*

Αποστολέας Θέμα: Πειθαρχια στην τάξη  (Αναγνώστηκε 15304 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Πειθαρχια στην τάξη
« στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 01:33:15 μμ »
Καλησπερα ,πριν λίγο καιρο μπηκα για πρωτη φορά σε τάξη σχολικη και αυτο που πρωτίστως διαπίστωσα είναι η ελλειψη πειθαρχίας,πραγμα που καθιστα δυσκολη τη διεξαγωγή του μαθηματος.Υπηρχαν τάξεις που ειχαν αρκετους μαθητες που αρνουνταν να συμμορφωθουν με τις υποδειξεις μου ,ενω με την παραμικρη αφορμη αρχιζαν να μιλουν ολοι μαζι.Συνάδελφοι τι προτεινετε, ωστε να εξασφαλιστει οσο το δυνατον πιο ηρεμο κλιμα και πειθαρχια στην τάξη;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:19 »

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 01:36:42 μμ »
Προτείνω να πειθαρχήσεις εσύ στα παιδιά!

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 01:54:25 μμ »
προφανως εξαρταται κ σε τι σχολειο κανεις μαθημα. αλλιως πχ θα προσπαθησεις να επιβαλεις πειθαρχια στο νηπιαγωγειο, στο δημοτικο, στο γυμνασιο κ στο λυκειο.
κοιτα εγω μπηκα για πρωτη φορα μεσα νοεμβρη σε σχολικη ταξη. ειδικα στη γ γυμνασιου ειχα 3-4 παιδια που εκαναν τρομερη φασαρια κ χαλουσαν ολο το μαθημα. τι με το καλο τους επιασα, τι με το κακο, ολα πανω κατω τα ειχα δοκιμασει. κ τελικα βρηκα το κουμπι τους. τους αρεσει να γραφουν μαντιναδες οποτε τους ελεγα να γραφουν μαντιναδες την ωρα του μαθηματος κ εγω μετα τις εγραφα στο κομπιουτερ κ τους τις πηγαινα. κ αυτο τους αρεσε πολυ. (προφανως επειδη ασχοληθηκα μαζι τους). τωρα πια δεν εχω κανενα προβλημα. ο,τι φασαρια υπαρχει στην ταξη ειναι στα πλαισια του λογικου. αυτο που πιστευω οτι επαιξε ρολο ειναι οτι πλεον με εχουν αποδεχτει, σεβαστει κ εκτιμησει. παντα στην αρχη ειναι επιφυλακτικα τα παιδια, μετρανε τις αντοχες μας, βλεπουν πώς θα αντιδρασουμε. ειμαι κατα της "ευκολης λυσης", της ωριαιας αποβολης. (αν κ εχω βαλει 2-3 φορες). θελει μεγαλη επιμονη, επιμονη κ θεληση. αλλα αν καταλαβουν οτι εισαι ειλικρινης κ οτι ενδιαφερεσαι για αυτα ειμαι σιγουρη οτι στο τελος θα τα κερδισεις. πραγματικα τις 3 τελευταιες εβδομαδες εχω εντυπωσιαστει απο το ποσο εχουν αλλαξει τα πραγματα. τα παιδια στο διαλειμμα με περιτριγυριζουν, κανουμε την πλακα μας, εχουμε πολυ καλη σχεση. αλλα μεσα στην ταξη ο ρολος καθηγητη-μαθητη παραμενει.
κ απ'ο,τι καταλαβα θελουν να νιωθουν οτι εισαι εκει για αυτα κ οτι τα νοιαζεσαι κ οτι δε σε ενδιαφερει απλα να κανεις το μαθημα σου κ να φυγεις.
πχ παρολο που ειμαι ωρομισθια πηγα κ στη γιορτη την αποκριατικη παρολο που δε δουλευα, πηγα στο αποκριατικο καρναβαλι του χωριου κ καναμε παρεα με τα παιδια

Αποσυνδεδεμένος sham 28

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 01:59:36 μμ »
πάντα η πρώτη φορά προκαλεί έντονο άγχος σε όλους μας.Με τον καιρό όμως θα βρεις τους δικούς σου τρόπους.Ο καθένας μας είναι διαφορετικός και η κάθε τάξη μοναδική έτσι δεν υπάρχει ένα εγχειρίδιο που να ισχύει για κάθε περίπτωση.Δώσε λοιπόν χρόνο στον εαυτό σου να προσαρμοστεί στη νέα πραγματικότητα και στη συνέχεια να ανακαλύψεις το δικό σου μοναδικό τρόπο επικοινωνίας με τα παιδιά.Γιατί και η πειθαρχία είναι ένα κομμάτι της επικοινωνίας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:19 »

Αποσυνδεδεμένος petsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 07:55:22 μμ »
Παντως μη στεναχωριεσαι! ολοι τα ιδια αντιμετωπιζουμε, καθε χρονο και χειροτερα. το αυτονοητο δυστυχως δεν ειναι πλεον αυτονοητο.οτι δηλ. θα προσπαθησει ο μαθητης να μιλησει πισω απο την πλατη σου! θα μιλησει μπροστα και θα διακοψει και το μαθημα για να σε βαλει και σενα στην κουβεντα!!! ???

