*

Αποστολέας Θέμα: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??  (Αναγνώστηκε 19974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 11, 2010, 11:35:41 μμ »
δε θα διαφωνήσω μαζί σου, ο καθένας έχει το δίκιο του. και τα νέα παιδιά που θα βγούν τώρα άλλα και όλοι αυτοί που πασχίζουν να μαζέψουν τα απαραίτητα μόρια...το άδικο για μένα είναι ότι ενώ μπαίνεις σε μια διαδικασία να μαζέψεις τα μόρια σου με βάση το ισχύον σύστημα, έρχεται από τη μια στιγμή στην άλλη και σου το ανατρέπει...θα μου πεις, προσαρμόσου, δεν έχεις και άλλη επιλογή αλλά ρε παιδιά αυτό που με βασανίζει τον τελευταίο καιρό είναι τελικά αν αξίζει να τα περνάς όλα αυτά για αρκετά χρόνια, να ταλαιπωρέισαι σε προσωπικό και οικονομικό επίπεδο για μιά θέση η οποία δεν θα σου αποφέρει ούτε λεφτά , ούτε προοπτικές εξέλιξης και όπως πάει ούτε τον στοιχειώδη σεβασμό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 11, 2010, 11:57:55 μμ »
Θα επιμεινω: οτι εκανε καποιος 1 ή 2  φορες αναπληρωση δεν σημαινει και μονμοτητα.
ΑΣΕΠ για ολους.
τι λες;;; αυτό σημαινει ότι 1 ή 2 χρονιες άφησες το σπίτι του, πηγες κάπου αλλου και δουλεψες , έχασες όποια δουλεια έκανες προηγουμένως, άφησες ό,τι ιδιαίτερα είχες και τώρα μετα από δυο χρονιες σου λέει σε απολύω, κάνε οτι νομίζεις.......

ναι, και?......

........και έχει περάσει πολλες φορες τον ΑΣΕΠ  >:( γαι να φθασει να έχει τα μόρια να πάει αναπλήρωση ..... και εχει αποκτήσει μια α εμπειριά μεσα στη  τάξη  >:( και φευγει απο το σπιτι του παρα την ηλικια του και τις υποχρεώσεις του ΧΩΡΙΣ κλάψα......και μπορεί να περιμενει τη μονιμότητα...... δεν το θεωρεις σωστό εσυ δηλαδή;;;

κοιτα, ειναι σωστο οπως σωστο ειναι να κανει ονειρα και το νεο παιδι που μολις αποφοιτησε και να εχει την πιθανοτητα μονιμου διορισμου, οπως γινοταν τοσα χρονια.
η αναπληρωση της 1ας ή των 2 χρονων δεν με αγγιζει. εμενα προσωπικα. Αν μιλας γαι το 30 μηνο τοτε ΟΚ. αλλα, ΠΔΣ, Ωρομισθια κτλ δεν μπορουν να αναστειλουν τη δυνατοτητα διορισμου καποιου/ας που χτες πηρε πτυχιο.
ΑΣΕΠ για ολους και αν οπως λενε ειναι ικανοι ας το δειξουν και παλι. (βαση τους ζητουν οχι 80αρι που απαιτουν απο τον νεο. Μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα?)


