*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία 3ης Δέσμης  (Αναγνώστηκε 50055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 09, 2010, 04:56:37 μμ »

Αν και είμαι των κατευθύνσεων, θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου! Τη στιγμή που το Λύκειο το σύστημα το κατέστησε εξεταστικό κέντρο-προθάλαμο της τριτοβάθμιας, οι δέσμες ανταποκρίνονταν καλύτερα. Εξεταζόσουν σε 4 μαθήματα, που σε ενδιέφεραν και εμβάθυνες σε αυτά. Έπαιρναν αρκετά εφόδια και ειδικά αυτοί που πήγαιναν στις φιλοσοφικές (μιλώ για γ δέσμη). Τώρα κάνουν λίγο απ' όλα και στο τέλος κάνουν μια τρύπα στο νερό! Θα διαφωνήσω μαζί σου σε ό,τι αφορά την έκθεση. Τώρα τη θεωρώ πιο δύσκολη και πιο απαιτητική! Δεν είναι εύκολο πράγμα μαθητές να κάνουν περίληψη κειμένων (π.χ. κειμένων του Παπανούτσου, Καστοριάδη και άλλων...) ή να έχουν περιορισμό στην έκθεση 600-700 λέξεις και να πρέπει να γράφουν άρθρο, ομιλία κ.τ.λ. Τουλάχιστον στις δέσμες υπήρχε η δυνατότητα να αναπτύξεις ένα θέμα όσο ήθελες, δυνατότητα που βοηθούσε τους μαθητές με κριτική ικανότητα! ;D ;D ;D ;D
[/quote]

Θα συμφωνήσω απόλυτα ως προς την περίληψη. Θεωρώ ότι η τεχνική της προϋποθέτει αφαιρετική ικανότητα, η οποία δεν είναι και τόσο αυτονόητη σε αυτές τις ηλικίες. Και θα ήθελα να προσθέσω ότι όσοι τελειώσαμε με τις δέσμες, όταν άλλαξε το σύστημα και ως καθηγητές πια, τα βρήκαμε μπαστούνια με την περίληψη, γιατί ήταν κάτι που δεν το είχαμε διδαχθεί ποτέ ούτε στο σχολείο ούτε στο πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:11 »

Αποσυνδεδεμένος Ioannis!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 10, 2010, 06:50:17 πμ »
Περίληψη κάναμε κι εμείς οι τριτοδεσμίτες, παρόλο που δεν μας ζήτησαν να γράψουμε στις πανελλήνιες. Δινόταν όμως ως άσκηση είτε στο μάθημα της Γλώσσας είτε της Λογοτεχνίας από καθηγητές φιλολόγους που έκανα καλά τη δουλειά τους. Μη συγχέετε τη φαινομενική δυσκολία του μαθήματος της Έκθεσης σήμερα (και γράφω φαινομενική, γιατί έχει συστηματοποιηθεί τόσο πολύ που έχει χάσει την ουσία του με τις τυποποιημένες ασκήσεις) με την ποιοτική του αξία (μιλάμε πια περί υποβάθμισης), μιας και έχει περιοριστεί η ελεύθερη έκφραση του μαθητή (60 ασκήσεις - 40 έκθεση). Ο δοκιμιακός λόγος με την ελεύθερη ανάπτυξη ήταν ασυζητητί προτιμότερος, γιατί μπορούσες (και έπρεπε) να τοποθετηθείς πολύπλευρα και σε βάθος (άξονες που αξιολογούνταν), χωρίς να περιορίζεσαι σήμερα σε 2-3 πολύ βασικά επιχειρήματα σε πολύ εξειδικευμένα θέματα, μόνο και μόνο για να χωρέσουν σε ένα κείμενο 500-600 λέξεων. Και το "δύσκολο", όπως λέγεται, δεν είναι και απαραιτήτως "καλό" ή "σωστό".
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2010, 06:54:36 πμ από Ioannis! »
«Άνευ της παιδαγωγικής ταύτης μορφώσεως, οσονδήποτε και αν είναι φιλολογικώς πεπαιδευμένος ο μέλλων διδάσκαλος, κινδυνεύει διπλούν τινά κίνδυνον…».