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 10:27:15 μμ »
η ψυχρή αλήθεια είναι ότι με μερικούς μαθητές (υπογραμμίζω με μερικούς) δεν πίανει κανένα μέτρο. Δυστυχώς πληρώνουμε τα σπασμένα της συμπεριφοράς που΄η οικογένειά τους άφησε να έχουν. Λειτουργούμε πολλές φορές ως ο σάκος του μποξ για εκείνα τα παιδιά που αντιμετωπίζουν πολλά ενδοοικογενειακά προβλήματα. Όσο και να θέλω να ασχοληθώ με αυτά τα παιδιά ο χρόνος μου είναι λίγος, τα τμήματα που έχω (10) πολλά και (το σημαντικότερο) έχω άλλους 25 μαθητές με τους οποίους πρέπει να ασχοληθώ. Γι' αυτές τις ειδικές περιπτώσεις ενημερώνω γονείς και διευθυντή και στη συνέχεια κάνω τη δουλειά μου. Είμαστε παιδαγωγοί αλλά επίσης άνθρωποι και εργαζόμενοι. Όταν ξεκινάω το πρωί από τις 8 και έχω 5 ώρες μάθημα είναι και θέμα ψυχολογικής υγείας και ηρεμίας για μένα να μην ανέχομαι τέτοιου είδους συμπεριφορά. Τελειώνοντας λέω ξανά ότι αναφέρομαι σε μεμονωμένες περιπτώσεις μαθητών τις οποίες μετά από ένα διάστημα καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν να προσαρμοστούν. Για όλα τα υπόλοιπα "άτακτα" παιδιά, λίγο γέλιο, κανένα ανέκδοτο να σπάσει η ατμόσφαιρα, κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:16:32 πμ »
Δοκίμασε να μιλήσεις εκτός ώρας μαθήματος με τους μαθητές που σου
δημιουργούν πρόβλημα. Συζήτησε μαζί τους, δείξε ότι ενδιαφέρεσαι για
την άποψη τους. Ισως έτσι φιλοτιμηθούν.
Εν ώρα μαθήματος βάλε τους άτακτους περισσότερο στη διαδικασία της
μάθησης, κάνε τους ένα έξυπνα ασφυκτικό πρέσινγκ ενδιαφέροντος...
 

Αποσυνδεδεμένος petsos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 10:25:23 πμ »
η ψυχρή αλήθεια είναι ότι με μερικούς μαθητές (υπογραμμίζω με μερικούς) δεν πίανει κανένα μέτρο. Δυστυχώς πληρώνουμε τα σπασμένα της συμπεριφοράς που΄η οικογένειά τους άφησε να έχουν. Λειτουργούμε πολλές φορές ως ο σάκος του μποξ για εκείνα τα παιδιά που αντιμετωπίζουν πολλά ενδοοικογενειακά προβλήματα. Όσο και να θέλω να ασχοληθώ με αυτά τα παιδιά ο χρόνος μου είναι λίγος, τα τμήματα που έχω (10) πολλά και (το σημαντικότερο) έχω άλλους 25 μαθητές με τους οποίους πρέπει να ασχοληθώ. Γι' αυτές τις ειδικές περιπτώσεις ενημερώνω γονείς και διευθυντή και στη συνέχεια κάνω τη δουλειά μου. Είμαστε παιδαγωγοί αλλά επίσης άνθρωποι και εργαζόμενοι. Όταν ξεκινάω το πρωί από τις 8 και έχω 5 ώρες μάθημα είναι και θέμα ψυχολογικής υγείας και ηρεμίας για μένα να μην ανέχομαι τέτοιου είδους συμπεριφορά. Τελειώνοντας λέω ξανά ότι αναφέρομαι σε μεμονωμένες περιπτώσεις μαθητών τις οποίες μετά από ένα διάστημα καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν να προσαρμοστούν. Για όλα τα υπόλοιπα "άτακτα" παιδιά, λίγο γέλιο, κανένα ανέκδοτο να σπάσει η ατμόσφαιρα, κ.λ.π.

