*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους  (Αναγνώστηκε 77682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:27:19 μμ »
 Amedeus είσαι σίγουρος για αυτά που λες (όσο μπορείς να είσαι βέβαια). Και θα εμμείνω σε μια νέα πληροφορία που έδωσες. Επιλέγεις ποιον ΑΣΕΠ θέλεις να κρατήσεις? Δεν μπορείς να προσθέσεις τα μόρια του παλιού ΑΣΕΠ με τα μόρια του νέου ΑΣΕΠ? Και με την προϋπηρεσία θα ισχύσει αυτό που έχεις αναφέρει? δηλαδή 2 μόρια = 6 μήνες?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:40:51 μμ »
Amedeus είσαι σίγουρος για αυτά που λες (όσο μπορείς να είσαι βέβαια). Και θα εμμείνω σε μια νέα πληροφορία που έδωσες. Επιλέγεις ποιον ΑΣΕΠ θέλεις να κρατήσεις? Δεν μπορείς να προσθέσεις τα μόρια του παλιού ΑΣΕΠ με τα μόρια του νέου ΑΣΕΠ? Και με την προϋπηρεσία θα ισχύσει αυτό που έχεις αναφέρει? δηλαδή 2 μόρια = 6 μήνες?
Σας μεταφέρω αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει τώρα με αυτούς τίποτα δεν μπορεί να είναι σίγουρο κάθε μέρα βγαίνουν και λένε και κάτι καινούριο....
Πάντως τα μόρια για την προϋπηρεσία ότι θα είναι δυο για το εξάμηνο το διάβασα στο έθνος. Πάντως ένα είναι το σίγουρο δεν τα έβγαλα από το κεφάλι μου... :P

 Η προϋπηρεσία θα αποτιμάται με δύο μόρια ανά εξάμηνο και ανώτατο όριο τα 20 μόρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 18, 2010, 11:00:22 μμ από Amedeus »
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 18, 2010, 10:57:17 μμ »
Εκτιμώ πως το θέμα του εν λόγω πιστοποιητικού θα είναι ένα από τα πολλά που προβλέπει το "νομοσχέδιο" τα οποία θα αρθούν de facto. Εκ των πραγμάτων είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδύνατον να οργανωθούν και να λειτουργήσουν επαρκή πανεπιστημιακά κέντρα ώστε να απορροφήσουν τόσο μεγάλο όγκο ενδιαφερομένων σε ένα χρονικό ορίζοντα μικρότερο της 5ετίας (για να μην πω 10ετίας).

Προσωπικά συνιστώ ψυχραιμία και εστίαση στην ουσία του νομοσχεδίου η οποία σαφώς και δεν είναι το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας...άλλα είναι που πρέπει να μας προβληματίζουν...
Είμαι σχεδόν σίγουρη, και από όσα έχω ακούσει να λέει ως τώρα η Διαμαντοπούλου, ότι το πιστοποιητικό αφορά όσους ακόμη δεν έχουν αποφοιτήσει.
Ακουσα ολη τη συνεντευξη της Διαμαντοπουλου και εστειλα και μηνυμα στη net για να μαθω για το Πιστοποιητικο.Ηταν η δευτερη ερωτηση που της εκαναν και για την οποια την πιεσαν.Το πιστοποιητικο τους αφορα ολους και θα φοιτουμε σε ειδικα κεντρα απο 6 μηνες εως 1 χρονο.Οσοι πηραμε πτυχιο.Το οτι χρειαζεται να δωσουμε 6-8 μαθηματα για να το παρουμε αυτο νομιζω το γνωριζετε.Για οσους ειναι στις σχολες θα δινουν επιπλεον μαθηματα εντος της σχολης....αυτα......

