*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία 3ης Δέσμης  (Αναγνώστηκε 50071 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Martha72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • THERE'S MORE TO DO
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 04, 2010, 05:12:41 μμ »
τριτοδεσμίτισσα κι εγώ - αποφοιτος έτους 1989  και με ΔΥΟ βιβλία ιστορίας : το μπλε(γκρι) και το κόκκινο...Το κόκκινο ήταν ό,τι σιχαμερότερο έχω δει ποτέ...Η επιστήμη της ιστοριογραφίας. Πώς αναζητούμε πηγές, ποιά η διαφορά του ιστορικού από τον ιστοριοδίφη κτλ κτλ κτλ....Αλλά και το μπλε δεν πήγαινε πίσω...ευρωπαϊκός διαφωτισμός, ελληνικό ζήτημα, εξωτερική πολιτική, εκπαιδευτικό σύστημα επί Καποδίστρια, τα ρωσικο, αγγλικό και γαλλικό κόμμα, το Μικρασιατικό Ζήτημα ....ωραίες εποχές πάντως....ναι, η παπαγαλία βεβαίως ήταν ένα ζήτημα αλλα΄τουλάχιστον για μια ολόκληρη χρονιά ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ καθόλου μαθηματικά και φυσικοχημείες...Λίγο το χεις αυτό;
Επίσης, η δικιά μου φουρνιά - αποφοιτοι του '89 - περάσαμε απαξάπαντες τη Β Λυκείου χωρίς ενδοσχολικές εξετάσεις λόγω της μεγάλης απεργίας των καθηγητών τότε...(να ναι καλά οι άνθρωποι)....Ωραίες εποχές....
Ακομα θυμάμαι πώς ξεκίναγε η ιστορία : Διαφωτισμό ή αιώνα των Φώτων ονομάζουμε την περίοδο που εκτείνεται χρονικά από....
και θυμάμαι και τα Λατινικά regina rosas amat...
και επισης τον ορισμό της τραγωδίας κατά Αριστοτέλη : έστιν ουν τραγωδια μίμησις πράξεως σπουδαίας και τελείας μέγεθος τι εχούσης κτλ κτλ κτλ...
αλλά και το περίφημο χωρίο από τον Επιτάφιο ( του Περικλέους βεβαίβως βεβαίως) : φιλοκαλούμεν μετ' ευτελείας και φιλοκαλούμεν άνευ μαλακίας.....χεχεχε...
Παιδικα τραύματα που ζήσαμε κι εμείς ως γενιά....Χαιρετώ τους απανταχού σαραντάρηδες  και τέως τριτοδεσμίτες ( και αν υπάρχει και κάποιος απόφοιτος του 39 αθηνών τους χαιρετώ ακόμα περισσότερο. :-* :-* :-*
THOSE WHO DARE TO TEACH MUST NEVER CEASE TO LEARN

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:11 »

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 04, 2010, 07:27:03 μμ »

Στην ιστορία είχαμε 3 βιβλία, το κόκκινο και τα 2 μπλέ, όπως τα λέγαμε. Το κόκκινο είχε τίτλο "Εισαγωγή στις ιστορικές σπουδές" ενώ τα μπλε είχαν τίτλο (αν θυμάμαι καλά) "Θέματα Νεότερης και Συγχρονης Ιστορίας από τις πηγές" . Στη συνέχεια τα 2 μπλε συγχωνεύτηκαν σε ένα , αφού αφαιρέθηκαν ορισμένα κεφάλαια, όπως οι κοινότητες επί τουρκοκρατίας.


