*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ  (Αναγνώστηκε 33862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 09:07:36 μμ »
Από το Πανεπιστήμιο Πατρών, σήμερα επικοινώνησαν με κάποιον υπεύθυνο γαι θέματα αποσπάσεων, και η απάντηση ήταν ότι δεν θα υπάρξει άλλη φάση αποσπάσεων σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, κατόπιν εντολής του υπουργού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:07 »

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 10:03:55 πμ »
Από το Πανεπιστήμιο Πατρών, σήμερα επικοινώνησαν με κάποιον υπεύθυνο γαι θέματα αποσπάσεων, και η απάντηση ήταν ότι δεν θα υπάρξει άλλη φάση αποσπάσεων σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, κατόπιν εντολής του υπουργού.
Τομπούλογλου...

Αποσυνδεδεμένος kkalamat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 02:42:18 μμ »
Σοβαρα??  Για τώρα αρχή της χρονιάς μιλας? Διευκρίνησε το σε παρακαλώ!

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 04:55:02 μμ »
Κι εγώ διάβασα στο www.sxoleio.eu οτι όντως δεν θα υπάρξει δεύτερη φάση αποσπάσεων στα πανεπιστήμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:07 »

Αποσυνδεδεμένος sdancer75

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα τα πράγματα είναι δύσκολα προτού γίνουν εύκολα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 03:29:51 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
 
Γνωρίζει κανείς, αν στις αποσπάσεις στους φορείς ΑΕΙ και ΤΕΙ, πάμε σαν διδακτικό ή σαν διοικητικό προσωπικό ? Μπορεί ο φορέας να αγνοήσει τις διατάξεις σχετικά με τις αποσπάσεις που εξέδωσε το Υπουργείο  και  αναφέρει ρητά ότι :

«Οι εκπαιδευτικοί που θα αποσπαστούν σε Πανεπιστήμια ή ΤΕΙ θα ασκούν με ευθύνη των Προέδρων των τμημάτων των Πανεπιστήμιων ή των Προϊσταμένων αντίστοιχα των ΤΕΙ έργο σχετικό μόνο με υποβοήθηση των Τμημάτων σε πρακτικές και εργαστηριακές ασκήσεις των φοιτητών»

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό ? Διότι όπως μου εξήγησαν δεν υπάρχει διδακτική βαθμίδα έστω και σαν εργαστηριακός βοηθός για εμάς (είμαι ΠΕ19 - Πληροφορικής) και μας βάζουν όλους για γραμματειακή υποστήριξη με ωράριο γραφείου δηλαδή 8 - 14μμ. Ειναι νόμιμο ? Διότι ακόμη και στους Προϊσταμένους του ΤΕΙ που απευθύνθηκα έλαβα πάνω κάτω την ίδια απάντηση.
Ποιο είναι το ωράριο που πρέπει να ακολουθήσουμε ? Υπάρχει σχετική εγκύκλιος όσον αφορά το ωράριο για τέτοιες περιπτώσεις για να ενημερωθούμε ?

Μπορώ να κάνω ανάκληση της απόσπασής μου σε αυτήν την περίπτωση ? Έχω κάποιες συνέπειες ? Τι προτείνετε να κάνω ? Να στείλω κάποιο υπόμνημα στο Υπουργείο μήπως και ξεκαθαρίσει αυτή η κατάσταση?
 
Ευχαριστώ,
Παπαϊωάννου Γεώργιος
ΠΕ19
ἐπισταμένους πρὸς εἰδότας ὅτι δίκαια μὲν ἐν τῷ ἀνθρωπείῳ λόγῳ ἀπὸ τῆς ἴσης ἀνάγκης κρίνεται, δυνατὰ δὲ οἱ προύχοντες πράσσουσι καὶ οἱ ἀσθενεῖς ξυγχωροῦσιν.

Αποσυνδεδεμένος kkavouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
.
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 04:41:15 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 01:36:08 μμ από kkavouras »

Αποσυνδεδεμένος slou2001

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 05:07:05 μμ »
 Θα συμφωνήσω με  τον kkavouras. Και εγώ είχα συνάδελφο που αποσπάστηκε  πέρσι και έκανε διοικητικό έργο σε ΤΕΙ . Μάλιστα το μετάνιωσε οικτρά...γιατί η δουλειά γραφείου ήταν πολύ κουραστική και τον "έχωναν" σε πολλά.Μπορείς να  ψάξεις  τη λύση της ανάκλησης.