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 07, 2011, 04:08:07 μμ »
Καλημέρα,
χρόνια πολλά κατ' αρχάς και με συγχωρείτε για το ξέθαμα... δεν βρήκα άλλο σχετικό θέμα ::)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει στην κατοχή του το βιβλίο της ιστορίας δέσμης (ήταν κοινό για την 3η και 4η από όσο θυμάμαι). Θυμάμαι ότι στην εισαγωγή του (ή στον επίλογο; ) είχε ένα απόφθεγμα του Πολύβιου σχετικά με την αντικειμενικότητα που πρέπει να έχει ένας ιστορικός. Δεν το έχω βρει σε διάφορες λίστες αποφθεγμάτων που έχω ψάξει...

Αν κάποιος το έχει και μπορούσε να το μεταφέρει θα του ήμουν ευγνώμων, ευχαριστώ.  :D

Αποσυνδεδεμένος Natas@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 07, 2011, 04:28:39 μμ »
Καλημέρα,
χρόνια πολλά κατ' αρχάς και με συγχωρείτε για το ξέθαμα... δεν βρήκα άλλο σχετικό θέμα ::)

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει στην κατοχή του το βιβλίο της ιστορίας δέσμης (ήταν κοινό για την 3η και 4η από όσο θυμάμαι). Θυμάμαι ότι στην εισαγωγή του (ή στον επίλογο; ) είχε ένα απόφθεγμα του Πολύβιου σχετικά με την αντικειμενικότητα που πρέπει να έχει ένας ιστορικός. Δεν το έχω βρει σε διάφορες λίστες αποφθεγμάτων που έχω ψάξει...

Αν κάποιος το έχει και μπορούσε να το μεταφέρει θα του ήμουν ευγνώμων, ευχαριστώ.  :D

Μάλλον ψάχνεις αυτό :

...οὕτως ἐξ ἱστορίας ἀναιρεθείσης τῆς ἀληθείας τὸ καταλειπόμενον αὐτῆς ἀνωφελὲς γίνεται διήγημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2011, 04:30:38 μμ από Natas@ »
"Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:11 »

Αποσυνδεδεμένος Alex100

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 07, 2011, 05:43:28 μμ »
Δεν ήταν μόνο αυτό... ήταν μια μικρούλα παράγραφος, όχι μια μόνο πρόταση. Αλλά ρίχνοντας αυτό το κομμάτι στο google βρήκα αμέσως και το υπόλοιπο, οπότε σ' ευχαριστώ πολύ!!! :D :D :D

Παράθεση
Ἐν μὲν οὖν τῷ λοιπῷ βίω τὴν τοιαύτην ἐπιείκειαν ἴσως οὐκ ἂν τις ἐκβάλλοι∙ καὶ γὰρ φιλόφιλον εἶναι δεῖ τὸν ἀγαθὸν ἄνδρα καὶ φιλόπατριν καὶ συμμισεῖν τοῖς φίλοις τοὺς ἐχθροὺς καὶ συναγαπᾶν τοὺς φίλους· ὅταν δὲ τὸ τῆς ἱστορίας ἦθος ἀναλαμβάνῃ τις, ἐπιλαθέσθαι χρὴ πάντων τῶν τοιούτων καὶ πολλάκις μὲν εὐλογεῖν καὶ κοσμεῖν τοῖς μεγίστοις ἐπαίνοις τοὺς ἐχθρούς, ὅταν αἱ πράξεις ἀπαιτῶσι τοῦτο, πολλάκις δ’ ἐλέγχειν καὶ ψέγειν ἐπονειδίστως τοὺς ἀναγκαιοτάτους, ὅταν αἱ τῶν ἐπιτηδευμάτων ἁμαρτίαι τοῦθ’ ὑποδεικνύωσιν. Ὥσπερ γὰρ ζώου τῶν ὄψεων ἀφαιρεθεισῶν ἀχρειοῦται τὸ ὅλον, οὕτως ἐξ ἱστορίας ἀναιρεθείσης τῆς ἀληθείας τὸ καταλειπόμενον αὐτῆς ἀνωφελὲς γίνεται διήγημα.

Πολύβιος, Ἱστορίαι 1.14.4-7

link

Και εδώ έχει και μια απόδοση.

http://www.youtube.com/watch?v=j72XjQpJN6k
http://www.youtube.com/watch?v=RBGoJcBp5Hs
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2011, 05:51:01 μμ από Alex100 »

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 09, 2011, 11:13:57 πμ »
Το κείμενο αυτό του Πολύβιου βρίσκεται στα αρχαία Β γυμνασίου στη σελίδα 22.

