*

Αποστολέας Θέμα: Πειθαρχια στην τάξη  (Αναγνώστηκε 15350 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 01:41:29 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο.
Ωραία, με τα λίγα απείθαρχα παιδιά κάνουμε ότι αναφέρθηκε παραπάνω. Τι γίνεται όμως όταν μπαίνεις σε μια τάξη και μιλάν ΟΛΟΙ!!Και όχι μόνο μιλάν,πετάν τετράδια ο ένας στον άλλον, σηκώνονται απο τα θρανία τους κτλ. Σαν να μην μπήκε καθηγητής στην τάξη. Εκεί τί κάνεις; Βάζεις τις φωνές; Περνάς απ'όλα τα θρανία και προσπαθείς να πείσεις ένα ένα τα παιδιά να κάνουν ησυχία; Δίνεις ωριαία σε 2-3 που θα βρεθούν μπροστά σου μπας και παραδειγματιστούν οι υπόλοιποι; Εγώ προσωπικά έφερα τον διευθυντή, που δεν μου αρέσει σαν λύση αλλά πραγματικά τα έχασα!
Ευτυχώς δεν μου 'χει τύχει κάτι τέτοιο σε δικό μου τμήμα, αλλά σ'ένα τμήμα που μπήκα να αναπληρώσω συνάδελφο. (όχι στην απεργία,για να σας προλάβω  :) ). Από τότε μου 'χει γίνει εφιάλτης η ιδέα να μπω σ'ένα τμήμα στην αρχή της χρονιάς και να αντικρύσω αυτήν την κατάσταση....
ΑΥΤΟ ακριβως μου συνέβη σε ένα τμημα και μάλιστα την πρωτη φορά που μπηκα και το μόνο που μπορουσε να σταματησει τη φασαρια ήταν οι ωριαιες ,πραγμα που δε θέλω να κάνω.Πάντως αποκομισα την εντυπωση οτι πιθανον οι άλλοι καθηγητες του τμηματος δεν ειχαν προσπαθησει να ορισουν καποιους στοιχειωδεις κανονες  της τάξης ,όπως οτι δε γινεται να μιλουν όλα μάζί ή να σηκωνονται χωρις άδεια.Πραγματικα ανησυχητικο!
Αν καποιος αντιμετωπισε κατι τετοιο ,ας μας πει πως το πετυχε!
παιδια αυτο που περιγραφεται γινεται στα περισσοτερα τμηματα στα σημερινα σχολεια αυτο ας το εχουν υποψη τους οι εκπαιδευτες στα ΠΕΚ γιατι μαλλον ειναι πολυ βαθια νυχτομενοι και μενουν στη θεωρια .Ας μας υποδειξουν λυσεις για τετοια φαινομενα λοιπον. Αλλα ειπαμε...πρωτα ο μαθητης ..και ο καθηγητής ...δαρμενος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:54:51 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 06:17:31 μμ »
Ξεκινάς με το να βάλεις τους όρους σου. Ποια συμπεριφορά είναι αποδεκτή και ποια όχι, τι θα επιχειρήσεις να πετύχεις μέσα από το μάθημα και τι περιμένεις από τους μαθητές. Κρατάς σταθερή στάση επιβραβεύοντας τη θετική και τιμωρώντας την αρνητική συμπεριφορά. Και φυσικά προσπαθείς μέσα από το μάθημα και τον τρόπο διδασκαλίας σου να κερδίσεις το ενδιαφέρον των μαθητών.
Θέλει επιμονή, υπομονή και λίγο χρόνο.
Για να καταφέρεις όμως τους μαθητές να καταλάβουν ότι εσύ έχεις το πάνω χέρι πρέπει να το πιστεύεις κι εσύ ;).

Συμφωνώ απόλυτα. Και θα ήθελα να προσθέσω και τη συνέπεια λόγων και έργων. Το τονίζω, γιατί καμιά φορά επηρεαζόμαστε από κάποιους παράγοντες και ρίχνουμε νερό στο κρασί μας, πχ αν το ίδιο παράπτωμα το κάνει ο απουσιολόγος ή ο μόνιμος ταραξίας. Αν όμως συμβεί αυτό, το χάσαμε το παιχνίδι! Για παράδειγμα πριν από μερικές μέρες έβγαλα έξω την απουσιολόγο ενός τμήματος. Η μεν τάξη έμεινε άφωνη και φυσικά επιβράβευσε την ενέργειά μου λέγοντας "επιτέλους!", η δε απουσιολόγος, με ύφος 40 καρδιναλίων με ρώτησε "εγώ... εγώ να περάσω έξω;"

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 21, 2010, 06:52:44 μμ »
Υπάρχουν τάξεις που πραγματικά τα παιδιά λειτουργούν ενορχηστρωμένα,με φοβερή αλληλεγγύη μεταξύ τους, συντονισμένα να σου χαλάσουν το μάθημα και να σου δείξουν ποιος κάνει κουμάντο. Συνήθως δεν είναι τα κλασικά "κακά" παιδιά,αλλά τα κακομαθημένα (τουλάχιστον αυτό έχει τύχει σε μένα).

Τι να κάνεις; Ξέρω κι εγώ; Οι θεωρίες λίγο βοηθάνε. Πρώτη σκέψη  είναι να τα αποσυντονίσεις και να τα διασπάσεις. Πάντως, αν δεν θέλουν να σε αφήσουν να κάνεις μάθημα ,δεν σε αφήνουν , και το να γίνεις γραφικός με φωνές και τέτοια ή αποβολές ,δεν έχει νόημα. Οπωσδήποτε θέλει κοινή αντιμετώπιση από όλους όσοι μπαίνουν στο τμήμα, αλλά μην εκπλαγεί και κάποιος αν διαπιστώσει ότι μόνο  σ΄αυτόν συμβαίνει ! Μετά αρχίζεις να ψάχνεις γιατί σε μένα; Στην τελική μιλάς και σε κάποιους κατά μόνας και προσπαθείς να τους φιλοτιμήσεις. Τέλος παρακαλάς να περάσει η χρονιά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 567

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.