Εγώ τελείωσα το σχολείο το 97 (πω πω, 13 χρόνια πριν!  :(  :-[ ) κ είχα ένα βιβλίο ιστορίας, εκείνο το μικρό χοντρό γκρι που, αν κ είχε πηγές, ήταν εκτός ύλης κ άρχιζε με τον Γαλλικό Διαφωτισμό!
Τα έχω κρατήσει όλα για ενθύμιο στο ντουλάπι της βιβλιοθήκης μου στο πατρικό μου, πια, σπίτι...  8)
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος pony30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 05, 2010, 08:51:59 μμ »
Τι μου θυμίσατε τώρα....κι εγώ το '97 τελείωσα το σχολείο...πώς πέρασαν τόσο γρήγορα τα χρόνια....αυτό το μικρό, χοντρό, γκρι βιβλιαράκι της ιστορίας είχε γίνει ο εφιάλτης μου.....είχα δεινοπαθήσει με το σύστημα της παπαγαλίας....εφιάλτες έβλεπα το βράδυ με το βιβλίο της ιστορίας να είναι ένα τέρας που με κυνηγάει!!!! Μέχρι και τα κόμματα είχα μάθει...είχα δυο τέτοια βιβλιαράκια,το ένα ήταν ...ολόκληρο και από το άλλο είχα αφαιρέσει τις σελίδες με τις πηγές για να φαίνεται μικρότερο....ένιωθα καλύτερα ψυχολογικά βλέποντάς το μισό,γιατί έτσι έβλεπα ακριβώς τι έπρεπε να μάθω απέξω!!!Το είχα βάψει όλο με διορθωτικό και μετά το είχα ζωγραφίσει από πάνω....μιλάμε είχε γίνει άλλο βιβλίο!!!Δυστυχώς δεν διεσώθη,μου έσκισε, μου διέλυσε τελείως από το πολύ διάβασμα και ξεφύλλισμα...
Και το '97 οι καθηγητές είχαν κάνει μια μεγάλη απεργία,θυμάμαι για 2 μήνες πηγαίναμε σχολείο και κάναμε μόνο 1-2 ώρες μάθημα...μετά πήγαμε πενθήμερη- η πιο ωραία ανάμνησή μου από την γ λυκείου- και τον τελευταίο μήνα δεν πάταγα σχολείο λόγω επαναλήψεων....λόγω των απεργιών παρατάθηκε το σχολικό έτος και οι πανελλήνιες απ' ό,τι θυμάμαι ξεκίνησαν μετά τα μέσα Ιουνίου και τελείωσαν Ιούλιο!!!

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 05, 2010, 09:09:01 μμ »
...είχα δυο τέτοια βιβλιαράκια,το ένα ήταν ...ολόκληρο και από το άλλο είχα αφαιρέσει τις σελίδες με τις πηγές για να φαίνεται μικρότερο....

Έχω την εντύπωση ότι όλοι είχαμε δύο βιβλία...
και το ένα από αυτά ήταν μείον τις πηγές!!!!!!!!

Δεν μπορούσα καθόλου την παπαγαλία!
Ούτε στην ιστορία, ούτε στην εισαγωγή και στο γνωστό στα αρχαία, ούτε καν στις μεταφράσεις στα λατινικά! Έκανα σύνταξη και μετάφραση κάθε φορά μόνη μου!
Πάλι καλά το 98 που έδωσα πανελλήνιες έπεσε δύσκολο θέμα στο άγνωστο και συνδυαστική ερώτηση στην ιστορία.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:13:11 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 07, 2010, 12:25:51 πμ »
Πω πω, ρε παιδιά, πόσο πίσω με γυρίσατε. Παπαγαλία στο φουλ. Ακόμη θυμάμαι απ'έξω το 4 του Διαφωτισμού, το Βολταίρο..."Κύριος υπέρμαχος της ιδέας της ανεξιθρησκίας στα χρόνια του Διαφωτισμού αναδείχτηκε ο Βολταίρος. Συγγραφέας με πνεύμα καυστικό, υπερασπιστής ακατάβλητος της ελευθερίας σκέψης και λόγου, επιγραμματικός εκλαΐκευτής φιλοσοφικών θεωριών προβλήθηκε ως ο διαπρεπέστερος από τους διαφωτιστές..." ...Συμπληρώστε  ;D
Τι κρίμα που μου έπεσε το 5! :( Και μάλιστα πήγα να το παίξω και ...κριτική ικανότητα και επειδή ζητούσε το έργο του είπα "ας δείξω ότι μου κόβει και ότι δε χρειάζονται τα βιογραφικά "... και εννοείται ότι τα ήθελαν! Εξ'ου και το 155 που είχα πάρει... με έφαγε η κριτική ικανότητα! Εκεί βρήκα να τη δείξω, τρομάρα μου, στο μάθημα που ήταν ο ορισμός της παπαγαλίας!
Αλλά και αρχαία... μεγάλο ματσούκι τη χρονιά που έδωσα εγώ... Ανδοκίδης Περί των μυστηρίων ::)

