*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις υπεράριθμων  (Αναγνώστηκε 178246 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 06, 2011, 06:42:21 μμ »
Εμένα ως νεοδιόριστη μου είπαν πως θα κάνω δήλωση προτίμησης των σχολικών μονάδων της περιοχής μου, μέσα στον Ιούνιο. Δεν δικαιούμαι να κάνω αίτηση τοποθέτησης.
Για την υπεραριθμία,  κατάλαβα πως δεν αφορά τους νεοδιόριστους σαν κι εμένα.
Κανείς άλλος γνωρίζει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 07, 2011, 03:16:59 μμ »
ως νεοδιόριστη είσαι τοποθετημένη προσωρινά. Αίτηση οριστικής τοποθέτησης κάνεις την επόμενη χρονιά.
Όσον αφορά την υπεραριθμία, ήξερα πριν μερικά χρόνια ότι κάποιος νεοδιόριστος κρίθηκε υπεράριθμος και τοποθετήθηκε σε περιοχή της προτίμησής του. Υπηρετησε δηλαδή 1 μέρα μόνο εκεί που τοποθετήθηκε προσωρινά... Ψάξτο.

Εγώ έχω την εξής απορία:
Έστω ότι έχεις οργανική σε ένα σχολείο, και έχεις και ώρες κανονικά χωρίς πρόβλημα, αλλά επειδή βαρέθηκες τόσα χρόνια να βλέπεις τις ίδιες φάτσες, θες να αλλάξεις πόστο και να  "χτυπήσεις" ενα από τα προτεινόμενα που έχουν κενό και το οποίο λιγουρευσουν χρόνια.

Δηλώνεις στη συνέχεια ότι επιθυμείς να είσαι υπεράριθμος.

Όμως τελικά το σχολείο που λιγορευόσουν το παίρνει κάποιοςάλλος γιατί είχε πιο πολλά μόρια από σενα.

Τώρα τι γίνεται;
παραμένεις όπως ήσουν στο παρελθόν στο σχολείο σου με τις ωρίτσες σου βλέποντας τις ίδιες φατσούλες;
ή μήπως μπαίνεις σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, χάνοντας αυγά και καλάθια?

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 07, 2011, 04:09:35 μμ »
Καλησπέρα. Θα  ήθελα  τα  φώτα  των  παλιότερων  σε  εμάς  τους  νεοδιόριστους  σχετικά  με  2   θέματα. Το  πρώτο  αφορά  το  αν  οι  νεοδιόριστοι  τον  Αύγουστο  του  2010  θα  κάνουμε  φέτος  αίτηση  οριστικής  τοποθέτησης. Το  δεύτερο  αφορά  το  αν  θα κάνουμε  κάποια  αίτηση  σχετικά  με  το  αν  θέλουμε  να  κριθούμε  υπεράριθμοι. Τι  επιπτώσεις  έχει  κάποιος  που  θα κριθεί  υπεράριθμος (εννοώ  τον  ευνοεί  αν  θέλει  να  πάρει  μετάθεση ή  απόσπαση;).Και  κάτι  τελευταίο  θα  πρέπει  η  σχετική  εκγκύκλιος  που  να  προσκαλεί για  τις  αιτήσεις  υπεραριθμίας  να  σταλεί απο  τη  Ββάθμια  στο  σχολείο και  μέχρι  πότε  πρέπει  να  γίνει  κάτι  τέτοιο; Εννοώ  αν  έχει ορίσει  το  υπουργείο  κάποιες  συγκεκριμένες   ημερομηνίες  ή  αν  το  κάθε  ΠΥΣΔΕ   λειτουργεί  αυτόνομα.

ευχαριστώ  εκ  των  προτέρων   για  τις  απαντήσεις  και  συγνώμη  για  τα  πολλά  ερωτήματα, αλλά  αυτό  το  forum  είναι  η  μόνη  λύση  γιατί  στις  δευτεροβάθμις  μας εχουν  συνεχώς  στην  αναμονή  και  στο  δεν  ξέρουμε.
Εμένα ως νεοδιόριστη μου είπαν πως θα κάνω δήλωση προτίμησης των σχολικών μονάδων της περιοχής μου, μέσα στον Ιούνιο. Δεν δικαιούμαι να κάνω αίτηση τοποθέτησης.
Για την υπεραριθμία,  κατάλαβα πως δεν αφορά τους νεοδιόριστους σαν κι εμένα.
Κανείς άλλος γνωρίζει κάτι;

Οι νεοδιοριστοι του 2010 θα υποβαλουν αιτηση οριστικης τοποθετησης το επομενο σχολικο ετος (2010-2011). Οι εν εξελιξει διαδικασιες ρυθμισης οργανικης υπεραριθμιας δεν αφορουν τους νεοδιοριστους αλλα, οπως υποδηλωνει ο σχετικος επιθετικος προσδιορισμος, τους εχοντες οργανικες θεσεις, (κατι, λοιπον, που θα σας απασχολησει μετα απο πολλα χρονια).

