*

Αποστολέας Θέμα: Γυμνάσιο η Λύκειο  (Αναγνώστηκε 2202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γυμνάσιο η Λύκειο
« στις: Ιούνιος 20, 2023, 10:00:43 πμ »
Συναδελφοι καλημέρα!! Θα ήθελα τις απόψεις σας σχετικά με το τι θα επιλέξετε και γιατί. Γυμνασιο η Λύκειο. Ειμαι σε δίλημμα. Απο τη μια το γυμνασιο σίγουρα εχει λιγότερη προετοιμασία και ευθύνες.. Απο την αλλη οι μαθητές στο Λυκειο (απο την εμπειρία μου) ειναι συνήθως πιο συνεργασιμοι. Τα αντικείμενα στο Λυκειο για εμένα ειναι πιο ενδιαφέροντα, αλλα ακούω ότι πλέον εχει άπειρη δουλειά στο σπίτι. Δεν ειναι οτι δεν θέλω να ζοριστω. Απλα έχοντας δυο μικρα στο σπίτι ηθελα να ξερω κατα πόσο ειναι εφικτό!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2023, 02:39:52 μμ από Melin »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΓΥΜΝΑΣΙΟ Η ΛΎΚΕΙΟ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΓΥΜΝΑΣΙΟ Η ΛΎΚΕΙΟ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2023, 01:07:21 μμ »
Το «λιγότερη» προετοιμασια είναι πολύ σχετικό. Στο Γυμνάσιο τα μαθήματα είναι κατά βάση μονόωρα ή δίωρα, άρα για να καλύψεις το ωράριο σου εχεις πολλά τμήματα, άρα πολλά διαγωνίσματα, ενώ στο λύκειο μπορεί να εχεις λιγότερα τμήματα.

Τα παιδιά στο γυμνάσιο είναι πολύ ανώριμα, ή μάλλον έχουν μεγάλο χάσμα στην ωριμότητα μεταξύ τους, οπότε πρέπει να αλλάζεις ύφος επικοινωνίας συνεχώς, ακόμα και στο ίδιο τμήμα.

Το να εξηγήσεις κάποια έννοια σε παιδθα μικρότερα και πιο ανώριμα δεν είναι καθολου εύκολο και απαιτεί πολλή προετοιμασια, γιατί τα βιβλία δεν έχουν κατάλληλο υλικό. Χρειάζεται εξατομίκευση από παιδί σε παιδί, από τμήμα σε τμήμα, από χρονο σε χρονο.

Στο Λύκειο εχεις έναν μπούσουλα αφού στόχος είναι οι αυστηρά τυποποιημένες εξετάσεις, αυτό έχει τα καλά του, χάνεις όμως σε παιδαγωγική επαφή. Επιστημονικά είναι πιο ενδιαφέρον, όμως δεν εχεις περιθωρια ελευθερίας γιατί σε κυνηγαει η ύλη και γ τράπεζα, εχεις πιο ώριμα παιδιά αλλά εχεις και την απαξίωση των φροντιστηρίων.

Εγω προσωπικά δεν έχω κάνει σε λύκειο και δεν ξέρω αν θέλω να πάω ποτέ. Ξέρω όμως γενικα πολλούς που έχουν δοκιμάσει και τα δυο και μάλλον προτιμούν το λυκειο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2023, 03:17:47 μμ »
Με δύο μικρά παιδιά, αν μπορέσεις, σαφώς γυμνάσιο. Ασύγκριτα λιγότερη η δουλειά του γυμνασίου. Άσε που πολλοί συνάδερφοι δουλεύουν με έτοιμα φύλλα εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2886
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2023, 06:27:22 μμ »
Στο Γενικό Λύκειο έχει πολύ διάβασμα, αν θέλει κάποιος να 'ναι πράγματι καλός στη δουλειά του, στο γνωστικό. Στο Γυμνάσιο όχι. Οπότε αποφασίζεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:54 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2023, 09:52:46 μμ »
Έχω διδάξει και στα δύο... Θα προτιμούσα το Λύκειο γιατί τα παιδιά είναι πιο ώριμα και συνεργάσιμα σε γενικές γραμμές.
Στη δική μου ειδικότητα, τα μαθήματα στο γυμνάσιο είναι μονόωρα και αυτό με δυσκολεύει πολύ γιατί πρέπει να μπαίνω σε πολλά διαφορετικά τμήματα.
Προτιμώ την κατεύθυνση της Γ Λυκείου, 6 ώρες, σε ακούνε και κάνεις τη δουλειά σου κι ας έχει πιο δύσκολο αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2023, 10:00:02 μμ »
Αυτό είναι όντως δύσκολο, το έχω δει να συμβαίνει σε συνάδερφο που είχε όλα τα παιδιά του Γυμνασίου. Εγώ αναφερόμουν στα φιλολογικά μαθήματα, στα οποία η διαφορά Γυμνασίου - Λυκείου είναι τεράστια.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 20, 2023, 11:13:39 μμ »
Στο Γενικό Λύκειο έχει πολύ διάβασμα, αν θέλει κάποιος να 'ναι πράγματι καλός στη δουλειά του, στο γνωστικό. Στο Γυμνάσιο όχι. Οπότε αποφασίζεις.