Δηλαδη δεν εχεις κανενα επιχειρημα να αντικρουσεις σε  οσα λεμε για τους αναπληρ,απλως δεν σε αγγιζει προσωπικα και δεν σε συμφερει επειδη προφανως δεν εχεις προυπηρεσια.Επαναλαμβανεις το τσιτατο σου Ασεπ για όλους, με το οποιο συμφωνουμε και εχουμε γραψει επανειλημενως πολυ καλα για να παμε αναπλ.
Τι θα προσφερει ενας παραπανω ασεπ?.Ως αναπληρωτες μας κρινει το συστημα αξιους να μπουμε σε ταξη, ενω ως μονιμοι χρειαζομαστε ακομη εναν ασεπ?
Οσοι πανε αναπληρ οπως προανεφερα καλυπτουν τεραστια κενα που επρεπε να καλυπτονται απο μονιμο προσωπικο.Ουσιαστικα η αναπληρωση ειναι ενα συστημα καλυψης κενων με το λιγοτερο δυνατο κοστος και εκμεταλευσης δυναμικου
Θελεις λοιπον να εφαρμοστει το πολυ δικαιο συστημα της Διαμαντοπολου, που ουσιαστικα κρυβει ελαχιστους διορισμους μεσω ασεπ τα επομενα χρονια. Η οποια παρεπιπτοντως μιλαει τοσο απαξιωτικα για τους αναπληρωτες οσο εσυ.
Το υπαρχον συστημα δεν αποκλειει τους νεους απο τον μονιμο διορισμο.Και εγω οταν εδωσα πρωτη φορα ασεπ, μπηκα στον πινακα αναπλ μετα απο αυτους που ειχαν ηδη δουλεψει και ειχαν προυπηρεσια.Ποτε δεν διανοηθηκα οτι ηταν αδικο.Σε επομενους ασεπ εγραψα καλυτερα και πηγα αναπλ.Δεν εμποδιζει τους νεους να διοριστουν αμεσα απο το ΑΣΕΠ η προυπηρεσια. Στους διοριστεους  υπαρχουν ατομα με  προυπηρεσια αλλα και χωρις.Αλλωστε η μοριοδοτηση ειναι ελαχιστη 0.5 για καθε 6 μηνες.Πιο πολλα μορια δινει το μεταπτυχιακο παρα η προυπηρεσια.
Καλο ειναι οταν συζηταμε  για κοινωνικα θεματα να σκεφτομαστε το συνολο των συνανθρωπων μαςή συναδελφων μας και οχι μονο με βαση τις δικες μας αναγκες και προσοντα. Μερικες φορες νομιζω οτι η κοινωνια εχει φτασει να ειναι τοσο ανταγωνιστικη,που εχει γινει ο θανατος σου η ζωη μου.Σε αλλες εποχες οι εκπαιδευτικοι και γενικοτερα οι ανθρωποι με  μορφωτικο επιπεδο διακρινονταν για την  κοινωνικη αλληλεγγυη τους.Τωρα πια προσπαθει ο ενας να βγαλει τον αλλο απο τον δρομο οπως γινεται στα videogames για να κερδισει το επαθλο του διορισμού.
 
Υ.Γ1 Εννοειται οτι δεν μιλαμε για ωρομισθια και ΠΔΣ,δεν υπαρχουν στον κλαδο μας.

Υ.Γ Σε ερωτηση δημοσιογραφου στην Διαμαντοπουλου για τους αναπληρωτες.Απαντησε οτι δεν την ενδιαφερει το ζητημα του καθενος αναπληρωτη,οπως και εσενα δεν σε ενδιαφερει προσωπικά.


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 12, 2010, 09:36:51 πμ »

