*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικά σχολεία.  (Αναγνώστηκε 19340 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 09, 2010, 01:48:21 πμ »
και μια ενδιαφέρουσα άποψη για τα ιδιωτικά και δημόσια σχολεία...


http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=160025

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:39 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 09, 2010, 02:03:00 πμ »
Καλά... Μη μας τα ωραιοποιεί κι όλας... Εκεί που είναι είμασταν. Εγώ πάντως το δημόσιο δεν το αλλάζω με τίποτα!
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 09, 2010, 02:04:59 πμ »
Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την επιδιωκόμενη προσληψή μου σε κάποιο ιδιωτικό.Είμαι φιλόλογος,μέσον δε διαθέτω ούτε και μεταπτυχιακό (θα μου πείτε "πού πας ρε Καραμήτρο;")Αυτά που διαθέτω είναι "προυπηρεσία" 10+ χρόνων σε φροντιστήρια σε Λύκειο και καποια παραπάνω σε ιδιαίτερα,ένα αξιοπρεπές πτυχίο,ξένες γλώσσες,βασικές γνώσεις υπολογιστή και έναν παρολίγον διορισμό στον ασεπ '09.Αυτό το τελευταίο μπορεί να θεωρηθεί "ατού" στην προκειμένη περίπτωση ή καλύτερα να μην προβληθεί προκειμένου να φανεί απ'τη μεριά μου διάθεση μακροχρόνιας δέσμευσης απεναντί τους;(γεγονός που θα συνέβαινε,αν με προσλάμβαναν)Από την άλλη,αν βρισκόσασταν στη θέση με ένα βαθμό κάτω από τον τελευταίο διοριστέο  :-\αλλά με ελάχιστη προυπηρεσία φέτος απο πδσ,και σύμφωνα με τα νέα μέτρα,θα ελπίζατε σε μια αποκατάσταση έστω και μακροπρόθεσμα από το δημόσιο,ή θα κυνηγούσατε κατι άλλο;Δε νομίζω οτι θα άντεχα να ξαναδώσω ασεπ με δουλειά στα φροντιστήρια,δυο παιδιά και λοιπές υποχρεώσεις και μάλιστα σ'ένα τόσο αβέβαιο,σχεδόν χιμαιρικό πλαίσιο...
Πόσο σε νιώθω να ήξερες!!!! Είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα και αυτή τη στιγμή ζητάω συστατικές επιστολές από τους διευθυντές που δούλεψα φέτος στην ΠΔΣ,Μέσον φυσικά και δεν έχω αλλά αποφάσισα να το παλέψω έχοντας στην πλάτη μου 13 χρόνια στα φροντιστήρια και μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ του 2009 με πολύ καλή σειρά(καλή....λέμε τώρα)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 09, 2010, 02:11:20 πμ »
Καλά... Μη μας τα ωραιοποιεί κι όλας... Εκεί που είναι είμασταν. Εγώ πάντως το δημόσιο δεν το αλλάζω με τίποτα!

Δεν τα ωραιοποιεί και τόσο! Λέει και τα υπέρ και τα κατά. Άλλωστε από σχολείο σε σχολείο υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:12:39 »

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 09, 2010, 02:12:32 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και εύχομαι το καλύτερο και για σένα :)Ωστόσο,δεν έχω καν στείλει βιογραφικά ακόμα,απορροφημένη  τις εξελίξεις στο δημόσιο.Πράγματι, πάντως,δουλεύω ασταμάτητα τόσα χρόνια (να φανταστείς γέννησα και τα δυο παιδιά μου Ιούλιο για να μπορέσω να γυρίσω Σεμπτέβριο στα φροντιστήρια)και στην πραγματικότητα δεν επιδίωξα πραγματικά το δημόσιο τομέα.Λόγω αυξημένων υποχρεώσεων(με μωρό που είχε μόλις κλείσει χρόνο το '09) στον ασεπ βασίστηκα κυρίως στην εμπειρία.Αποτέλεσμα να γράψω χωρίς διάβασμα στην ουσία 86 διδακτική και 92 παιδαγωγικά,που με σήκωσαν πολύ.Μ'εκαψε η ιστορία που δε διδάσκω και κυρίως η αρνητική βαθμολογία σ'αυτήν.Από την απελπισία μου απαντούσα στην τύχη ενώ αν απαντούσα "δεν ξέρω" θα ήμουνα στους διοριστέους!(Αυτά για να μαθαίνουν οι νεώτεροι...)Λοιπόν,όσο αφορά το θέμα της πρόσληψης σε ιδιωτικό,τα πράγματα είναι δύσκολα.Πριν 2-3 χρόνια είχα στείλει βιογραφικό που μάλιστα συνοδευόταν από επιστολή που διαβεβαίωνε το πάθος και την αφοσιώση για τη δουλειά μου αλλά, ενώ προέκυψαν 1-2 συνεντεύξεις,τελικά δεν τελεσφόρησε καμία (και δεν είναι οτι "δεν βλέπομαι" που λένε ;D).Οπότε,απογοήτευση κι από κει!Δε θα το βάλλω όμως κάτω όπως δεν πρέπει να το βάλλει κανείς μας!
Καταλαβαίνω τη κάποια διστακτικότητα στην περιγραφή των προσόντων σου ενόψει συνέντευξης (να υποθέσω) σε ιδιωτικό σχολείο, αλλά δεν χρειάζεται να μειώνεις τον εαυτό σου. Τα προσόντα σου είναι υπεραρκετά, και πολύ τους πας. Η 10+ έτη εμπειρίας σου σε λυκειακές τάξεις φτάνουν και περισσεύουν. Και φυσικά να προβάλεις την επιτυχία σου στο Ασεπ. Είναι αν μη τι άλλο ακόμη μία απόδειξη του πόσο καλή είσαι. Ούτε μεταπτυχιακό χρειάζεσαι ούτε μέσον. Το ότι στέκεσαι στο επάγγελμα τόσα χρόνια και με συνεχή αξιολόγηση είναι εχέγγυα της ικανότητάς σου. Θάρρος λοιπόν και εύχομαι καλή επιτυχία!!
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 09, 2010, 02:15:38 πμ »
Και πίστευα ότι μόνο εγώ προγραμμάτιζα να γεννήσω Ιούλιο....τελικά είμαστε πολλοί στην ίδια μοίρα...

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 09, 2010, 02:25:21 πμ »
Φοβερές δεν είμαστε!Τα βάζουμε με την ίδια τη φύση για το μεροκάματο!Κουράγιο constans οι πραγματικά άξιοι δικαιώνονται πάντα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο(ή έτσι τουλάχιστον διαδίδεται ;D)
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 09, 2010, 02:28:28 πμ »
Το πιστεύω κι εγώ αυτό.Πάντως μην αργείς, στείλε τα βιογραφικά σου και ζήτα συστατικές από το σχολείο που δούλεψες φέτος.Που ξέρεις,κάτι μπορεί να γίνει.Καλή τύχη!!

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικά σχολεία.
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 09, 2010, 02:34:12 πμ »
Σ'ευχαριστώ τόσο για την ευχή(και αντεύχομαι ;)) όσο και για την ιδέα!Δεν το είχα σκεφτεί...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 387
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.