*

Αποστολέας Θέμα: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??  (Αναγνώστηκε 19971 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Πως θα γινεται η προσληψη αναπληρωτων με τη νεα σχολικη χρονια? Αυτοι που για πρωτη φορα προσληφθηκαν ως αναπληρωτες τη φετινη χρονια υπάρχει πιθανοτητα να προσληφθουν και από Σεπτεμβριο?Εγω, για παράδειγμα ειμαι αναπληρωτρια Δ Φασης  ΠΕ60 με 28 μόρια από διαγωνισμούς  ΑΣΕΠ (θεση πίνακα αναπληρωτων 1330),εχω πιθανοτητες για προσληψη ως αναπληρωτρια 2010-2011?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fragy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 02:22:14 μμ »
Μπορείς να μας πεις ποια ακριβώς είναι τα νέα μέτρα; έχει βγει τπτ επίσημο ή απλά δηλώσεις; εννοείς οτι μίλησε για μεγάλη μείωση αναπληρωτών; όπως και να έχε εσύ έχεις πολλές πιθανότητες να σε πάρουν και την δεύτερη χρονιά. (προσωπική μου άποψη) συνήθως δεύτερη χρονιά παίρνουν όσους πήραν την πρώτη και κάποιους παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος PERISTER

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 07, 2010, 03:05:18 μμ »
Λογικά θα σε πάρουν..κι εγώ αυτό πιστεύω. Το θέμα όμως είναι αν θα μονιμοποιηθείς με την προυπηρεσία σου κάποια στιγμη... αισιόδοξα νομίζω πως είναι τα πράγματα γι αυτούς που συμπληρώνουν 30 και 24 μηνες προυπηρεσία μέχρι τέλος Ιούνη του 2010. (Οι τελευταίοι του συστήματος αυτού). Και φυσικά η β΄ φουρνιά. Δηλαδή και να σε πάρουν του χρόνου αναπληρώτρια πέρα από τα χρηματα και την εργασία που θα έχεις αν τα μόρια των μηνών δεν θα υπολογίζονται με το ιδιο τρόπο για την μονιμοποίηση....δεν θα είναι και να χαίρεσαι.... :( :(

Αποσυνδεδεμένος kbotzo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2010, 01:52:29 μμ »
εχεις δικιο σε αυτό!θα πρεπει να δινουμε και να ξαναδινουμε ΑΣΕΠ.δυο φορες εχω γραψει και δεν ξερω ποσες ακομα θα αντεξω!!Βεβαια απ'την αλλη εχω διαβασει δεκαδες αποψεις για τα νεα μετρα,εχω μπερδευτεί!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 02, 2010, 03:32:28 μμ »
εχεις δικιο σε αυτό!θα πρεπει να δινουμε και να ξαναδινουμε ΑΣΕΠ.δυο φορες εχω γραψει και δεν ξερω ποσες ακομα θα αντεξω!!Βεβαια απ'την αλλη εχω διαβασει δεκαδες αποψεις για τα νεα μετρα,εχω μπερδευτεί!!

οχι μονο μπερδευτει αλλα και ...αγχωθει, υποθετω!  Σε λιγο θα κοινοποιηθουν. λιγη υπομονη ακομα.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2010, 04:08:08 μμ »
εγώ πιστεύω ότι θα επιστρέψουν αρκετοί αποσπασμένοι στα σχολεία,θα γίνουν τα τμήματα μεγαλύτερα, με αποτέλεσμα να πάρουν στην καλύτερη περίπτωση τους μισούς αναπληρωτές.εγώ με θέση 1100 και 30.21 μόρια δε πιστεύω ότι θα δουλέψω την επόμενη σχολική χρονιά..

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2010, 04:19:57 μμ »
εγώ πιστεύω ότι θα επιστρέψουν αρκετοί αποσπασμένοι στα σχολεία,θα γίνουν τα τμήματα μεγαλύτερα, με αποτέλεσμα να πάρουν στην καλύτερη περίπτωση τους μισούς αναπληρωτές.εγώ με θέση 1100 και 30.21 μόρια δε πιστεύω ότι θα δουλέψω την επόμενη σχολική χρονιά..