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 07, 2010, 12:52:41 πμ »
Πω πω, ρε παιδιά, πόσο πίσω με γυρίσατε. Παπαγαλία στο φουλ. Ακόμη θυμάμαι απ'έξω το 4 του Διαφωτισμού, το Βολταίρο..."Κύριος υπέρμαχος της ιδέας της ανεξιθρησκίας στα χρόνια του Διαφωτισμού αναδείχτηκε ο Βολταίρος. Συγγραφέας με πνεύμα καυστικό, υπερασπιστής ακατάβλητος της ελευθερίας σκέψης και λόγου, επιγραμματικός εκλαΐκευτής φιλοσοφικών θεωριών προβλήθηκε ως ο διαπρεπέστερος από τους διαφωτιστές..." ...Συμπληρώστε  ;D
Τι κρίμα που μου έπεσε το 5! :( Και μάλιστα πήγα να το παίξω και ...κριτική ικανότητα και επειδή ζητούσε το έργο του είπα "ας δείξω ότι μου κόβει και ότι δε χρειάζονται τα βιογραφικά "... και εννοείται ότι τα ήθελαν! Εξ'ου και το 155 που είχα πάρει... με έφαγε η κριτική ικανότητα! Εκεί βρήκα να τη δείξω, τρομάρα μου, στο μάθημα που ήταν ο ορισμός της παπαγαλίας!
Αλλά και αρχαία... μεγάλο ματσούκι τη χρονιά που έδωσα εγώ... Ανδοκίδης Περί των μυστηρίων ::)
Καρχαρία, πέθανα στα γέλια! Μου θύμισες το μακαρίτη τον παππού μου, ο οποίος θυμόταν στα 90 του απ'έξω ένα από τα αρχαία κείμενα που έκανε στο γυμνάσιο και μπορούσε να το απαγγείλει!! ;D ;D ;D Αν η παπαγαλία προσφέρει και μακροζωία, σου εύχομαι να πάρεις τα χρόνια του!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pony30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 07, 2010, 01:18:47 μμ »
Karxarias29 πραγματικά με συγκινείς τώρα  ;D ;D!!! Μπράβο που τα θυμάσαι!!! Εγώ πάλι, μετά το καλοκαίρι εκείνο τα διέγραψα εντελώς από τη μνήμη μου...ό,τι μαθαίνω παπαγαλία δεν το θυμάμαι καθόλου στη συνέχεια...αλλά τώρα που τα έγραψες μου ήρθαν σιγά σιγά στο μυαλό...κι εγώ στην ιστορία προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την κριτική μου ικανότητα αλλά τελικά δεν την ήθελαν οι βαθμολογητές!!! Θυμάμαι μας είχαν βάλει μια ερώτηση από το κεφ. του Νεοελληνικού Διαφωτισμού να αναφέρουμε φορείς και έργα,δηλαδή όλο το κεφάλαιο,  και μετά ήρθε η εξής διευκρίνηση ''Να αναφερθούν κι όχι να αναλυθούν οι φορείς και τα έργα τους'', αν το θυμάμαι καλά από τότε.Είχα ξεκινήσει να γράφω όλους τους φορείς και να αναλύω και τα έργα τους όπως ακριβώς τα έγραφε το βιβλίο και μόλις ήρθε η διευκρίνηση τα έσβησα και άρχισα να τα γράφω πιο συνοπτικά...σκέφτηκα ότι, εφόσον η διευκρίνηση το δηλώνει ξεκάθαρα,δεν πρέπει να τα αναλύσω,αλλά να τα αναφέρω συνοπτικά...σκέφτηκα και με βάση τη λογική, λέω δεν είναι δυνατόν να θέλουν να γράψουμε όλο το κεφάλαιο!!!Βγήκα από την τάξη χαλαρή,μίλησα με την καθηγήτριά μου από το φροντιστήριο και μου είπε ότι λογικά έχω γράψει πολύ καλά...έλα όμως που ήθελαν αναλυτικά όλο το κεφάλαιο,απ'ό,τι κατάλαβα στη συνέχεια από τη βαθμολογία!!!! Εκείνη τη χρονιά είχε γίνει πανωλεθρία στην ιστορία και την έκθεση απ'ό,τι θυμάμαι...κάθε βράδυ έβλεπα εφιάλτες με την ιστορία να με κυνηγάει...φοβόμουν ότι θα ήταν το μάθημα που θα με χαντάκωνε,ενώ όλοι οι υπόλοιποι είχαν αγχωθεί με έκθεση και αρχαία...τελικά,για να μην σας κουράζω, τον Αυγουστο που βγήκαν οι βαθμοί όντως ο εφιάλτης μου σχετικά με την ιστορία έγινε πραγματικότητα! Ενώ στα υπόλοιπα τρία μαθήματα έγραψα πάνω από 18,5, στην ιστορία έγραψα 14,2 !!!!!Τελικά, ευτυχώς που έγραψα 14, γιατί με 15 θα είχα περάσει Νομική Αθήνας, την οποία είχα δηλώσει πρώτη διότι με είχαν ζαλίσει οι καθηγητές  και οι γονείς μου!Ήμουν σίγουρη ότι με αυτόν τον βαθμό στην ιστορία θα έπρεπε να ξαναδώσω πανελλήνιες,αλλά, όταν  είδα Φιλοσοφική Αθήνας,δεν το πίστευα!! Το σκέφτομαι τώρα και γελάω...πόσο γρήγορα περνούν τα χρόνια...