Πολύ σωστά...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 05:43:21 μμ »
ας συνεχισουμε τη συζητηση, αναλυοντας τεχνικές διοικησης της τάξης

ίσως εαν αναθέσουμε καθηκοντα και ευθυνες στα παιδια που ατακτούν μπορουμε να ελαχιστοποιησουμε ανεπιθυμητες συμπεριφορες


Αποσυνδεδεμένος vasw_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 06:21:18 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο.
Ωραία, με τα λίγα απείθαρχα παιδιά κάνουμε ότι αναφέρθηκε παραπάνω. Τι γίνεται όμως όταν μπαίνεις σε μια τάξη και μιλάν ΟΛΟΙ!!Και όχι μόνο μιλάν,πετάν τετράδια ο ένας στον άλλον, σηκώνονται απο τα θρανία τους κτλ. Σαν να μην μπήκε καθηγητής στην τάξη. Εκεί τί κάνεις; Βάζεις τις φωνές; Περνάς απ'όλα τα θρανία και προσπαθείς να πείσεις ένα ένα τα παιδιά να κάνουν ησυχία; Δίνεις ωριαία σε 2-3 που θα βρεθούν μπροστά σου μπας και παραδειγματιστούν οι υπόλοιποι; Εγώ προσωπικά έφερα τον διευθυντή, που δεν μου αρέσει σαν λύση αλλά πραγματικά τα έχασα!
Ευτυχώς δεν μου 'χει τύχει κάτι τέτοιο σε δικό μου τμήμα, αλλά σ'ένα τμήμα που μπήκα να αναπληρώσω συνάδελφο. (όχι στην απεργία,για να σας προλάβω  :) ). Από τότε μου 'χει γίνει εφιάλτης η ιδέα να μπω σ'ένα τμήμα στην αρχή της χρονιάς και να αντικρύσω αυτήν την κατάσταση....

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 06:24:39 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο.
Ωραία, με τα λίγα απείθαρχα παιδιά κάνουμε ότι αναφέρθηκε παραπάνω. Τι γίνεται όμως όταν μπαίνεις σε μια τάξη και μιλάν ΟΛΟΙ!!Και όχι μόνο μιλάν,πετάν τετράδια ο ένας στον άλλον, σηκώνονται απο τα θρανία τους κτλ. Σαν να μην μπήκε καθηγητής στην τάξη. Εκεί τί κάνεις; Βάζεις τις φωνές; Περνάς απ'όλα τα θρανία και προσπαθείς να πείσεις ένα ένα τα παιδιά να κάνουν ησυχία; Δίνεις ωριαία σε 2-3 που θα βρεθούν μπροστά σου μπας και παραδειγματιστούν οι υπόλοιποι; Εγώ προσωπικά έφερα τον διευθυντή, που δεν μου αρέσει σαν λύση αλλά πραγματικά τα έχασα!
Ευτυχώς δεν μου 'χει τύχει κάτι τέτοιο σε δικό μου τμήμα, αλλά σ'ένα τμήμα που μπήκα να αναπληρώσω συνάδελφο. (όχι στην απεργία,για να σας προλάβω  :) ). Από τότε μου 'χει γίνει εφιάλτης η ιδέα να μπω σ'ένα τμήμα στην αρχή της χρονιάς και να αντικρύσω αυτήν την κατάσταση....

το εχω αντιμετωπισει..... εφιάλτης...... άρχισα να τα προσεγγίζω ένα ένα τα διαλειμματα...... ανακάλυψα και μια πληγη πισω απο κάθε αταξια.....

