*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια από Ιδιωτικό  (Αναγνώστηκε 38094 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 23, 2007, 03:57:51 μμ »
Παιδιά ο νόμος αυτό είναι του '77! Τρέχα γύρευε! Εγώ θέλω να μάθω πιο πράκτικά ζητήματα, του τύπου τί γίνεται αν κάποιος δουλεύει σε ιδιωτικό και διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ, τί ισχύει με τη μοριοδότηση, κλπ.

Πού θα τα βρώ ;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:35 »

Αποσυνδεδεμένος kimonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 23, 2007, 10:13:11 μμ »
Παιδιά ο νόμος αυτό είναι του '77! Τρέχα γύρευε! Εγώ θέλω να μάθω πιο πράκτικά ζητήματα, του τύπου τί γίνεται αν κάποιος δουλεύει σε ιδιωτικό και διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ, τί ισχύει με τη μοριοδότηση, κλπ.

Πού θα τα βρώ ;;;

Καλησπέρα..
νομίζω ότι μπορείς να βρεις χρήσιμες πληροφορίες στο site της ΟΙΕΛΕ και των φροντηστηρίων αν ψαχουλέψεις λίγο εκεί τα links..

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 24, 2007, 12:46:23 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες.

Κοίταξα και βρήκα κάποια στοιχεία, ορισμένες απορίες μου όμως παρέμειναν αναπάντητες. Δηλαδή: λέει ότι αν παραιτηθείς δεν παίρνεις τα μόρια που σου δίνει το ιδιωτικό κι ότι επίσης διαγράφεται και η προηγούμενη προϋπηρεσία σου. Ποια εννοεί; Την πραγματική (σε σχολείο) ή την πλασματική (ΑΣΕΠ);

Επίσης, τί γίνεται αν έχεις γράψει 2 χρόνια προϋπηρεσία σε ιδιωτικό όντας επιτυχών ΑΣΕΠ, ξαναδώσεις, είσαι πάλι επιτυχών και αποφασίσεις να παραιτηθείς και να αρχίσεις το αναπληρωτιλίκι για να πας με το 40%; Τα μόρια του προηγούμενου ΑΣΕΠ σου διαγράφονται και σου μένουν μόνο του τελευταίου;

Τέλος, τα μόρια από το ιδιωτικό πώς ακριβώς μετράνε στον ΑΣΕΠ; Μετράει ό,τι έχεις κάνει μέχρι την προκήρυξη ή μόνο αν έχεις απολυθεί;

Κάποιοι παράμετροι της εγκυκλίου είναι αρκετά ασαφείς και θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάποια πράγματα να με διαφωτίσει.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 24, 2007, 02:56:36 πμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος sofaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 24, 2007, 04:21:10 μμ »
Rica, ελπίζω αυτά που θα σου πω να σε ξεμπερδέψουν λιγάκι. Είμαι ΠΕ05 και δουλεύω σε ιδιωτικό, ευτυχώς όμως φέτος διορίζομαι. Αυτό που ισχύει για την προϋπηρεσία έχει ως εξής: Σε ό,τι αφορά τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ και τις προσαυξήσεις η προϋπηρεσία του ιδιωτικού μετράει κανονικά (δηλ. 1 μόριο για κάθε χρόνο) και υπολογίζεται η υπηρεσία σου μέχρι και τη μέρα που καταθέτεις τα χαρτιά σου για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Εκεί που υπάρχει το μπέρδεμα είναι για τον ενιαίο των αναπληρωτών. Για να μπεις στον ενιαίο πρέπει ως γνωστόν να έχεις προϋπηρεσία! Το παράδοξο είναι ότι η προϋπηρεσία από ιδιωτικό μετράει και σου δίνει μόρια για τον ενιαίο μόνο αν έχεις και το χαρτί της απόλυσής σου. Σε περίπτωση που κάνεις τα χαρτιά σου για αναπληρωτής και συνεχίζεις να εργάζεσαι στο ιδιωτικό η προϋπηρεσία σου δεν προσμετράται, όπως επίσης δεν προσμετράται και αν παραιτηθείς.
Κάτι τελευταίο: Αν διοριστείς και έχεις συγκεντρώσει προϋπηρεσία από ιδιωτικό, αυτή μετράει κανονικότατα και στην απόδοση Μισθολογικού Κλιμακίου στο δημόσιο, και στα μόρια για μετάθεση, αρκεί όταν παρουσιαστείς το Σεπτέμβρη να προσκομίσεις και την αντίστοιχη βεβαίωση. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:35 »

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 24, 2007, 04:45:22 μμ »
Βοήθησες πραγματικά και σ'ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί τις τελευταίες μέρες είμαι πνιγμένη σε νόμους, άρθρα, αναθεωρήσεις και τα'χω παίξει. Κάτι τελευταίο μόνο:

Διάβασα στην εγκύκλιο που έλεγε ότι πιάνοντας δουλειά στο ιδιωτικό και ξεκινώντας να μετράς εκεί προϋπηρεσία, σου σβήνεται αυτομάτως η όποια προϋπηρεσία στο δημόσιο είχες πριν το ιδιωτικό. Αυτό ισχύει για τους πίνακες όπου, όπως είπες κι εσύ, μόνο με απόλυση σου μετράνε τα 20 μόρια της διετίας. Το ερώτημα μου είναι το εξής: σου διαγράφουν και τα μόρια που είχες από τυχόν προηγούμενους ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος sofaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 24, 2007, 04:54:42 μμ »
Τα μόρια από προηγούμενο ΑΣΕΠ είναι ανεξάρτητα και μετράνε πάντα. Όσο για την προϋπηρεσία σου στο δημόσιο δεν χάνεται αλλά δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να συμψηφιστεί με αυτή του ιδιωτικού. Αυτό σημαίνει ότι απλά εσύ επιλέγεις ποια μόρια σε συμφέραι να καταθέσεις σαν προϋπηρεσία όταν κάνεις τα χαρτιά σου για τον ΑΣΕΠ. Αν στο ιδιωτικό δεν έχεις πλήρες ωράριο και είναι λίγα τα μόρια μπορεί να σε συμφέρει να δηλώσεις την προϋπηρεσία στο δημόσιο. Το έχεις αυτό το δικαίωμα. Τώρα για τον πίνακα αυτό δεν ίσχύει, γιατί είπαμε όσο εξακολουθείς να είσαι στο ιδιωτικό  τα μόρια από αυτό δεν μετράνε. Μπορείς και σε αυτήν την περίπτωση να δηλώσεις τυχόν προϋπηρεσία που είχες από πριν από το δημόσιο. ;)

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 24, 2007, 05:01:11 μμ »
. Μπορείς και σε αυτήν την περίπτωση να δηλώσεις τυχόν προϋπηρεσία που είχες από πριν από το δημόσιο. ;)

... συν τα μόρια από τυχόν ΑΣΕΠ, ε;

Κάτι τελευταίο: το μισθολόγιο που αναφέρεται στο site της ΟΙΕΛΕ, ισχύει; Είναι πραγματικά πολύ καλοί αυτοί οι μισθοί και μου φάνηκε περίεργο...

Σε γενικές γραμμές, ποια είναι η δική σου εμπειρία από το ιδιωτικό; Καλή ή κακή; Τί θα πρέπει να προσέξει κάποιος που θα δουλέψει πρώτη φορά σε ιδιωτικό; Και, τέλος, η επετηρίδα ιδιωτικής εκπαίδευσης όντως λειτουργεί ή χρειάζεται απλά "δοντάκι";

Αποσυνδεδεμένος sofaki79

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 24, 2007, 08:56:03 μμ »
Μισθολογικά να ξέρεις ότι ισχύουν ακριβώς τα ίδια με το δημόσιο. Όσο για την επετηρίδα ιδιωτικών εκπαιδευτικών δε νομίζω ότι έχει καμία έννοια, ότι για παράδειγμα προηγείται κάποιος έναντι κάποιου άλλου. Απλά όποιος εκπαιδευτικός ενδιαφέρεται να διδάξει σε ιδιωτικό σχολείο πρέπει απαραιτήτως να είναι εγγεγραμμένος στην επετηρίδα αλλιώς το ιδιωτικό δεν μπορεί να σου κάνει διοριστήριο. Είναι μόνο διαδικαστικό το θέμα και τίποτα άλλο. Καταθέτεις τα χαρτιά σου στη Β/βάθμια που ανήκεις με βάση τον τόπο κατοικίας σου και σε εντάσσουν στην επετηρίδα.
Σαν εμπειρία γενικά είμαι ικανοποιημένη, αν και οφείλω να πω ότι δεν είναι έτσι σε όλα τα ιδιωτικά, απ'όσο γνωρίζω από άλλους συναδέλφους. Απλά εγώ λόγω ειδικότητας δεν μπορούσα να έχω πλήρες ωράριο κι έτσι δε με συνέφερε να παραμείνω. Γενικά να ξέρεις ότι οι ώρες εργασίες τυπικά είναι οι ίδιες με το δημόσιο αλλά στην πράξη αυτό δεν ισχύει. Πάντα οι ιδιωτικοί δουλεύουν περισσότερες ώρες με διάφορες δικαιολογίες.
Κάτι που πρέπει να γνωρίζεις είναι ότι αφού τα καταφέρεις και πας σε κάποιο ιδιωτικό, ο διορισμός σου στην αρχή ισχύει για 2 χρόνια. Στη συνέχεια και αν είναι ικανοποιημένοι σου κάνουν ανανέωση για άλλα 4. Μετά την πάροδο της εξαετίας σου κάνουν διορισμό αορίστου χρόνου, κοινώς δεν μπορούν να σε απολύσουν έτσι απλά. Νόμιμα μπορούν να σε διώξουν στη λήξη της πρώτης της διετίας ή στη λήξη συνολικά της εξαετίας (δηλ. του 4ετούς διοριστηρίου). Οποιαδήποτε άλλη στιγμή πρέπει να σε αποζημιώσουν και γι ατα χρόνια που δούλεψες και για τα χρόνια που υπολείπονται στο διοριστήριό σου. Γενικά να ξέρεις ότι τα πρώτα χρόνια είσαι αναγκασμένος να κάνεις ό,τι σου λένε για να μηνν έχουν λόγο να μην σου ανανεώσουν το διορισμό στα κρίσιμα έτη (2ο & 6ο).