Αποσυνδεδεμένος esiligouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 18, 2011, 07:37:54 μμ »
εχω τα θεματα που εχουν πεσει σε πανελληνιες απο το 1984 και μετα..αν καποιος ενδιαφερεται ας στειλει pm



Καλησπέρα

παρακολούθησα τη συνομιλία σας σχετικά με τα θέματα των πανελληνίων των δεσμών και είδα ότι ανέφερες πως έχεις στη διάθεσή σου όλα τα θέματα από το 86 και έπειτα. Εγώ έδωσα πανελλήνιες το 1999 και ψάχνω πολύ καιρό να βρω κάποιο από τα θέματα που έπεσαν τότε. Κάπως έτσι εντόπισα και τη δική σας συνομιλία: πατώντας στο google λέξεις-κλειδιά, με έβγαλε στο forum σας. Είμαι φιλόλογος και πάλαι ποτέ τριτοδεσμίτισσα. Μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις και να μου στείλεις τα θέματα της 3ης δέσμης του 1999 ή ό,τι άλλο μπορείς;
Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Ελευθερία

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 18, 2011, 08:06:51 μμ »
και για οποιον αλλον ενδιαφερει εχω ολα τα θεματα Εκθεσης απο το 1926 μεχρι 2000 και Αρχαιων, Ιστοριας και Λατινικων απο το 1950 και μετα.
 Επισης, επειδη το αρχειακο υλικο ειναι μεγαλο και αρκετα διασπαρτο οποιος θελει ας βαλει ενα χερακι να το οργανωσει... ;D ;D ;D
Δεν εχω τιποτα σε ηλεκτρονικη μορφη. Ολα ειναι βιβλιακή, ή απο εφημεριδες.

Καποια στιγμη σκεφτηκα να το κανω ως εργασια και να το εκδοσω σε βιβλιο, με βαση τα συστηματα που υπηρχαν απο το 1926 και μετα και με βαση τις ιστορικες περιοδους (π.χ. δικτατορια 1967-1974), μεταπολιτευση υπ.παιδειας Γ.Ραλλης (1974-1981) κλπ και με ενα σχολιασμο ιστορικο-κοινωνικο, βγαζοντας καποια συμπερασματα γυρω απο την επιλογη θεματων. Παραλληλα θα υπηρχαν και ενδεικτικες απαντησεις.
 
Σαν ιδεα ειναι πολυ καλη, αλλα χρονο πολυ δεν εχω και ετσι το αναβαλλω διαρκως....Ιδωμεν!



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2011, 09:34:03 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Natas@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 18, 2011, 11:36:51 μμ »
Δεν ήταν μόνο αυτό... ήταν μια μικρούλα παράγραφος, όχι μια μόνο πρόταση. Αλλά ρίχνοντας αυτό το κομμάτι στο google βρήκα αμέσως και το υπόλοιπο, οπότε σ' ευχαριστώ πολύ!!! :D :D :D

Λίγο ετεροχρονισμένα, αλλά τώρα είδα την απάντηση.

Κι όμως, είναι μόνο η παρακάτω πρόταση (σελ 41).

...οὕτως ἐξ ἱστορίας ἀναιρεθείσης τῆς ἀληθείας τὸ καταλειπόμενον αὐτῆς ἀνωφελὲς γίνεται διήγημα.

Αν και δεν έχει σημασία τι υπάρχει στο βιβλίο, αλλά ότι βρήκες αυτό που έψαχνες :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2011, 11:45:19 μμ από Natas@ »
"Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις"

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 25, 2016, 10:43:05 μμ »
και για οποιον αλλον ενδιαφερει εχω ολα τα θεματα Εκθεσης απο το 1926 μεχρι 2000 και Αρχαιων, Ιστοριας και Λατινικων απο το 1950 και μετα.
 Επισης, επειδη το αρχειακο υλικο ειναι μεγαλο και αρκετα διασπαρτο οποιος θελει ας βαλει ενα χερακι να το οργανωσει... ;D ;D ;D
Δεν εχω τιποτα σε ηλεκτρονικη μορφη. Ολα ειναι βιβλιακή, ή απο εφημεριδες.