Δηλαδη δεν εχεις κανενα επιχειρημα να αντικρουσεις σε  οσα λεμε για τους αναπληρ,απλως δεν σε αγγιζει προσωπικα και δεν σε συμφερει επειδη προφανως δεν εχεις προυπηρεσια.Επαναλαμβανεις το τσιτατο σου Ασεπ για όλους, με το οποιο συμφωνουμε και εχουμε γραψει επανειλημενως πολυ καλα για να παμε αναπλ.
Τι θα προσφερει ενας παραπανω ασεπ?.Ως αναπληρωτες μας κρινει το συστημα αξιους να μπουμε σε ταξη, ενω ως μονιμοι χρειαζομαστε ακομη εναν ασεπ?
Οσοι πανε αναπληρ οπως προανεφερα καλυπτουν τεραστια κενα που επρεπε να καλυπτονται απο μονιμο προσωπικο.Ουσιαστικα η αναπληρωση ειναι ενα συστημα καλυψης κενων με το λιγοτερο δυνατο κοστος και εκμεταλευσης δυναμικου
Θελεις λοιπον να εφαρμοστει το πολυ δικαιο συστημα της Διαμαντοπολου, που ουσιαστικα κρυβει ελαχιστους διορισμους μεσω ασεπ τα επομενα χρονια. Η οποια παρεπιπτοντως μιλαει τοσο απαξιωτικα για τους αναπληρωτες οσο εσυ.
Το υπαρχον συστημα δεν αποκλειει τους νεους απο τον μονιμο διορισμο.Και εγω οταν εδωσα πρωτη φορα ασεπ, μπηκα στον πινακα αναπλ μετα απο αυτους που ειχαν ηδη δουλεψει και ειχαν προυπηρεσια.Ποτε δεν διανοηθηκα οτι ηταν αδικο.Σε επομενους ασεπ εγραψα καλυτερα και πηγα αναπλ.Δεν εμποδιζει τους νεους να διοριστουν αμεσα απο το ΑΣΕΠ η προυπηρεσια. Στους διοριστεους  υπαρχουν ατομα με  προυπηρεσια αλλα και χωρις.Αλλωστε η μοριοδοτηση ειναι ελαχιστη 0.5 για καθε 6 μηνες.Πιο πολλα μορια δινει το μεταπτυχιακο παρα η προυπηρεσια.
Καλο ειναι οταν συζηταμε  για κοινωνικα θεματα να σκεφτομαστε το συνολο των συνανθρωπων μαςή συναδελφων μας και οχι μονο με βαση τις δικες μας αναγκες και προσοντα. Μερικες φορες νομιζω οτι η κοινωνια εχει φτασει να ειναι τοσο ανταγωνιστικη,που εχει γινει ο θανατος σου η ζωη μου.Σε αλλες εποχες οι εκπαιδευτικοι και γενικοτερα οι ανθρωποι με  μορφωτικο επιπεδο διακρινονταν για την  κοινωνικη αλληλεγγυη τους.Τωρα πια προσπαθει ο ενας να βγαλει τον αλλο απο τον δρομο οπως γινεται στα videogames για να κερδισει το επαθλο του διορισμού.
 
Υ.Γ1 Εννοειται οτι δεν μιλαμε για ωρομισθια και ΠΔΣ,δεν υπαρχουν στον κλαδο μας.

Υ.Γ Σε ερωτηση δημοσιογραφου στην Διαμαντοπουλου για τους αναπληρωτες.Απαντησε οτι δεν την ενδιαφερει το ζητημα του καθενος αναπληρωτη,οπως και εσενα δεν σε ενδιαφερει προσωπικά.



κατ'αρχας δεν μιλαω προσωπικα. απλως λεω οτι ο,ποιο συστημα και να γινει να λαμβανει υποψη και τους νεους συναδελφους οπως τοτε ειχε λαβει και σενα.αυτα τα περι να διοριστουν πρωτα οσοι εχουν μορια και ολοι οι αλλοι στα αζητητα, αυτο δεν ειναι σωστο!
κοιταμε την παρτι μας και στο νεο συναδελφο του λεμε περιμενε 10 χρονια να διοριστουμε ολοι και μετα θα γινει ενας ωραιοτατος ασεπ και θα διοριστεις, (αυτο μου λες?)
και ναι, ας δωσουμε εναν παραπανω. τι εγινε? ικανοτατοι ειμαστε!