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 06:35:29 μμ »
Να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο.
Ωραία, με τα λίγα απείθαρχα παιδιά κάνουμε ότι αναφέρθηκε παραπάνω. Τι γίνεται όμως όταν μπαίνεις σε μια τάξη και μιλάν ΟΛΟΙ!!Και όχι μόνο μιλάν,πετάν τετράδια ο ένας στον άλλον, σηκώνονται απο τα θρανία τους κτλ. Σαν να μην μπήκε καθηγητής στην τάξη. Εκεί τί κάνεις; Βάζεις τις φωνές; Περνάς απ'όλα τα θρανία και προσπαθείς να πείσεις ένα ένα τα παιδιά να κάνουν ησυχία; Δίνεις ωριαία σε 2-3 που θα βρεθούν μπροστά σου μπας και παραδειγματιστούν οι υπόλοιποι; Εγώ προσωπικά έφερα τον διευθυντή, που δεν μου αρέσει σαν λύση αλλά πραγματικά τα έχασα!
Ευτυχώς δεν μου 'χει τύχει κάτι τέτοιο σε δικό μου τμήμα, αλλά σ'ένα τμήμα που μπήκα να αναπληρώσω συνάδελφο. (όχι στην απεργία,για να σας προλάβω  :) ). Από τότε μου 'χει γίνει εφιάλτης η ιδέα να μπω σ'ένα τμήμα στην αρχή της χρονιάς και να αντικρύσω αυτήν την κατάσταση....
ΑΥΤΟ ακριβως μου συνέβη σε ένα τμημα και μάλιστα την πρωτη φορά που μπηκα και το μόνο που μπορουσε να σταματησει τη φασαρια ήταν οι ωριαιες ,πραγμα που δε θέλω να κάνω.Πάντως αποκομισα την εντυπωση οτι πιθανον οι άλλοι καθηγητες του τμηματος δεν ειχαν προσπαθησει να ορισουν καποιους στοιχειωδεις κανονες  της τάξης ,όπως οτι δε γινεται να μιλουν όλα μάζί ή να σηκωνονται χωρις άδεια.Πραγματικα ανησυχητικο!
Αν καποιος αντιμετωπισε κατι τετοιο ,ας μας πει πως το πετυχε!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 07:26:54 μμ »
Ξεκινάς με το να βάλεις τους όρους σου. Ποια συμπεριφορά είναι αποδεκτή και ποια όχι, τι θα επιχειρήσεις να πετύχεις μέσα από το μάθημα και τι περιμένεις από τους μαθητές. Κρατάς σταθερή στάση επιβραβεύοντας τη θετική και τιμωρώντας την αρνητική συμπεριφορά. Και φυσικά προσπαθείς μέσα από το μάθημα και τον τρόπο διδασκαλίας σου να κερδίσεις το ενδιαφέρον των μαθητών.
Θέλει επιμονή, υπομονή και λίγο χρόνο.
Για να καταφέρεις όμως τους μαθητές να καταλάβουν ότι εσύ έχεις το πάνω χέρι πρέπει να το πιστεύεις κι εσύ ;).

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: Πειθαρχια στην τάξη
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 20, 2010, 07:30:59 μμ »
Απλά θέλω να παραθέσω κάτι που διάβασα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

Απο το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής τςη Σχολή Επιστημών του Ανθρώπου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, στο μάθημα:
Διαχείριση Προβλημάτων στη Σχολική Τάξη.

Κώδικας: [Επιλογή]
Περιεχόμενο:

Το περιεχόμενο του μαθήματος καλύπτει τις παρακάτω βασικές θεματικές ενότητες:

Η φύση των προβλημάτων ελέγχου και διοίκησης της τάξης
Αιτίες των Προβλημάτων Ι: Τα Παιδιά
Αιτίες των Προβλημάτων ΙΙ: Το Σχολείο και οι Δάσκαλοι
Στρατηγικές Ι: Η Συμπεριφοριστική Προσέγγιση
Στρατηγικές ΙΙ: Η Γνωστική Προσέγγιση
Στρατηγικές ΙΙΙ: Τεχνικές Διοίκησης της Τάξης
Η συμπεριφορά του δασκάλου και ο έλεγχος της τάξης
Οι αυτοαντιλήψεις και η αυτοδιοίκηση του δασκάλου

Αυτό που με εντυπωσίασε είναι οτι στο αιτίες των προβλημάτων δεν αναφέρεται πουθενά η οικογένεια.

Πέρα από αυτό...

Ανάλογα προβλήματα έχουν και οι "τάξεις" ενηλίκων. Πολιτική, παιχνίδια εξουσίας, ηγετικοί ρόλοι, αμφισβήτηση κτλ.

Εγώ σε κάποια ανάλογη περίπτωση με μεγάλα παιδιά (Λύκειο)το έλυσα στον καφέ. Βρήκα τον "Αρχηγό" βγήκα για καφέ, "ασχολήθηκα ", πήγα να ακούσω μέχρι και την πρόβα του συγκροτήματος του, και μετά ανέλαβε αυτός την "τάξη και ευσχημοσύνη" του μαθήματος. Σε όλες τις τάξεις υπάρχει μια ηγετική φυσιογνωμία, συνήθως αν λυθεί με αυτόν/αυτήν λύνεται με όλους μετά.

Οι μεγάλες δυσκολίες είναι σε μαθήματα μεγάλων :)



Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.