Λογικα, καποια στιγμη εντος θερους θα σας ζητηθει να καταθεσετε δηλωση προτιμησης για προσωρινη τοποθετηση σε λειτουργικο κενο για το επομενο σχολικο ετος.

Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 07, 2011, 04:20:02 μμ »
ως νεοδιόριστη είσαι τοποθετημένη προσωρινά. Αίτηση οριστικής τοποθέτησης κάνεις την επόμενη χρονιά.
Όσον αφορά την υπεραριθμία, ήξερα πριν μερικά χρόνια ότι κάποιος νεοδιόριστος κρίθηκε υπεράριθμος και τοποθετήθηκε σε περιοχή της προτίμησής του. Υπηρετησε δηλαδή 1 μέρα μόνο εκεί που τοποθετήθηκε προσωρινά... Ψάξτο.

Αυτη η υπεραριθμια ειναι "λειτουργικη" και δεν αφορα την τρεχουσα αρση οργανικης υπεραριθμιας που κινουν τα Υ.Σ. Ο "λειτουργικα" υπεραριθμος νεοδιοριστος μπορει να μετακινηθει σε αλλη περιοχη μεταθεσης απο αυτη που διοριστηκε αρμοδιοτητας του ιδιου ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Επισης, ορισμενες χρονιες κατα το παρελθον, οι λειτουργικα υπεραριθμοι νεοδιοριστοι μπορουσαν να αποσπαστουν, με αιτηση τους, σε αλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ με σχετικη εγκυκλιο του υπουργειου που εξεδιδετο τον Σεπτεμβριο και μαλιστα, ενιοτε και αναλογως τον υπουργο, θεμελιωναν δικαιωμα μεταθεσης ακριβως επειδη αποσπωνταν λογω "λειτουργικης" υπεραριθμιας. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2011, 04:22:13 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 07, 2011, 04:52:53 μμ »
Εγώ έχω την εξής απορία:
Έστω ότι έχεις οργανική σε ένα σχολείο, και έχεις και ώρες κανονικά χωρίς πρόβλημα, αλλά επειδή βαρέθηκες τόσα χρόνια να βλέπεις τις ίδιες φάτσες, θες να αλλάξεις πόστο και να  "χτυπήσεις" ενα από τα προτεινόμενα που έχουν κενό και το οποίο λιγουρευσουν χρόνια.

Δηλώνεις στη συνέχεια ότι επιθυμείς να είσαι υπεράριθμος.

Όμως τελικά το σχολείο που λιγορευόσουν το παίρνει κάποιοςάλλος γιατί είχε πιο πολλά μόρια από σενα.

Τώρα τι γίνεται;
παραμένεις όπως ήσουν στο παρελθόν στο σχολείο σου με τις ωρίτσες σου βλέποντας τις ίδιες φατσούλες;
ή μήπως μπαίνεις σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, χάνοντας αυγά και καλάθια?

κανείς;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 08, 2011, 09:23:24 πμ »
Καλημέρα. Πριν λίγες μέρες κρίθηκα ως υπεράριθμη, πράγμα που επιθυμούσα! Τώρα όμως φοβάμαι μήπως μου γυρίσει μπούμερανγκ, αφού στην ειδικότητα ΠΕ02 είμαστε 8 υπεράριθμοι, τα οργανικά κενά είναι 4 και όλοι έχουν περισσότερα μόρια από μένα(πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν θα πάρω νέα οργανική!) Το Σεπτέμβριο είχα κάνει αίτηση για βελτίωση. Αν δεν πάρω τώρα νέα οργανική θέση, μπορώ να κάνω αίτηση για νέα τοποθέτηση με τη διαδικασία των τοποθετήσεων- βελτιώσεων; Αν πάλι δεν πάρω βελτίωση δικαιούμαι να κάνω αίτηση για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 08, 2011, 02:07:59 μμ »
Εγώ έχω την εξής απορία:
Έστω ότι έχεις οργανική σε ένα σχολείο, και έχεις και ώρες κανονικά χωρίς πρόβλημα, αλλά επειδή βαρέθηκες τόσα χρόνια να βλέπεις τις ίδιες φάτσες, θες να αλλάξεις πόστο και να  "χτυπήσεις" ενα από τα προτεινόμενα που έχουν κενό και το οποίο λιγουρευσουν χρόνια.