οσο για τη κοινωνικη αλληλεγγυη που υπαρχει μεταξυ των εκπ/κων οχι μονο τη βλεπει κανεις μεσα απο τα λογια μας αλλα τη διακρινει κανεις ευκολα και στην εκπαιδευτικη πραξη και ζωη! (κοινο μυστικο το εχουμε)
συμφωνω σε αυτο!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 12, 2010, 10:23:53 πμ »
Ειπα εγω να διοριστουμε οι εχοντες προυπηρεσια και να γινει ασεπ σε 10 χρονια?Δεν ειμαι εγω που υποστηριζω την παρτη μου.Διαβασε τι ισχυει μεχρι τωρα στους διορισμους γιατι μαλλον δεν τα ξερεις.Αν διατηρηθει το ισχυον συστημα οπως εξηγησα και προηγουμενως απορροφουνται τοσο οσοι εχουν προυπηρεσια,ενω δινεται ευκαιρια και στους νεοτερους να διοριστουν.Δεν υποστηριζω να διοριστουν αμεσα μονο οσοι εχουν προυπηρεσια, απλως να μην χασουν τα μορια του,εφοσον τα κερδισαν με ασεπ.
Ο ασεπ δηλαδη τι αποδεικνυει ικανο εκπ/κο ή ικανο παπαγαλακια?Συνηθως το δευτερο.Οταν ήμουν φοιτητρια και εγω ετσι πιστευα οτι οποιος ειναι  ικανος θα τα καταφερει,  ομως η φαση του ασεπ δεν ξεχωριζει τους ικανους εκπ/κους τελικά.Ειναι εντελως μονοδιαστατος και πουθενα στον κοσμο δεν γινονται μονο γραπτες εξετασεις για τους εκπ/κους.
Παντως το μελλον ειναι δυσοιωνο για παλιους και νεους,η ιδια η υπουργος λεει οτι θα διοριζονται ελαχιστοι απο το ΑΣΕΠ βεβαια.
Συνεπως ο μονιμος διορισμος θα γινει ακομη πιο δυσκολος ενω η ιδια η εκπαιδευτικη πραγματικοτητα θα αλλαξει.Θα αυξηθουν ωραρια σε πρωτοβαθμια δευτεροβ και θα αυξηθουν οι μαθητες ανα τμημα.Θα ανασταλουν ακομη και εκπ/κες αδειες.Λοιπον οι θεσεις που θα προκυπτουν θα ειναι λιγοτερες συγκριτικα με τωρα. Αντι να μας αποσχολει ομως αυτο εχουμε χωριστει σε στρατοπεδα.Αυτο αλλωστε θελει και η Αννουλα για να μας περασει ευκολοτερα την εκπ/κη μεταρρυθμιση, η οποια δεν ειναι μονο οι προσληψεις αλλα ο τροπος λειτουργιας του σχολειου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 12, 2010, 10:29:18 πμ »
συζητηση κανουμε και ο λογος ειναι για το αν θα διατηρηθει το ισχυον συστημα. αλλα η καλη μας η Αννουλα θελει να το αλλαξει. ΟΚ. αλλα ποιο θα ειναι αυτο? προφανως ουτε η ιδια ξερει.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 12, 2010, 01:11:04 μμ »
Ο ασεπ δηλαδη τι αποδεικνυει ικανο εκπ/κο ή ικανο παπαγαλακια?Συνηθως το δευτερο.Οταν ήμουν φοιτητρια και εγω ετσι πιστευα οτι οποιος ειναι  ικανος θα τα καταφερει,  ομως η φαση του ασεπ δεν ξεχωριζει τους ικανους εκπ/κους τελικά.Ειναι εντελως μονοδιαστατος και πουθενα στον κοσμο δεν γινονται μονο γραπτες εξετασεις για τους εκπ/κους.
Επειδή πολλοί τα υποστήριζαν αυτά,μπαίνει και το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας.