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 07, 2010, 03:39:46 μμ »
πω πω τι μου θυμησες!!!!! χρονια τωρα..... παπαγαλακι ήμουν και εγω, ολοστρογγυλο 20 στην Ιστορία και από τους δυο βαθμολογητές, θυμαμαι καθως έγραφα σα να ειχα ανοιχτο το βιβλίο μπροστά μου και τα αντεγραφα......αυτο το μπλέ..... το χοντρο...... με τις πηγες......... πως περνουν τα χρονια!!!! :)

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 07, 2010, 05:27:35 μμ »
Σας ανατρίχιασα ε; ;D ;D ;D ;D ;D
nikgre, όντως σαν τους γέρους έγινα, που σου λένε απ' έξω τις ιστορίες τους και μάλιστα 685 φορές... για να το εμπεδώσεις! Χμμμ, την άλλη φορά, νέε μου, θα σου πω για τα Λατινικά! ;D
Πάντως, ειλικρινά χαίρομαι που έδωσα με δέσμες, γιατί, για μένα τουλάχιστον, η Γ΄Λυκείου ήταν η πιο ξεκούραστη τάξη, αφού έτυχε να έχω και πολύ καλούς καθηγητές. Ξέρεις τι είναι να έχεις απαλλαγεί από τα Μαθηματικά και να ασχολείσαι μόνο με τα 4 μαθηματάκια που σε ενδιαφέρουν; ;)
... Λοιπόν, τώρα που το καλοσκέφτομαι, ευτυχώς που ανοίγουν τέτοια θέματα και σωζόμαστε από το Αλτσχάιμερ! ;D

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 07, 2010, 05:39:40 μμ »
Τι μου θυμήσατε τώρα!!!!
Τα θέματα της ιστορίας και της έκθεσης (από τη βουλή των εφήβων, που μόλις το είδα μου ήρθε να βάλω τα κλαματα, αλλά και την επόμενη χρονιά με το συντηριτισμό νομίζω....)
Εμένα, πάντως, η Γ λυκέιου ήταν η χειρότερη χρονιά μου, γιατί δεν είχα κανένα μάθημα που να μου άρεζε.... Ήμουν των θετικών επιτημών (με αγαπημένο μάθημα τη χημέια), αλλά είχα πάει στην τρίτη δέσμη γιατί ήθελα περάσω σε συγκεκριμένη σχολή και να κάνω συγκεκριμένο επάγγελμα....Τελικά, έγινα νηπηαγωγός....ΚΑΜΙΑ σχέση με την πρώτη επιλογή μου.................
Κακός επαγγελματικός πρσανατολισμός;;; Στο ΦΟΥΛ!!!!!!!!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 07, 2010, 06:27:37 μμ »
Σας ανατρίχιασα ε; ;D ;D ;D ;D ;D
nikgre, όντως σαν τους γέρους έγινα, που σου λένε απ' έξω τις ιστορίες τους και μάλιστα 685 φορές... για να το εμπεδώσεις! Χμμμ, την άλλη φορά, νέε μου, θα σου πω για τα Λατινικά! ;D
Πάντως, ειλικρινά χαίρομαι που έδωσα με δέσμες, γιατί, για μένα τουλάχιστον, η Γ΄Λυκείου ήταν η πιο ξεκούραστη τάξη, αφού έτυχε να έχω και πολύ καλούς καθηγητές. Ξέρεις τι είναι να έχεις απαλλαγεί από τα Μαθηματικά και να ασχολείσαι μόνο με τα 4 μαθηματάκια που σε ενδιαφέρουν; ;)
... Λοιπόν, τώρα που το καλοσκέφτομαι, ευτυχώς που ανοίγουν τέτοια θέματα και σωζόμαστε από το Αλτσχάιμερ! ;D

