παω,.... θα παει.......!!!

Προσεχε γιατι αν εισαι στις Κυκλαδες κανουν οτι θελουν παρανομως μερικες φορες ............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:22 »

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #785 στις: Αύγουστος 30, 2012, 02:54:23 μμ »
Χμμμ, αυτο με τα μορια με βολευει.. ;).Εχω περισσοτερα!Κενο δεν παιζει αλλου στη δευτεροβαθμια, μετα θα μας διαθεσουν στην πρωτοβαθμια...Αλλα κ με τα μορια φοβαμαι μη μου πουν οτι επειδη διοριστηκα περυσι θεωρουμαι ακομη νεοδιοριστη κ δε θα τα λαβουν υποψη...Μπερδεμα...Κ ψαχνω κ καμια σχετικη διαταξη, αλλα μαλλον πρεπει να παρω στο υπουργειο ...Σε ευχαριστω πολυ παντως!

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #786 στις: Αύγουστος 30, 2012, 02:56:41 μμ »
Sxedia μπορω να το βρω αυτο καπως γραπτως;Το λογικο ειναι να γινει ετσι οπως λες, αλλα θελω να μαι κατοχυρωμενη επισημα σε περιπτωση που θελουν να μου το φορεσουν καπελο...Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος bookfreak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #787 στις: Αύγουστος 30, 2012, 03:04:12 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι με τα λειτουργικά, είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Πολλές φορές μετράνε και οι συνθήκες κάθε περιοχής. Γαιτί είναι άλλο πράγμα να σου πουν να πας σε άλλο σχολείο στη στεριά και άλλο πράγμα σε άλλο νησί! Ιδιαίτερα οι Κυκλάδες, είναι πολύ πονεμένη και δύσκολη ιστορία γιατί ανήκουν άνθρωποι που δεν έχουν πατήσει ποτέ στα νησιά και κατεβαίνουν για πρώτη φορά έχοντας μαζέψει μόρια νησιών από γραφεία στεριάς, και άλλοι που έχουν φάει την αρμύρα με το κουτάλι για χρόνια. Το σωστό και το λάθος σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ σχετικό!!!!
Επίσης κάποιοι ζητάνε να πάνε σε μικρά νησιά και αν δεν τα θέλει κανένας άλλος, δεν υπάρχει λόγος να μη γίνει! 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:50:22 »

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #788 στις: Αύγουστος 30, 2012, 03:05:42 μμ »
Sxedia μπορω να το βρω αυτο καπως γραπτως;Το λογικο ειναι να γινει ετσι οπως λες, αλλα θελω να μαι κατοχυρωμενη επισημα σε περιπτωση που θελουν να μου το φορεσουν καπελο...Ευχαριστω!

Εσυ ανηκεις στη Γ περιοχη.... κινεισαι στα σχολεια της περιοχης αυτης.
Αν δεν υπαρχει κενο να σε τοποθετησουν στη Γ περιοχη, τοτε θα ψαξουν να σε βαλουν σε αλλη περιοχη π.χ στη Β.
Αν σε πανε στη Β περιοχη, θα προηγηθουν τοτε αυτοι που ανηκουν στη Β περιοχη, ακομα και αν εσυ εχεις περισσοτερα μορια.
Ο καθενας δηλαδη προηγειται στην περιοχη του!!!
Αν εχει προκυψει κενο στη Β περιοχη, πρεπει να παει αυτος που ειναι στη Β περιοχη και περισσευει ακομα και αν δεν του αρεσει το νησι. Δεν μπορουνε να βαλουνε εσενα που ανηκεις στη Γ περιοχη επειδη αυτος ΔΕ ΘΕΛΕΙ να παει.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #789 στις: Αύγουστος 30, 2012, 03:58:09 μμ »
και τον σεπτέμβρη να γινουν οι τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά και πάλι προηγούνται οι οντες στην διάθεση. Αυτό το έψαξα σήμερα - και με το υπουργείο για επαλήθευση -  και προκύπτουν τα εξής;
αυτοί που ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο πυσδε αλλά δεν έχουν οργανική  βγαίνουν υπεράριθμοι στο πυσδε αυτό. Εφόσον λοιπόν θεωρουνται υπεράριθμοι τότε τους διαχειριζόμαστε και με τον αυτό τρόπο - δηλαδή τοποθετούνται πρώτα από όλους τους άλλους.
 αυτό προκυπει απο τα πδ50/96 και πδ100/97 και πιο συγκεκριμένα από αυτή την διάταξη του πδ50/96
12. Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β' της παρ. 7 του άρθρου 14 σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.    

πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον είναι υπεράριθμοι λογω μη τοποθέτησής τους σε οργανικό κενό εννοείται ότι προτάσσονται έναντι όλων των υπολοιπων.

παρα το γεγονος οτι καποια ΠΥΣΔΕ λειτουργουν με οποιο τροπο βολευονται, κανονικα οι καθε ειδους αποσπασμενοι στις προσωρινες τοποθετησεις του Σεπτεμβριου επονται οσων ειναι στη διαθεση ανεξαρτητως μοριων.
α) αριθμ. 58044/Δ2/22-06-2004 απόφαση του ΥΠΕΠΘ &
β) την αριθμ  Δ2/58044α/14-07-2004 διευκρινι-στική της,

Δ2/58044α/14-07-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Διευκρινίσεις στο αρ. 58044/Δ2/22-6-2004 έγγραφο μας
Σε συνέχεια του αριθμ. 58044/Δ2/22-6-2004 εγγράφου μας και απαντώντας στο αρ. 1696/23-5-2004 δικό σας σχετικό, σας γνωρίζουμε ότι η διαδικασία των μεταθέσεων προηγείται αυτής των αποσπάσεων. Ως εκ τούτου αν μετά τις τοποθετήσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 15 του Π.Δ. 50/96 οι οργανικές θέσεις είναι λιγότερες από τους εκπαιδευτικούς, αυτοί παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερικών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σύμφωνα με τη διαδικασία του εδαφίου β` της παρ. 7 του άρθρου 14 του Π.Δ. 50/96.
Οι εκπαιδευτικοί που ζητούν απόσπαση εντός του ιδίου Π.Υ.Σ.Δ.Ε. και οι αποσπασμένοι από άλλα Π.Υ.Σ.Δ.Ε. συγκρίνονται μαζί καθώς το κριτήριο στην περίπτωση αυτή είναι οι κοινωνικοί - προσωπικοί λόγοι για τους οποίους πραγματοποιούνται οι αποσπάσεις σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16 Γ΄ παρ 5 του ν. 1566/85, όπως τροποποιήθηκε από τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν. 1674/86
Σύμφωνα με τα παραπάνω οι τοποθετήσεις των ευρισκομένων στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. προηγούνται των αποσπάσεων.
Οι διατάξεις με τις οποίες γίνονται οι εν λόγω τοποθετήσεις είναι διαφορετικές από αυτές με τις οποίες γίνονται οι αποσπάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2012, 03:28:08 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος miltos74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #790 στις: Αύγουστος 30, 2012, 04:15:52 μμ »
Σε νησιωτικο σύμπλεγμα (πάρτε την ορολογία όπως θέλετε, θα δείτε στο τέλος έτσι ειναι) συνάδελφος με απόσπαση λαμβάνει θέση σε σχολείο μη αρεσκιας της. Συνάδελφος με λιγότερα από αυτήν μόρια αποσπασμενος και αυτός με απόφαση του ίδιου ΠΥΣΔΕ, τοποθετήθηκε στο σχολείο όπου η πρώτη συνάδελφος ήθελε. Το θέμα φτάνει στο υπουργείο όπου τελικά δικαιονεται το μέσον με ένα απλό τηλεφώνημα εκβιασμού από το ΚΥΣΔΕ προς την συναδέλφο.
Τα συμπεράσματα δικα σας.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #791 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 11:26:06 μμ »
ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ....
1. ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ;
2. ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ;
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #792 στις: Σεπτέμβριος 21, 2012, 12:51:00 πμ »
2 έτη για να ξεχρεώσει..
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος allege1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #793 στις: Οκτώβριος 01, 2012, 02:21:40 μμ »
Είμαι Πληροφορικός με διάθεση από τη Δευτεροβάθμια στην Πρωτοβάθμια σε ΕΑΕΠ όπου υποτίθεται έχω 21 ώρες ωράριο.
Όταν πήγα λοιπόν στο δημοτικό, μου δόθηκε πρόγραμμα σύμφωνα με το οποίο πρέπει να κάνω 18 ώρες στο πρωινό ωράριο και 3 ώρες στο ολοήμερο-κράτηση. Στο σχολείο αυτό όμως, εγώ βάση του κανονισμού λειτουργίας των σχολείων ΕΑΕΠ και των τμημάτων που έχει μου βγαίνει να κάνω 20 ώρες στα πρωινά υποχρεωτικά τμήματα και μου απομένει 1 ώρα για να με διαθέσουν όπου θέλουν.
Για να κάνω λοιπόν 3 ώρες στο ολοήμερο, ο διευθυντής έχει πειράξει το ωράριο μερικών τμημάτων ώστε να μην κάνουν 2 ώρες όπως ορίζεται από τον κανονισμό λειτουργίας ΕΑΕΠ αλλά μία και μου είπε ότι μέχρι να έρθουν και οι υπόλοιπες ειδικότητες θα πρέπει να το ανεχτώ. Εγώ όμως δε θέλω να το ανεχτώ άλλο (το κάνω ήδη 2 εβδομάδες) και του το είπα όπως και του είπα πως γνωρίζω ότι νομικά έχω δίκιο να θέλω να καλύψω το ωράριό μου στο κανoνικό-πρωινό πρόγραμμα και μόνο τη 1 ώρα που μου περισσεύει να κάνω στο ολοήμερο αν μου ζητηθεί. Δίκιο δεν έχω ή θα τρελαθώ εντελώς και θα ξεχάσω αυτά που ξέρω;     :o    Υπάρχει κάποιος νόμος που να λέει το αντίθετο γιατί αυτό ισχυρίστηκε εμμέσως ο διευθυντής;
Όποιος γνωρίζει ας μου δώσει τη γνώμη του, pleaze!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #794 στις: Οκτώβριος 02, 2012, 05:16:27 μμ »
Όχι, ο διευθυντής δεν μπορεί να αλλάξει το ωράριο των μαθημάτων, όπως αυτό έχει οριστεί από το υπουργείο. Άρα άμα το δημοτικό έχει 12 τμήματα (που έχει αφού είναι εαεπ), πρέπει να κάνεις 20 ώρες στο κανονικό πρόγραμμα. Έχει δικαίωμα να αλλάζει το πρόγραμμα όσο συχνά θέλει, αλλά όχι το πόσες ώρες θα μπαίνεις σε κάθε τμήμα.
Κάνε του σαφές ότι ή θα κάνει σωστό το πρόγραμμά σου άμεσα, ή θα κάνεις έγγραφο στο γραφείο (να κρατάς τα καθημερινά προγράμματα που σου δίνει για να τα καταθέσεις). Επίσης, μάθε ποιον θέλει να βολέψει γιατί πραγματικά δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος για να κάνει κάτι τέτοιο, εκτός από το θέλει να κάνει πολύ συγκεκριμένες χάρες σε κάποιους.
Επίσης, εάν θέλεις να το "χοντρύνεις" κι άλλο, μπορείς να ενημερώσεις και τους γονείς των παιδιών της τάξης από την οποία σου έχει "κόψει" ώρες.

