*

Αποστολέας Θέμα: παροχές ΟΠΑΔ  (Αναγνώστηκε 7926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
παροχές ΟΠΑΔ
« στις: Μάρτιος 10, 2010, 05:30:01 μμ »
Συνάδελφοι, μήπως γνωρίζετε τι δωμάτιο σε ιδιωτικό νοσοκομείο - μαιευτήριο (τρίκλινο, τετράκλινο ή ό,τι άλλο) δικαιολογεί ο ΟΠΑΔ για νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς; Δεν μπορώ να πιάσω γραμμή στον ΟΠΑΔ μέρες τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:41 »

Αποσυνδεδεμένος xerxis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2010, 06:46:37 μμ »
Συνάδελφοι, μήπως γνωρίζετε τι δωμάτιο σε ιδιωτικό νοσοκομείο - μαιευτήριο (τρίκλινο, τετράκλινο ή ό,τι άλλο) δικαιολογεί ο ΟΠΑΔ για νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς; Δεν μπορώ να πιάσω γραμμή στον ΟΠΑΔ μέρες τώρα.

Αν πρόκειται για εγκυμοσύνη, δυστυχώς δε δικαιολογεί τίποτα. Απλώς μετά τον τοκετό και με την κατάθεση σχετικών δικαιολογητικών σου επιστρέφει το ΤΡΟΜΕΡΟ ποσό των 1.000 ευρώ...

Δες το άρθρο Β.6.2 στη σελίδα 9 του κανονισμού: http://www.opad.gr/kanonismos.pdf

Εύχομαι να σε βοήθησα...

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 10, 2010, 06:50:04 μμ »
 ;D Τί είναι αυτό?  Ανεκδοτάκι?
Για να σοβαρευτούμε τώρα, εκτός από το εφάπαξ επίδομα (νομίζω €900) που δίνει το Δημόσιο για τον τοκετό, δε νομίζω ότι δικαιολογεί διαμονή σε ιδιωτικά μαιευτήρια! Αν παρόλα αυτά είμαι τελικά απληροφόρητη, και βρεις κάτι, ενημέρωσέ μας .
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 10, 2010, 07:00:22 μμ »
Ότι και να κάνεις όπου και να πας η ταρίφα είναι ένα χιλιάρικο και εκκαθαρίζεται σε δύο μήνες (το πιο γρήγορο στον ΟΠΑΔ).
Δεν τους ενδιαφέρει που ήσουν και πόσα πλήρωσες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:27:41 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 10, 2010, 07:14:17 μμ »
Δεν αναφέρομαι σε γέννα, αλλά σε γυναικολογική επέμβαση σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Όταν πήρα να ρωτήσω τι και πώς, η υπάλληλος στο λογιστήριο με ρώτησε τι δωμάτιο δικαιολογεί ο ασφαλιστικός μου φορέας, τρίκλινο, δίκλινο; Και δεν ήξερα τι να απαντήσω. Και ο ΟΠΑΔ της περιοχής μου δήλωσε άγνοια, και με παρέπεμψαν στα κεντρικά, που δεν απαντούν ποτέ. Πληροφοριάκά, τρεις μέρες σε τρίκλινο κοστίζουν 1200-1300 ευρώ!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 11, 2010, 01:16:02 μμ »
εμένα για 1 διανυκτερευση θα πάρει το μαιευτηριο 1000-1100 ευρω και δεν ξερω για τι δωματιο γιατι θα τα κανονισουν από την κλινικη του γιατρού μου. Δεν ξερω αν θα παρω κατι πισω, αλλα θα μαθω την αλλη εβδομαδα που θα καταθεσω τα χαρτια (ελπιζω)

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 11, 2010, 10:11:35 μμ »
Γέννησα τον Αύγουστο..... Δίνουν μόνο 1000€ εκτος αν νοσηλευτεί σε  εντατική (χτύπα ξύλο....)  οπότε πληρώνουν extra.....το 75% αν θυμάμαι καλά, αλλά θέλει προσοχή να ασφαλιστεί άμεσα το μωρό σε τέτοιες περιπτώσεις.....

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 11, 2010, 10:25:31 μμ »
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά πλήρωσα 1500 στο γιατρό και 1500 στην κλινικη (σε 3κλινο) στο ΙΑΣΩ για γυναικολογικη επεμβαση και πήρα πίσω το ποσόν των 250 ευρώ. :'(
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 12, 2010, 10:01:09 πμ »
Androniki,

    το ξέρω ότι πάνω κάτω τόσο είναι η "ταρίφα", αλλά ο ΟΠΑΔ πότε θα μου απαντήσει, οεο;  Τουλάχιστον απόδειξη πήρες; 

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 12, 2010, 10:46:11 πμ »
Εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο, απο το οποιο εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Αρνηθηκα να πληρωσω τα ιδιωτικα σαν ξενοδοχειο πεντε αστερων!
Μειναμε μεσα 7 μερες γιατι η μικρη μου χρειαστηκε να νοσυλευθει στο νεογνολογικο τμημα. Αν και ο γιατρος μου ειχε δωσει εμενα εξιτηριο, εμεινα μεσα μεχρι να γινει η μπεμπα καλα και να φυγουμε μαζι.
Για τις 7 μερες λοιπον  σε τρικιλινο δωματιο επρεπε να πηρωσουμε 600 ευρω και λογω ταμειου δωσαμε 300. Για το νεογνολογικο τμημα δεν δωσαμε τιποτα, παρουσιασαμε αργοτερα το βιβλιαριο της (που βγαινει την ιδια μερα που καταθετεις τα χαρτια στον ΟΠΑΔ) και τα καλυψε ολα τα ταμειο.
Το επιδομα τοκετου ειναι 1000 Ευρω.