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 07:18:02 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,
 
Γνωρίζει κανείς, αν στις αποσπάσεις στους φορείς ΑΕΙ και ΤΕΙ, πάμε σαν διδακτικό ή σαν διοικητικό προσωπικό ? Μπορεί ο φορέας να αγνοήσει τις διατάξεις σχετικά με τις αποσπάσεις που εξέδωσε το Υπουργείο  και  αναφέρει ρητά ότι :

«Οι εκπαιδευτικοί που θα αποσπαστούν σε Πανεπιστήμια ή ΤΕΙ θα ασκούν με ευθύνη των Προέδρων των τμημάτων των Πανεπιστήμιων ή των Προϊσταμένων αντίστοιχα των ΤΕΙ έργο σχετικό μόνο με υποβοήθηση των Τμημάτων σε πρακτικές και εργαστηριακές ασκήσεις των φοιτητών»

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό ? Διότι όπως μου εξήγησαν δεν υπάρχει διδακτική βαθμίδα έστω και σαν εργαστηριακός βοηθός για εμάς (είμαι ΠΕ19 - Πληροφορικής) και μας βάζουν όλους για γραμματειακή υποστήριξη με ωράριο γραφείου δηλαδή 8 - 14μμ. Ειναι νόμιμο ? Διότι ακόμη και στους Προϊσταμένους του ΤΕΙ που απευθύνθηκα έλαβα πάνω κάτω την ίδια απάντηση.
Ποιο είναι το ωράριο που πρέπει να ακολουθήσουμε ? Υπάρχει σχετική εγκύκλιος όσον αφορά το ωράριο για τέτοιες περιπτώσεις για να ενημερωθούμε ?

Μπορώ να κάνω ανάκληση της απόσπασής μου σε αυτήν την περίπτωση ? Έχω κάποιες συνέπειες ? Τι προτείνετε να κάνω ? Να στείλω κάποιο υπόμνημα στο Υπουργείο μήπως και ξεκαθαρίσει αυτή η κατάσταση?
 
Ευχαριστώ,
Παπαϊωάννου Γεώργιος
ΠΕ19

Αγαπητέ συνάδελφε σαφώς και οι αποσπασμένοι καθηγητές σε ΑΕΙ/ΤΕΙ πρέπει να ασκούν σύμφωνα με την εγκύκλιο, έργο σχετικό με την εργαστηριακή άσκηση των φοιτητών (γι' αυτό άλλωστε ορίζεται ότι η ειδικότητά τους πρέπει να είναι σχετική με το γνωστικό αντικείμενο του τμήματος). Αυτό σημαίνει να συμμετέχεις στην προετοιμασία και τη διεξαγωγή των εργαστηριακών ασκήσεων. Βέβαια κατά τη γνώμη μου όταν βρίσκεσαι σε ένα συγκεκριμένο χώρο είναι απολύτως λογικό να σου ανατεθεί και κάποια διοικητική εργασία η οποία συμβάλλει στην υποβοήθηση της διδακτικής διαδικασίας. Σε καμμία περίπτωση πάντως τα καθήκοντά σου δε μπορεί να είναι καθαρά διοικητικά (πχ. να κάνεις γραμματειακή υποστήριξη). Αν πάντως βλέπεις ότι δε γουστάρεις και προτιμάς να γυρίσεις στην οργανική σου θέση νομίζω ότι μπορείς να κάνεις εύκολα ανάκληση της απόσπασης. Επικοινώνησε με τη αρμόδια Δευτεροβάθμια (τώρα που είναι και αρχή της χρονιάς) και ζήτα οδηγίες.

Αποσυνδεδεμένος johnmad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 02:43:59 μμ »
Το ίδιο μας ανακοίνωσαν σήμερα και στο Τμήμα Πληροφορικής & Επικοινωνιών του ΤΕΙ Σερρών όπου αποσπάσθηκα φέτος.  Ζητούν να είμαστε στο ΤΕΙ 5 ώρες ημερησίως, 25 την εβδομάδα, 16 ώρες την εβδομάδα είναι τα μαθήματα και οι άλλες δεν ξέρω, μας είπαν γενικώς υποστήριξη του ΤΕΙ στον Τομέα που ανήκουμε. Και όποιος δεν θέλει να κάνει ανάκληση απόσπασης.

Η μιζέρια της Β'θμιας περνάει και στα ΤΕΙ.

Πήρε κανένας τηλέφωνο στο Υπουργείο να ρωτήσει αν υπάρχει κάποια διάταξη σχετικά με το πόσες ώρες έχει δικαίωμα το ΤΕΙ να μας απασχολεί?


Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:37:50 πμ »
Το ίδιο μας ανακοίνωσαν σήμερα και στο Τμήμα Πληροφορικής & Επικοινωνιών του ΤΕΙ Σερρών όπου αποσπάσθηκα φέτος.  Ζητούν να είμαστε στο ΤΕΙ 5 ώρες ημερησίως, 25 την εβδομάδα, 16 ώρες την εβδομάδα είναι τα μαθήματα και οι άλλες δεν ξέρω, μας είπαν γενικώς υποστήριξη του ΤΕΙ στον Τομέα που ανήκουμε. Και όποιος δεν θέλει να κάνει ανάκληση απόσπασης.

Η μιζέρια της Β'θμιας περνάει και στα ΤΕΙ.

Πήρε κανένας τηλέφωνο στο Υπουργείο να ρωτήσει αν υπάρχει κάποια διάταξη σχετικά με το πόσες ώρες έχει δικαίωμα το ΤΕΙ να μας απασχολεί?


Συνάδελφε συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά νομίζω ότι έχεις άδικο. Σ' αυτά που γράφεις δε βλέπω καμμία "μιζέρια της Β'θμιας που περνάει και στα ΤΕΙ". Από το ΤΕΙ σου ζητάνε να κάνεις 16 ώρες τη βδομάδα εργαστήρια και άλλες 9 ώρες υποστηρικτικές εργασίες. Που είναι το παράλογο; Μήπως όσοι αποσπώνται στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θεωρούν ότι πρέπει να πάψουν να εργάζονται ή να εργάζονται όποτε κάνουν κέφι;

Αποσυνδεδεμένος johnmad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 11:52:16 πμ »
Συνάδελφε,

όταν λέω μιζέρια της Β' θμιας δεν εννοώ τις ώρες που κάνουμε πραγματικά κάτι, μάθημα ή εργασίες που έχουν ανατεθεί αλλά ότι καθόμαστε όλοι σε ένα γραφείο, χωρίς να έχουμε να κάνουμε τίποτε, απλά για να είμαστε εκεί.

Πήγα στην Γ'θμια εκπαίδευση, στην οποία σημειωτέον δουλεύω εδώ και πολλά χρόνια σαν Επιστημονικός και Εργαστηριακός συνεργάτης, για να κάνω κάτι ουσιαστικότερο από το σχολείο. Εχω αναλάβει την ευθύνη μαθημάτων, πέρα από τις τυπικές υποχρεώσεις της απόσπασης μου, και την παρακολούθηση Διπλωματικών εργασιών, που σημαίνουν πολύ περισσότερες από τις 16 ώρες την εβδομάδα. Και το κάνω γιατί μου αρέσει. Αλλά δεν δέχομαι την λογική ελάτε εδώ να σας βλέπουμε κάθε μέρα και κάτι θα σας βρούμε να κάνετε, αυτό είναι ΜΙΖΕΡΙΑ. Ειδικά για την Γ'θμια εκπαίδευση που δουλεύει με άλλο πνεύμα.

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:57:32 μμ »
Συνάδελφε,

όταν λέω μιζέρια της Β' θμιας δεν εννοώ τις ώρες που κάνουμε πραγματικά κάτι, μάθημα ή εργασίες που έχουν ανατεθεί αλλά ότι καθόμαστε όλοι σε ένα γραφείο, χωρίς να έχουμε να κάνουμε τίποτε, απλά για να είμαστε εκεί.

Πήγα στην Γ'θμια εκπαίδευση, στην οποία σημειωτέον δουλεύω εδώ και πολλά χρόνια σαν Επιστημονικός και Εργαστηριακός συνεργάτης, για να κάνω κάτι ουσιαστικότερο από το σχολείο. Εχω αναλάβει την ευθύνη μαθημάτων, πέρα από τις τυπικές υποχρεώσεις της απόσπασης μου, και την παρακολούθηση Διπλωματικών εργασιών, που σημαίνουν πολύ περισσότερες από τις 16 ώρες την εβδομάδα. Και το κάνω γιατί μου αρέσει. Αλλά δεν δέχομαι την λογική ελάτε εδώ να σας βλέπουμε κάθε μέρα και κάτι θα σας βρούμε να κάνετε, αυτό είναι ΜΙΖΕΡΙΑ. Ειδικά για την Γ'θμια εκπαίδευση που δουλεύει με άλλο πνεύμα.

Έτσι όπως το θέτεις τώρα έχεις δίκιο. Και αφού προσφέρεις τόσο πολύπλευρο και ουσιαστικό έργο είναι λάθος του ΤΕΙ που σου ζητάει να ακολουθείς ένα αυστηρό ωράριο απλώς και μόνο για τους τύπους.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 02, 2009, 07:10:03 μμ »

Αποσυνδεδεμένος kostaskat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 02, 2009, 08:40:06 μμ »
Λείπουν οι αποσπάσεις του Μετσόβιου Πολυτεχνείου....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.