*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 178258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ikaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #588 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:44:48 μμ »
Υπάρχει γραμμή σε ορισμένες διευθύνσεις, όπως και στη δική μου που λένε πως η οργανική χάθηκε. Με τον ΔΔΕ δεν μπορώ να συννενοηθώ, γενικά υπάρχει μία αυθαίρετη γραμμή πως χάνεται η οργανική. Δεν σκέφτηκα κι εγώ εκείνη τη στιγμή να μου το κάνει εγγράφως ο ΔΔΕ. Για κάντε ένα γραπτό ερώτημα να απαντήσουν σε ποιό νόμο βασίζονται και σε ποιο αρθρο, παράγραφο που να λέει πως κάτω απο 12 ώρες η οργανική καταργείται ή οτι στο πλεόνασμα των 12 ωρών που υπολείπονται χάνεται η οργανική; Λεω εγώ τώρα. Πιστεύω πως το κάνουν για να τρομοκρατούν τον κόσμο και να τρέχει μετά για ενστάσεις και δικαστήρια....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2013, 05:46:46 μμ από Ikaria »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:20:58 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #589 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 10:30:31 μμ »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Peterpan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #590 στις: Σεπτέμβριος 18, 2013, 02:58:24 μμ »
Ο λειτουργικά η οργανικά υπεραριθμος προηγείται έναντι αυτών που έχουν οργανικη αλλα δεν συμπληρώνουν το ωράριο τους; Συγκεκριμένα υπεραριθμος με 8 ώρες και έχει σκόρπιες ώρες άλλες 16 σε διάφορα γυμνάσια και δημοτικά και εχει υποχρεωτικο ωραριο 20. Αυτός που έχει οργανικη έχει 12 ώρες και υποχρεωτικό ωράριο 23. Ποιος συμπληρώνει πρώτος και αν έχεται την σχετική νομοθεσία για να κάνω ένσταση .  Εμένα που είμαι υπεραριθμος μου δώσανε 14 ώρες και αυτήν που έχει οργανικη τις δώσανε όλες τις ώρες και συμπληρώνει το ωράριο της. Εγώ έχω 14 και αυτη 23   Ποιος έπρεπε να συμπληρώσει πρώτος το ωράριο του .

Αποσυνδεδεμένος stefpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #591 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 04:12:39 μμ »
Εχω μια απορια. Εαν καποιος δασκαλος τοποθετηθει, μετα απο κριση υπεραριθμιας, σε ενα σχολειο, μπορει να κριθει και δευτερη φορα υπεραριθμος την ιδια σχολικη χρονια? Διοτι θα επιστρεψει μεσα στη σχολικη χρονια απο αργια μονιμος συναδελφος με οργανικη θεση στο σχολειο. Σε αυτη την περιπτωση πώς γινεταιι η κριση υπεραριθμιας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:20:58 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #592 στις: Οκτώβριος 02, 2013, 04:21:04 μμ »
Στη δευτεροβαθμια προστατευεσαι για ενα χρονο (ισως και δυο, δεν ξερω σιγουρα το χρονικο δισστημα)αν εχεις βγει υπεραριθμος και εχει γινει ρυθμιση υπεραριθμιας. Κατι αναλογο πρεπει να ισχυει και στην πρωτοβαθμια
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος tempo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #593 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:33:35 μμ »
καλησπέρα,

μετά απο καιρό ξανά στο θέμα......

εκτός απο το γνωστό "Διευκρινιστικές οδηγίες για τοποθετήσεις και ρύθμιση υπεραριθμιών  εκπαιδευτικών Β/θμιας εκπαίδευσης" (20/06/2013) υπάρχει κάποιο άλλο νεότερο έγγραφο σχετικό με την ρύθμιση υπεραριθμιών και τις τοποθετήσεις;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #594 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:37:24 μμ »
απ όσο ξέρω δεν έχει έρθει κάτι άλλο ( πέραν των διευκρινίσεων για τις τοποθετήσεις των απο διαθεσιμότητα και τις αυτοδίκαιες εντάξεις αυτών από τις ΕΠΑΣ στα ΕΠΑΛ).

Πάντως,αυτό το καλοκαιρινό, έχει ένα σωρό λάθη μέσα!!! Νομίζουν ότι όλες οι ομάδες και οι όμορες ομάδες είναι της ίδιας μοριοδότησης όπως στην Αττική και έχουν γράψει τα ανυπόστατα.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος elfo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #595 στις: Απρίλιος 09, 2014, 10:22:00 μμ »
Καλησπερα.Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Εχασα την οργανικη μου διοτι μετα απο συννενοση σχολειου
η συναδελφος ειχε παραπανω προϋπηρεσια.Μετα απο 2 χρονια πηρα σε αλλο σχολειο οργανικη απο το οποιο
φετος θα κριθω υπεραριθμη.Η συναδελφος φετος εφυγε με μεταταξη οποτε πλεον η θεση θα ξαναβγει οργανικα κενη
Με ενημερωσαν οτι επειδη εγω εχασα την οργανικη μου τελευταια υπαρχει νομος που λεει οτι δικαιουμαι να την ξαναπαρω.Μηπως γνωριζεται κατι σχετικο?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #596 στις: Απρίλιος 09, 2014, 10:48:44 μμ »
δεν είναι τελευταία (πδ 50/96 και 100/97), ισχύει μόνο στην πρωτοβάθμια ότι οι εκπαιδευτικοί που κρίθηκαν υπεράριθμοι σε ένα σχολείο μπορούν αν θέλουν να μετατεθούν κατά προτεραιότητα το ίδιο ή τα επόμενα σχολικά έτη στο σχολείο που κρίθηκαν ως υπεράριθμοι αν υπάρξουν σε αυτό κενές θέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2014, 10:51:49 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