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 18, 2010, 11:05:35 μμ »
Εκτιμώ πως το θέμα του εν λόγω πιστοποιητικού θα είναι ένα από τα πολλά που προβλέπει το "νομοσχέδιο" τα οποία θα αρθούν de facto. Εκ των πραγμάτων είναι ΕΝΤΕΛΩΣ αδύνατον να οργανωθούν και να λειτουργήσουν επαρκή πανεπιστημιακά κέντρα ώστε να απορροφήσουν τόσο μεγάλο όγκο ενδιαφερομένων σε ένα χρονικό ορίζοντα μικρότερο της 5ετίας (για να μην πω 10ετίας).

Προσωπικά συνιστώ ψυχραιμία και εστίαση στην ουσία του νομοσχεδίου η οποία σαφώς και δεν είναι το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας...άλλα είναι που πρέπει να μας προβληματίζουν...
Είμαι σχεδόν σίγουρη, και από όσα έχω ακούσει να λέει ως τώρα η Διαμαντοπούλου, ότι το πιστοποιητικό αφορά όσους ακόμη δεν έχουν αποφοιτήσει.
Ακουσα ολη τη συνεντευξη της Διαμαντοπουλου και εστειλα και μηνυμα στη net για να μαθω για το Πιστοποιητικο.Ηταν η δευτερη ερωτηση που της εκαναν και για την οποια την πιεσαν.Το πιστοποιητικο τους αφορα ολους και θα φοιτουμε σε ειδικα κεντρα απο 6 μηνες εως 1 χρονο.Οσοι πηραμε πτυχιο.Το οτι χρειαζεται να δωσουμε 6-8 μαθηματα για να το παρουμε αυτο νομιζω το γνωριζετε.Για οσους ειναι στις σχολες θα δινουν επιπλεον μαθηματα εντος της σχολης....αυτα......

Πιστεύω πάντως ότι θα κάνει κάποια ρύθμιση γι΄αυτούς που είναι ήδη αναπληρωτές δυο χρόνια ή και περισσότερα. Τι να το κάνουν το πιστοποιητικό εφόσον έχουν διδάξει σε σχολείο και έχουν την εμπειρία;;; Δεν καταλαβαίνω το νόημά του αφού η πρακτική έχει γίνει. Πάντως όπως είπε και η ίδια αφού βγει το νομοσχέδιο θα υπάρξουν και κάποιες ρυθμίσεις για κάποιες ομάδες, τώρα ποιες θα είναι αυτές....
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 18, 2010, 11:08:16 μμ »
Ακομη και οσοι ειναι μονιμοι θα περασουν απο σεμιναρια.Το εχει πει....Δεν θα περασουν οι αναπληρωτες?ευχομαι οχι,αλλα δεν το πιστευω....επιτρεψτε μου να μη διαβλεπω φως στην ακρη του τουνελ....

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 18, 2010, 11:19:51 μμ »
Ακομη και οσοι ειναι μονιμοι θα περασουν απο σεμιναρια.Το εχει πει....Δεν θα περασουν οι αναπληρωτες?ευχομαι οχι,αλλα δεν το πιστευω....επιτρεψτε μου να μη διαβλεπω φως στην ακρη του τουνελ....

 Για τους μόνιμους δεν ισχύουν τα σεμινάρια πού το άκουσες αυτό;;; Μόνο γι΄ αυτούς που θα διορίζονται από εδώ και πέρα. Μην διαδίδουμε ότι θέλουμε...
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 18, 2010, 11:42:26 μμ »
Το ακουσα απο την ιδια τη Διαμαντοπουλου σε συνεντευξη της....δεν γραφω εδω μεσα ετσι για να γραψω κατι Amedeus...οτι λεω ειτε το εχω διαβασει ειτε το εχω ακουσει απο εγκυρη πηγη.Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει πιο εγκυρη απο την Υπουργο!