Για να δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις. Στο Γυμνάσιο προφανώς το επιστημονικό κομμάτι δεν απαιτεί να εχεις πάντα εύκαιρα στο μυαλό σου δύσκολα φαινόμενα, δεν χρειάζεται να κανεις επαναλήψεις στην ύλη του παν/μιου για να διδάξεις την επόμενη ενότητα. Και μπορείς να πας για μάθημα έχοντας αφιερώσει 5 λεπτά για να δεις το μάθημα, να διαλέξεις ασκήσεις, άντε και να ελέγξεις λίγο τις απαντήσεις τους. Μπορείς να σταθείς στην τάξη χωρίς να γίνεις ρεζίλι ότι είσαι απροετοίμαστος ή άσχετος. Αν αυτό εννοείς ότι το γυμνάσιο δεν έχει διάβασμα, ναι ισχύει. Αν θες όμως να κανεις αποτελεσματικό μάθημα στο γυμνάσιο, στα φιλολογικά που έχω προσωπική άποψη, πρέπει να επινοήσεις τον τροχό. Να ξαναγράψεις τα βιβλία μόνος σου. Εγω προσωπικά κάνω 10 χρόνια συνεχόμενα το μάθημα της Γλώσσας Α Γυμνασίου και ακόμα δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένη απι το υλικό που έχω ούτε από το αποτέλεσμα της δουλειάς μου, για να φέρω ένα παράδειγμα.

Δεν ξέρω κανένα άτομο που σε βάθος χρόνου πέρασε από γυμνάσιο και μετά λύκειο και κατέληξε να νοσταλγεί το γυμνάσιο. Το αντίθετο θα έλεγα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2886
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 20, 2023, 11:24:39 μμ »
Για να δημιουργούμε λάθος εντυπώσεις. Στο Γυμνάσιο προφανώς το επιστημονικό κομμάτι δεν απαιτεί να εχεις πάντα εύκαιρα στο μυαλό σου δύσκολα φαινόμενα, δεν χρειάζεται να κανεις επαναλήψεις στην ύλη του παν/μιου για να διδάξεις την επόμενη ενότητα. Και μπορείς να πας για μάθημα έχοντας αφιερώσει 5 λεπτά για να δεις το μάθημα, να διαλέξεις ασκήσεις, άντε και να ελέγξεις λίγο τις απαντήσεις τους. Μπορείς να σταθείς στην τάξη χωρίς να γίνεις ρεζίλι ότι είσαι απροετοίμαστος ή άσχετος. Αν αυτό εννοείς ότι το γυμνάσιο δεν έχει διάβασμα, ναι ισχύει. Αν θες όμως να κανεις αποτελεσματικό μάθημα στο γυμνάσιο, στα φιλολογικά που έχω προσωπική άποψη, πρέπει να επινοήσεις τον τροχό. Να ξαναγράψεις τα βιβλία μόνος σου. Εγω προσωπικά κάνω 10 χρόνια συνεχόμενα το μάθημα της Γλώσσας Α Γυμνασίου και ακόμα δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένη απι το υλικό που έχω ούτε από το αποτέλεσμα της δουλειάς μου, για να φέρω ένα παράδειγμα.