Έτσι έγραφες και πέρσι.Θα σε πάρουν και του χρόνου.Γύρω στους 900-1000 αναπληρωτές υπολογίζω.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2010, 04:35:07 μμ »
μακάρι να χεις δίκιο....

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2010, 05:58:57 μμ »
να ρωτήσω κάτι, όταν η Διαμαντοπούλου λέει ότι θα γίνουν οι μισές προσλήψεις εννοεί μόνο τους διοριστέους του ασεπ δηλαδή 150 απο τους 300 ή τους μισούς απο τους διοριστέους του ασεπ και των πινάκων 30μηνου κλπ.. Έχει καταλάβει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος DINAPE60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 10, 2010, 08:32:44 μμ »
εδώ και πόσο καιρό μας κοροϊδεύουν για τα νέα μέτρα τα οποία δεν λένε να μας ανακοινώσουν...εγώ αγχώνομαι  περισσότερο με τον διαγωνισμό του ασεπ πότε θα γίνει ??? θα γίνει??

αυτό που λέτε σχετικά με την προϋπηρεσία η οποία δεν ξέρουμε αν θα μετράει ή όχι το έχω ακούσει και εγώ..είναι καλύτερα όμως να δουλεύω κάθε χρόνο έστω και σαν αναπληρώτρια παρά να κάθομαι σπίτι μου και να απασχολούμε σε μια άσχετη δουλειά περιμένοντας πότε θα μπω στο νηπιαγωγείο..
τώρα θα μου πείτε τα λες αυτά γιατί ακόμα είσαι στην αρχή..δεν είναι εύκολο να μετακίνησε συνεχώς ειδικά όταν έχεις οικογένεια..αλλά τα ίδια δεν παθαίνουν και οι συνάδελφοι της ειδικής αγωγής??

από την άλλη σκεφτείτε πόσοι δάσκαλοι έγιναν μόνιμοι χωρίς να έχουν ούτε μια επιτυχία στον ασεπ, δεν είναι άδικο αυτό για όλους  τους άλλους που προσπαθούν???δεν έχω τπτ και με κανέναν απλά βλέπω ότι το σύστημα κινείτε με δυο ταχύτητες και αυτό δεν είναι καθόλου αξιοκρατικό

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 11, 2010, 09:52:30 πμ »
εδώ και πόσο καιρό μας κοροϊδεύουν για τα νέα μέτρα τα οποία δεν λένε να μας ανακοινώσουν...εγώ αγχώνομαι  περισσότερο με τον διαγωνισμό του ασεπ πότε θα γίνει ??? θα γίνει??

αυτό που λέτε σχετικά με την προϋπηρεσία η οποία δεν ξέρουμε αν θα μετράει ή όχι το έχω ακούσει και εγώ..είναι καλύτερα όμως να δουλεύω κάθε χρόνο έστω και σαν αναπληρώτρια παρά να κάθομαι σπίτι μου και να απασχολούμε σε μια άσχετη δουλειά περιμένοντας πότε θα μπω στο νηπιαγωγείο..
τώρα θα μου πείτε τα λες αυτά γιατί ακόμα είσαι στην αρχή..δεν είναι εύκολο να μετακίνησε συνεχώς ειδικά όταν έχεις οικογένεια..αλλά τα ίδια δεν παθαίνουν και οι συνάδελφοι της ειδικής αγωγής??