Αποσυνδεδεμένος anthios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πάμε γι' άλλα..
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:02:22 πμ »
η στάση των πανεπιστημιακών τμημάτων ποια είναι; έχουν οργανωσει κατι σχετικα με το πιστοποιητικο; όλες οι σχολές το αποδέχονται αυτό ;

Αποσυνδεδεμένος maritina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:09:50 πμ »
Ειπε οτι θα δημιουργηθουν κεντρα παιδαγωγικης καταρτισης σε συνεργασια με τα Πανεπιστημια...με τα πανεπιστημια συζητανε  ηδη για τα μαθηματα που θα βαλουν στο προγραμμα ......και αποτι φαινεται δεν εχουν προβλημα απο τη στιγμη που δεν ακουγονται.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:29:40 πμ »
Ακριβώς αυτό δηλαδή που ξεκινάει η Ε.Ε.Φ. Περιλαμβάνουν 8 μαθήματα,kκάποιες ώρες  δια ζώσης και κάποιες άλλες e-learning και στο τέλος εκπόνηση εργασίας και πρακτική εξάσκηση.Άρα είναι αρκετά ενημερωμένοι...

Αποσυνδεδεμένος dihaneira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
η παιδαγωγική κατάρτιση
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:25:14 πμ »
Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος αν σύμφωνα με τη νέα διάταξη για το διαγωνισμό εκπαιδευτικών θα πρέπει και πτυχιούχοι παλαιότερων ετών να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια παιδαγωγικής κατάρτισης( π.χ. εγω ορκίστηκα το 2006) προκειμένου να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό
    Ευχαριστώ :-\

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:39:41 πμ »
Το ακουσα απο την ιδια τη Διαμαντοπουλου σε συνεντευξη της....δεν γραφω εδω μεσα ετσι για να γραψω κατι Amedeus...οτι λεω ειτε το εχω διαβασει ειτε το εχω ακουσει απο εγκυρη πηγη.Στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει πιο εγκυρη απο την Υπουργο!

Και εγώ στο flash άκουσα την Χριστοφιλοπούλου να απαντάει σε ερώτηση ακροατή που ήταν μόνιμος εκπαιδευτικός και ήθελε 3 χρόνια για να συνταξιοδοτηθεί ότι δεν θα χρειαστούν οι μόνιμοι το πιστοποιητικό, είναι μόνο γι΄ αυτούς που μπαίνουν τώρα. Άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος;;;;;;
Πάντως δεν είναι και εφικτό για τους μόνιμους να γίνει κάτι τέτοιο.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:43:59 πμ »
Εγω εχω μπερδευτει στο εξης....θα δινουμε ολοι για το πιστοποιητικο πριν δωσουμε ασεπ...η αφου διοριστουμε...?

επισης καπου  ειχα ακουσει οτι οσοι συμπληρωναμε στις αιτησεις για αναπληρωτες-ωρομισθιους οτι εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια...δεν θα χρειαστει να δωσουμε......δεν ισχυει...?

εχει καταλαβει καποιος κατι παραπανω κ μπορει να διαφωτισει...?

Αποσυνδεδεμένος Amedeus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • Keep fighting!
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας για φιλολόγους
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 19, 2010, 12:09:48 μμ »
Εγω εχω μπερδευτει στο εξης....θα δινουμε ολοι για το πιστοποιητικο πριν δωσουμε ασεπ...η αφου διοριστουμε...?

επισης καπου  ειχα ακουσει οτι οσοι συμπληρωναμε στις αιτησεις για αναπληρωτες-ωρομισθιους οτι εχουμε παιδαγωγικη επαρκεια...δεν θα χρειαστει να δωσουμε......δεν ισχυει...?

εχει καταλαβει καποιος κατι παραπανω κ μπορει να διαφωτισει...?

Σύμφωνα με τα μέχρις στιγμής δεδομένα για να δώσει κάποιος στο νέο ΑΣΕΠ θα πρέπει να έχει το πιστοποιητικό αλλιώς δεν θα μπορεί να πάρει μέρος.
Δικαιοσύνη ἐστί τά ἑαυτοῦ πράττειν ἕκαστον καί μή πολυπραγμονεῖν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 334

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.