Αν διατηρηθει το ισχυον συστημα
julie9,μην τρέφεις φρούδες ελπίδες.Το ισχύον σύστημα δεν πρόκειται να διατηρηθεί.Προσπάθησε να προσαρμοστείς.Το μέλος ritsaki το βλέπω πιο προσγειωμένο.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 12, 2010, 01:37:49 μμ »
To πιστοποιητικο επαρκειας δεν ειναι για μας τους νηπιαγ διευκρινιστηκε επισημα. Οσο το να προσαρμοζομαι χωρις διαμαρτυρια σε κατι αδικο δεν ειναι του τυπου μου.Επειδη προσαρμοζομαστε συνεχως εχουμε αυτα τα χαλια ως χωρα και εχουμε τοσα δις χρεος και αναγκαζομαστε να κανουμε διαρκως υποχωρησεις. Στην τελικη ακομα και τα μορια της προυπηρεσιας να μην μετρησουν, μην νομιζετε οτι θα ανοιξουν οι πορτες για οσους δεν εχουν μορια.Καθως οι μειωσεις διορισμων τα επομενα χρονια ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο.Εδω τους φετεινους διοριστεους θα τους απορροφησει εως το 2013.
 Δεν  νομιζω παντως οτι λεω κατι παραλογο ,να μην χασουμε τα μορια της προυπηρεσιας που αποκτησαμε με ΑΣΕΠ.Ουτε υποστηριζω οτι το ισχυον συστημα ειναι καλο.Αντιθετως  εχει πολλα προβληματα ωστοσο ειναι ομως σε καποιο βαθμο δικαιο για ολους με και χωρις προυπηρεσια.
Εσυ alexel γιατι εχεις τοση πρεμουρα να δεχτουμε τα νεα μετρα που στην τελικη αναλυση δεν λυνουν πρακτικα ζητηματα?Μηπως περιμενεις προαγωγη ή διορισμο απο τη Διαμαντοπουλου?
Αν εχεις κινητρο παντως καλα κανεις και το θετεις ετσι.Ασε ομως  εμας που ειμαστε επι ξυλου κρεμαμενοι και μελλοντικα ανεργοι να αντιδρουμε ειναι δικαιωμα μας,κι ας μην γινει τιποτα.Μην μας περνανε και για τελειως θυματα δηλαδη,οταν εχουν κενα μας καλουν αναπλ και οταν δεν εχουν λεφτα μας πετανε εξω.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 12, 2010, 02:41:38 μμ »
To πιστοποιητικο επαρκειας δεν ειναι για μας τους νηπιαγ διευκρινιστηκε επισημα. Οσο το να προσαρμοζομαι χωρις διαμαρτυρια σε κατι αδικο δεν ειναι του τυπου μου.[

Να αγωνίζεσαι και να διαμαρτύρεσαι για τα δικαιώματά σου!!Αλίμονο.Ποιος είπε το αντίθετο.
Ειλικρινά παρεξήγησες το ύφος μου.

Δεν  νομιζω παντως οτι λεω κατι παραλογο ,να μην χασουμε τα μορια της προυπηρεσιας που αποκτησαμε με ΑΣΕΠ.
Όχι μόνο δεν είναι παράλογο,αλλά κανείς δεν είπε το αντίθετο.Τα μόρια της προϋπηρεσίας θα μετρούν.Αυτό είναι το δίκαιο.Προσωπικά έχω υπερασπιστεί πολλές φορές όσους έχουν προϋπηρεσία,αν δεις όσα έχω γράψει κατά καιρούς.Αλλά το σύστημα θα αλλάξειΑυτό σου λέω.Αυτό έχουμε και το συζητάμε από τον Οκτώβριο.

Καθως οι μειωσεις διορισμων τα επομενα χρονια ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο.
Θα διορίζονται σύμφωνα με τα κενά.Πού το παράλογο?Έως το 2013 ισχύει για τους 30μηνίτες.
30μηνίτες είναι 90% γυμναστές.Με τόσους υπεράριθμους γυμναστές τί  να κάνει δηλ?

Εσυ alexel γιατι εχεις τοση πρεμουρα να δεχτουμε τα νεα μετρα που στην τελικη αναλυση δεν λυνουν πρακτικα ζητηματα?Μηπως περιμενεις προαγωγη ή διορισμο απο τη Διαμαντοπουλου?
Να και το καρφί.Πρέπει να έχω κάποιο όφελος.Καλή μου είμαι ήδη διορισμένη και τί είδους προαγωγή να περιμένω.Να γίνω από νηπιαγωγός τί?΄

Ασε ομως  εμας που ειμαστε επι ξυλου κρεμαμενοι και μελλοντικα ανεργοι να αντιδρουμε ειναι δικαιωμα μας,κι ας μην γινει τιποτα[/b].Μην μας περνανε και για τελειως θυματα δηλαδη,οταν εχουν κενα μας καλουν αναπλ και οταν δεν εχουν λεφτα μας πετανε εξω.
Σου είπα παρεξήγησες το ύφος του μηνύματός μου.
Απλά θεωρώ ουτοπία αν πιστεύεις ότι το σύστημα θα παραμείνει ως έχει.Τίποτα περισσότερο,τίποτα λιγότερο.Σαν μεγαλύτερή σου,σου μίλησα.Όχι για να σε αποθαρρύνω πάντως.Ούτε για να δεχτείς αμαχητί τα νέα μέτρα.