από την άλλη σκεφτείτε πόσοι δάσκαλοι έγιναν μόνιμοι χωρίς να έχουν ούτε μια επιτυχία στον ασεπ, δεν είναι άδικο αυτό για όλους  τους άλλους που προσπαθούν???δεν έχω τπτ και με κανέναν απλά βλέπω ότι το σύστημα κινείτε με δυο ταχύτητες και αυτό δεν είναι καθόλου αξιοκρατικό

δεν μπορω παρα να συμφωνησω σε αυτα που λες. Και βεβαια με το δικιο σου να εχεις αγωνια για το αν θα γινει τελικα ο ασεπ, αλλα δυστυχως ουτε και αυτοι ακομα ξερουν. πρεπει να δουν τα κενα σε σχεση με τις μειωσεις και μετα θα αποφασισουν.
οσο για τους αναπληρωτες που λες, εχεις απολυτο δικιο και θα συμφωνησω και σε αυτο.
οσο για την αξιοκρατια, εγω πιστευω ΑΣΕΠ για ολους χωρις μορια και προυποθεσεις.Αν καποιος εκανε 1 ή 2 χρονια αναπληρωση αυτο δεν σημαινει και τιποτα, σε σχεση με καποιον που μολις τελειωσε τη σχολη και δικαιουται να δουλεψει.Υπαρχει ο Ασεπ. Ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα!!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 11, 2010, 10:31:22 πμ »
εδώ και πόσο καιρό μας κοροϊδεύουν για τα νέα μέτρα τα οποία δεν λένε να μας ανακοινώσουν...εγώ αγχώνομαι  περισσότερο με τον διαγωνισμό του ασεπ πότε θα γίνει ??? θα γίνει??

αυτό που λέτε σχετικά με την προϋπηρεσία η οποία δεν ξέρουμε αν θα μετράει ή όχι το έχω ακούσει και εγώ..είναι καλύτερα όμως να δουλεύω κάθε χρόνο έστω και σαν αναπληρώτρια παρά να κάθομαι σπίτι μου και να απασχολούμε σε μια άσχετη δουλειά περιμένοντας πότε θα μπω στο νηπιαγωγείο..
τώρα θα μου πείτε τα λες αυτά γιατί ακόμα είσαι στην αρχή..δεν είναι εύκολο να μετακίνησε συνεχώς ειδικά όταν έχεις οικογένεια..αλλά τα ίδια δεν παθαίνουν και οι συνάδελφοι της ειδικής αγωγής??

από την άλλη σκεφτείτε πόσοι δάσκαλοι έγιναν μόνιμοι χωρίς να έχουν ούτε μια επιτυχία στον ασεπ, δεν είναι άδικο αυτό για όλους  τους άλλους που προσπαθούν???δεν έχω τπτ και με κανέναν απλά βλέπω ότι το σύστημα κινείτε με δυο ταχύτητες και αυτό δεν είναι καθόλου αξιοκρατικό



δεν μπορω παρα να συμφωνησω σε αυτα που λες. Και βεβαια με το δικιο σου να εχεις αγωνια για το αν θα γινει τελικα ο ασεπ, αλλα δυστυχως ουτε και αυτοι ακομα ξερουν. πρεπει να δουν τα κενα σε σχεση με τις μειωσεις και μετα θα αποφασισουν.
οσο για τους αναπληρωτες που λες, εχεις απολυτο δικιο και θα συμφωνησω και σε αυτο.
οσο για την αξιοκρατια, εγω πιστευω ΑΣΕΠ για ολους χωρις μορια και προυποθεσεις.Αν καποιος εκανε 1 ή 2 χρονια αναπληρωση αυτο δεν σημαινει και τιποτα, σε σχεση με καποιον που μολις τελειωσε τη σχολη και δικαιουται να δουλεψει.Υπαρχει ο Ασεπ. Ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα!!!