Δηλώνεις στη συνέχεια ότι επιθυμείς να είσαι υπεράριθμος.

Όμως τελικά το σχολείο που λιγορευόσουν το παίρνει κάποιοςάλλος γιατί είχε πιο πολλά μόρια από σενα.

Τώρα τι γίνεται;
παραμένεις όπως ήσουν στο παρελθόν στο σχολείο σου με τις ωρίτσες σου βλέποντας τις ίδιες φατσούλες;
ή μήπως μπαίνεις σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, χάνοντας αυγά και καλάθια?

κανείς;

Για να δηλωσεις υπεραριθμος, πρεπει οντως να διαπιστωθει οργανικη υπεραριθμια της ειδικότητάς σου στη σχολικη μοναδα στην οποια ανηκεις οργανικα. Κατα βουληση δεν γινεται.

Αν επιθυμεις να μετατεθεις σε αλλο σχολειο της περιοχής μετάθεσής σου, πρεπει να υποβαλεις αιτηση βελτιωσης θεσης τον Νοεμβριο, κι αν αυτη ικανοποιηθει, πρεπει να υπηρετησεις την νεα οργανικη σου θεση επι 2 ετη, προκειμενου να θεμελιωσεις δικαιωμα μεταθεσης εκ νεου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 08, 2011, 02:17:07 μμ »
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε ποια περίπτωση ο υπεράριθμος που παίρνει νέα οργανική θα πρέπει να την ξεχρεώσει και σε ποια περίπτωση όχι. 

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 08, 2011, 04:20:20 μμ »
Εγώ έχω την εξής απορία:
Έστω ότι έχεις οργανική σε ένα σχολείο, και έχεις και ώρες κανονικά χωρίς πρόβλημα, αλλά επειδή βαρέθηκες τόσα χρόνια να βλέπεις τις ίδιες φάτσες, θες να αλλάξεις πόστο και να  "χτυπήσεις" ενα από τα προτεινόμενα που έχουν κενό και το οποίο λιγουρευσουν χρόνια.

Δηλώνεις στη συνέχεια ότι επιθυμείς να είσαι υπεράριθμος.

Όμως τελικά το σχολείο που λιγορευόσουν το παίρνει κάποιοςάλλος γιατί είχε πιο πολλά μόρια από σενα.

Τώρα τι γίνεται;
παραμένεις όπως ήσουν στο παρελθόν στο σχολείο σου με τις ωρίτσες σου βλέποντας τις ίδιες φατσούλες;
ή μήπως μπαίνεις σε διάθεση ΠΥΣΔΕ, χάνοντας αυγά και καλάθια?

κανείς;

Για να δηλωσεις υπεραριθμος, πρεπει οντως να διαπιστωθει οργανικη υπεραριθμια της ειδικότητάς σου στη σχολικη μοναδα στην οποια ανηκεις οργανικα. Κατα βουληση δεν γινεται.

ναι αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ στο σενάριο που περιέγραψα. Διαπιστώθηκε υπεραριθμία, και εγώ παρόλο που δεν είχα κανένα πρόβλημα με ώρες και είμαι και ο αρχαιότερος, δηλώνω ότι θέλω να είμαι υπεράριθμος.
Στη συνέχεια όμως δεν καταφέρνω να πάω στο σχολείο που θα ήθελα. Τότε τι γίνεται; μένω στο σχολείο μου όπως είμουν; ή μπαίνω σε διάθεση ΠΥΣΔΕ χάνοντας αυγά και καλάθια;

