*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 178782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 03, 2011, 01:47:49 μμ »
Εγώ το αντιλαμβάνομαι έτσι: Το ΠΥΣΔΕ ορίζει ότι υπάρχει στο τάδε σχολείο ένας υπεράριθμος φυσικός. Καλούνται να δηλώσουν οι φυσικοί του σχολείου αν επιθυμούν να κριθούν υπεράριθμοι. Αν κανένας δεν δηλώσει ότι επιθυμεί, υπεράριθμος κρίνεται ο έχων τα λιγότερα μόρια μετάθεσης. Αν και οι δύο επιθυμούν, υπεράριθμος κρίνεται ο έχων τα περισσότερα μόρια μετάθεσης. ΔΕν είναι σωστό αυτό που λέω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:39 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 03, 2011, 01:53:11 μμ »
ΟΧΙ. στην περίπτωση που κανένας δεν δηλώσει υπεράριθμος κρίνεται ο τελευταίος τοποθετηθείς ακόμα και αν αυτός έχει 500 μόρια γιατί πχ πριν τοποθετηθεί στο σχολείο αυτό υπηρετούσε στην Σπιναλόγγα! Δεν μετράνε τα μόρια μετάθεσης, αλλά η ημερομηνία που τοποθετήθηκες.
Τώρα αν είναι 2 ή περισσότεροι που τοποθετήθηκαν τελευταίοι ταυτόχρονα, τότε μεταξύ τους θα μετρήσουν τα μόρια μετάθεσης

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 03, 2011, 01:56:42 μμ »
Έχεις δίκιο, απλά συχνά ο τελευταίος έχει και τα λιγότερα μόρια, π.χ. νεοδιόριστος.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 03, 2011, 02:24:56 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Όταν κριθείς υπεράριθμος και σε στείλει η υπηρεσία σε άλλο σχολείο, χάνεις την οργανική σου;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:24:39 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 03, 2011, 02:31:36 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Όταν κριθείς υπεράριθμος και σε στείλει η υπηρεσία σε άλλο σχολείο, χάνεις την οργανική σου;

Oχι, η οργανικη σου δεν χανεται, συμφωνα με το υφισταμενο θεσμικο πλαισιο.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 04, 2011, 01:20:54 μμ »
Περίεργο αυτό με την οργανική που δεν χάνεται. Π.χ. είμαι φιλόλογος στο νησί Α των Δωδεκανήσων και το ΠΥΣΔΕ με έκρινε οργανικά υπεράριθμη, χωρίς να κάνω αίτηση για να κριθώ. Σε αυτή την περίπτωση, αν δεν κάνω καμία κίνηση (δηλαδή υποβολή αίτησης για να πάρω νέα οργανική) πού θα βρίσκομαι τον Σεπτέμβριο και πότε θα το μάθω;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 04, 2011, 01:39:18 μμ »
Έχω την εντύπωση ότι για φέτος θα σε στείλει κάπου αλλού, αλλά του χρόνου θα επανέλθεις στο σχολείο όπου είναι η οργανική σου.
Αλλά ας απαντήσει και κάποιος που ξέρει καλύτερα τα πράγματα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 04, 2011, 01:56:15 μμ »
Και αν στο σχολείο αυτό προκύψει λειτουργικό κενό, θα το καταλάβει άλλος φιλόλογος, καλύπτοντας με λειτουργικό κενό τις ώρες που θα προκύψουν; Ενώ εγώ θα φύγω παρά την θέλησή μου;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος ka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 04, 2011, 04:45:21 μμ »
Με τη ρύθμιση της υπεραριθμιας παιρνεις νεα οργανικη;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 04, 2011, 04:55:21 μμ »
Ρὠτησα στο γραφείο και μου είπαν, πως ναι, μπορείς να κάνεις αίτηση για νέα οργανική, την οποία μάλιστα δεν χρειάζεται να την υπηρετήσεις κιόλας! Το θέμα είναι τι γίνεται αν δεν θέλεις να φύγεις από το σχολείο που είσαι. Σε φεύγουν με το ζόρι; Αυτό δεν μου το διευκρίνισαν.