Διαφωνω καθετα σε  αυτο που λες περι ΑΣΕΠ.Στον δικο μας τον κλαδο για να κληθει καποιος αναπλ πρεπει να εχει γραψει πολυ καλα ΑΣΕΠ και μαλιστα 1 και 2 φορες.Η βαθμολογια τους ειναι 1-2 μορια διαφορα απο τους διοριστεους.Γιατι δηλαδη πρεπει να ξαναδωσουν?Το υπουργειο ξεκαθαρα μας εκμεταλευεται αφου τα κενα ειναι τεραστια και αντι να μας παρει εξ'αρχης ως μονιμους μας παιρνει ως αναπληρωτες.Δεν δικαιολογειται να εχουμε καθε χρονο 700 μονιμους διορισμ και 1750 αναπλ.Δεν ειναι οι αχρηστοι του συστηματος οι αναπληρωτες εχουν αξιολογηθει επανειλημενα.Συνεπως αφου τα μορια της προυπηρεσιας μας κατακτηθηκαν μεσω ασεπ πρεπει και να μοριοδοτουνται απο τον ασεπ.
Καλο ειναι να μην προβαλλουμε οτι μας συμφερει ως την δικαιοτερη λυση,πετωντας εξω τους συναδελφους μας στην ανεργια. Όλοι εμεις που υπηρετουμε αναπλ καποια δουλεια αφησαμε γιατι με το ισχυον συστημα ξεραμε οτι θα απορροφηθουμε καποια στιγμη στην εκπ/ση.Ας μην βγαζουμε τα ματια μας μονοι μας η Αννουλα εχει ηδη φροντισει να αφησει ανεργους του μισους αναπλ απο οσους δουλεψαν φετος με τις μειωσεις κατα 50%.Και ειναι αμφιβολο αν με την κριση εμεις οι μισοι που θα ειμαστε ανεργοι θα μπορεσουμε να βρουμε μια αλλη δουλεια.Αυτο δεν το λεω για να προκαλεσω οικτο αλλα για να θεσω το ζητημα της εκμεταλευσης του Υπουργειου τα τελευταια 30 χρονια.
Αυτοι που μολις τελειωσαν δεν εχουν κανενα θεμα θα δωσουν ασεπ,οπως δωσαμε και εμεις αλλωστε κανεις δεν τους εμποδιζει. Γιατι ομως να μην προστιθενται τα δικα μας μορια απο την προυπηρεσια,που συνεπαγονται προηγουμενες καλες βαθμολογιες ασεπ?Δεν μπορει ενας και μονο η διαγωνισμος να κρινει την ζωη μας.Αν ήθελε το ΥΠΕΠΘ αξιοκρατικο συστημα να μας εξεταζαν και στην ταξη σε διδασκαλια κανονικη όπως γινεται σε όλες τις χωρες του κοσμου.Παρεπιπτοντως αυτη η εξεταση τυπου ΑΣΕΠ στην Αμερικη γινεται καθε 6 μηνες και στην Ευρωπη μια φορα το χρονο.

Υ.Γ Ολο το πανηγυρι με τον ασεπ γινεται για να προβληθει το αλλοθι της αξιοκρατιας και να δικαιολογηθουν οι μειωσεις διορισμων

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 11, 2010, 12:25:18 μμ »
θα συμφωνήσω και με το Μαρκο, θα συμφωνήσω και με τη τζουλη. σε καμία περίπτωση δεν πρεπει αυτός που επιτυχως έχει περάσει σε 2 και τρεις διαγωνισμούς, και θα ξαναδώσει άλλες πόσες φορές, η προυπηρεσία που μάζεψε, στις περισσότερες περιπτώσεις χάρις στις επιτυχίες του, να μην μοριοδοτείται με κάποιο τρόπο. όπως θα μοριοδοτήσουν τα μεταπτυχιακά πρέπει να μοριοδοτήσουν και την προυπηρεσία.σε καμία περίπτωση δεν εννοω ότι οι νέοι συνάδελφοι δεν πρεπει να έχουν στον ήλιο μοίρα, αλλά και οι παλιοτεροι κάπως πρέπει να μοριοδοτούνται...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 11, 2010, 03:52:13 μμ »
Θα επιμεινω: οτι εκανε καποιος 1 ή 2  φορες αναπληρωση δεν σημαινει και μονμοτητα.
ΑΣΕΠ για ολους.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.