Δεν ξέρω κανένα άτομο που σε βάθος χρόνου πέρασε από γυμνάσιο και μετά λύκειο και κατέληξε να νοσταλγεί το γυμνάσιο. Το αντίθετο θα έλεγα.
Και στο νηπιαγωγείο θέλει προετοιμασία και στο δημοτικό και στο γυμνάσιο και στο λύκειο και στο πανεπιστήμιο. Αλλά όσο αυξάνουν οι βαθμίδες τόσο το γνωστικό δυσκολεύει και το διάβασμα που απαιτείται γι' αυτό συνακόλουθα (άμα θες να κάνεις καλό μάθημα φυσικά κι όχι να περνάς την ώρα σου κι ό,τι μάθει το παιδί στο φροντιστήριο). Αυτό έγραψα.

Αποσυνδεδεμένος Melin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 20, 2023, 11:56:20 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.. Οι περισσότεροι το εκφρασατε όπως το εχω και εγω στο μυαλό μου.. ήθελα να δω εχω όντως ρεαλιστική εικόνα καθως από Λύκειο εχω περάσει μόνο ως παράλληλη στήριξη . Για εμένα το Λυκειο ειναι πιο ενδιαφέρον απο άποψη μαθητών και αντικειμενων.. Στον αντίποδα η έλλειψη παιδαγωγικής ελευθερίας λόγω πίεσης να βγει η υλη και πολλή δουλειά για διορθώσεις στο σπίτι. Στο Γυμνάσιο παλι μπορεί να μην έχει τόσο συχνά διορθώματα στο σπίτι , απαιτεί όμως περισσότερο ψυχικό σθενος να κρατήσεις την τάξη και σίγουρα κάθε φορα να ζυγιζεις και να προσαρμοζεις τη διδασκαλια σου στο "ανάμεικτο" δυναμικό καθε τάξης. Αποφάσισα γυμνασιο εν τέλει για καθαρά πρακτικούς λόγους, αν και φλερτάρω με τη δραση και την εγρήγορση του λυκείου. Ευχαριστώ και παλι που μοιραστηκατε τις απόψεις σας.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 21, 2023, 11:46:06 πμ »
Δεν είναι απίθανο αν δεν συμπληρώνεις ώρες να βρεθείς και στους δύο τύπους σχολείων.
Καλή αρχή εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 21, 2023, 07:57:04 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 06:30:28 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γυμνάσιο η Λύκειο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 21, 2023, 10:00:19 μμ »
Κι εγω συμφωνώ μαζί σου χωρίς να έχω κάνει σε Λύκειο, η ιδέα του να λειτουργώ ετς με απωθεί, ίσως και γιατί δεν είχα δουλέψει πανελλήνιες ούτε σε φροντιστήρια/ιδιαίτερα. Γενθκα όμως όσοι είναι χρόνια Λύκειο και ειδικά όσοι εξελίχθηκαν ομαλα, πρώτα από τα μη εξεταζόμενα και όχι κατευθείαν στα βαθιά, θεωρούν πολύ φυσικό να δουλεύουν έτσι και ούτε τιυς ενοχλεί και που τα παιδιά τα έχουν κάνει και στο φροντιστήριο, πράγμα που εμένα πχ στο Γυμνάσιο με ενοχλεί παρα πολύ (και γι αυτό αποφεύγω να διδάσκω Αρχαία). Αντίστοιχα, σ αυτούς κάνει εντύπωση πώς εμείς έχουμε συνηθίσει τον αναλφαβητισμό των μαθητών στα πολυσυλλεκτικά γυμνάσια και την ανωριμότητα κλπ. Όσοι γνωστοί μου έχουν περάσει και από τους δυο τύπους σχολείων, απορούν γιατί δεν ζητάω να πάω σε Λύκειο λόγω προσόντων και κάθομαι με τη φασαρία και τα λοιπά παρελκόμενα. Εγω προσωπικά δεν το αλλάζω, αλλά κατανοώ ότι αν μείνεις χρόνια σε έναν τυπο σχολείου δέχεσαι και τα μειονεκτήματα και απολαμβάνεις τα πλεονεκτήματα.

Συνολικά πάντως για να μην μένουν εντυπώσεις, σαφώς σν κάποιος δεν μπορεί να διαθέσει χρόνο στο σπίτι το Γυμνάσιο είναι ασφαλέστερη επιλογή για να σταθεί αξιοπρεπώς χωρίς να φανεί άσχετος. Κατά τ άλλα, δεν είναι κι ότι θα περναει χαλαρά 8-2 σε ένα ανέμελο κλίμα, είναι πολύ κουραστική η διδασκαλία και πολλοί το θεωρούν τη χειρότερη βαθμίδα σε σχέση με δημοτικό και λύκειο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159614
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.