dd2

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #597 στις: Απρίλιος 10, 2014, 01:52:41 μμ »
Υπάρχει γραμμή σε ορισμένες διευθύνσεις, όπως και στη δική μου που λένε πως η οργανική χάθηκε. Με τον ΔΔΕ δεν μπορώ να συννενοηθώ, γενικά υπάρχει μία αυθαίρετη γραμμή πως χάνεται η οργανική. Δεν σκέφτηκα κι εγώ εκείνη τη στιγμή να μου το κάνει εγγράφως ο ΔΔΕ. Για κάντε ένα γραπτό ερώτημα να απαντήσουν σε ποιό νόμο βασίζονται και σε ποιο αρθρο, παράγραφο που να λέει πως κάτω απο 12 ώρες η οργανική καταργείται ή οτι στο πλεόνασμα των 12 ωρών που υπολείπονται χάνεται η οργανική; Λεω εγώ τώρα. Πιστεύω πως το κάνουν για να τρομοκρατούν τον κόσμο και να τρέχει μετά για ενστάσεις και δικαστήρια....

Άγρια τρομοκρατία συνάδελφε.Εδώ τα παπαγαλάκια/άσχετοι λέγανε από πέρυσι ότι άμα χάσεις την οργανική σου κινδυνεύεις να απολυθείς.Οι οργανικές μας ανήκουν στο Υπουργείο παιδείας.Έχουν καθορισθεί σε ΦΕΚ αριθμητικά. Όταν διοριστήκαμε , διοριστήκαμε σε αυτές τις οργανικές.Είμαστε υπάλληλοι του ΥΠΕΠΘ και όχι των σχολείων ή των ΠΥΣΔΕ ή των περιφερειών.Εδώ άκουσα για συνάδελφο ότι ευτυχώς που έχει 12 ώρες σε ένα σχολείο γιατί αλλιώς κινδύνευε να βγει σε διαθεσιμότητα. Ακούγονται φοβερά και τρομερά.Ψυχραιμία.
Γ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ
1) Να μην κάνει τίποτα,. Η οργανική του θέση δε χάνεται όσο υφίσταται η συγκεκριμένη σχολική μονάδα και για όσο χρονικό διάστημα επιθυμεί ο ίδιος. Δεν προβλέπεται βάσει του υφιστάμενου νομικού πλαισίου αναγκαστική άρση υπεραριθμίας.

Υπεραριθμίες: Αναλυτικές διευκρινίσεις και παραδείγματα, των αιρετών Γρηγόρη Καλομοίρη και Χρήστου Φιρτινίδη | AlfaVita - Εκπαιδευτικό Ενημερωτικό Δίκτυο
http://www.alfavita.gr/arthra/%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CF%81%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%AF%CF%81%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9

Αποσυνδεδεμένος marbik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ:Υπεράριθμη λειτουργικά
« Απάντηση #598 στις: Ιούνιος 19, 2014, 06:18:09 μμ »
τεστ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2014, 06:22:07 μμ από marbik »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #599 στις: Ιούνιος 30, 2014, 07:22:07 μμ »
Αν κάποιος είναι οργανικά υπεράριθμος  (πε70) και τώρα που θα γινουν οι μεταθέσεις εχει κάνει δηλωση για οριστική τοποθέτηση
αν δεν προκύψει κενό στα σχολεία που προηγείται (ομορη ομάδα κτλ) τότε αναγκαστικά την αίτηση του την εξετάζουν μαζί με των υπολοίπων  και αν μείινει τελευταίος σε μόρια σε όλο το νομό αναγκαστικά του δίνουν την 'χειρότερη οργανική' ??Γνωρίζει κανέιις? Ευχαριστώ
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος jerry2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #600 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:15:56 πμ »
Αν κάποιος είναι οργανικά υπεράριθμος  (πε70) και τώρα που θα γινουν οι μεταθέσεις εχει κάνει δηλωση για οριστική τοποθέτηση
αν δεν προκύψει κενό στα σχολεία που προηγείται (ομορη ομάδα κτλ) τότε αναγκαστικά την αίτηση του την εξετάζουν μαζί με των υπολοίπων  και αν μείινει τελευταίος σε μόρια σε όλο το νομό αναγκαστικά του δίνουν την 'χειρότερη οργανική' ??Γνωρίζει κανέιις? Ευχαριστώ

H ΔΔΕ Β΄Αθήνας έχει προχωρήσει στη διαδικασία ρύθμισης υπεραριθμιών πριν ανακοινωθούν οι μεταθέσεις.Αυτό είναι νόμιμο; Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;
http://srv-dide-v-ath.att.sch.gr/dide/ ΤΕΛΕΥΤΑΙA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ - 4η ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
Δημιουργηθηκε στις Δευτέρα, 30 Ιουνίου 2014 18:55 |  |
Από το ΠΥΣΔΕ Β' Αθήνας ανακοινώνονται διορθωμένοι πίνακες υπεραριθμιών. Δείτε τους σχετικούς πίνακες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2014, 12:18:34 πμ από jerry2 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #601 στις: Ιούλιος 03, 2014, 12:24:46 πμ »
όχι δεν είναι νόμιμο (πδ 50/96 και 100/97) το συζητήσαμε και πρόσφατα στο θέμα των μεταθέσεων 2014:
http://www.pde.gr/index.php?topic=29393.msg790262#msg790262
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2014, 12:40:14 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 257
Σύνολο: 258

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.