*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...  (Αναγνώστηκε 22529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 23, 2010, 06:14:29 μμ »
απ΄οσο ξέρω οι αιτήσεις για ξένη γλώσσα γίνονται στο τέλος της προηγούμενης χρονιάς

Ίσως, αλλά όχι στην πρώτη γυμνασίου. Αυτά τα παιδιά έρχονται από την 6η δημοτικού, έχουν κάνει δεύτερη γλώσσα στο δημοτικό, γαλλικά ή γερμανικά νομίζω, αλλά όταν μπουν στο γυμνάσιο μπορούν να επιλέξουν πέντε γλώσσες. Είδα τις αιτήσεις τους: γαλλικά, γερμανικά, ιταλικά, ισπανικά και ρώσσικα. Παίρνουν τις αιτήσεις τους, τις δείχνουν στους γονείς, και τις επιστρέφουν υπογεγραμμένες απο τους γονείς. Πολλά παιδιά που έκαναν γερμανικά στο δημοτικό επέλεξαν τα ιταλικά στην α γυμνασίου, στο γυμνάσιο που διδάσκω. Τώρα, είναι άλλο θέμα πότε επιτέλους θα έρθει καθηγητής ιταλικών στο σχολείο. ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:19 »

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 05, 2010, 01:15:28 πμ »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 02:33:38 μμ »
Τί έμαθα σχετικά με την Πρωτοβάθμια της Γ΄ Αθήνας (αφορά τους ΠΕ05):

 Έχουν ΗΔΗ πάει 3 φουρνιές ΠΕ05. α) Αυτοί που είναι με διάθεση από τη Δευτεροβάθμια της Γ΄Αθήνας. β) Οι αποσπασμένοι Α΄ φάσης. β) Οι αποσπασμένοι Β΄ φάσης. Αυτοί όλοι είναι περίπου 45 άτομα (2 πάνω 2 κάτω τώρα δε θυμάμαι τί μου είπε). Δεν υπάρχουν άλλα κενά στην Πρωτοβάθμια Γ΄ Αθήνας παρά μόνο κάτι δίωρα για τα οποία ΠΙΘΑΝΟΝ θα καλέσουν Ωρομίσθιους.
 Επίσης στην Α΄Αθήνας η κατάσταση είναι παρόμοια. Αυτά έμαθα και σας ενημερώνω για να κρατάτε μικρό καλάθι.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος kat91

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 12:39:21 πμ »
Στην Ανατολική Αττική η κατάσταση είναι επίσης δραματική: Έχω υπολογίσει γύρω στις 40 τοποθετήσεις ΠΕ05 και από τις 3 φουρνιές όπως σωστά είπες marvac. Αν μείνουν κάποιες ώρες, μου είπαν, θα είναι ελάχιστες, μόνο για ωρομίσθιους.
Ούτε η Β΄Αθήνας  έχει κενά για αναπληρωτές, ήταν η πρώτη διεύθυνση που συμπλήρωσε.

 Τελικά, ίσως καλέσουν ωρομίσθιους για 2 ή 4 ώρες αλλά το θέμα είναι αν αξίζει τον κόπο γιατί αν  κάνεις αρκετά χιλιόμετρα για να πας τότε θα βάζεις και από τη τσέπη σου και το κυριότερο δεν θα συμπληρώσεις  ούτε τα απαραίτητα ένσημα για την ασφάλειά σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:07:19 »

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:12:40 πμ »
Eννοείται ότι δεν αξίζει και προσωπικά δεν πρόκειται να διακόψω το ταμείο ανεργίας (460/μήνα αφορολόγητα) για να πάρω 100 Ε φορολογημένα και να τρέχω και για μάθημα.
Θέλω να κάνω δυο ερωτήσεις σε όποιον γνωρίζει:
α. Αν σε καλέσουν ΑΜΩ και βγει ανακοίνωση με το όνομά σου και δεν παρουσιαστείς καθόλου θεωρείται παραίτηση έχει κάποια επίπτωση στο ταμείο ανεργίας που εισπράττεις, πέρα από το ότι σε διαγράφουν από τον πίνακα; Φοβάμαι ούτε για ΑΜΩ των 5-6 ωρών δεν αξίζει να διακόψει κανείς το ταμείο ανεργίας που είναι ως και τον Ιανουάριο.
β. Επίσης υπάρχει περίπτωση με την πρόσληψη και τα λεφτά του ωρομισθίου να δικαιούσαι και το ταμείο ανεργίας επειδή είναι πολύ λίγα;
Έτσι όπως τα κατάντησαν είναι να παρακαλάς να ΜΗ σε φωνάξουν γιατί μόνο τα κενά της συμφοράς θα έχουν μείνει από εδώ και από εκεί και πόσο λίγες ώρες, δεν αξίζει να χάσει το δικαίωμά σου να δουλέψεις σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα....
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος melina_deu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: Ωρομίσθιοι ΠΕ05, ΠΕ07, ΠΕ34 κτλ...
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:28:42 πμ »
Σιγά μην τους πληρώνουμε για να δουλεύουμε!Προσωπικά ποτέ δεν το έκανα αυτό και ούτε πρόκειται στη ζωή μου να το κάνω, ναι, κι ας πεινάσω!
Η καλύτερη διδακτική μέθοδος είναι η αγάπη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.