Για εμένα πάλι η Γ λυκείου ήταν βάσανο! Πέρα από τα κατεύθυνσης είχα μαθηματικά, φυσική, βιολογία! Είχα και στη Β λυκείου πανελλαδικές (Γεωμετρία 2,5! 'Οχι, δεν είναι θερμοκρασία Γρεβενών το χειμώνα...)!! :-X :-X :-X Θυμάμαι ήμουν Ε δημοτικού και είχα μαθηματικά (από τότε ήθελα να γίνω φιλόλογος, τρομάρα μου!!) και ρωτώ το δάσκαλο πότε θα γλιτώσω από τα μαθηματικά και μου λέει: "Στην Γ Λυκείου, όταν θα πας  Γ Δέσμη.". Τελικά με πρόλαβε ο Αρσένης  και έγινα ο Νικόλαος ο μυροβλήτης ο εν μαθηματικά και φυσική μαρτυρήσας!!! ;D ;D ;D ;D
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 07, 2010, 06:32:42 μμ »
 ;D ;D ;D ;D
Σκέψου τη θετική πλευρά του θέματος. Μπορεί να είχες Γεωμετρία (όξω από δω ;D), αλλά έχεις και το 2 μπροστά στην ηλικία σου.  ;) Εμείς δεν είχαμε Γεωμετρία, αλλά έχουμε μπροστά το 3... το 4...  :((δεν προχωρώ, με κόβει η λογοκρισία) ;D

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 07, 2010, 07:15:50 μμ »
Παιδιά, διαβάζω τις χρονολογίες που τελειώσατε το Λύκειο και λέτε για πανελλήνιες και δέσμες... Εγώ το '97 τέλειωνα το δημοτικό!! ;D Και τώρα είμαστε απόφοιτοι των ίδιων σχολών και αγωνιζόμαστε όλοι για τις ίδιες θέσεις στην εκπαίδευση, ενώ δάσκαλοι ακόμη και μικρότεροι από μένα είναι ήδη στα σχολεία και διδάσκουν... :-\
Σε λίγο, όπως μας πάνε με τους διορισμούς, θα δούμε και καμιά Αναστασία96 εδώ μέσα να τα παίξουμε τελείως!!! ;D ;D

ΥΓ: Μεταξύ σοβαρού και αστείου τα λέω φυσικά,μην παρεξηγηθώ... :)
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 07, 2010, 07:27:11 μμ »
Παιδιά, διαβάζω τις χρονολογίες που τελειώσατε το Λύκειο και λέτε για πανελλήνιες και δέσμες... Εγώ το '97 τέλειωνα το δημοτικό!! ;D Και τώρα είμαστε απόφοιτοι των ίδιων σχολών και αγωνιζόμαστε όλοι για τις ίδιες θέσεις στην εκπαίδευση, ενώ δάσκαλοι ακόμη και μικρότεροι από μένα είναι ήδη στα σχολεία και διδάσκουν... :-\
Σε λίγο, όπως μας πάνε με τους διορισμούς, θα δούμε και καμιά Αναστασία96 εδώ μέσα να τα παίξουμε τελείως!!! ;D ;D

ΥΓ: Μεταξύ σοβαρού και αστείου τα λέω φυσικά,μην παρεξηγηθώ... :)
Τί μεταξύ σοβαρού και αστείου, βρε Αναστασία! Έτσι είναι τα πράγματα! Γιατί να σε παρεξηγήσουμε; Συμμαθήτριά μου τελείωσε το παιδαγωγικό και τώρα είναι μόνιμη (νομίζω χωρίς ασεπ...)! Δεν την κατηγορώ την κοπέλα αλλά έτσι είναι τα πράγματα!

ΥΓ Υπ' όψιν! Και εγώ του 1986 είμαι. Επομένως ας ρίξουμε τσιμέντο στο στομάχι μας, γιατί αλλιώς δεν αντέχουμε!
ΠΕ 02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.