-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 12, 2010, 03:11:45 μμ »
Πιστευεις οτι μονο στους γυμναστες θα ειναι οι μειωσεις και οχι στον κλαδο μας?Μακαρι να ναι ετσι αλλα δεν το βλεπω.
Υπαρχουν προαγωγες αλλου τυπου για μας τους εκπ/κους.Εχω αρκετους γνωστους δασκ και νηπ/γους απο το μεταπτυχιακο μου που πηγαν συμβουλοι σε γενικους γραμματεις του ΥΠΕΠΘ οταν αλλαξε η κυβερνηση. Εχω δει πολλα ακομη αποσπασεις σε γραφεια υπουργων και δασκαλων και νηπ/γων(με διπλασιο μισθο).Παντα υπαρχει βελτιωση μια θεσης πολυ καλυτερη απο προαγωγη.Βεβαια αν δεν εχεις οφελος απλως συμφωνεις με τις αλλαγες, καθολου μεμπτο.
Εσυ παντως ως μονιμη δεν αγχωνεσαι καθολου απο τις συγχωνευσεις τμηματων και τα 25αρια τμηματα και ισως 30αρια τμηματα,προσαρμοζεσαι στα νεα δεδομενα.Καλα κανεις βεβαια αφου συμφωνεις με τις αλλαγες.
Δεν εχω αυταπατες ξερω οτι το συστημα θα αλλαξει δεν ειπα ποτε οτι πιστευω οτι θα μεινει ιδιο.Ειπα απλως οτι το ισχυον συστημα ηταν δικαιο για ολους.

Αποσυνδεδεμένος sonias

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 15, 2010, 03:05:17 μμ »
καλησπέρα
γνωρίζει κάποιος τι θα μετρήσει το καλοκαίρι για τη διαμόρφωση του πίνακα των αναπληρωτών?
δηλαδή π.χ. επιτυχία σε προηγούμενο ασεπ, μορια προυπηρεσιας, μεταπτυχιακό?
ή ακριβως το ιδιο καθεστοε με περυσι?
thanks

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:17:28 πμ »
καλησπέρα
γνωρίζει κάποιος τι θα μετρήσει το καλοκαίρι για τη διαμόρφωση του πίνακα των αναπληρωτών?
δηλαδή π.χ. επιτυχία σε προηγούμενο ασεπ, μορια προυπηρεσιας, μεταπτυχιακό?
ή ακριβως το ιδιο καθεστοε με περυσι?
thanks

ειπε το ιδιο καθεστως με περυσι, αλλα με λιγοτερους διορισμους.
τωρα, για το νεο συστημα προσληψεων δεν ανακοινωθηκε επισημα τιποτα.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος olgaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 17, 2010, 02:40:19 μμ »
ποιος μπορει να μου πει, ποσα μορια εχω, με 72,12 στον ασεπ του 2006 κ 81,87 στον 2009 κ καθολου προυπηρεσια? ευχαρισυω προκαταβολικα..

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 17, 2010, 07:28:35 μμ »
32,93 εχω την εντυπωση καθως ειναι τα μισα απ του 2006 που τοτε η βαση ήταν 60 κ κ ολοκληρα οσα εχεις πανω απο την βαση δηλ του 2009 , η βαση στοον τελευταιο ήταν 55 μορια.72,12-60=12,12δια2=6,06 εδω δεν ειμαι σιγουρη αν η βαση ήταν 60 ή 55
κ απ τον νεο 81,87-55=26,87    26,87+6,06=32,93
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι θα γινει με τους αναπληρωτες συμφωνα με τα νεα μετρα??
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 17, 2010, 08:07:01 μμ »
Αν δεν κάνω λάθος, οι δυο τελευταίοι διαγωνισμοί ΑΣΕΠ είχαν βάση το 55. Ο τελευταίος ΑΣΕΠ που είχε βάση το 60 ήταν του 2005.
Αρα:
(72,12-55)/2  = 8,56 από το 2006 και
81,87-55= 26,87 από το 2009
Σύνολο: 35,43

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.