Αλλά απάντηση δεν πήρα στο ερώτημά μου

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 08, 2011, 05:04:03 μμ »
και δεν θα πάρεις ..... γιατί αν τα μόριά σου δεν επαρκούν να πιάσεις το σχολείο σου η αίτησή σου (+) γράφει ότι αν δεν βρεθεί σχολείο σε πάνε ΟΠΟΥ θέλουν, ακόμα και σε άλλη ομάδα - περιοχή σχολείων........
κάνε καλύτερα αίτηση βελτίωσης ¨ΟΧΙ όμως σαν υπεράριθμος.....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 08, 2011, 07:52:16 μμ »
ουσιαστικά πήρα απάντηση. Η απάντηση είναι ότι μπαίνει σε διάθεση ΠΥΣΔΕ και χάνει τη θεση του που ήταν βολεμένος. Σωστά;
Εγώ συμπέρανα τα εξής:

Το να δηλώσεις ότι επιθυμείς να είσαι υπεράριθμος (εφόσον σου δίνεται η δυνατότητα) στην περίπτωση που έχεις τα περισσότερα μόρια και είσαι μια χαρά στο σχολείο σου, είναι σαν να παίζεις με την φωτιά. Μην το κάνεις αν δεν είσαι 100% σίγουρος ότι δεν έχεις άλλον ανταγωνιστή και ότι το κενό (ή τα κενά) που έχουν προκηρυχθεί τα χτυπάς 100%. Αλλιώς σε σουτάρουν και από το σχολείο σου.

Βέβαια αυτό το θεωρώ άδικο. Εντάξει, επιθυμούσα να είμαι υπεράριθμος (έχοντας πολλά μόρια και ως αρχαιότερος στο σχολείο μου), αλλά στην περίπτωση που δεν πάρω οργανική σε νέο σχολείο θα έπρεπε να παραμένω στο σχολείο μου. Γιατί να χάνω και την οργανική μου και να μπαίνω σε διάθεση δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 08, 2011, 08:09:05 μμ »
Κάνω μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση, γιατί ακόμα έχω αμφιβολίες...

Ένας συνάδελφος της ίδιας ειδικότητας με μένα κρίθηκε υπεράριθμος στο σχολείο μου (πιθανότατα επειδή το ζήτησε).
Οι υπεράριθμοι στην περιοχή μου είναι κατά πολύ περισσότεροι από τα οργανικά κενά που υπάρχουν.
Αν δεν καταφέρει να πάρει οργανικό κενό, αλλά τον στείλει φέτος κάπου το ΠΥΣΔΕ, τι θα γίνει με αυτόν του χρόνου;
Θα επιστρέψει στο σχολείο μου, έχοντας κανονικά την οργανική του και το σχολείο μου θα βγάλει ξανά υπεραριθμία;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος greekfrixos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 08, 2011, 08:16:46 μμ »
Από ότι κατάλαβα με τη βοήθεια συναδέλφων εδώ και μια μικρή έρευνα στη νομοθεσία -επειδή βρίσκομαι και εγώ σε παρόμοια κατάσταση- κατάλαβα τα εξής:

1. Από συγχωνεύσεις οργανική ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ (οι καταργήσεις είναι άλλο θέμα)
2. Όταν είσαι οργανικά υπεράριθμος ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ αλλά σε τοποθετούν σε άλλα λειτουργικό κενό ΣΑΝ να είσαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ (και πάντα με προτεραιότητα έναντι αυτών που δεν έχουν οργανική).
3. Αν αποκτήσεις άλλη οργανική ΕΠΕΙΔΗ είσαι υπεράριθμος ΔΕΝ τη χρωστάς. (εκτός αν έκανες αίτηση βελτίωσης και πήγες εκεί με αυτή τη διαδικασία)

Παρακαλώ διορθώστε με.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις υπεράριθμων
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 09, 2011, 10:17:20 πμ »
Καλημέρα. Πριν λίγες μέρες κρίθηκα ως υπεράριθμη, πράγμα που επιθυμούσα! Τώρα όμως φοβάμαι μήπως μου γυρίσει μπούμερανγκ, αφού στην ειδικότητα ΠΕ02 είμαστε 8 υπεράριθμοι, τα οργανικά κενά είναι 4 και όλοι έχουν περισσότερα μόρια από μένα(πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον δεν θα πάρω νέα οργανική!) Το Σεπτέμβριο είχα κάνει αίτηση για βελτίωση. Αν δεν πάρω τώρα νέα οργανική θέση, μπορώ να κάνω αίτηση για νέα τοποθέτηση με τη διαδικασία των τοποθετήσεων- βελτιώσεων; Αν πάλι δεν πάρω βελτίωση δικαιούμαι να κάνω αίτηση για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 09, 2011, 10:19:06 πμ από lasard »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158532
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 498
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.