Καποια στιγμη σκεφτηκα να το κανω ως εργασια και να το εκδοσω σε βιβλιο, με βαση τα συστηματα που υπηρχαν απο το 1926 και μετα και με βαση τις ιστορικες περιοδους (π.χ. δικτατορια 1967-1974), μεταπολιτευση υπ.παιδειας Γ.Ραλλης (1974-1981) κλπ και με ενα σχολιασμο ιστορικο-κοινωνικο, βγαζοντας καποια συμπερασματα γυρω απο την επιλογη θεματων. Παραλληλα θα υπηρχαν και ενδεικτικες απαντησεις.
 
Σαν ιδεα ειναι πολυ καλη, αλλα χρονο πολυ δεν εχω και ετσι το αναβαλλω διαρκως....Ιδωμεν!


Βρέθηκα στο φόρουμ αναζητώντας προηγούμενα θέματα λατινικών και είδα αυτό και συγκλονίστηκα! Πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να δω τι βγάζανε π.χ. Ως θέμα έκθεσης σε δύσκολες ιστορικά περιόδους! Αν θελεις βοήθεια με την οργάνωση του υλικού , πολύ ευχαρίστως να συμβάλλω!

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 26, 2016, 08:08:41 πμ »
stroumfita, εάν διαθέσεις τόσο χρόνοοοο και μετά δύνασαι, δώσε κάτι και σε μένα.Εκθεση και λατινικά κυρίως. Δεν διαθέτω χρόνο και τα θέλω έτοιμα. Ντροπή.  :-[

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 26, 2016, 07:00:15 μμ »

Βρέθηκα στο φόρουμ αναζητώντας προηγούμενα θέματα λατινικών και είδα αυτό και συγκλονίστηκα! Πραγματικά θα ήθελα πάρα πολύ να δω τι βγάζανε π.χ. Ως θέμα έκθεσης σε δύσκολες ιστορικά περιόδους! Αν θελεις βοήθεια με την οργάνωση του υλικού , πολύ ευχαρίστως να συμβάλλω!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Μια λέξη θα "πω" μόνο: χάος!!!
εχω θέματα από όλα τα συστήματα εξετάσεων. από τοτε που εδιναν απευθείας στις σχολές 1926 μεχρι σήμερα.
(η αλήθεια είναι πως μετα το 1983 δεν τα εχω όλα, γιατι πότε δεν ασχολήθηκα να τα "συγκεντρώσω", αλλά αυτά υπάρχουν ετσι κι αλλιως στο ιντερνετ. Οσο για τα πολύ παλιά, και αυτά από τυχη επεφταν κατά καιρους στα χέρια μου καθότι μη μπω σε παλαιοπωλείο και μαλιστα βιβλίων, πέφτω σαν τον.. πόντικα .... ;D ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 27, 2016, 11:15:55 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Μια λέξη θα "πω" μόνο: χάος!!!
εχω θέματα από όλα τα συστήματα εξετάσεων. από τοτε που εδιναν απευθείας στις σχολές 1926 μεχρι σήμερα.
(η αλήθεια είναι πως μετα το 1983 δεν τα εχω όλα, γιατι πότε δεν ασχολήθηκα να τα "συγκεντρώσω", αλλά αυτά υπάρχουν ετσι κι αλλιως στο ιντερνετ. Οσο για τα πολύ παλιά, και αυτά από τυχη επεφταν κατά καιρους στα χέρια μου καθότι μη μπω σε παλαιοπωλείο και μαλιστα βιβλίων, πέφτω σαν τον.. πόντικα .... ;D ;D

Όταν βρεις χρόνο κάποια στιγμή ανέβασε εδώ κάτι που να έχει ενδιαφέρον από τα πολύ παλιά συστήματα... Από περιέργεια και μόνο θα ήθελα να δω θέματα έκθεσης π.χ. του '50 ή του '60

Αποσυνδεδεμένος Marioscor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία 3ης Δέσμης
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 14, 2016, 12:34:29 μμ »
Όταν βρεις χρόνο κάποια στιγμή ανέβασε εδώ κάτι που να έχει ενδιαφέρον από τα πολύ παλιά συστήματα... Από περιέργεια και μόνο θα ήθελα να δω θέματα έκθεσης π.χ. του '50 ή του '60
συμφωνώ ασυζητητί !!πραγματικά όμως Μάρκο, αν διαθέτεις τέτοιο υλικό, έχεις την "υποχρέωση" να το εκδώσεις !!θα συγκέντρωνε πολύ ενδιαφέρον πιστεύω!!πρέπει κάποια στιγμή να το κάνεις...εγώ πάντως θα έτρεχα να το αγοράσω!! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.