Αυτο που γινεται στα ιδιωτικα μαιευτηρια ειναι καθαρη ληστεια!!!!! Γι' αυτο και οι γεννησεις στα δημοσια εχουν αυξηθει!!!
Πριν πατε στα ιδιωτικα, καντε μια βολτα στα δημοσια να δειτε την κατασταση που επικρατει. Στο Αλεξανδρα που πηγα εγω, εχουν ανακαινισει μια πτερυγα που δεν υστερει σε τιποτα απο τα ιδιωτικα!!!!

Οι καιροι ειναι δυσκολοι για να χαριζουμε τους πενιχρους μισθους μας σε καιροσκοπους!!!


Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 12, 2010, 11:12:12 πμ »
Καλα και το δημοσια νοσοκομεια το θεμα ειναι με τι νοσοκομειο συνεργαζεται ο γιατρος σου, οταν φτασει η ωρα της γεννας θελεις μονο το γιατρο που εμπιστευεσι διπλα σου.

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 12, 2010, 01:00:13 μμ »


Αυτο που γινεται στα ιδιωτικα μαιευτηρια ειναι καθαρη ληστεια!!!!! Γι' αυτο και οι γεννησεις στα δημοσια εχουν αυξηθει!!!
Πριν πατε στα ιδιωτικα, καντε μια βολτα στα δημοσια να δειτε την κατασταση που επικρατει. Στο Αλεξανδρα που πηγα εγω, εχουν ανακαινισει μια πτερυγα που δεν υστερει σε τιποτα απο τα ιδιωτικα!!!!

Οι καιροι ειναι δυσκολοι για να χαριζουμε τους πενιχρους μισθους μας σε καιροσκοπους!!!


[/quote]
Καλή μου χίλια δικια εχεις, αλλα αν περναγες οτι περναω δε νομιζω οτι θα εκανες κατι αλλο. Κι εγω υπερ του δημοσιου ημουν αλλα μετα απο οσα μου ετυχαν δεν εμπιστευομαι κανεναν αλλο ακτος απο το γιατρο μου σε αυτη τη φαση. οχι οτι δεν υπαρχουν καλυτεροι γιατροι στο δημοσιο απλα μου ειναι αδυνατον να αλλαξω τωρα..

Αποσυνδεδεμένος androniki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 12, 2010, 03:13:54 μμ »
Θυμάμαι ότι τα χαρτιά έπρεπε να τα καταθέσω εντός 3 ημερών κάπου στην Αγ. Παρασκευή. Η εγχείριση έγινε τον Οκτώβριο του 2008 και η εντολή εξόφλησης έγινε τον Ιανουάριο του 2009. Μου τα έβαλαν στον λογαριασμό μισθοδοσίας κι απλά έστειλαν ένα χαρτί για την εφορία που έγραφε το ποσό των 250 ευρώ.

Απόδειξη πήρα, αν και ο γιατρός γκρίνιαξε ότι θα του πάρει η εφορία τα μισά (μέσω σοβαρού κι αστείου).
Κι εγώ δεν εμπιστευόμουν άλλον όπως λες.
“Never doubt that a small group of thoughtful committed citizens can change the world; indeed it is the only thing that ever has.”

Αποσυνδεδεμένος dodop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: παροχές ΟΠΑΔ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 15, 2010, 09:38:04 πμ »
Συνάδελφοι, μήπως γνωρίζετε τι δωμάτιο σε ιδιωτικό νοσοκομείο - μαιευτήριο (τρίκλινο, τετράκλινο ή ό,τι άλλο) δικαιολογεί ο ΟΠΑΔ για νεοδιόριστους εκπαιδευτικούς; Δεν μπορώ να πιάσω γραμμή στον ΟΠΑΔ μέρες τώρα.

Ελπιζω να μην ειναι αργα,  πηρα στον οπαδ και μου ειπαν τα εξης:
Αν ειναι συμβεβλημενο το νοσοκομειο εσυ δεν πληρωνεις και κανονιζονται ολα απο το νοσοκομειο
Αν δεν ειναι (π.χ. ιασω) πρεπει να παρεις γνωματευση απο την κλινικη να την πας πριν την εισαγωγη (???) στην Αγ. Παρασκευη Γουναρη 22 (για το ιασω ισχυει αυτη η διευθυνση) για να παρεις αποφαση εισαγωγης και μετα το εξητηριο καταθετεις τα χαρτια στον οπαδ της περιοχης σου. Σε αυτη την περιπτωση τα χρηματα ειναι λιγα σε σχεση με αυτα που θα δωσεις

Αφου ομως σε ρωτησαν τι δωματιο δικαιολογει το ταμειο σου, προφανως η κλινικη ειναι συμβεβλημενη οποτε ανηκεις στην πρωτη κατηγορια. Απορω ομως που στην κλινικη δεν ξερουν τις παροχες των ταμειων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.