Αποσυνδεδεμένος ThomasM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 04, 2011, 07:27:36 μμ »
Τελικά αυτοί που κρίθηκαν υπεράριθμοι την προηγούμενη χρονιά και δεν κατάφεραν να πιάσουν νέα οργανική συνεχίζουν να θεωρούνται υπεράριθμοι με τα πλεονεκτήματα που τους έδινε αυτό ή απλά είναι πλέον στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ (Α/θμια);
Εγώ αυτή την απάντηση πήρα από το ΠΥΣΠΕ οτι η υπεραριθμία ίσχυε για ένα μόνο χρόνο και τώρα θα πρέπει να διεκδικήσω νέα οργανική μαζί με όλους τους υπόλοιπους.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 04, 2011, 08:57:35 μμ »
Ρὠτησα στο γραφείο και μου είπαν, πως ναι, μπορείς να κάνεις αίτηση για νέα οργανική, την οποία μάλιστα δεν χρειάζεται να την υπηρετήσεις κιόλας! Το θέμα είναι τι γίνεται αν δεν θέλεις να φύγεις από το σχολείο που είσαι. Σε φεύγουν με το ζόρι; Αυτό δεν μου το διευκρίνισαν.

Αν προκυψει λειτουργικο κενο στο σχολειο στο οποιο κριθηκες οργανικα υπεραριθμη, τοτε παραμενεις στο σχολειο και καλυπτεις το κενο. Ειδαλλως διατιθεσαι σε αλλες σχολικες μοναδες για την εξυπηρετηση των λειτουργικων τους αναγκων και τη συμπληρωση του ωραριου σου.

Δεν υπαρχει "δεν θελω να φυγω".
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 04, 2011, 09:14:19 μμ »
Τελικά αυτοί που κρίθηκαν υπεράριθμοι την προηγούμενη χρονιά και δεν κατάφεραν να πιάσουν νέα οργανική συνεχίζουν να θεωρούνται υπεράριθμοι με τα πλεονεκτήματα που τους έδινε αυτό ή απλά είναι πλέον στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ (Α/θμια);
Εγώ αυτή την απάντηση πήρα από το ΠΥΣΠΕ οτι η υπεραριθμία ίσχυε για ένα μόνο χρόνο και τώρα θα πρέπει να διεκδικήσω νέα οργανική μαζί με όλους τους υπόλοιπους.

Eξακολουθουν να θεωρουνται υπεραριθμοι και το επομενο σχολικο ετος. Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι διαφορετικο για την Α/μια.   
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος panmak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 06, 2011, 06:22:37 μμ »
Καλησπέρα. Θα  ήθελα  τα  φώτα  των  παλιότερων  σε  εμάς  τους  νεοδιόριστους  σχετικά  με  2   θέματα. Το  πρώτο  αφορά  το  αν  οι  νεοδιόριστοι  τον  Αύγουστο  του  2010  θα  κάνουμε  φέτος  αίτηση  οριστικής  τοποθέτησης. Το  δεύτερο  αφορά  το  αν  θα κάνουμε  κάποια  αίτηση  σχετικά  με  το  αν  θέλουμε  να  κριθούμε  υπεράριθμοι. Τι  επιπτώσεις  έχει  κάποιος  που  θα κριθεί  υπεράριθμος (εννοώ  τον  ευνοεί  αν  θέλει  να  πάρει  μετάθεση ή  απόσπαση;).Και  κάτι  τελευταίο  θα  πρέπει  η  σχετική  εκγκύκλιος  που  να  προσκαλεί για  τις  αιτήσεις  υπεραριθμίας  να  σταλεί απο  τη  Ββάθμια  στο  σχολείο και  μέχρι  πότε  πρέπει  να  γίνει  κάτι  τέτοιο; Εννοώ  αν  έχει ορίσει  το  υπουργείο  κάποιες  συγκεκριμένες   ημερομηνίες  ή  αν  το  κάθε  ΠΥΣΔΕ   λειτουργεί  αυτόνομα.

ευχαριστώ  εκ  των  προτέρων   για  τις  απαντήσεις  και  συγνώμη  για  τα  πολλά  ερωτήματα, αλλά  αυτό  το  forum  είναι  η  μόνη  λύση  γιατί  στις  δευτεροβάθμις  μας εχουν  συνεχώς  στην  αναμονή  και  στο  δεν  ξέρουμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159438
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.