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 24, 2007, 09:48:14 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σου. Γενικά και σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει να δουλέψω για τη διετία που μεσολαβεί ως τον επόμενο ΑΣΕΠ, που σκοπεύω να ξαναδώσω. Γι' αυτό και ρωτούσα τα περί μοριοδότησης. Αν δεν κάτσει ούτε τότε διορισμός τότε βλέπουμε για την εξαετία που μου λες. Πάντως ως διοριστέος ΑΣΕΠ κάποιος αυτομάτως διακόπτει τη σύμβασή του, ε;

Αποσυνδεδεμένος koni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-Π.Ε 01
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 25, 2007, 09:44:59 πμ »
Δυστυχώς δεν θα τα βρεις πουθενά. Ο Νόμος του 77 μπορεί να είναι μπαγιάτικος αλλά οι διατάξεις του καθορίζουν όλα τα σχετικά σήμερα. Αν περάσεις στον ασεπ ενώ είσαι σε ιδιωτικό θα παραιτηθείς 31 Αυγούστου και θα κοινοποιήσεις την παραίτηση την ίδια μέρα στο σχολείο και στη β/θμια. Η β/θμια θα σου βγάλει τα μόρια προυπηρεσίας για πλήρες ωράριο ή με αναγωγή, ανάλογα τι σύμβαση είχες, επί τόπου, δηλ. όταν πας να κάνεις τα χαρτιά σου για το διορισμό. Τα μόρια αυτά ισχύουν κανονικά για την τοποθέτησή σου.
koni

Αποσυνδεδεμένος angela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 25, 2007, 09:56:07 πμ »
KΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Η ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΑ ΣΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΩ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ??

Αποσυνδεδεμένος imanth

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση :ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 25, 2007, 10:03:22 πμ »
Καλημέρα ,
θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάποια πράγματα.Είμαι Πε20 , έχω κάνει και εγώ τα χαρτιά μου 1 φορά φέτος για ωρομίσθια και κοιτάζω και σε ιδιωτικό.
Εάν δουλέψεις 2 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και παραιτηθείς τα δικαιούσαι τα μόρια ή χάνονται λόγω παραίτησης?
Επιπλέον έχω ακούσει ότι σε κάποια ιδιωτικά σχολεία δηλώνουν τους δασκάλους ως υπάλληλους γραφείου? Μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο? Και εαν ναι πως θα φαίνεται η προϋπηρεσία?


Αποσυνδεδεμένος koni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση-Π.Ε 01
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 25, 2007, 10:06:56 πμ »
Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θα κάνεις. Μόνη σου θα αποφασίσεις. Τα πράγματα έχουν ως εξής. Αν το ιδιωτικό είναι μεγάλο θα πληρώνεσαι, θα παίρνεις πλήρη προυπηρεσία και θα μαζεύεις τα μόρια, οπότε σε έξι χρόνια θα πας μόνιμη στο δημόσιο. Αν το ιδιωτικό δεν σου εξασφαλίζει όλα αυτά, χρειάζεται και μια δεύτερη σκέψη. Αν πας αναπληρώτρια τώρα, παίζει ρόλο πόση προυπηρεσία έχεις και τι ειδικότητα έχεις. Με δύο χρόνια πλήρους απασχόλησης ως αναπληρώτρια μονιμοποιείσαι. Αλλά έχω φίλη της αγγλικής που έκανε 7 χρόνια αναπληρώτρια, γυρίζοντας την Ελλάδα, ώσπου να μαζέψει τα μόρια των 2 ετών. Εσύ θα αποφασίσεις....και τα δυο έχουν κάποια ζόρια!
koni

Αποσυνδεδεμένος angela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια από Ιδιωτικό
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 25, 2007, 10:16:03 πμ »
EIMAΙ ΠΕ 60 ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΝΕ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ .ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΔΙΛΗΜΜΑ. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159747
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.