Μέχρι να συμπληρωθεί το προσωπικό του σχολείου, το σχολείο κάνει είτε κενά, είτε σχολάνε νωρίτερα τα παιδιά, είτε συμπληρώνουν τις ώρες όσοι εκπαιδευτικοί έχουν μειωμένο ωράριο με φύλαξη, όχι μάθημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 02, 2012, 05:19:28 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος allege1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #795 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 09:12:18 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση happiness. Να σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #796 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:34:01 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση και εδώ για όποιον γνωρίζει...Οι νεοδιόριστοι, που θα αναλάβουν υπηρεσία τώρα, κλήθηκαν με τη συμπληρωματική εγκύκλιο, μπορούν να διεκδικήσουν το οργανικό κενό που καλύφθηκε με αναπληρωτή α' φάσης; Συγκεκριμένα, διορίζομαι και είμαι αναπληρώτρια στη Β' περιοχή νομού, το κενό είναι στην Α περιοχή. Μπορώ -ή πρέπει- να πάω στην Α περιοχή και ο άλλος αναπληρωτής στη Β, δηλαδή να κάνουμε ουσιαστικά ανταλλαγή σχολείων;

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις εκπαιδευτικών
« Απάντηση #797 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 07:42:50 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2012, 09:01:17 μμ από delete »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159745
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.